KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Tata

Tata Motors Limited;

Hindistan'ın en büyük otomotiv şirketidir. Ticari araçlarda her segmentte lider olup, pikap ve binek araçlarda ilk üç sırada yer almaktadır. Şirket dünyanın dördüncü büyük kamyon ve ikinci büyük otobüs üreticisidir.

Şirketin 23.000 çalışanı "faaliyet gösterdiğimiz yolda en iyi, teslim ettiğimiz ürünlerde en iyi, değerler ve ahlak sistemimizde en iyi" olma vizyonumuzla yönlendirilmektedir.

1945 yılında kurulan Tata Motors'un varlığı Hindistan sınırlarının ötesine geçmiştir. İlk aracın tanıtımının yapıldığı 1954 yılından bu yana Hindistan yollarında 4 milyondan fazla Tata araç bulunmaktadır. Şirketin Hindistan'daki üretim üsleri Jamshedpur (Jharkhand Eyaleti), Pune (Maharashtra Eyaleti), Lucknow (Uttar Pradesh Eyaleti) ve Pantnagar (Uttarakhand Eyaleti) ve Dharwad (Karnataka) kentlerinde yer almaktadır. Fiat ile 2005 yılında yürürlüğe giren stratejik ortaklığın ardından hem Fiat ve Tata otomobillerini hem de Fiat güç aktarım sistemlerini üretmek için Ranjangaon (Maharashtra) kentinde Fiat Group Automobiles ile endüstriyel bir ortak girişim kurulmuştur. Şirketin bayilik, satış, servis ve yedek parça ağı 3500 noktayı kapsamaktadır. Tata Motors Hindistan'da Fiat marka otomobillerin de distribütörü konumundadır.

Hindistan'ın mühendislik sektörlerinde faaliyet gösteren şirketleri arasında New York Borsası'na kote olan (Eylül 2004) ilk şirket olan Tata Motors uluslararası bir otomobil şirketi düzeyine yükselmiştir. Tata Motors, iştirakleri ve ortaklıkları aracılığıyla Büyük Britanya, Güney Kore, Tayland ve İspanya'da da faaliyet göstermektedir. Bunlar arasında ikon haline gelmiş iki Britanyalı otomobil markası olan ve 2008 yılında satın alınan Jaguar ve Land Rover sayılabilir. Şirket 2004 yılında Kore'nin ikinci büyük kamyon üreticisi Daewoo Commercial Vehicles Company şirketini satın almıştır. Yeni ismiyle Tata Daewoo Commercial Vehicles Company, Kore pazarına pek çok yeni ürün sunduğu gibi bu ürünleri bir dizi uluslararası pazara da ihracat yapmaktadır. Bugün Güney Kore'nin ağır ticari araç ihracatının üçte ikisini Tata Daewoo gerçekleştirmektedir. Tata 2005 yılında ünlü bir İspanyol şehir içi ve şehirlerarası otobüs firması olan Hispano Carrocera'nın %21'ini, 2009 yılında ise tamamını satın almıştır. Hispano'nun mevcudiyeti sayesinde diğer pazarlarda büyüme kaydedilmektedir. Hindistan ve belirlenmiş bazı uluslararası pazarlarda tepeden tırnağa yapımı tamamlanmış şehir içi ve şehirlerarası otobüsler üretmek için gövde imalatı konusunda küresel bir lider olan Brezilya menşeli Marcopolo ile 2006 yılında bir ortak girişim kurulmuştur. Yine 2006'da, Tata Motors Taylandlı Thonburi Automotive Assembly Plant Company ile Tayland'da şirketin pikap araçlarını üretmek ve pazarlamak için bir ortak girişim kurarak işbirliğine girmiştir. Tata Motors (Tayland)'ın yeni fabrikası Xenon marka pikap kamyon üretimine başlamıştır ve Xenon'un tanıtımı Tayland'da düzenlenen 2008 Bangkok Motor Show'da yapılmıştır.

Tata Motors, 1961 yılında ihracata başlamış ve uluslar arası pazarda hızla büyüyen bir yer edinmiştir. Şirketin ticari ve yolcu araçları halihazırda Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Güney Doğu Asya, Güney Asya ve Güney Amerika'daki pek çok ülkeye pazarlanmaktadır. Şirket; Malezya, Kenya, Bangladeş, Ukrayna, Rusya ve Senegal'de bayilik ve ortak girişim yoluyla araç montaj faaliyeti göstermektedir.

