KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Apple

1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak , Apple'ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne'ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs'un evindeki garajda kurdular. Steve Wozniak'ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I ilk bilgisayarları oldu. İlk prototiplerini yerel bir bilgisayar mağazasına götüren Jobs, 50 bilgisayar siparişi almayı başardı ve Apple böylelikle ticaret hayatına başlamış oldu. Jobs'un aile evindeki garajda gece gündüz çalışarak 200 adet Apple I bilgisayarları üretip, satan ekip, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar ve daha başarılı olan Apple II'yi ortaya çıkardılar. Başarılarını daha geliştirmek amacıyla çabalayan ekip Apple III'ü geliştirdi.

Apple'da büyük hedefi olan ekip Apple III'ü piyasaya sürdükten sonra, beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Çalışmaları üzerinde yapılan bir tasarım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören çoğu Apple III geri çağırıldı. Ancak bu hata bile Apple'ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu. Kısa bir sürede kendini dev bir şirket haline getiren Apple'a Steve Jobs tarafından ilk hatalı karar verildi ve şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye iyhtiyacı olduğunu düşündü. Jobs o dönemde Pepsi'nin başında olan John Sculley'e; "Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?" diyerek, reddedemeyeceği bir teklif götürdü. John Sculley bunun üzerine, 1983 yılında Aple'ın başına geçti.

Yeni yönetimde her ne kadar işler iyi başlasa da, Sculley zamanla Jobs'un yönetim biçimine ayak uyduramadı. Apple içinde güçlü bir mücadele baş gösterdi ve bunun üzerine Sculley, 1985 yılında Jobs'un istifasını istedi. Kendi kurduğu Apple'dan ayrılmak zorunda bırakılan Jobs, aynı yıl NeXT Software adında şirket kurdu. 1986 yılında ise George Lucas ile birlikte oluşturdukları 10 milyon dolarlık sermayeyle, Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu.

Sculley'in yönetimine geçen şirket, ürün tabanlı politikalar izledi ve bu durum Apple'ın bir kötüye giten bi sancılı dönemlere girmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin bel bağladığı iki ürün grubu vardı: Metin tabanlı Apple II serisi ve grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Macintosh.

Macintosh'un çıkmasıyla birlikte, fare kontrollü grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Apple IIGS piyasaya sürüldü. Apple II serisinin sonlanması ise ancak 90'ların başında gerçekleşti. Bu sırada Macintosh serisi gelişti ve her biri başarılı birçok farklı modelle hayatına devam etti. Apple'ın üst seviyedeki ürünleri yüksek fiyat etiketleriyle pazarlama taktiği, bilgisayar piyasasındaki rekabet koşulları nedeniyle işlemez hale gelmişti.

Aynı dönemde Sculley, en başarılı projelerinden birine imza attı ve Sony ile birlikte PowerBook serisini ortaya çıkardı. PowerBook, bir taşınabilir bilgisayarın nasıl olması gerektiğini ortaya koyan ve ilkleri başaran bir bilgisayardı. Taşınabilir bir bilgisayarda ilk kez kullanılan iztopu kullanıcıları büyülemişti. Büyük başarı yakalayan PowerBook, bir yılda 1 milyar dolarlık satış rakamını yakaladı.

90'lı yıllarda Microsoft, Apple için önemli bir rakip olmaya başlamıştı. Bu dönemde Windows 3.0 ile büyük başarıya ulaşan Microsoft'un karşısında Apple, farklı pazarlara yönelik farklı ancak donanım olarak çok da farkı bulunmayan modeller sundu. Apple'ın bu dönemde ürün yönetimindeki başarısızlığı ve PowerPC tabanlı işlemcilerdeki kararlılığı, Windows işletim sistemli bilgisayarlar karşısında önemli bir dezavantaş oluşturdu. Kurumsal müşterilerini de Microsoft'a kaptıran Apple için 90'lı yıllara giriş oldukça sarsıntılıydı.

PowerBook ile bu talihsiz girişi bir nebze atlatmayı başarmıştır. Taşınabilir bilgisayarlarda kazandığı başarıyı daha iyi bir konuma getirmeyi hedefliyen Apple, 1993 yılında, MessagePad 100 isimli tablet bilgisayarlarını tüketicilere sundu. Aynı dönemde Apple'ın başında olan Sculley'in yerine, Avrupa bölge müdürü Michael Spindler atandı. Spindler'in göreve gelmesiyle birlikte Apple çalışanlarının %15'inin işine son verdi ve Mac Os işletim sistemini, Radius, Motorola ve Power Computing gibi şirketlere lisansladı. Apple'ı bir yükseliş dönemine sokmaya çalışan Spindler'ın, Sun Microsystems ile birleşme çabalarının sonuçsuz kalması ardından, 1996 yılında görevine son verildi. Yerine, National Semiconductor genel müdürü ve Apple yönetim kurulu üyesi olan Gil Amelio atandı.

