Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İSMAİL KORKMAZ

Üsküp Makedonya Sosyal Demokrat Birliği Partisi (SDSM) taraftarlarının bitmek bilmeyen protestoları ile gece gündüz ayakta. Gün geçmiyor ki başkentte bir protesto gösterisi düzenlenmesin.

Sokaklardaki siyasi tansiyonun yol açtığı gerilim ise Başbakan Nikola Gruevski’nin umurunda değil. SDSM’den her gösteri öncesi Üsküplülere ‘Adalet için gel’ başlığı altında yapılan çağrıda Başbakan Nikola Gruevski’nin ihtişam ve lüks düşkünlüğünün ülkeyi iflasın eşiğine getirdiği vurgulanıyor.

Haftaya protestolarla başlayan Üsküp’te Makedonya’yı 2006 yılından beri İç Makedon Devrimci Örgütü yönetiyor.

Makedonya'nın Ulusal Birliği Demokratik Partisi (VMRO-DPMNE) lideri Nikola Gruevski’ye yönelik tepki caddelerde insan ve öfke seline dönüştü.

Göstericiler 10 yılda Üsküp’ün yok edildiğini ileri sürerken attıkları sloganlarda da bu nedenle sokaklardan çekilmeyeceklerini haykırdılar.

SDSM’den yapılan açıklamada ise hükümetin ülkede özgür, adil, demokratik ve güvenilir koşullar oluşturarak seçime gitmesi istenirken hukukun üstünlüğü ilkesinin ve anayasanın tüm hükümlerinin özellikle de Makedonya Cumhuriyeti’nde ve yerel idare birimlerinde vatandaşların en az yüzde 20 sinin konuştuğu dilin kullanılması Kanunu'nun (SLI) uygulanmasını istiyor.