• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ece ÇELİK / HABERTURK.COM
ececelik@haberturk.com

Son yüzyılın en kanlı terör örgütü DAEŞ, dünyanın dört bir yanından yüzlerce insanı vahşice katletti.
DAEŞ, korkunç cinayetlerinin baş aktörü olan Cihatçı John lakaplı Muhammed Emwazi'nin öldüğünü doğruladı. Cihatçı John DAEŞ'in yayınladığı katliam videolarında bakılamayacak kadar dehşet dolu görüntüleri ile tüm dünyanın nefret objesi haline geldi.

Peki tüm dünyanın peşine düştüğü Muhammed Emwazi kim?
1988 Kuveyt doğumlu Emwazi, altı yaşındayken İngiltere'ye gitti. Londra'da okudu, okulun o zamanki başöğremeni Jo Shuter'a göre, sessiz bir öğrenciydi. Jo Shuter, Emwazi için, "O yaştaki her çocuk gibi, ergenlik sorunları yaşıyordu, okulda sindirilmeye, korkutulmaya çalışıldığı olmuştu, ama bunu halletmiştik" dedi.

"KAYGI UYANDIRAN BİRİ DEĞİLDİ"

Öğretmeni yıllar sonra onlarca kişiyi katledecek Emwazi için, "Hevesli, çalışkan bir öğrenciydi, istediği üniversiteye de girdi. Bizde kaygı uyandıran biri değildi" diye konuştu.


2009 yılında Westminster Üniversitesi bilgisayar bölümünden mezun olan Emwazi yavaş yavaş cihatçı örgütlerle bağlantı kurmaya başladı, Somali'deki eş Şebab örgütüyle bağlantılı kişileri izleyen istihbarat birimlerinin dikkatini çekti.

TANZANYA'YA GİTTİ

Muhammed ibn Muazzam adını kullanarak, 'Ebu Talib' diye bilinen bir İngiliz vatandaşı ve Müslümanlığa geçen 'Omar' adlı bir Alman vatandaşı ile Tanzanya'ya gitti.

Tanzanya'da sınır dışı edildiler. Emwazi daha sonra DAEŞ'in hilafet ilanını destekleyen Cage isimli sivil toplum kuruluşuna Tanzanya'da taciz edildiklerini anlattı.

Tanzanya polisi ise havaalanında kargaşa çıkardıkları için Emwazi'nin de aralarında bulunduğu üç kişiyi sınır dışı ettiklerini açıkladı.

İngiliz istihbarat örgütü MI5'e göre Tanzanya seyahati masum bir 'safari tatili' değildi. Tanzanya'da Emwazi ve diğer iki kişinin belli temaslar kuracağı düşünülüyordu.

BİR DAHA KUVEYT'E DÖNEMEDİ

2009 yılında babasının ailesiyle yaşamak üzere doğduğu ülke olan Kuveyt'e giden Emwazi, üç ay bilgisayar satış görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra İngiltere'ye geri dönen Emwazi bir daha Kuveyt'e giremedi. Bir denemesinde havaalanında altı saat sorgulandı, bir diğer seferinde ise isim değiştirerek ülkeye girme denemesinde yakalandı.
Cage sivil toplum kuruluşuna göre Emwazi havalimanında bir polis memurunun saldırısına uğradı.

SURİYE'DE ORTAYA ÇIKTI

Emwazi'nin ailesi polise oğullarının kayıp olduğunu bildridi. Polis ise dört ay sonra oğullarının Suriye'de olduğunu düşündüklerini bildirdi.

Emwazi'nin ne zaman Suriye'ye geçtiği ve Cihatçı John ismini alarak bir ölüm makinesi haline geldiği bilinmiyor. 2013 yılında Suriye'nin İdlib kentinde olduğuna dair bilgiler ulaştı.

2014 yılı Cihatçı John'un tüm dünya tarafından tanındığı vahşet videolarının yayınlandığı yıl oldu.

DAEŞ bir Hollywood filmi kurgusunda çektiği videolarla dünyaya dehşet saçarken Cihatçı John da dünyaca konuşulan bir cellat olup çıktı.

Ağustos 2014'te Amerikalı gazeteci James Foley'i öldürdüğü video yayınlandığında herkes yüzü maskeli, İngiliz aksanlı cellatın kimliğini merak ediyordu.

ÖLÜM MAKİNASI

DAEŞ'in batılı rehineleri öldürdüğü her videoda cellat olarak aynı sesi ve aynı kişi görülür oldu. 2014'ün kasım ayında bir videoda Suriye askerini öldürülürken görülüyordu. Amerikalı rehine Peter Abdurahman Kissig'i öldürürken yine Cihatçı John oradaydı.

Kassig videosundan iki ay sonra da Japon rehine Kenjki Goto'yu öldürürken görüldüğü videosu yayınlandı.
İngiltere ve ABD onu bulmak için seferber oldu, pek çok kez öldürüldüğü iddiaları ortaya atıldı. Ancak bu kez DAEŞ de Cihatçı John'un ABD'nin bombalaması sırasında Riad'da öldürüldüğünü doğruladı.

YENİ BİR CİHATÇI JOHN MU?

Cihatçı John öldü ancak İngiltere geçen hafta 'yeni' Cihatçı John'la çalkalandı. İngiliz ajanı olduğunu iddia ettiği beş kişiyi infaz eden DAEŞ yayınladığı videoda tıpkı Cihatçı John gibi İngiliz aksanlı bir cellat konuşuyor. Henüz kimliği tespit edilemeyen cellat, videoda konuşmasına "Bu David Cameron'a bir mesajdır" diye başlıyor.