Tüm uğraşlar sonucu Apple'ın durumu kötüye gitmeye devam ediyordu. Mac OS'un yerine geçecek olan, yeni nesil işletim sistemi geliştirme çabaları umutsuz görünüyordu. Bu dönemde Apple'ın başına geçen Amelio, ürün geliştirme bütçelerini kısmıştı. Yeni nesil işletim sistemi çalışmaları sürerken, Mac OS 8 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni nesil işletim sistemi içinse, kısa bir süreliğine Windows NT üzerinde duran Apple, daha sonra 1996 yılında Steve Jobs ve şirketi NeXT üzerinde karar kıldı. Aynı yılın sonundaysa, Steve Jobs tekrar Apple yönetim kurulunda yerini alacaktı.

Steve Jobs'un yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden, Apple'ın başındaki isimler olan Gill Amelio ve Ellen Hancock şirketten ayrıldı ve Steve Jobs, Apple'ın başına geçici genel müdür olarak geçti. Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store'un açılmasını sağladı. Apple'ın ilk ürün atağı ise 1998 yılında piyasaya sürülen, modern görünümlü bir "hepsi bir arada bilgisayar" olan iMac ile gerçekleşti. iMac, bir yıl içinde tam 1 milyon adet satıldı ve müşterilerin yüzde 43'ü için ilk Apple bilgisayarları iMac olmuştu.

1999 yılında bu başarıyı iBook ile geliştiren Apple için Steve Jobs ile birlikte, adeta bir altın çağ başlamıştı. Estetiği ön planda tutan bu bilgisayarların yanında, estetik anlayışını işletim sistemine de taşıyacak olan Mac OS X'in çalışmaları tüm hızla sürüyordu ve Mart 2001'de, Mac OS X 10.0 Cheetah kullanıma sunuldu.

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile girdi. iPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müzik parçalarını bilgisayar ve iPod arasında eşitlemesine yardımcı oluyordu. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store ise Nisan 2003'de hizmete girdi. Jobs'un işi devralmasıyla birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi.

Apple'ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone'un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. iPhone'un Apple açısından bir diğer başarısı da App Store oldu ve daha açıldığı hafta içersinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. Apple, 2010 yılında iPad ile yeni bir tüketici elektroniği devrimi yaratmayı başardı. iPad ile tablet piyasasını şekillendiren Apple, tabletlerin büyük bir pazar haline gelmesini sağladı ve bu pazarın lideri oldu.

İphone Haberleri

 • iPhone için B planı hazır

  Teknoloji, 11 Haziran 2019

  iPhone için B planı hazır

  Apple, ticaret savaşının tırmanması durumunda iPhone telefonların üretimi için yedek planını hazırladı. FoxConn'a göre Cupertino merkezli şirketin ana imalat ortağı, gerekirse ABD'ye giden tüm iPhone'ları Çin dışında üretmek için yeterli kapasiteye sahip

 • iPhone’lar baştan aşağı yenileniyor!

  Teknoloji, 04 Haziran 2019

  iPhone’lar baştan aşağı yenileniyor!

  Apple'ın merakla beklenen yeni mobil işletim sistemi iOS 13 resmen tanıtıldı. İşte iOS 13 ile gelen yenilikler ve yeni işletim sistemine geçebilecek olan iPhone modelleri...

 • Çinliler Huawei'ye sahip çıktı

  Teknoloji, 26 Mayıs 2019

  Çinliler Huawei'ye sahip çıktı

  Çin medyası ülkede artan sayıda akıllı telefon kullanıcısının Apple'ın iPhone'undan vazgeçerek Huawei marka akıllı telefon almaya başladığını bildirdi. South China Morning Post'a konuşan eski bir iPhone kullanıcısı "Bugünlerde cebinden iPhone çıkarmak utanç verici bir hal aldı" dedi. Bunun yanında Çinli e-ticaret sitesi Tmall'da Huawei marka telefonların satışında yüzde 130'luk artış kaydedildi.

