Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kuzey Kore'de Pyongyang hayvanat bahçesinde sigara içmesiyle 'ünlenen' şempanze Azalea'nın durumu dünya gündemine oturdu.

Pyongyang hayvanat bahçesi yetkilileri, şempanze Azalea'nın 'dumanı içine çekmediğini' belirtse de uzmanlar aksini söylüyor.  Şempanze Azalea ile ilgili konuşan Hayvan hakları örgütü PETA başkanı Ingrid Newkirk, Time dergisine verdiği röportajda Kuzey Kore'deki sigara içen şempanze Azalea'yı zorla tütün bağımlısı yapmanın acımasızlık olduğunu söyledi.

Newkirk, "Bir şempanzeyi insanların eğlencesi için bilerek tütüne bağımlı yapmak çok acımasızca. Artık hayvanat bahçeleri yavaş yavaş şempanze çay partilerinin, fillere binmenin ve yavru kaplanlarla resim çektirmenin hayvan istismarı olduğunu anlıyorlar. Şimdi sormamız gereken soru vahşi hayvanları hapsetmeli miyiz?" dedi.

Hayvanat bahçesindeki şempanze Azalea günde bir paket sigara içiyor
Hayvanat bahçesindeki şempanze Azalea günde bir paket sigara içiyor


"İSTİMAR EDİLEN BAŞKA HAYVANLAR DA VAR"

PETA Asia yaptığı açıklamada, Pyongyang hayvanat bahçesinde 'istismar edilen' başka hayvanlar da olduğunu belirtti. Binlerce ziyaretçisi olan hayvanat bahçesinde smaç basabilen bir maymun, abaküsle toplama çıkarma yapabilen köpekler ve profesyonel bir patencinin etrafında uçmak için eğitilmiş güvercinler de var.

HAYVANAT BAHÇESİNİN EN POPÜLER HAYVANANI OLAN ŞEMPANZE AZALEA GÜNDE BİR PAKET SİGARA İÇİYOR

Hayvan hakları örgütü, Pyongyang hayvanat bahçesinin kâr etmek adına Azalea'yı tütüne alıştırdıklarını belirtti. Hayvanat bahçesindeki Azalea günde bir paket sigara içiyor ve hayvanat bahçesinin en popüler hayvanı olarak biliniyor. 

ZİYARETÇİLERİN ATTIĞI YANAN SİGARALARLA SİGARASINI YAKIYOR

Eğitmeninin sigara içmeyi öğrettiği şempanze, çakmak olmadığında ziyaretçilerin attığı yanan sigaralarla sigarasını yakabiliyor.

PETA Asia açıklamasının sonunda hayvanat bahçelerine gidenlere hayvan istismarı içermeyen birçok eğlenceli aktivite olduğunu hatırlattı.