KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

TCDD

Osmanlı topraklarında demiryolunun, 1851 yılında 211 km’lik Kahire-İskenderiye Demiryolu hattının imtiyazının verilmesiyle, bugünkü milli sınırlar içindeki demiryollarının tarihi ise 23 Eylül 1856 yılında 130 km’lik İzmir-Aydın Demiryolu hattının imtiyazının verilmesiyle başlar.

Osmanlı Demiryolları, bir süre Nafia Nezareti (Bayındırlık Bakanlığı)’nin Turuk ve Meabir (Yol ve İnşaat) Dairesi tarafından yönetildi. 24 Eylül 1872 tarihinde de demiryolu yapım ve işletmesini gerçekleştirmek üzere Demiryolları İdaresi kuruldu.

Osmanlı Döneminde yapılan 4.136 km’lik bölümü bugünkü milli sınırlarımız içerisinde kaldı. Bu hatların 2.404 kilometresi ise yabancı şirketler, 1.377 kilometresi de devlet eliyle işletilmekteydi.

Cumhuriyetin kurulması ve demiryollarının devletleştirilmesine karar verilmesinden sonra Demiryolu işletmeciliği için 24 Mayıs 1924 tarih ve 506 sayılı Kanun ile Nafia Vekâletine (Bayındırlık Bakanlığı) bağlı “Anadolu- Bağdat Demiryolları Müdüriyeti Umumiyesi” kuruldu. Demiryolu alanında ilk bağımsız yönetim birimi olarak demiryollarının yapımı ve işletilmesinin bir arada yürütülmesini sağlamak amacıyla da 31 Mayıs 1927 tarih ve 1042 sayılı Kanun ile “Devlet Demiryolları ve Limanları İdare-i Umumiyesi” kuruldu. Devlet Demiryolları ve Limanları İdare-i Umumiyesi, 27 Mayıs 1939’da kurulan Münakalât Vekâleti (Ulaştırma Bakanlığı)’ne bağlandı. Cumhuriyet öncesinde yapılan ve yabancı şirketler tarafından işletilen hatlar, 1928–1948 yılları arasında satın alınarak millileştirildi.

22 Temmuz 1953 tarihine kadar katma bütçeli bir devlet idaresi şeklinde yönetilen Kuruluşun, bu tarihte çıkarılan 6186 sayılı Kanunla Ulaştırma Bakanlığına bağlı olarak “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi (TCDD)” adı altında İktisadi Devlet Teşekkülü haline getirildi.

Son olarak, 08.06.1984 tarih ve 233 sayılı KHK ile de “Kamu İktisadi Kuruluşu” hüviyetini alan ve TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ ve TÜVASAŞ olmak üzere üç adet bağlı ortaklığı bulunan TCDD, halen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ilgili kuruluşu olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Tcdd Haberleri

 • Mali yükü 400 milyon TL

  İş-Yaşam, 11 Eylül 2020

  Mali yükü 400 milyon TL

  Demiryolu taşımacılığına, koronavirüs salgınının neden olduğu finansal yük yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Salgına karşı önlemler kapsamında yüksek hızlı trenlerde (YHT) yüzde 50 kapasite ile yolcu taşınıyor; günde 52 yerine sadece 20 sefer yapılabiliyor. Her seferde de en az 225 yolcu az taşınıyor. Ana hat tren seferleri de son 6 aydır gerçekleştirilmiyor. Bu nedenle TCDD Taşımacılık’ın gelirleri önemli ölçüde azaldı. 2019 yılını 1.1 milyar TL zarar ile kapatan TCDD Taşımacılık’ın, bu yıl 300-400 milyon daha fazla zarar edebileceği hesaplanıyor.