Şirketin büyümesinin sağlanması, geçen 50 yıldan uzun sürede ekonomik uyarıların ve müşteri ihtiyaçlarının doğru biçimde anlaşılması ile bu anlayışın lider nitelikli Ar-Ge vasıtasıyla müşteri isteklerine dayanan önerilere dönüştürme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır. 2.000 mühendis ve bilim adamıyla şirketin 1966'da kurulan Mühendislik Araştırma Merkezi öncü rolü oynayan teknolojilerin ve ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Şirket; günümüzde Hindistan'da Pune, Jamshedpur ve Lucknow'da ve ayrıca Hindistan dışında Güney Kore, İspanya ve Büyük Britanya'da Ar-Ge merkezlerine sahiptir. Tata Motors Hindistan'ın ilk yerli üretim hafif ticari aracını, ilk spor otomobilini ve ilk tamamen yerli üretim binek otomobili olan Tata Indica'yı (1998) üreten şirkettir. Piyasaya çıkışından itibaren iki yıl içinde Tata Indica kendi segmentinde Hindistan'ın en çok satan otomobili unvanını eline geçirmiştir. Tata Motors, 2005 yılında Hindistan'ın ilk yerli mini-kamyonu Tata Ace'i piyasaya sürerek yeni bir segment yaratmıştır.

Tata Motors, Ocak 2008'de Hindistan'ın ve tüm dünyanın merakla beklediği halk otomobili Tata Nano'yu ortaya çıkarmıştır. Küresel otomobil endüstrisinde bir ilk olan Tata Nano, planlandığı gibi Mart 2009'da Hindistan pazarındaki yerini aldı. Nano, dünya otomobil pazarında bir ilke imza atarak, konfor ve güvenliği, binlerce ailenin sahip olabileceği koşullarla bir araya getirerek tüketicilerin beğenisine sundu.

Tata Motors, Mayıs 2009'da tüm dünyaya hitap eden Prima isimli kamyonlarının lansmanını gerçekleştirdi ve Hindistan otomobil pazarında yeni bir çığır açtı. Prima kamyonları; gücü, hızı, taşıma kapasitesi, çalışma ekonomisi ve kabinleriyle, Hindistan pazarında yeni dönüm noktalarına imza atarken, kullanım ömrü boyunca düşük maliyetlerle en yüksek performansı sunmayı hedefliyor

Tata Motors; Haziran 2009'da, Jaguar ve Land Rover markalarının etkileyici süper lüks modellerini Hindistan pazarına sundu. Bu modeller Jaguar XF, XFR ve XKR ile Land Rover Discovery 3, Range Rover Sport ve Range Rover olarak sıralanabilir.

İlerleyen yıllarda tümü müşteri ihtiyaçlarından kaynaklanan pek çok diğer yenilikçi aracın piyasaya çıkarılmasına tanık olunacaktır. Ar-Ge, ürün geliştirmenin yanında emisyon ve alternatif yakıtlar alanında çevre dostu teknolojiler geliştirme konusuna odaklanmıştır.

Şirket iştirakleri sayesinde mühendislik ve otomotiv çözümleri, inşaat makinesi üretimi, otomotiv araç aksam üretimi ve tedarik zinciri faaliyetleri, takım tezgahları ve fabrika otomasyon çözümleri, yüksek hassasiyetli kalıp sistemi ve otomotiv ve bilgisayar uygulamaları için plastik ve elektronik parçalar ve otomotiv perakende ve servis faaliyetlerini yürütmektedir.

Tata Gurubu'nun geleneklerine sadık olan Tata Motors, Kolektif Sosyal Sorumluluk konseptine ruhunu adamış ve yazılı taahhütte bulunmuştur. Birleşmiş Milletler Küresel Sözleşmesi'ni imzalayanlardan biri olarak Küresel Sözleşme hükümleriyle uyum içinde emek ve çevre standartlarıyla ilgili toplumsal ve sosyal girişimler başlatmıştır. Buna uygun olarak kendi üretim üssünün bulunduğu bölgelerde yaşayan komşu kırsal topluluklara hizmet götürülmesi ve toplulukların gelişimine yardımcı olunmasında aktif bir rol oynamaktadır.

TATA TÜRKİYE

Son yıllardaki atılımlarıyla dünyada tüm dikkatleri üzerine çeken Tata Motors'un Türkiye operasyonu 1997 yılında Isoto ile başlamıştır. İlk adımda, tek ve çift kabin olmak üzere 4x2 ve 4x4 çekiş seçeneklerinde satışa sunulan pick-up segmenti araçların satış-servis-yedek parça hizmetlerinin sağlanmasına başlanmıştır. 2005 yılında, binek araçların da ürün portföyüne katılması ile büyük bir ivme yakalanmış, bugüne kadar 20.000 adedi aşan perakende satışa ulaşmıştır.

Tata Motors, Isoto'nun başarısına bağlı olarak Türkiye'yi bir üs olarak görmüş, Türkiye'ye de katma değer sağlayacak biçimde Romanya distribütörlük hakkını vermiştir. Buna bağlı olarak 2006 yılında Romanya'daki distribütörlük faaliyeti başlamıştır. Tata'nın binek ve pick-up modellerinin ihracat yetkisini alan Isoto, bu ihracatları gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Özellikle pick-up araçlar ciddi taleple karşılanmıştır.

