KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Apple

1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak , Apple'ın üçüncü kurucusu olan Ron Wayne'ı da aralarına alarak, Apple şirketini, Jobs'un evindeki garajda kurdular. Steve Wozniak'ın çabalarıyla sağladıkları sermayeyi kullanarak kurdukları, MOS 6502 işlemciye sahip Apple I ilk bilgisayarları oldu. İlk prototiplerini yerel bir bilgisayar mağazasına götüren Jobs, 50 bilgisayar siparişi almayı başardı ve Apple böylelikle ticaret hayatına başlamış oldu. Jobs'un aile evindeki garajda gece gündüz çalışarak 200 adet Apple I bilgisayarları üretip, satan ekip, sonraki bilgisayarları üzerinde çalışmaya başladılar ve daha başarılı olan Apple II'yi ortaya çıkardılar. Başarılarını daha geliştirmek amacıyla çabalayan ekip Apple III'ü geliştirdi.

Apple'da büyük hedefi olan ekip Apple III'ü piyasaya sürdükten sonra, beklenmedik bir sorunla karşılaştı. Çalışmaları üzerinde yapılan bir tasarım hatasından dolayı, aşırı ısınma sorunu yaşayan ve hasar gören çoğu Apple III geri çağırıldı. Ancak bu hata bile Apple'ın başarısına engel olamadı ve 12 Aralık 1980 tarihinde Apple şirketi halka arz edilerek rekor bir sermayeye kavuştu. Kısa bir sürede kendini dev bir şirket haline getiren Apple'a Steve Jobs tarafından ilk hatalı karar verildi ve şirketin ticari yeterliliğe sahip bir yöneticiye iyhtiyacı olduğunu düşündü. Jobs o dönemde Pepsi'nin başında olan John Sculley'e; "Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istersin, yoksa benimle gelerek dünyayı değiştirmek mi?" diyerek, reddedemeyeceği bir teklif götürdü. John Sculley bunun üzerine, 1983 yılında Aple'ın başına geçti.

Yeni yönetimde her ne kadar işler iyi başlasa da, Sculley zamanla Jobs'un yönetim biçimine ayak uyduramadı. Apple içinde güçlü bir mücadele baş gösterdi ve bunun üzerine Sculley, 1985 yılında Jobs'un istifasını istedi. Kendi kurduğu Apple'dan ayrılmak zorunda bırakılan Jobs, aynı yıl NeXT Software adında şirket kurdu. 1986 yılında ise George Lucas ile birlikte oluşturdukları 10 milyon dolarlık sermayeyle, Pixar Animasyon Stüdyolarını kurdu.

Sculley'in yönetimine geçen şirket, ürün tabanlı politikalar izledi ve bu durum Apple'ın bir kötüye giten bi sancılı dönemlere girmesine sebep oldu. Bu dönemde şirketin bel bağladığı iki ürün grubu vardı: Metin tabanlı Apple II serisi ve grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Macintosh.

Macintosh'un çıkmasıyla birlikte, fare kontrollü grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip Apple IIGS piyasaya sürüldü. Apple II serisinin sonlanması ise ancak 90'ların başında gerçekleşti. Bu sırada Macintosh serisi gelişti ve her biri başarılı birçok farklı modelle hayatına devam etti. Apple'ın üst seviyedeki ürünleri yüksek fiyat etiketleriyle pazarlama taktiği, bilgisayar piyasasındaki rekabet koşulları nedeniyle işlemez hale gelmişti.

Aynı dönemde Sculley, en başarılı projelerinden birine imza attı ve Sony ile birlikte PowerBook serisini ortaya çıkardı. PowerBook, bir taşınabilir bilgisayarın nasıl olması gerektiğini ortaya koyan ve ilkleri başaran bir bilgisayardı. Taşınabilir bir bilgisayarda ilk kez kullanılan iztopu kullanıcıları büyülemişti. Büyük başarı yakalayan PowerBook, bir yılda 1 milyar dolarlık satış rakamını yakaladı.

90'lı yıllarda Microsoft, Apple için önemli bir rakip olmaya başlamıştı. Bu dönemde Windows 3.0 ile büyük başarıya ulaşan Microsoft'un karşısında Apple, farklı pazarlara yönelik farklı ancak donanım olarak çok da farkı bulunmayan modeller sundu. Apple'ın bu dönemde ürün yönetimindeki başarısızlığı ve PowerPC tabanlı işlemcilerdeki kararlılığı, Windows işletim sistemli bilgisayarlar karşısında önemli bir dezavantaş oluşturdu. Kurumsal müşterilerini de Microsoft'a kaptıran Apple için 90'lı yıllara giriş oldukça sarsıntılıydı.

