Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Suriye'nin Halep ilindeki muhalif gruplar, kent merkezindeki rejim kuşatmasını kırmak için büyük bir operasyon başlattı.

Muhalifler, Halep'in kent merkezinin doğusunda, Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin kuşatmasını kırmak için büyük ölçüde Grad ve Fil füzelerini kullandıkları şiddetli bir saldırı gerçekleştiriyor.

Suriye’nin kuzeyindeki muhalif grupların koordinatörlüğünü yapan Abdumunim Ezzin, operasyonla ilgili AA muhabirine açıklama yaptı.

Ezzin, “Bu operasyon, katılan savaşcıların sayısı ve donanımı açısından Halepe yönelik en büyük operasyondur. Hedef, Halep'in kuşatmasını kırıp İran ve Rusya'ya meydan okumaktır. Bütün muhalif savaşçıların morali yüksektir. Halep kuşatmasını kırana kadar devam etmekte kararlılar.” ifadelerini kullandı.

Halep'teki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, saldırıyı çok sayıda muhalif grubu bünyesinde toplayan Halep Fetih Ordusu gerçekleştiriyor.

Halep Fetih Ordusu, kent merkezinin doğusunda rejim kuşatması içinde ve dışında kalan batı bölgelerinde konuşlu bazı unsurlarıyla saldırıyor.

Muhalif gruplar sosyal medya hesaplarında yaptıkları açıklamalarda, Dahiyyetül Esed semti çevresindeki karton ve taş kırma fabrikasını alarak rejimin ilk savunma hattını kırdıklarını duyurdu.

Muhaliflerin kent merkezinin doğusundaki rejim kuşatmasını kırmak için son 3 haftadır büyük bir operasyona hazırlandığı biliniyordu.

 

AA