KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Apple

1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak , Apple'ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne'ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs'un evindeki garajda kurdular. Steve Wozniak'ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I ilk bilgisayarları oldu. İlk prototiplerini yerel bir bilgisayar mağazasına götüren Jobs, 50 bilgisayar siparişi almayı başardı ve Apple böylelikle ticaret hayatına başlamış oldu. Jobs'un aile evindeki garajda gece gündüz çalışarak 200 adet Apple I bilgisayarları üretip, satan ekip, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar ve daha başarılı olan Apple II'yi ortaya çıkardılar. Başarılarını daha geliştirmek amacıyla çabalayan ekip Apple III'ü geliştirdi.

Apple'da büyük hedefi olan ekip Apple III'ü piyasaya sürdükten sonra, beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Çalışmaları üzerinde yapılan bir tasarım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören çoğu Apple III geri çağırıldı. Ancak bu hata bile Apple'ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu. Kısa bir sürede kendini dev bir şirket haline getiren Apple'a Steve Jobs tarafından ilk hatalı karar verildi ve şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye iyhtiyacı olduğunu düşündü. Jobs o dönemde Pepsi'nin başında olan John Sculley'e; "Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?" diyerek, reddedemeyeceği bir teklif götürdü. John Sculley bunun üzerine, 1983 yılında Aple'ın başına geçti.

Yeni yönetimde her ne kadar işler iyi başlasa da, Sculley zamanla Jobs'un yönetim biçimine ayak uyduramadı. Apple içinde güçlü bir mücadele baş gösterdi ve bunun üzerine Sculley, 1985 yılında Jobs'un istifasını istedi. Kendi kurduğu Apple'dan ayrılmak zorunda bırakılan Jobs, aynı yıl NeXT Software adında şirket kurdu. 1986 yılında ise George Lucas ile birlikte oluşturdukları 10 milyon dolarlık sermayeyle, Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu.

Sculley'in yönetimine geçen şirket, ürün tabanlı politikalar izledi ve bu durum Apple'ın bir kötüye giten bi sancılı dönemlere girmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin bel bağladığı iki ürün grubu vardı: Metin tabanlı Apple II serisi ve grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Macintosh.

Macintosh'un çıkmasıyla birlikte, fare kontrollü grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Apple IIGS piyasaya sürüldü. Apple II serisinin sonlanması ise ancak 90'ların başında gerçekleşti. Bu sırada Macintosh serisi gelişti ve her biri başarılı birçok farklı modelle hayatına devam etti. Apple'ın üst seviyedeki ürünleri yüksek fiyat etiketleriyle pazarlama taktiği, bilgisayar piyasasındaki rekabet koşulları nedeniyle işlemez hale gelmişti.

Aynı dönemde Sculley, en başarılı projelerinden birine imza attı ve Sony ile birlikte PowerBook serisini ortaya çıkardı. PowerBook, bir taşınabilir bilgisayarın nasıl olması gerektiğini ortaya koyan ve ilkleri başaran bir bilgisayardı. Taşınabilir bir bilgisayarda ilk kez kullanılan iztopu kullanıcıları büyülemişti. Büyük başarı yakalayan PowerBook, bir yılda 1 milyar dolarlık satış rakamını yakaladı.

90'lı yıllarda Microsoft, Apple için önemli bir rakip olmaya başlamıştı. Bu dönemde Windows 3.0 ile büyük başarıya ulaşan Microsoft'un karşısında Apple, farklı pazarlara yönelik farklı ancak donanım olarak çok da farkı bulunmayan modeller sundu. Apple'ın bu dönemde ürün yönetimindeki başarısızlığı ve PowerPC tabanlı işlemcilerdeki kararlılığı, Windows işletim sistemli bilgisayarlar karşısında önemli bir dezavantaş oluşturdu. Kurumsal müşterilerini de Microsoft'a kaptıran Apple için 90'lı yıllara giriş oldukça sarsıntılıydı.

PowerBook ile bu talihsiz girişi bir nebze atlatmayı başarmıştır. Taşınabilir bilgisayarlarda kazandığı başarıyı daha iyi bir konuma getirmeyi hedefliyen Apple, 1993 yılında, MessagePad 100 isimli tablet bilgisayarlarını tüketicilere sundu. Aynı dönemde Apple'ın başında olan Sculley'in yerine, Avrupa bölge müdürü Michael Spindler atandı. Spindler'in göreve gelmesiyle birlikte Apple çalışanlarının %15'inin işine son verdi ve Mac Os işletim sistemini, Radius, Motorola ve Power Computing gibi şirketlere lisansladı. Apple'ı bir yükseliş dönemine sokmaya çalışan Spindler'ın, Sun Microsystems ile birleşme çabalarının sonuçsuz kalması ardından, 1996 yılında görevine son verildi. Yerine, National Semiconductor genel müdürü ve Apple yönetim kurulu üyesi olan Gil Amelio atandı.

