Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu Suriye ordusu Halep'e 'kapsamlı taarruz' başlattı

    Suriye ordusundan bir kaynak, Halep kentinin muhaliflerin elindeki kesimine yönelik olarak başlatılan taarruzun, kara operasyonunu da içeren "kapsamlı" bir taarruz olduğunu ve kara operasyonu öncesi hava ve topçu saldırılarının "bir süre daha " devam edebileceğini söyledi.

    Suriye ordusu dün gece Halep'in doğu mahallelerine karşı askeri operasyon başlattığını açıkladı.

    Reuters'ın haberine göre kaynak, sahadaki duruma ve kayıplara bağlı olarak operasyonun bir süre daha sürebileceğini söyledi.

    Kaynak, "Her askeri operasyonda olduğu gibi hazırlık amaçlı hava ve topçu saldırılarıyla başlıyoruz, bundan sonra bombardımanın sonuçlarına göre kara operasyonu başlayacak" dedi.

    SURİYE VE RUSYA'NIN SALDIRILARINDA 86KİŞİ ÖLDÜ

    Suriye ve Rus ordusuna ait savaş uçaklarının Halep'te muhaliflerin denetimindeki bazı semtlere düzenlediği hava saldırılarında 86kişinin öldüğü bildirildi.

    Sahra hastanesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Suriye ve Rus ordusuna ait jetler, Halepte Beşşar Esed güçlerinin kuşatması altındaki Ensari, Sukkeri, Tarık el-Bab ve Şear semtlerini bombaladı. Saldırılarda 86kişi hayatını kaybetti. Yaralanan çok sayıda sivil, sağlık ekiplerince olay bölgelerinden çıkarılarak tedaviye alındı.

    Sivil savunma yetkilisi İbrahim Ebu Leys ise Rus jetlerinin Halep'te Ensari ve Mesekin Hananu semtlerine saldırıları sonucu iki sivil savunma ve bir itfaiye merkezinin kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

    Ebu Leys, "Ruslar birkaç gündür Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri yoğun şekilde bombalıyor. Ruslar bugün iki sivil savunma ile bir itfaiye merkezine saldırdı. Saldırılarda can kaybı olmadı ancak bütün cankurtaran araçları kullanılamaz hale geldi." dedi.

    DEPREM ETKİLİ BOMBA

    Sivil savunma ekiplerinin rejim ve Rus güçlerinin yoğun saldırılarına maruz kalan birçok semtte enkaz altında kalanlara ulaşmaya çalıştığını kaydeden Ebu Leys, "Ensarideki sivil savunma merkezi saldırıya uğradığı sırada, ekip başka bir bölgedeki olay mahallinde bulunan insanları kurtarıyordu." diye konuştu.

    Hayat kurtarmak için yaptıkları çalışmaların bir sivil toplum kuruluşu tarafından ödüle değer görüldüğünü hatırlatan Ebu Leys, "Ekiplerin dün aldığı ödüle binaen Rus uçakları bugün sivil savunma merkezlerini bombaladı. yorumunu yaptı.

    Ebu Leys ayrıca Rusyanın Halepe deprem etkisi yaratan bombalarla saldırı düzenlemeye başladığını dile getirdi. Sivil savunma yetkilisi, Rus savaş uçakları Halepin muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgelerini deprem etkisi yaratan bombalarla vuruyor. Bu bombaların tahrip gücü daha önce kullanılanlardan çok daha güçlü." ifadelerini kullandı.

    REUTERS/AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