PowerBook ile bu talihsiz girişi bir nebze atlatmayı başarmıştır. Taşınabilir bilgisayarlarda kazandığı başarıyı daha iyi bir konuma getirmeyi hedefliyen Apple, 1993 yılında, MessagePad 100 isimli tablet bilgisayarlarını tüketicilere sundu. Aynı dönemde Apple'ın başında olan Sculley'in yerine, Avrupa bölge müdürü Michael Spindler atandı. Spindler'in göreve gelmesiyle birlikte Apple çalışanlarının %15'inin işine son verdi ve Mac Os işletim sistemini, Radius, Motorola ve Power Computing gibi şirketlere lisansladı. Apple'ı bir yükseliş dönemine sokmaya çalışan Spindler'ın, Sun Microsystems ile birleşme çabalarının sonuçsuz kalması ardından, 1996 yılında görevine son verildi. Yerine, National Semiconductor genel müdürü ve Apple yönetim kurulu üyesi olan Gil Amelio atandı.

Tüm uğraşlar sonucu Apple'ın durumu kötüye gitmeye devam ediyordu. Mac OS'un yerine geçecek olan, yeni nesil işletim sistemi geliştirme çabaları umutsuz görünüyordu. Bu dönemde Apple'ın başına geçen Amelio, ürün geliştirme bütçelerini kısmıştı. Yeni nesil işletim sistemi çalışmaları sürerken, Mac OS 8 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yeni nesil işletim sistemi içinse, kısa bir süreliğine Windows NT üzerinde duran Apple, daha sonra 1996 yılında Steve Jobs ve şirketi NeXT üzerinde karar kıldı. Aynı yılın sonundaysa, Steve Jobs tekrar Apple yönetim kurulunda yerini alacaktı.

Steve Jobs'un yönetim kuruluna katılmasının üzerinden bir yıl geçmeden, Apple'ın başındaki isimler olan Gill Amelio ve Ellen Hancock şirketten ayrıldı ve Steve Jobs, Apple'ın başına geçici genel müdür olarak geçti. Apple içinde tam bir yeniden yapılanma başlatan Jobs, ilk çevrimiçi Apple Store'un açılmasını sağladı. Apple'ın ilk ürün atağı ise 1998 yılında piyasaya sürülen, modern görünümlü bir "hepsi bir arada bilgisayar" olan iMac ile gerçekleşti. iMac, bir yıl içinde tam 1 milyon adet satıldı ve müşterilerin yüzde 43'ü için ilk Apple bilgisayarları iMac olmuştu.

1999 yılında bu başarıyı iBook ile geliştiren Apple için Steve Jobs ile birlikte, adeta bir altın çağ başlamıştı. Estetiği ön planda tutan bu bilgisayarların yanında, estetik anlayışını işletim sistemine de taşıyacak olan Mac OS X'in çalışmaları tüm hızla sürüyordu ve Mart 2001'de, Mac OS X 10.0 Cheetah kullanıma sunuldu.

Apple, müzik çalar piyasasına 2001 yılının son çeyreğinde iPod ile girdi. iPod ile birlikte gelen iTunes yazılımı, kullanıcının müzik parçalarını bilgisayar ve iPod arasında eşitlemesine yardımcı oluyordu. Çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store ise Nisan 2003'de hizmete girdi. Jobs'un işi devralmasıyla birlikte estetiği ön planda tutan yazılım ve donanım ürünlerinin yanı sıra, internet yatırımları yapan Apple, tüm bu girişimlerinin karşılığını fazlasıyla alarak tarihinin en başarılı dönemine girdi.

Apple'ın telefon geliştirdiği söylentileriyle başlayan bu girişim, 2007 yılında iPhone'un piyasaya sürülmesiyle sonuçlandı. iPhone'un Apple açısından bir diğer başarısı da App Store oldu ve daha açıldığı hafta içersinde 10 milyon iPhone uygulaması App Store üzerinden indirildi. Apple, 2010 yılında iPad ile yeni bir tüketici elektroniği devrimi yaratmayı başardı. iPad ile tablet piyasasını şekillendiren Apple, tabletlerin büyük bir pazar haline gelmesini sağladı ve bu pazarın lideri oldu.