Tüm uğraşlar sonucu Apple'ın durumu kötüye gitmeye devam ediyordu. Mac OS'un yerine geçecek olan, yeni nesil işletim sistemi geliştirme çabaları umutsuz görünüyordu. Bu dönemde Apple'ın başına geçen Amelio, ürün geliştirme bütçelerini kısmıştı. Yeni nesil işletim sistemi çalışmaları sürerken, Mac OS 8 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni nesil işletim sistemi içinse, kısa bir süreliğine Windows NT üzerinde duran Apple, daha sonra 1996 yılında Steve Jobs ve şirketi NeXT üzerinde karar kıldı. Aynı yılın sonundaysa, Steve Jobs tekrar Apple yönetim kurulunda yerini alacaktı.

Steve Jobs'un yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden, Apple'ın başındaki isimler olan Gill Amelio ve Ellen Hancock şirketten ayrıldı ve Steve Jobs, Apple'ın başına geçici genel müdür olarak geçti. Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store'un açılmasını sağladı. Apple'ın ilk ürün atağı ise 1998 yılında piyasaya sürülen, modern görünümlü bir "hepsi bir arada bilgisayar" olan iMac ile gerçekleşti. iMac, bir yıl içinde tam 1 milyon adet satıldı ve müşterilerin yüzde 43'ü için ilk Apple bilgisayarları iMac olmuştu.

1999 yılında bu başarıyı iBook ile geliştiren Apple için Steve Jobs ile birlikte, adeta bir altın çağ başlamıştı. Estetiği ön planda tutan bu bilgisayarların yanında, estetik anlayışını işletim sistemine de taşıyacak olan Mac OS X'in çalışmaları tüm hızla sürüyordu ve Mart 2001'de, Mac OS X 10.0 Cheetah kullanıma sunuldu.

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile girdi. iPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müzik parçalarını bilgisayar ve iPod arasında eşitlemesine yardımcı oluyordu. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store ise Nisan 2003'de hizmete girdi. Jobs'un işi devralmasıyla birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi.

Apple'ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone'un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. iPhone'un Apple açısından bir diğer başarısı da App Store oldu ve daha açıldığı hafta içersinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. Apple, 2010 yılında iPad ile yeni bir tüketici elektroniği devrimi yaratmayı başardı. iPad ile tablet piyasasını şekillendiren Apple, tabletlerin büyük bir pazar haline gelmesini sağladı ve bu pazarın lideri oldu.

Apple Haberleri

 • iPhone 8'de şok detay! İlk görüntüler geldi

  Teknoloji, 27 Nisan 2017

  iPhone 8'de şok detay! İlk görüntüler geldi

  iPhone 8'in uzun zamandır beklenen görüntülerine yenileri eklendi. Yeni iPhone 8 ne zaman çıkacak, fiyatı ne kadar olacak? Özellikleri neler?

 • Apple'ın CEO'sundan Türkçe mesaj!

  İş-Yaşam, 21 Nisan 2017

  Apple'ın CEO'sundan Türkçe mesaj!

  Apple'ın CEO'su Tim Cook, Twitter hesabından 23 Nisan'la ilgili Türkçe bir paylaşım yaptı

 • Hırsızı 200 bin kişi dahi kurtaramadı

  Teknoloji, 19 Nisan 2017

  Hırsızı 200 bin kişi dahi kurtaramadı

  Coachella müzik festivalinde 130 tane telefon çalan hırsız, teknoloji sayesinde yakalandı. İzleyenler iPhone'umu Bul uygulamasını kullanarak hırsızın yerini tespit etti ve hırsızı güvenliğe yakalattı.

  237 milyar dolarlık dedikodu

  Teknoloji, 18 Nisan 2017

  237 milyar dolarlık dedikodu

  ABD dışındaki 230 milyar dolar tutarındaki nakit parasını ülke topraklarına geri getirmek isteyen Apple'ın, bunu Disney hisseleri üzerinden yapması ihtimali piyasalarda tartışılıyor. Peki finansal açıdan ne kadar mümkün? Apple ve Disney ortaklığının nasıl sonuçları olur?

  Apple'a izin çıktı! Testlere başlayabilecekler...

  Otomobil, 14 Nisan 2017

  Apple'a izin çıktı! Testlere başlayabilecekler...

  Şirketin sürücüsüz araç teknolojisi geliştirmek için yaptığı başvuru, Kaliforniya eyaletinde kabul edildi

 • Gizlice işe alındılar, bakın ne yapıyorlar!