  Bir iPhone için 130 gün çalışıyoruz

  Teknoloji, 25 Mayıs 2019

  Bir iPhone için 130 gün çalışıyoruz

  Deutsche Bank verilerine göre İstanbullular ortalama ayda net 433 dolar maaş alırken bir 256 GB'lik iPhone XS'i 1.880 dolara alabiliyor. Bu da bir İstanbullunun söz konusu telefonu alabilmek için başka hiçbir harcama yapmadan 130 gün çalışması gerektiği anlamına geliyor. iPhone XS almak için en az çalışması gereken kişiler ise Apple genel merkezine 1 saat mesafede yaşayan San Franciscolular. Selim Karahan'ın haberi

  Telefonunu satacaklar, bu haberi dikkatli okuyun!

  Teknoloji, 23 Mayıs 2019

  Telefonunu satacaklar, bu haberi dikkatli okuyun!

  Yükselen döviz kurları sebebiyle akıllı telefon fiyatları gün geçtikçe artarken tüketiciler ikinci el telefon alım ve satımına yöneliyor. İkinci el telefon pazarında satışların artmasıyla birlikte kullanıcıların kişisel verilerinin güvenliği de gittikçe önem kazanıyor. İşte kullanıcıların telefonlarını satışa çıkarmadan önce dikkat etmeleri gereken 5 temel ipucu…

 • Huawei yasağı ertelendi, peki şimdi ne olacak?

  Teknoloji, 21 Mayıs 2019

  Huawei yasağı ertelendi, peki şimdi ne olacak?

  ABD, Huawei’ye yönelik yasağını 90 günlüğüne kısmen askıya aldı. Peki bu sürenin sona ereceği 19 Ağustos’tan sonra neler değişecek? Huawei telefon kullananlar, Android Q (Android 10) ile tanışabilecek mi? ABD’nin yasağı Türkiye’de kaç kullanıcıyı etkiliyor? İşte merak edilen bu sorunların cevapları… Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi...

 • Google kendi ayağına mı sıktı?

  Teknoloji, 20 Mayıs 2019

  Google kendi ayağına mı sıktı?

  Akıllı telefon pazarında son yılların en kritik kararına imza atıldı. ABD Başkanı Trump’ın yasaklama kararının ardından Google, Huawei ile olan iş birliğini askıya aldı. Peki bu durum küresel akıllı telefon pazarını ve Google’ın Android platformunu nasıl etkileyecek? İşte akıllı telefon pazarında taşları yerinden oynatacak olan tablo… Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi…

 • Pasaportunuzu kontrol edin, son 15 güne girildi!

  Teknoloji, 15 Mayıs 2019

  Pasaportunuzu kontrol edin, son 15 güne girildi!

  Yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarında kayıt hakkı, 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı. 30 Mayıs 2019’da yürürlüğe girecek olan bu düzenleme kapsamında, Türkiye’ye yolcu beraberinde cep telefonu getirmek isteyenler nelere dikkat etmeli? İşte pasaport hakkından, kayıt süresine; harç tutarından, bandrolüne bilmeniz gerekenler... Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberi...

  Trump’ın vergisi iPhone’u vuracak!

  Teknoloji, 10 Mayıs 2019

  Trump’ın vergisi iPhone’u vuracak!

  ABD’nin Çin’e uyguladığı gümrük vergisi oranını bugünden itibaren yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltmesi, Apple’ın planlarını alt üst etti. iPhone üretimi için Çin dışındaki alternatifleri masaya koyması beklenen Apple’ın, ABD Başkanı Trump’ın konuyla ilgili attığı tweet’ten bu yana 50 miyar doları gitti. Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın analizi...

  Pazar artık resmen onların!

  Teknoloji, 09 Mayıs 2019

  Pazar artık resmen onların!

  Akıllı telefon satışlarında dünya genelinde yaşanan düşüş, 2019 yılının ilk çeyreğinde de devam etti. Bu yılın ilk çeyreğinde Apple’ın iPhone satışları yüzde 32 gerilerken, Huawei ise satışlarını yıllık bazda yüzde 50 artırmayı başardı. En büyük 10 telefon üreticisinin 7'si Çin'den, 2'si Güney Kore'den ve sadece 1'i ABD'den çıktı. İşte akıllı telefon pazarındaki son durum...

 • İlk 3 ayda satışları yüzde 17 düştü

  Teknoloji, 01 Mayıs 2019

  İlk 3 ayda satışları yüzde 17 düştü

  İlk çeyrek sonuçlarını açıklayan Apple, Ocak-Mart dönemindeki iPhone satışlarında yüzde 17 oranında gerileme yaşadı. Iphone satış gelirleri 31 milyar dolara düşen şirketin, bu dönemdeki toplam cirosu 58 milyar dolar, kârı ise 11.6 milyar dolar olarak açıklandı. Çin pazarında umutlu olduğunu belirten Apple Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook, "Bir önceki çeyreğe göre ticari ilişkiler daha iyi. Atmosfer de daha iyi. Bunların hepsi bize fayda sağladı" dedi

 • Bu grafiği son kez görüyorsunuz!