Apple Haberleri

 • ABD ve Japonya arasında 20 milyar dolarlık teknoloji savaşı!

  Teknoloji, 28 Haziran 2017

  ABD ve Japonya arasında 20 milyar dolarlık teknoloji savaşı!

  Toshiba, nükleer santral yatırımından doğan zararlarını kapatmak için Western Digital ile ortak olduğu çip fabrikasını satma kararı alırken, bölümü Japon hükümetinin desteklediği konsorsiyuma 18 milyar dolara vermekte kararlı. Western Digital'in satışı durdurmak için dava açmasının üzerine Toshiba da işleyişe müdahale gerekçesiyle Western Digital'e 1 milyar dolarlık dava açtı. Firmanın çalışanları da fabrikaya alınmıyor

 • iPhone’a nasıl iOS 11 kurulur? İşte iOS 11 kurulum rehberi

  Teknoloji, 27 Haziran 2017

  iPhone’a nasıl iOS 11 kurulur? İşte iOS 11 kurulum rehberi

  Apple’ın geçtiğimiz ay tanıttığı yeni iPhone ve iPad işletim sistemi iOS 11 açık beta duyuruldu. Önceden kullanmak isteyenler için iPhone ve diğer cihazlara indirip kurmanın yolunu iOS 11 kurulum rehberinde anlatıyoruz

 • Fabrikada iç çamaşırıyla gezince CEO demediler...

  Teknoloji, 22 Haziran 2017

  Fabrikada iç çamaşırıyla gezince CEO demediler...

  Yönetim kademesinin en üstündeki isim olmak kolay değil. Karizma, tecrübe, çevre ve liderlik yeteneği istiyor. Bazen bunların eksikliği sonradan ortaya çıkıyor, bazen de işler kötüye gidiyor ve skandallarla çalkalanan şirketler, tepe isimleri kovuyor. Fabrikada iç çamaşırıyla gezdiği için American Apparel CEO'su bunun en önemli örneği. O ve diğerlerinin hikayesi ise aşağıda...

  'Tutmaz o iş' dediler çok pişman oldular

  İş-Yaşam, 21 Haziran 2017

  'Tutmaz o iş' dediler çok pişman oldular

  Günümüzde kullandığımız pek çok buluş, yenilik karşısında dönemin önde gelenleri şimdi birer talihsizlik olarak görülebilecek öngörülerde bulunmuştu. Hâlen büyük konuşmaya devam edenler yok değil. İşte iş dünyasının en talihsiz demeç ve tahminlerinden bazıları

  iPhone 8'de o yok ama fiyatı...

  Teknoloji, 21 Haziran 2017

  iPhone 8'de o yok ama fiyatı...

  Apple'ın eylülde tanıtacağı iPhone 7s, iPhone 7s Plus, iPhone 8 hakkındaki söylentiler, sızıntılar, teknik özellikler, fotoğraflar ve fiyatları tek bir yerde derledik ve nisandan günümüze kadar sıraladık

 • Bu dava iyi bitmez! Bakın ne istiyor...

  Teknoloji, 20 Haziran 2017

  Bu dava iyi bitmez! Bakın ne istiyor...

  İki ABD'li teknoloji devi arasında ciddi bir hukukî mücadele sürüyor. Qualcomm'un Apple'ın kendi patentlerini kullandığı gerekçesiyle iPhone satışlarından kâr payı istemesi, Apple'ın şirketi üç ülkede dava etmesiyle sonuçlanmıştı. Mücadele de böyle başladı

 • LG’den yeni bir G6 hamlesi! İşte G6 Plus

  Teknoloji, 20 Haziran 2017

  LG’den yeni bir G6 hamlesi! İşte G6 Plus

  G5’ten sonra modüler telefondan vazgeçerek yekpare yapıda ve güçlü bir telefon yapan LG, amiral gemisi G6 modeline güçlü ve renkli bir güncellemeyle Plus unvanını verdi

 • Galaxy S8 ve iPhone fark yedi!

  Teknoloji, 17 Haziran 2017

  Galaxy S8 ve iPhone fark yedi!

  Akıllı telefon alırken dikkat edilen ilk özelliklerden biri de şarjının ne kadar gittiği. Peki hangi telefonun şarjı ne kadar gidiyor? En dayanıklı telefonlar listesi Çinli bir üreticinin yeni hamlesiyle değişti

  Rekor ceza alıyor! Suçu neydi?

