Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Mısır uçağında çıkan yangın ‘bomba’ olasılığını güçlendiriyor

    GAZETE HABERTÜRK

    Paris-Kahire seferini yaparken perşembe gecesi kaybolan ve enkazına ulaşılan EgyptAir yolcu uçağında, radardan çıkması ile düşmesine kadar geçen 4 dakikada yangın çıktığı tespit edildi. Havacılık uzmanları, uçağın dört bir yanından yükselen alevlere ancak bir bombanın yol açabileceğini ifade etti.

    Fransa’nın başkenti Paris’ten Mısır’ın başkenti Kahire’ye giderken 56 yolcu ve 10 mürettebatı ile perşembe gecesi düşen EgyptAir uçağına ilişkin yeni bilgiler ortaya çıkmasına rağmen asıl düşüş nedeni gizemini koruyor. Dün, Airbus 320 tipi yolcu uçağında, radarda kaybolmasından düşmesine kadar geçen 4 dakika içinde yangın çıktığı belirlendi.

    KABİN DUMANLA DOLDU

    Uçaktaki sorunları pilotlara bırakmadan bildiren ACARS sistemi kayıtlarında, söz konusu 4 dakika içinde uçağın tuvaleti, pencereleri, seyrüsefer sistemleri ve elektrik sisteminde yangın çıktığı ve yolcu kabininin de dumanla dolduğu en yakın yer istasyonuna bildirildi. İngiliz Telegraph Gazetesi’ne konuşan bir havacılık uzmanı, ‘aynı anda pek çok yerde yangın alarmı’nın çalışmasının uçağın içinde meydana gelen bir patlamaya işaret olduğunu söyledi. Yunanistan Savunma Bakanlığı, önceki gün, uçağın 11 bin metre irtifadayken aniden 90 derece sağa dönüp yaklaşık 7 bin metre irtifa kaybettiğini, sonra sola doğru 360 derece döndüğünü belirlemişti.

    ‘BOMBA UÇAĞIN SAĞINDAYDI’

    ACARS sisteminin Türkiye saatiyle 03.26’dan 03.29’a kadar geçtiği kayıtlarda, kokpit ve yolcu kabininin sağ tarafındaki camlarda bulunan sensörlerin patlama alarmı verdiği görülüyor. Bu da uçağın sağ tarafında bir patlamanın yaşanma olasılı- ğını güçlendiriyor. Havacılık uzmanlarına göre, ACARS verileri, kokpitte değil yolcu kabininde bir patlama olabileceğine işaret ediyor. Telegraph’a konuşan aynı uzman, “Veriler, uçağın yolcu kabininin sağ ön tarafındaki pencerelerin büyük ihtimalle içeriden dışarıya patladığını gösteriyor” dedi.

    KEŞKE BULMASAYDI

    EGYPTAIR uçağında yaşamını yitiren Fransa vatandaşı Fascal Hess’in (51), uçuştan 3 gün önce pasaportunu kaybettiği ve sokakta bulmasa uçak biletini iptal etmeyi düşündüğü ortaya çıktı. Ancak Hess pasaportunu bulunca biletini iptal etmedi ve düşen uçağın yolcuları arasında yer aldı.

    KANSERLİ ANNELERİNE KAVUŞMAYI BEKLERKEN 3'Ü DE YETİM KALDI

    EGYPTAIR uçağında yaşamını yitiren 66 yolcu ve mürettebatın yası Paris ve Kahire’de sürüyor. Ailelerden bazıları, kazanın üzerinden 2 gün geçmesine rağmen Paris ve Kahire havaalanlarından ayrılmadı. Mısır yolcu uçağının düşmesine ilişkin trajik bir öykü de dün ortaya çıktı. Ahmed el-Aşri ile Reham Mosad’ın (27) 6 yaşından küçük olan 3 çocuğu, Paris’teki kanser tedavisi başarıyla sonuçlanan annelerini görme heyecanı ile Kahire Havaalanı’nda beklerken hem annelerini hem de babalarını kaybetmenin şokunu yaşadı. Aile dostları Muhammed el-Şennavi, “Ahmed eczacıydı ve eşinin hayatını kurtarmak için elinde ne varsa satmıştı. Aile mutluluğu yeniden bulacakken şimdi bu çocuklar yetim kaldı” dedi.

    ACARS NEDIR?

    AIRCRAFT Communications Addressing and Reporting System’in (Uçak İleti- şim Adresleme ve Raporlama Sistemi) kısaltması olan ACARS, uçaklarda olu- şabilecek acil durumları ve diğer uçuş bilgilerini, kokpit ekibinden bağımsız olarak uydu ve telsis sistemiyle yer istasyonlarına aktaran bir iletişim sistemi. Acil durumlarda kokpit ekibinin mesaj yükünü azaltmak için 1980’lerde geliştirilen sistem, dünyanın büyük bölümünü kapsıyor. Sistem, uçağın hemen her kritik bölümündeki sensörleri sayesinde ani basınç değişikliği, irtifa kaybı, yangın, duman ve benzeri durumları yer istasyonlarına bildiriyor.

    ENKAZDA YANIK İZLERİ VAR

    Mısır ordusunun dün ilk kez yayınladığı Mısır’ın İskenderiye kentine 290 kilometre uzaklıkta denizde bulunan enkaz parçalarındaki yanık izleri, dikkat çekti. Görüntülerde ayakkabılar, kıyafet parçaları, el çantaları, can yelekleri ve koltuk kumaşları yer aldı. Kumaş parçalarının uçlarında da yanık olduğu görüldü.

    KARA KUTU BİLMECESİ

    EGYPTAIR yolcu uçağının asıl düşüş nedeni, kara kutusunun bulunmasının ardından netlik kazanacak. Kara kutuların bulunması için Fransa son teknolojiye sahip bir askeri gemiyi bölgeye gönderdi. Dün Mısır medyası Mısırlı dalgıçların kara kutalardan birini bulduğunu ileri sürdü ancak bu bilgi daha sonra Mısır hükümeti tarafından yalanlandı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