ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Elif Şafak’ın “İskender” romanını yazarken Zadie Smith’in “İnci Gibi Dişler” romanını şablon aldığı yönündeki iddialar üzerine başlayan tartışmalarda önemli bir gelişme yaşandı.“İnci Gibi Dişler” romanının yazarı Zadie Smith, Şafak’a yazdığı mektupta iddiaları gülünç bulduğunu söyledi. Smith şöyle yazdı:

“Sevgili Elif. Hanif Kureishi bana her ikimizin kitaplarıyla ilgili saçma sapan haberlerin yer aldığı linki yolladı. Sana sadece sunu söylemek istedim, ben bu iddiaları tamamen gülünç buldum. Umarım her şey güzel olur, lütfen bu zehirli insanların seni etkilemesine, aşağı çekmesine izin verme, bir yazardan bir başka yazara hayranlıkla, Zadie.”

ŞAFAK: BENİ DUYGULANDIRDI
Zadie Smith Elif Şafak’a yolladığı mektubun hemen ardından Şafak’ın edebiyat ajansına da bir mektup yollayarak bu iddiaları gülünç bulduğunu, ciddiye almadığını yineledi. Elif Şafak ise konuyla ilgili HABERTÜRK’e yaptığı özel açıklamada;

“Zaten başından beri ben bu konuda tavrımı çok net koydum. Zadie Smith’in bana kendiliğinden yazması ve yazarları yıpratmak için uydurulan bu tür lafları saçma bulduğunu söylemesi manidar. Beni duygulandırdı. Kalemine hep saygı duyduğum bir yazardı, yüreğine ve kişiliğine de bir o kadar saygı duydum” dedi.

  • elif şafak
  • inci gibi dişler
  • iskender

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(8)
Kalan karakter : 2000