Erdoğan'dan İnce'ye Demirtaş eleştirisi: Bunun adı demokrasi değil
07 Haziran 2018 Perşembe

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etmesini eleştirdi, "Bunun adı demokrasi değil Bay İnce, bunun adı teröre destek vermek, bunun adı teröristlere destek vermektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisince önce Tarsus sonra Mersin'de düzenlenen mitinglerde konuştu. Erdoğan, konuşmasına "Mersin, başı Toroslar kadar dik Mersin. Gönlü Akdeniz kadar engin Mersin. Yüreği sağlam Mersin. Ashab-ı Kehf'in, Hazreti Danyal Peygamber'in, daha nice gönül sultanlarının şehri Mersin. Yörük Türkleriyle Arap'ıyla Kürt'üyle her bölgeden, her kökenden insanlarıyla kardeşliğin şehri Mersin. Tarımın, turizmin, sanayinin, ticaretin şehri Mersin. Seni kalpten selamlıyorum Mersin." diyerek başladı.

Mersin'de bambaşka bir coşku olduğunu söyleyen Erdoğan, Tarsus'ta muhteşem bir miting yaptıklarını ifade etti.

'MERSİN'İN TERCİHİNİ GÜVENDEN YANA KULLANACAĞINA İNANIYORUM'

#habericireklam#300x250#4060812#right#

Birilerinin ısrarla Türkiye'yi karalamaya, milletin moralini bozmaya çalıştığına işaret eden Erdoğan şöyle devam etti:

"Halbuki biz Türkiye'de işlerin nasıl gittiğini anlamak için Mersin'e bakıyoruz. Toroslar'daki yörük çadırlarının üzerinde duman tütüyorsa meralarında hayvanları otlamaya devam ediyorsa geleceğimize güvenle bakabiliriz demektir. Anamur'da muz, Erdemli'de portakal, limon, Silifke'de çilek, Mut'ta kayısı bahçelerinden çocuk cıvıltısı eksik olmuyorsa geleceğimize güvenle bakabiliriz demektir. Tarsus'taki fabrikaların, limandaki vinçlerin sesleri kesilmiyorsa geleceğimize güvenle bakabiliriz demektir. Tüm zenginlikleriyle Mersin halkı, huzur ve esenlik içinde yan yana yaşıyorsa geleceğimize güvenle bakabiliriz demektir. İnşallah 24 Haziran önümüzdeki seçimler, Mersin'deki bu güzel iklimin çok daha güçlenmesine vesile olacak. Bunun için Mersin'in tercihini güvenden, istikrardan, huzurdan, üretimden, istihdamdan yana kullanacağına inanıyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Mersin, 24 Haziran'da güçlü meclis, güçlü hükümet, güçlü Türkiye için cumhurbaşkanlığında şahsımı, parlamentoda AK Parti'yi desteklemeye hazır mıyız? Mersin vakit birlik vakti, vakit Mersin vakti, vakit Türkiye diyor muyuz?" sorularına alandaki kalabalık "evet" cevabını verdi.

'MERSİN'E 16 YILDA 31 MİLYAR YATIRIM YAPILDI'

İrade, erdem ve cesaretle Türkiye'nin şahlanacağını dile getiren Erdoğan, 16 yıldır bu ülkeyi hizmet siyasetiyle kalkındırdıklarını aktardı.

"Tayyip Başkan" sloganları üzerine Erdoğan, "Sağ olasın var olasın. Ben size inanıyorum. Görüyorum ki siz de bize inanıyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Alanı dolduran kalabalığa önce yaptıklarını anlattıklarını sonra da yeni dönem için destek beklediklerini dile getiren Erdoğan, 16 yılda Mersin'e 31 milyar lira yatırım yaptıklarını bildirdi.

Erdoğan, "Bunu Bay Muharrem, Bay Kemal anlar mı? Diğerleri zaten hiç anlamaz." dedi.

'İNGİLİZLERİN HYDE PARKI VARSA BİZİM DE MİLLET BAHÇEMİZ VAR'

Erdoğan, eğitimde 4 bin 475 adet yeni derslik yaptıklarını, yüksek öğrenim öğrencileri için 5 bin 527 kişilik yurtlar açtıklarını, üç yıl içinde bin kişilik bir yurt daha açacaklarını bildirdi.

Mersin'e Tarsus Üniversitesini kazandırdıklarını hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Biz yaparız, onlar yıkar. Öyle diyorlar. 2013 Akdeniz Oyunları vesilesiyle Mersin'e 25 bin kişilik bir stadyum kazandırdık mı? Şimdi diyeceksiniz ki Tevfik Sırrı Gür ne olacak? Vereyim mi müjdeyi? Hemen şu sağımızdaki Tevfik Sırrı Gür Stadyumu'nu da Mersin'e bir millet bahçesi yapıyoruz. İcraat bu, müjde bu. Biz yapamayacağımızı vaat etmedik. Artık benim Mersin'deki kardeşlerim sahile indikleri zaman nereye gidecek, millet parkına... Millet bahçesinde o yeşil, güzellikler içinde çoluk çocuk yavrularıyla beraber yatacaklar, yuvarlanacaklar. İngilizlerin Hyde Parkı varsa bizim de Millet Bahçemiz var."

Sağlıkta 13'ü hastane olmak üzere toplam 35 sağlık tesisi ve bin 300 yataklı şehir hastanesi yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, şehir hastanesinde 15 ayda 3 buçuk milyon kişinin hizmet aldığını belirterek, "Bay Kemal, bu senin SSK genel müdürlüğüne benzemez." dedi.

'SEN SARAY'A GELME FIRSATINI DA BULAMAYACAKSIN'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

- (Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'yle ilgili açıklamalarına karşılık) Sen Saray'a gelme fırsatını da bulamayacaksın. Çünkü oraya gelmek ancak milletin ferasetiyle olur. Şimdi çıkmış bu İnce, çok da ince değil ya, geometrik olarak söylüyorum, çıkmış Saray'ı yıkacakmış... Senin Genel Başkan'ın da aynı şeyleri söyledi sonra kuzu kuzu geldi.

- (İnce'nin Edirne'de tutuklu bulunan Demirtaş'ı ziyaretini hatırlatarak) Bunun adı teröre destek vermektir. İnce ince bir ziyaret yapıyor ve bu ziyaretiyle zannediyor ki demokratik bir hareket yapıyor. Bunun adı demokrasi değil Bay İnce bunun adı teröre, teröristlere destek vermektir. Bunun adı teröre güç kazandırmaktır.

Haziran'da öyle bir gayret gösterelim ki, inşallah işimizi ikinci tura bırakmayalım. Dönüşüm sürecinden geçerken Türkiye'nin en küçük bir belirsizliğe, istikrarsızlığa kaosa tahammülü yoktur. Bakkal dükkanınızı çırağa teslim eder misiniz. O zaman bu muhteşem ülkeyi bu çıraklara nasıl teslim edeceksiniz.

- (Apolet polemiği) Haddini bil. Sen neyin apoletini söküyorsun be... Haddini bil haddini... Kendine gel kendine. Ama bunlar bir haber. Neyin ne olacğını bilmiyor. Aramızdaki fark bu. (AA)