  Teknoloji, 16 Haziran 2017

  Rekor ceza alıyor! Suçu neydi?

  Avrupa Komisyonunun şirkete arama motoru pazarındaki hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle 1 milyar euroyu aşan para cezası vereceği belirtiliyor

  ABD'nin 2.5 trilyon dolarlık savaşı!

  İş-Yaşam, 16 Haziran 2017

  ABD'nin 2.5 trilyon dolarlık savaşı!

  Apple, Microsoft, Pfizer, GE gibi Amerikalı dev şirketlerin ülke dışında tuttuğu 2.5 trilyon doları aşan kârı ABD'ye getirmek isteyen Başkan Donald Trump'a cevap geldi

 • Tablet yarışı kızıştı! En iyiler belli oldu!

  Teknoloji, 16 Haziran 2017

  Tablet yarışı kızıştı! En iyiler belli oldu!

  Tabletler bilgisayarların yerini alacak kadar iyi hâle geldi. Birçok model iyi bir klavye sunarken, masaüstü deneyimine de yaklaştılar. Seçeneklerin sayısı da bol ama en iyisini seçmek zaman alabilir ve teknik bilgi gerektirebilir. Bu yüzden, PCAdvisor'un hazırladığı aşağıdaki listeden faydalanabilirsiniz

 • 'Bu işte gelecek var' dedi, 300 milyon dolar yatırdı

  Teknoloji, 15 Haziran 2017

  'Bu işte gelecek var' dedi, 300 milyon dolar yatırdı

  Uzun vadede sağlık dünyasının en önemli alanı olacağına inandığı biyoteknolojiye eğilen Google, Avrupa'da bu alanda çalışan şirketlerine para yatırmaya başlıyor

 • Google'a Apple'dan büyük transfer! Artık kendi üretecek...

  Teknoloji, 14 Haziran 2017

  Google'a Apple'dan büyük transfer! Artık kendi üretecek...

  Apple'ın çip mimarını transfer etmesi, Google'ın Pixel telefonları için işlemci üreteceği söylentilerini artırdı

  Fabrikaya gerek yok dedi, evde iPhone yaptı

  Teknoloji, 13 Haziran 2017

  Fabrikaya gerek yok dedi, evde iPhone yaptı

  Çin’de yaşayan teknoloji meraklısı aklına gelen çılgın fikri ilginç bir çalışmayla gerçeğe dönüştürdü

  Sadece Apple çalışanlarında var! Şimdi fiyatı 30 bin dolar

  Teknoloji, 08 Haziran 2017

  Sadece Apple çalışanlarında var! Şimdi fiyatı 30 bin dolar

  Apple'ın 80'lerde bir moda koleksiyonu olduğunu biliyor muydunuz? İşte o koleksiyondaki tüm modeller...

 • Apple'ı içeriden sarstılar

  Teknoloji, 08 Haziran 2017

  Apple'ı içeriden sarstılar

  Çin polisi, 22 Apple distribütörünü Apple veri tabanına girerek kullanıcılara ait Apple Id ve telefon numarası bilgilerini çalmak ve kara borsada satmaktan dolayı tutukladı.

 • Bu iPhone'lara iOS 11 yok!

  Teknoloji, 07 Haziran 2017

  Bu iPhone'lara iOS 11 yok!

  İşte Apple’ın son model işletim sisteminin çalışmayacağı ve çalışacağı iPhone'lar

 • İşte iOS 11'in en iyi özellikleri

  Teknoloji, 06 Haziran 2017

  İşte iOS 11'in en iyi özellikleri

  Apple’ın dün akşam başlayan WWDC 2017 Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda ortaya çıkan iPhone ve iPad’lerin yeni işletim sistemi iOS 11’in yeni ekran görüntüleri

  Apple dün tanıttı Bugün telefona kurabilirsiniz

  Teknoloji, 06 Haziran 2017

  Apple dün tanıttı Bugün telefona kurabilirsiniz

  Apple'ın dün gerçekleştirdiği tanıtımda iPhone ve iPad gibi cihazlarda kullanılan iOS 11 mobil işletim sistemi de tanıtıldı. Sistem sonbaharda çıkacak, fakat şu an beta sürümü indirerek deneyebilirsiniz