  Teknoloji, 25 Nisan 2019

  Bu grafiği son kez görüyorsunuz!

  Twitter bundan sonra platformundaki aylık aktif kullanıcı sayısını kamuoyuyla paylaşmayacak. Son bir yılda 6 milyon kullanıcı kaybeden Twitter’ın bu alanda açıkladığı son rakam ise 330 milyon olarak kayıtlara geçti.

 • ‘Bunu yapmayın, size bir faydası yok!’

  Teknoloji, 25 Nisan 2019

  ‘Bunu yapmayın, size bir faydası yok!’

  Artan akıllı telefon kullanımıyla birlikte gündemden düşmeyen mobil cihaz bağımlılığı konusunda bu seferki uyarı doğrudan Apple’dan geldi. Apple CEO’su Tim Cook, “Eğer telefonunuza, birinin gözünden baktığınızdan daha fazla bakıyorsanız, yanlış bir şey yapıyorsunuz” dedi

  iPhone'da RAM nasıl temizlenir?

  Teknoloji, 24 Nisan 2019

  iPhone'da RAM nasıl temizlenir?

  Dünyada en popüler telefon markalarından olan iPhone, pek çok teknoloji tutkununun gözdesi olmaya devam ediyor. iPhone kullanıcıları, telefonu hızlandırma amacıyla yapılan bellek yani RAM temizleme işleminin nasıl yapıldığını araştırıyor. Peki iPhone'larda RAM temizleme nasıl yapılır? Ayrıntılar haberimizde...

  31 Mayıs’ta kepenk indiriyor…

  Teknoloji, 19 Nisan 2019

  31 Mayıs’ta kepenk indiriyor…

  Anlık mesajlaşmanın öncüsü BlackBerry Messenger (BBM), tarih oluyor. BBM’i 31 Mayıs 2019’da kapatacağını açıklayan Blackberry, şu duygusal mesajla bir devrin bittiğini de duyurdu: “BBM yolun sonuna geldi… Umarız bize dair anılarınızı unutmazsınız...”

 • 3 günde 26 milyar dolar kazandı!

  Teknoloji, 18 Nisan 2019

  3 günde 26 milyar dolar kazandı!

  Önce Apple ile patent savaşına son verdi. Sonra 5G’de ABD’li en büyük rakibi havlu attı. Ardından hisseleri uçuşa geçti… Borsada tarihinin en iyi üç gününü yaşayan Qualcomm’un hisseleri hafta başından bu yana yüzde 38 yükseldi...

 • Apple Qualcomm savaşı bitti, Intel havlu attı!

  Teknoloji, 17 Nisan 2019

  Apple Qualcomm savaşı bitti, Intel havlu attı!

  ABD'den 5G’li iPhone’ların kaderini değiştirecek iki açıklama ardı ardına yapıldı. Apple ve Qualcomm, karşılıklı olarak açtıkları tüm davaları sonlandırma kararı aldı. Bu açıklamanın hemen ardından ise Intel, 5G modem çalışmalarını sonlandırdığını duyurdu.

 • iPhone için en sağlıklı Siri kısayolları

  Teknoloji, 06 Nisan 2019

  iPhone için en sağlıklı Siri kısayolları

  iPhone kullanıcılarının hayatına giren en yararlı özelliklerden biri olan Siri kestirmelerini sağlıklı bir hayat yaşamak için spor egzersizlerinizde de kullanmak mümkün. İşte Siri kestirmelerine ekleyebileceğiniz en iyi uygulamalar...

  Ne iPhone ne Mac, Apple’ın en büyük ürünü o

  Teknoloji, 28 Mart 2019

  Ne iPhone ne Mac, Apple’ın en büyük ürünü o

  Steve Jobs Theater’da sunumu beklerken Ertuğrul Özkök’e “Bak şu adam Craig Federighi,” diye gösterdim ve nefes almadan anlatmaya başladım. Apple’ın yazılımdan sorumlu başkan yardımcısına adeta bir Hollywood ünlüsüne olduğu kadar aşinaydım. Kampçılık hakkında yaptığı esprileri, Rush grubuna olan hayranlığını, şekle girmeyen saçını ve bunun Apple çalışanları arasında nasıl sarakaya alındığını biliyorum. Oysa mesela Koç Holding’in başkan yardımcısı kim diye sorsanız Google’a danışmadan bilmem imkansız. Oray Eğin yazdı...