  Teknoloji, 13 Nisan 2017

  Gizlice işe alındılar, bakın ne yapıyorlar!

  Apple, kurucusu Steve Jobs'un sır projesi kapsamında biyomedikal mühendislerini gizlice işe alıyor. Şeker hastalığını tedavi etmek isteyen firma, Apple Watch ürününü kullanacak

 • Apple'a büyük suçlama!

  Teknoloji, 12 Nisan 2017

  Apple'a büyük suçlama!

  Apple’ın bu yılın başında işlemci üretici Qualcomm’a açtığı davanın ardından, Qualcomm da açıklama yaparak Apple'a karşı dava açtığını duyurdu. İddialar büyük!

 • iPhone 8 bekleyenlere kötü haber!

  Teknoloji, 10 Nisan 2017

  iPhone 8 bekleyenlere kötü haber!

  Apple tarafından 10. yıl için özel olarak tasarlanan iPhone 8 birçok yeni özellikle birlikte gelecek. Eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 8 lansmanı yapılan yenilikler nedeniyle ileri bir tarihe ertelenebilir.

  Samsung'a ağır fatura!

  Teknoloji, 08 Nisan 2017

  Samsung'a ağır fatura!

  Çin mahkemesi, Huawei'nin patent ihlâli nedeniyle Güney Koreli teknoloji Samsung'a açtığı davayı karar bağladı. Davayı kaybeden Samsung, rakibine 11.6 milyon $ ödeyecek.

  Samsung'da var iPhone'da yok!

  Teknoloji, 07 Nisan 2017

  Samsung'da var iPhone'da yok!

  Samsung ile Apple arasındaki amansız rekabet sürüyor. Peki Galaxy S8 serisinde olup da iPhone 7'de olmayan özellikler neler?

 • Apple ve Samsung'dan tarihi işbirliği

  Teknoloji, 06 Nisan 2017

  Apple ve Samsung'dan tarihi işbirliği

  Apple bu yıl içerisinde çıkaracağı amiral gemisi iPhone 8 telefonlarda Samsung tarafından üretilecek OLED panelleri kullanacak.

 • Apple, Google ve Amazon bunun için kapışıyor!

  Teknoloji, 05 Nisan 2017

  Apple, Google ve Amazon bunun için kapışıyor!

  Japonların patentine sahip olduğu flaş bellek teknolojisi, firmanın Westinghouse nükleer enerji girişiminden uğradığı zararları kapatmak için satışa çıkacak. Google, Apple, Amazon, Western Digital, Broadcom sırada.

 • Apple nereye koşuyor!

  Teknoloji, 03 Nisan 2017

  Apple nereye koşuyor!

  Şirketin uygulamalardaki gelir artışı amiral gemisi iPhone'un oran bazında geride bıraktı. Spotify'dan transfer edilen Shiva Rajamaran ile birlikte Apple, odağını cihazdan hizmete kaydırabilir.

  Hangisi daha büyük?

  Teknoloji, 31 Mart 2017

  Hangisi daha büyük?

  Samsung yeni Galaxy S8 Plus modelinde kasayı fazla büyütmeden ekran ölçüsünü 6.2 inçe taşımasıyla dikkatleri çekti

  Siri her şeyinizi öğreniyor

  Teknoloji, 30 Mart 2017

  Siri her şeyinizi öğreniyor

  Apple tarafından geliştirilen sesli asistan Siri, iddialara göre üzerinde çalışılan yapay zekâ sayesinde kullanıcı davranışlarını öğrenebilecek ve kişiye özel hizmet verebilecek.

 • Apple yeni ürünlerini tanıttı

  Teknoloji, 22 Mart 2017

  Apple yeni ürünlerini tanıttı

  24 Mart saat 18:01'den itibaren sipariş verilebilecek yeni Apple ürünleri arasında ilk kez kırmızı renkte üretilen iPhone 7 ve 7 Plus, ekonomi sınıfı iPhone SE, yenilenen iPad ve Apple Watch Series 2 ile aksesuarları tanıtıldı.

 • 2017 yılının en iyi telefonları!
 • CIA tüm ağlara sızabilir

  Teknoloji, 21 Mart 2017

  CIA tüm ağlara sızabilir

  Wikileaks belgelerinden açığı tespit edilen yetkililer tam bir liste yayımlasa da, başta CIA olmak üzere ağ anahtarlarının kontrolünü sağlayan sorunla ilgili yama bekleniyor.

  Apple garanti süresi uzatıldı

  Teknoloji, 18 Mart 2017

  Apple garanti süresi uzatıldı

  Apple marka cihazların garanti kapsamını ve onarım şartlarını genişleten AppleCare+ programına kaydolma süresi uzatıldı.