KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Mete Yarar

1967 yılında Samsun'da dünyaya gelen Mete Yarar, 1984 yılında Kara Harp Okulundan piyade teğmen olarak mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından 20 yıl boyunca silahlı kuvvetler bünyesinde çeşitli birimlerde görev yapan Yarar, en son görevini Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda binbaşı rütbesinde devam ettirirken, emekliliğine 1,5 yıl kala kendi isteğiyle ayrılmıştır.

TSK'da görev yaptığı dönem içerisinde güneydoğu ve sınır ötesi operasyonlarında aktif rol oynayan Yarar, Kuzey Irak görevinin ardından 2004 yılında teşkilattaki görevinden ayrılmıştır.

TSK'dan ayrılmasının ardından bir dönem dış ticaretle ilgilenmiş, ilk işlerini de katıldığı operasyonlarla yakından tandığı Irak'a yapmıştır. Bir süre sonra yaptığı işin formatını güvenlik konusunda ilerleten Yarar, Ortadoğu ülkelerine risk analizleri hizmeti vermeye başlamış ve bölgedeki güvenlik, siyasi bunaltılar, savaş durumları ve iç karışıklıklarla ilgili analizler düzenlemiştir. Yarar, 2004 yılından bu yana Irak'ta şirket kurma kararı alan ya da ticari ilişkilerini ilerletmek isteyen kişilere verdiği danışmanlık hizmetinin yanı sıra, ulusal kanallarda güvenlik uzmanı sıfatıyla görüşlerini beyan etmektedir.

60 Yıllık İttifakta Son Gün kitabının da yazarı olan Mete Yarar, bir çocuk babasıdır.

Mete Yarar Haberleri