Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Suriyeli muhalif savaşçılardan terör örgütü IŞİD ve Esad rejimine karşı koyması amacıyla eğit-donat programına katılan 100 kişilik grubun, Halep'in kuzeyine girdiği bildirildi.

Şam Cephesi saha komutanlarından Ebu Abbas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD öncülüğündeki "eğit-donat" programı çerçevesinde yaklaşık 2 ay önce Şam Cephesi'nden 60 kişilik bir grubun Suudi Arabistan'a gidip eğitim aldığını belirterek, "Suudi Arabistan'da yeni silahları kullanma eğitimini tamamlayan grup, önümüzdeki günlerde terör örgütü IŞİD'e karşı savaşan birliklere katılacaklar" dedi.


Muhalif kaynaklardan alınan bilgiye göre, "Suvar Aratib" birliklerinden 40 kişilik başka bir grup da "eğit-donat" programı kapsamında Türkiye'de eğitim aldı. Söz konusu grup ise Halep'in kuzeyinde DAEŞ'in kente yaklaşmasını engelleyen birkliklere katılacak.


Halep'in kuzey bölgesinde birkaç aydan beri kenti ele geçirmeye çalışan terör örgütü DAEŞ militanları ile örgütü engellemeye çalışan muhalifler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.


ABD ve koalisyon güçleri tarafından terör örgütü IŞİD'e karşı savaşmaları için eğitilip silahlandırılan Suriyeli ılımlı muhaliflerin ilk mezun grubunun, temmuz sonunda Suriye'ye geçtikten sonra Nusra Cephesi'nin saldırısına uğradığı ve 20'den fazlasının Nusra Cephesi tarafından alıkonulduğu belirtilmişti.


AA