Tata, satış ve servis ağı konusunda da hızla ilerlemiş, bugün itibarı ile ülke geneline yayılmış geniş bir satış ve servis ağıyla hizmet vermektedir. Uzun zaman önce Tata Destek Hattı'nı hizmete geçiren marka, müşterilerine kendisi ile birebir iletişime geçme fırsatı sağlamıştır. Tata, müşterilerine satış sonrasında da etkin hizmet sağlamak amacıyla, tek bir telefondan ulaşılabilen Yol Yardım Servisi ile hizmet vermektedir. Yol kenarı yardımdan araç çekilmesine, konaklamadan muadil araç sağlamaya kadar geniş bir yelpazede Tata marka araç sahiplerine etkin hizmetler sunmaktadır.

Tata markası, Isoto çatısı altında Türkiye'nin yükselen yıldızı olmaya ve çevresine yaydığı ışık ile hem müşterilerini hem de iş ortaklarını aydınlatmaya devam edecektir.

Tata Haberleri

 • Yeni modeller için ortak arıyor!

  Otomobil, 04 Ağustos 2019

  Yeni modeller için ortak arıyor!

  Yılan hikayesine dönen İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışı, nam-ı diğer Brexit, ülkenin otomotiv sektörüne bir süredir zor günler yaşatıyor. Öyle ki, İngilizlerin en büyük otomotiv üreticisi Jaguar Land Rover'in, yeni model geliştirmek için yüklü bir finansmana ihtiyaç duyduğu ortaya çıktı. Açıklamayı yapan Jaguar Land Rover'in sahibi Hintli Tata'nın Yönetim Kurulu Başkanı Natarajan Chandrasekaran, "JLR'e gereken yatırımları karşılamak için ortaklıklar yapmayı seçenekler arasına aldık. Stratejik anlamda atacağımız adımlar için farklı alternatifleri de değerlendiriyoruz" dedi

 • Dev birleşme gerçekleşti! Taşlar yerinden oynayacak

  İş-Yaşam, 02 Temmuz 2018

  Dev birleşme gerçekleşti! Taşlar yerinden oynayacak

  Alman endüstri devlerinden ThyssenKrupp, çelik işini Hindistan şirketi Tata ile birleştirme kararı aldı ve anlaşmaya varıldığını duyurdu. Yürüyen merdivenlerden, otomobile pek çok alanda faaliyet gösteren iki şirketin çelik bölümlerini birleştirmesiyle Avrupa'nın en büyük 2. çelik üreticisi ortaya çıkacak ancak 4 bin kişinin işinden olacağı belirtiliyor ve çalışanlar protesto eylemleri düzenliyor. Yeni doğacak şirketle yılda 400 - 500 milyon euro tasarruf beklenirken, yıllık çelik üretiminin 21 milyon tona yükselmesi planlanıyor. Şirketin yıllık cirosu ise 15 milyar euro civarında olacak

 • Macaristan'da Osmanlı Festivali

  Gündem, 19 Mayıs 2018

  Macaristan'da Osmanlı Festivali

  Macaristan'ın Tata kentinde düzenlenen Macar-Osmanlı Günü Festivali büyük ilgi gördü

  İki devin ortaklığı başlamadan bitti

  Otomobil, 10 Ağustos 2017

  İki devin ortaklığı başlamadan bitti

  Dünyanın en büyük araç üreticisi Volkswagen ile Hindistan merkezli Tata Motor's arasında gelişmekte olan ülkelere yönelik araç geliştirmek için düşünülen iş birliği rafa kaldırıldı.

  Arjantin'de Tata dönemi!

  Dünya Kupası 2014, 13 Ağustos 2014

  Arjantin'de Tata dönemi!

  Arjantin Milli Takımı'nın çalıştırıcılığına, "Tata" lakaplı Gerardo Martino getirildi

 • Otomobil devinin CEO'su intihar etti

  İş-Yaşam, 27 Ocak 2014

  Otomobil devinin CEO'su intihar etti

  Ardında sadece bir mektup bıraktı...

 • 2 iphone fiyatına otomobil!

  Otomobil, 23 Ağustos 2013

  2 iphone fiyatına otomobil!

  İşte satış fiyatı

 • Tata'dan ilk açıklama

  Futbol, 23 Temmuz 2013

  Tata'dan ilk açıklama

  Barcelona ile iki yıllığına anlaşmaya varan Arjantinli teknik direktör Tata, ''Barcelona'da çalışmak bir gurur. En fazla özen göstermem gereken konunun Barcelona'nın yüksek seviyesine en kısa zamanda ayak uydurup, futbolculara bir katkı sağlamak olduğunu düşünüyorum'' dedi

  50 yıl sonra koltuğu bıraktı!

  Otomobil, 30 Aralık 2012

  50 yıl sonra koltuğu bıraktı!

  Ratan Tata, 50 yıllık koltuğunu devretmeye hazırlanıyor.

  Otomobil fiyatına pikap almak mümkün - GALERİ

  Otomobil, 27 Mart 2012

  Otomobil fiyatına pikap almak mümkün - GALERİ

  Pikapların konforunun artması, şehirde arazi araçlarına gösterilen ilgiye ortak olmasına neden oldu, bu güçlü araçlar kente indi