Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

ABD’nin Türkiye’de kampa alarak eğittiği 75 Suriyeli savaşçı, eğit-donat programını tamamlamalarının ardından Suriye’ye gönderildi. Amerikan güçlerince eğitilen savaşçıların bulundukları bölgelerde IŞİD’e (Irak Şam İslam Devleti) karşı savaşmaları hedefleniyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi direktörü Rami Abdülrahim, eğitilen muhaliflerin 12 araçlık konvoyla ve otomatik silahlarla Türkiye’den Suriye’ye geçiş yaptığını söyledi. ABD’nin temmuz ayında Suriye’ye gönderdiği ilk eğit-donat timi 54 savaşçıdan oluşuyordu. Ancak eğitdonat savaşçıları kısa süre sonra IŞİD’in hedefi olmuşlardı.

IŞİD’in saldırısı sonucu aralarında takım komutanı Albay Nedim Hasan’ın da bulunduğu yaklaşık 26 kişi kaçırılmıştı. Çatışmada bazı savaşçılar da hayatını kaybetmişti. IŞİD daha sonra Özgür Suriye Ordusu’nun araya girmesiyle bazı savaşçıları serbest bırakmıştı. Eğit-donata katılan savaşçılar da IŞİD’e teşekkür ederek diğerlerinin de bırakılmasını talep etmişlerdi.

4-5 KİŞİ KALMIŞTI

Geçen hafta ABD Kongresi’nin karşısına çıkan ABD Merkez Kuvvet Komutanlığı’nın başındaki General Lloyd Austin, önceki eğit-donat programına katılanlardan yalnızca 4 ya da 5 kişinin Suriye’de IŞİD’e karşı savaştığını söylemişti.

500 MİLYON DOLARLIK PROGRAM

ABD Başkanı Barack Obama’nın bu saldırının ardından orduya, saldırıya uğrayan ılımlı muhaliflere havadan destek verilmesi talimatını verdiği iddia edilmişti. Ancak bu emrin saldırı halinde rejim uçaklarını kapsayıp kapsamayacağı belirtilmemişti. Eğit-donat programı bir yılda 5 bin 400 Suriyelinin eğitilmesi hedefiyle başlatılmıştı. Programa yaklaşık 500 milyon dolar bütçe ayrılmıştı.