ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

HT MAGAZİN / OYA DOĞAN

Kıbrıslı Türk yönetmen Derviş Zaim’in yazıp yönettiği; başrollerini ise Osman Alkaş, Settar Tanrıöğen, Erol Refikoğlu, Buğra Gülsoy, Hazar Ergüçlü, Constantine Gavriel ve Popi Avraam’ın paylaştıkları ‘Gölgeler ve Suretler’ adlı sinema filminin KKTC galası, geçtiğimiz cuma akşamı Lefkoşa’daki Lemar Sineması’nda gerçekleştirildi.

KENDİ SEÇİMİ KKTC
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da hazır bulunduğu galaya annesi ve oğluyla birlikte katılan Zaim, filmin galasını İstanbul yerine Kıbrıs’ta yapmanın kendi seçimi olduğunu söyledi ve “Ben Kıbrıslıyım, oyuncularımızın çoğu da Kıbrıslı. Kıbrıs’ta çektiğimiz bu filmde, Kıbrıs’ta Türkler ve Rumlar arasında yaşanan  olayları anlatıyoruz. O nedenle galayı bu topraklarda yapmayı tercih ettim” diye konuştu. Filmi izleyen Kıbrıslı Türkler salondan ağlayarak çıkarken, tepkilerini, Zaim’e, “ Kıbrıs gerçeğini bugüne kadar anlatmaya cesaret eden kimse çıkmadı. Bunu yaptığınız için size teşekkür ediyoruz” diyerek dile getirdi.

TEPKİLER İÇİNİ RAHATLATTI
1963 yılında Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasında yaşanan olayları anlatan film için, galadan önce Lefkoşa ara bölgede bulunan Ledra Palace sınırında da özel gösterim düzenlendi. Özel gösterim sonrasında gözyaşlarına hâkim olamayan Rumlar, Zaim’e, “Bir Kıbrıs Türk’ü olarak nasıl bu kadar objektif bir film çekebildiniz?” diye sordu. Zaim, Rumlara, “Elimden geldiğince, yaşananları iki tarafın da gözünden anlatmaya çalıştım. Bunun için de Kıbrıslı Rum bir senaryo editörüyle çalıştım. Filmi beğenmeniz beni çok mutlu etti, içim çok rahatladı” diye cevap verdi.

"TÜRKLERE EZİYETİMİZİ KABUL EDİYORUM"
RUM piyanist Keti Economidu, babasının o yıllarda kaybolduğunu ve ondan bir daha hiç haber alamadıklarını ifade etti. 53 yaşındaki Rum sanatçının, “Rumların Türkler’e yaptıklarını kabul etmemiz gerek. İçimde kalmasın; ben kabul ediyorum. Rumlar, zamanında Kıbrıslı Türklere çok çektirmişler" demesi dikkat çekti.

 

  • Derviş Zaim
  • gala
  • Gölgeler ve Suretler
  • kıbrıs
  • sınır

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000