Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika Amerikalı sporcu ve sanatçılardan Missouri'deki protesto gösterileri için sağduyu çağrısı

    ABD'de bazı sporcu ve sanatçılar, Missouri'de 18 yaşındaki siyahi genci öldüren polis memurunun yargılanmaması kararının ardından düzenlenen protesto gösterilerindeki şiddetin Brown'un kaybına cevap olamayacağını belirtti.

    ABD'de bazı sporcu ve sanatçılar, Missouri eyaletinde 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'u öldüren polis memuru Darren Wilson'un yargılanmaması yönündeki jüri kararının ardından yaptıkları değerlendirmelerde, benzer ölüm olayının bir daha yaşanmamasını isteyerek, protesto gösterilerindeki şiddetin Brown'un kaybına cevap olamayacağını belirtti.

    Amerika'da bazı tanınmış sporcu ve sanatçılar, Ferguson'da 9 Ağustos'ta, Brown'u öldüren polis memuru Wilson hakkında, soruşturma kurulu tarafından verilen, "yargılanmasını gerektirecek bir suçunun olmadığı" yönündeki kararı ve ardından meydana gelen şiddet olaylarıyla ilgili duygu ve düşüncelerini, attıkları Twitter mesajlarında değerlendirdi.

    Eski NBA oyuncusu Earvin Magic Johnson, Twitter mesajında, ''Siyahi gençlerin gereksiz kaybını durdurmak için birlikte çalışmalıyız. Ferguson'da adalet yerini bulmadı'' ifadesini kullandı.

    Amerikalı aktris, senarist, yapımcı ve yönetmen Lena Dunham da mesajında, ''Bütün sevgim Michael Brown'un ailesiyle. Onların gücünü ve cesaretini alkışlıyor, kayıplarından dolayı kederlerini paylaşıyorum ve adalet ve değişimi görmeleri için dua ediyorum'' diye yazdı.

    Amerikalı senarist, yönetmen ve yapımcı Shonda Rhimes ise ''Küçük'' Martin Luther King'in ''Karanlık bizi karanlıktan çıkaramaz, sadece aydınlık bunu yapabilir.'' ifadesini kullanırken, NBA oyuncusu Lebron James de #WeHaveToDoBetter" etiketini kullanarak şunları kaydetti:

    ''Toplum olarak sık sık olan bu tür şeyleri durdurmak için nasıl daha iyisini yaparız. Bu aileler için çok üzülüyorum. Şiddet cevap değildir, misilleme çözüm olmadığı gibi.''

    Afrika kökenli Amerikalı komedyen, aktör ve film yapımcısı Chris Rock da olaylarda şiddete başvuranlara hitaben attığı Twitter mesajında, ''Dün gece yağmalama yapan, şişe atan veya arabaları yakan her kimse bir budala. Siyah, beyaz, kahverengi, portakal rengi sadece düz cahil'' ifadesini kullandı.

    Sarkıcı Kelly Rowland ise Chris Rock gibi göstericilere seslenirken daha sert ifadeler kullanmak yerine geçen Mayıs ayında vefat eden Amerikalı yazar, şair, aktris ve şarkıcı Maya Angelou'nun bir sözünü aktardı: ''Düşmanlık bu dünyada birçok probleme neden olmuştur fakat bunlardan herhangi birini henüz çözmüş değildir.''

    Missouri eyaletindeki St. Louis kentine bağlı Ferguson'da ağustos ayında meydana gelen olayda, polis memuru Darren Wilson'ın silahsız siyahi genç Michael Brown'ı vurarak öldürdüğü belirtilmiş, bunun üzerine kentte günler süren gösteriler düzenlenmişti.

    St. Louis'deki soruşturma kurulunun değerlendirmesinin ardından Brown'ı öldüren polis memuru Wilson'ın yargılanmasına gerek olmadığı yönündeki karar, ABD'de ırk ayrımcılığı tartışmalarının artmasına neden olurken, ülke genelinde protesto gösterileri gerçekleştirildi. Karara tepkiler Brown'un öldürüldüğü Ferguson'da ise şiddet eylemlerine dönüşmüştü.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