 • Almanya'dan alınan trenler yola çıktı

  İş-Yaşam, 25 Ağustos 2020

  Almanya'dan alınan trenler yola çıktı

  TCDD Taşımacılık AŞ tarafından Almanya'dan alınan tren setleri yola çıktı

 • YHT'de günlük 3 bin 500 yolcu seyahat ediyor

  İş-Yaşam, 02 Haziran 2020

  YHT'de günlük 3 bin 500 yolcu seyahat ediyor

  Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri, geçen hafta perşembe günü yeniden başladı. Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul hatlarında günlük toplam 16 sefer yapılıyor. Salgın öncesinde bu hatlarda günde yaz döneminde 48, kış döneminde 44 seferle 22 ile 25 bin yolcuya hizmet veriliyordu. 16 seferde günlük taşınan yolcu sayısı 3 bin ile 3 bin 500 arasında değişiyor. TCDD Taşımacılık, talebin artması halinde Ankara-İstanbul arasında karşılıklı birer sefer daha koymayı planlıyor. Ankara-İstanbul treninin, kısa süre sonra İzmit’te de durması bekleniyor. Olcay Aydilek'in haberi...

  YHT'lerin sefer tarihi belli oldu

  İş-Yaşam, 23 Mayıs 2020

  YHT'lerin sefer tarihi belli oldu

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "YHTler 28 Mayıs'tan itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde 16 sefer yapacak" dedi. YHT’lerde her vagonun arka koltuklarının seyahat sürecinde korona virüs şüphesi duyulan yolcuların izole edilmesi için ayrılacağını da belirten Karaismailoğlu, “Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş üstü ile 20 yaş altı yaş grupları için ilgili makamlardan onaylı Seyahat İzin Belgesi zorunlu olacak. Kontrol sırasında bu belgeyi ibraz edemeyenlerin seyahatleri iptal edilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek. Yolcuların gara gelmelerinden trene binmelerine kadar ki süreçte de sosyal mesafeyi korumaları amacıyla ilgili personel tarafından denetlenmeleri sağlanacak” dedi

  Bakan Karaismailoğlu hedefi açıkladı

  İş-Yaşam, 09 Mayıs 2020

  Bakan Karaismailoğlu hedefi açıkladı

  Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi kapsamında yapımı devam eden Demirköy mevkisindeki T26 Tüneli'nin şantiyesinde incelemelerde bulunan Karaismailoğlu, "Şu anda 1200 kilometrelik yüksek hızlı tren hattımızın çalışmaları devam ediyor, işletme halinde. Bütün hedefimiz, 2023 yılında bunu 5 bin 500 kilometreye çıkarmak" dedi

 • Yüksek hızlı trenler ne zaman hizmete girecek?

  İş-Yaşam, 09 Mayıs 2020

  Yüksek hızlı trenler ne zaman hizmete girecek?

  TCDD Taşımacılık, koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerine yeniden başlamak üzere ekip ve ekipman hazırlığını tamamladı; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan gelecek işareti bekliyor. Peki, seferler ne zaman başlayacak? Tarih belli değil ancak bayram sonrasında haziran ayı içinde seferlerin başlaması olası görülüyor. YHT ve diğer trenlerin bilet fiyatlarında, “ihtiyaç olduğu tespitleri” yapılsa da bir artış söz konusu olmayacak. Şehirlerarası taşımacılıkta salgınla mücadele kapsamında alınan karar doğrultusunda otobüsler, kapasitelerinin yarısı oranında yolcu taşıyor. Haziran ayı içinde otobüsle yolcu taşımacılığı konusunda da bazı adımların atılması bekleniyor.

 • Mahkemeden Haydarpaşa ve Sirkeci kararı!

  Gündem, 03 Nisan 2020

  Mahkemeden Haydarpaşa ve Sirkeci kararı!

  Bölge İdare Mahkemesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB),TCDD'nin tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci Garlarının atıl durumdaki depo sahaları bölgesinin, sadece "kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere" kiraya verilmesine ilişkin yaptığı ihalenin bazı kısımlarının iptali için yaptığı başvuruyu reddetti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kararı Danıştay'a götüreceklerini söyledi.

 • TCDD'den koronavirüs sebebiyle sefer iptali

  İş-Yaşam, 11 Mart 2020

  TCDD'den koronavirüs sebebiyle sefer iptali

  TCDD İstanbul-Sofya Ekspresi’nin seferlerine 11 Mart 2020 tarihinden itibaren geçici olarak ara verildiğini açıkladı

  İstanbul-Sofya tren seferlerine koronavirüs nedeniyle ara verildi

  Ajans Haberleri, 11 Mart 2020

  İstanbul-Sofya tren seferlerine koronavirüs nedeniyle ara verildi

  İstanbul-Sofya Ekspresi seferlerine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle geçici olarak ara verildi.

