Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Suriyeli muhalif gruplar, Halep kent merkezinde 300 bin kişiyi kuşatan Beşşar Esed güçlerine saldırılarını sürdürüyor. Ele geçirdikleri bir mahalleden geri çekilen muhalifler, Yeni Halep'in girişindeki bir köyü aldı.

Muhaliflerin, ülkenin kuzeyindeki Halep'te kent merkezinin doğusunda devam eden rejim kuşatmasını kırmak için cuma günü başlattıkları operasyon devam ediyor. "Halep Fetih Ordusu" çatısı altında hareket eden muhalifler, rejim hatlarına yoğun olarak kuşatılan bölgenin dışından saldırıyor.

Kuşatma içinde kalan gruplar da dışardaki güçlerle koordinasyon içinde rejim güçlerinin stratejik noktalarını vuruyor.

Çatışmalara katılan ve AA muhabirine bilgi veren muhalif komutanlar, kuşatmanın dış kısmındaki güneybatı yönünden girdikleri 3000 Konut mahallesinden yoğun hava saldırıları sonucu geri çekilmek zorunda kaldıklarını ancak burada çatışmaların sürdüğünü bildirdi.

Muhalifler, rejimin kuzeybatı cephesindeki dış hattında yer alan Cemiyetu'z-Zehra semtini de ağır silahlarla hedef almaya devam ediyor.

Diğer yandan kuşatmanın batısındaki Minyan köyünün kontrolünü sağlayan muhalifler ile Esed rejimine bağlı birlikler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Muhalifler, geçen cuma ele geçirdikleri Dahiyetu'l-Esed semtinden kent merkezine 2,5 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Halep kent merkezinin doğusunda yaklaşık 300 bin kişi yaşıyor. Bölgenin Türkiye sınırındaki İdlib iliyle bağlantısını kuran Kastillo yolu 7 Temmuz'da rejim kontrolüne girmişti. Muhalifler, 6 Ağustos'ta yeniden koridor açmayı başarsa da rejim 4 Eylül'de bölgeyi yeniden kuşatmıştı. Kentin doğusu, rejimin ve Rusya'nın yoğun hava saldırılarıyla harabeye dönmüş durumda. Savaşın başından bu yana bir milyondan fazla kişinin göç ettiği bölgede on binlerce kişi de rejim ve destekçilerinin saldırılarında can verdi. Rejim güçleri, halen Birleşmiş Milletlerin (BM) insani yardımlarına geçit vermiyor.

AA