Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İran devletine bağlı El Alem televizyonu, geçen hafta Mekke'de yaşanan izdiham faciasında hayatını kaybedenlerin sayısının 4 bin 173 olduğunu öne sürdü. El Alem, iddiaya kaynak gösterilen açıklamanın Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde yer aldığını belirtti. Ancak Suudi Arabistan El Alem'in iddiasını yalanladı ve söz konusu internet sayfası bir süre sonra silindi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından atılan tweet'te, ilk olarak İran televizyonu tarafından ortaya atılan iddianın gerçek dışı olduğu ifade edildi.

Tweet'te, silinen internet sayfasındaki haberin kaynağı olarak gösterilen Sağlık Bakan Yardımcısı'nın böyle bir açıklamasının olmadığı belirtildi.

DÜN DE 4700 CAN KAYBI OLDUĞU ÖNE SÜRÜLMÜŞTÜ

İran Hac ve Ziyaret Kurumu Başkanı Evhedi dün yaptığı açıklamada, "Mina'daki izdihamda ölen hacı sayısının en az 4 bin 700 kişi olduğunu düşünüyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Kurban Bayramı'nın ilk günü Mina'da yaşanan izdiham sonucunda Suudi yetkililerden yapılan resmi açıklamaya göre, 169 İranlının aralarında olduğu 769 kişi hayatını kaybetmiş ve 934 kişi yaralanmıştı.