  Yeni YHT'de yeni detaylar

  Merak Edilenler, 07 Mart 2020

  Yeni YHT'de yeni detaylar

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın test sürüşlerine katıldığı Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı’nda ticari seferler¬ çok yakında başlayacak. Peki, günde kaç sefer yapılacak? Bilet fiyatları ne olacak? Ankara-Kırıkkale Balışeyh arasında hangi hat kullanılacak? HABERTÜRK, merak edilen bu soruların yanıtlarını araştırdı. 400 kilometreyi aşan uzunluğa sahip olan ve yaz başında hizmete gireceği açıklanan Ankara-Sivas arasında sabah ve akşam karşılıklı 2 sefer yapılması planlanıyor. TCDD Taşımacılık’ın belirleyeceği saatte sabah, Ankara’dan ve Sivas’tan birer YHT hareket edecek. Akşam da karşılıklı iki tren sefer yapacak. TCDD yetkilileri, bilet fiyatları konusunda “Henüz bir çalışma yok” diyor ve açıklama için son dakikaya kadar bekleneceği mesajını veriyor. Ankara-Konya, 306 kilometre ve bilet fiyatı 37 TL 50 kuruş. Ankara-İstanbul YHT hattının uzunluğu 533 kilometre. Ankara-İstanbul (Asya yakası) bilet fiyatı, 85 TL 50 kuruş. Ankara-Kırıkkale Balışeyh arasında bir süre “konvansiyonel” özellikteki mevcut hat kullanılacak. Tren, bu hatta düşük bir hızla hareket edilecek.

 • TCDD şirketlerine yeni çatı

  İş-Yaşam, 04 Mart 2020

  TCDD şirketlerine yeni çatı

  TCDD'nin bağlı kuruluşları TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ, yeni kurulan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii A.Ş. (TÜRASAŞ) çatısı altında toplanıyor. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı

 • 3.'sü de yola çıktı

  İş-Yaşam, 17 Şubat 2020

  3.'sü de yola çıktı

  Alman Siemens, TCDD Taşımacılık AŞ’ye, siparişini verdiği 12 Yüksek Hızlı Tren (YHT) setinden üçüncüsünü de teslim etti. Tren, bu hafta Ankara’da olacak. Dördüncü set nisan, beşincisi de mayısta teslim alınacak. Diğer iki trenin testleri sürüyor. Bu trenlerin, Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya’da hizmete verilmesi bekleniyor. TCDD, Ankara-Sivas’ı da hizmete sunmak için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Hatta, test sürüşlerinin kısa süre içinde başlatılmasının hedeflendiğine işaret eden kaynaklar, “Hattın, Yerköy-Yıldızeli bölümünde test sürüşlerine başlanması için hazırlıklar tüm hazıyla devam ediyor” dedi. Ankara-Kırıkkale Balışeyh arasında bir süre “konvansiyonel” (mevcut) hattın kullanılması söz konusu.

 • Marmaray geçişlerine zam

  İş-Yaşam, 10 Şubat 2020

  Marmaray geçişlerine zam

  Marmaray geçiş ücretlerine gece yarısından itibaren zam yapıldı. İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından metro, metrobüs ve İETT ücretlerine yapılan yüzde 35 zam uygulamasını TCDD de Marmaray geçişleri için gece 00:00'dan itibaren yürürlüğe aldı. Buna göre 1 ila 7 istasyon tam geçişi 2.60 TL'den 3.5 TL'ye yükseltildi. 1 - 43 istasyon arası geçiş 7.75 TL oldu. TCDD, zammı kendilerinin değil İBB'nin yaptığını belirterek "UKOME kararı gereğince Marmaray'da geçiş ücretleri artırıldı. Bu konuda TCDD'nin herhangi bir yetkisi yoktur. UKOME kararı uygulandı. TCDD sadece işletmeyi yapıyor" dedi. Olcay Aydilek'in haberi

  Bilet zammında geri adım yok

  İş-Yaşam, 24 Ocak 2020

  Bilet zammında geri adım yok

  TCDD Taşımacılık’ın, yüksek hızlı tren (YHT) biletleriyle ilgili “fahiş zam” tepkisine karşılık, “indirim düzenlemesi” açıklamasına konu olan düzenlemesi sonrasında gözler, biletlerde yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağına ve demiryolu yolcu taşımacılığında atılacak yeni adımlara çevrildi. HABERTÜRK, TCDD yönetiminin nabzını tuttu. Buna göre yeni tarifelerle ilgili geri adım yok. Yeni tarifeler, yıllık 7 milyon dolayında YHT yolcusunun 350 binini ilgilendiriyor. TCDD Taşımacılık’ın hedefi, yıllık 1 milyar TL düzeyinde olan zararı kademe kademe azaltmak; yolcu sayısını ve özellikle iş insanlarının tercih ettiği “business class”ta hizmet kalitesini artırmak. YHT bilet tarifelerinde, “indirim ayarı” sonrasında yeni bir düzenleme öngörülmüyor. Alman Siemens’ten teslim alınan iki yeni YHT’nin de mayıs ayında (biri Ankara-İstanbul arası) hizmete sunulması bekleniyor. Olcay Aydilek'in haberi

  TCDD'den zam açıklaması

  İş-Yaşam, 23 Ocak 2020

  TCDD'den zam açıklaması

  TCDD Taşımacılık AŞ tarafından işletilen yüksek hızlı trenlerin (YHT) bilet ücretlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı belirtilerek, YHT'lerin business ve ekonomi bölümü yolculuklarda kullanılan abonman kartlarına ait indirim oranlarında değişiklik yapıldığı ifade edildi. Peki bu çoklu bilet fiyatlarına nasıl yansıdı? Sürekli aynı hatlarda seyahat edenlerin yoğun biçimde kullandığı çoklu gidiş geliş imkanı tanıyan biletlerdeki önemli fiyat avantajı ortadan kalktı. Kimi hatlarda 60 binişe kadar imkan tanıyan abonman kartlarının bedelleri 2 kata varan oranlarda artırıldı. Böylece tek bilet alma ile çoklu bilet alma arasındaki fiyat avantajı hattına ve bilet sınıfına göre yüzde 5 ile 25 oranlarına çekilmiş oldu.

 • 'Erişim engeli' iddiasını yalanladı

  İş-Yaşam, 05 Ocak 2020

  'Erişim engeli' iddiasını yalanladı

  TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğünce, yüksek hızlı trenlerde (YHT) kullanıma sunulan internet bağlantısı üzerinden bazı gazete ve haber sitelerine girişin yasaklandığına yönelik iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

 • Türkiye Çin'e gidecek

  İş-Yaşam, 22 Aralık 2019

  Türkiye Çin'e gidecek

  Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, 6 Kasım’da Çin yük treninin Marmaray’dan geçerek Prag’a ulaşmasının ardından trenlerin devamının geleceğini belirterek "Ülkemizin farklı sektörlerine ait ürünlerin de yer aldığı bir ihracat trenini yakın zamanda Çin’e uğurlamayı planlamaktayız." dedi

 • Yarım asır önce ağaçlandırıldı! İşte son hali

  Yaşam, 07 Kasım 2019

  Yarım asır önce ağaçlandırıldı! İşte son hali

  Kars'ın Selim ilçesinde yarım asır önce Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından ağaçlandırılan tren istasyonu, görüntüsüyle dikkat çekiyor. Bozkırın ortasında vahayı andıran istasyon, ağaçlar sayesinde kışın tipi ve rüzgardan da korunurken, yazın piknik alanına dönüyor

  TCDD O afişlerin peşini bırakmıyor

  Gündem, 05 Kasım 2019

  TCDD O afişlerin peşini bırakmıyor

  TCDD, geçen hafta sosyal medyada gündem olan, 15 Temmuz için hazırlanan taslak afişleri hızlı trenlerden toplattı. Yönetim, “Lorem ipsum” yazılı taslak afişlerin peşini bırakmıyor. Bu işin arka planını ve taslak afişlerin nasıl olup da trenlere asıldığını araştırıyor. Kaynaklar, “Bir art niyet ya da kasıt olacağını düşünmüyoruz ve öngörmüyoruz. Ancak, yine de konu araştırılıyor” dedi. Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberi...