Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

15 Temmuz'daki darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iade süreci ve geçici tutuklanma talebiyle ilgili bugüne kadar herhangi bir açıklama yapmayan ABD Adalet Bakanlığı, sessizliğini koruyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Gülen'in iade süreciyle ve geçici tutuklanma talebiyle ilgili Bakanlık nezdindeki idari işlemlere dair bugüne kadar herhangi bir açıklama yapmadı.

Türkiye'nin hassasiyetle takip ettiği ve her aşamada ABD'li yetkililerle görüşmeler yaptığı konuyla ilgili AA'nın sorularına "Konuyla ilgili yorum yapmıyoruz" cevabını veren ABD Adalet Bakanlığı, bugüne kadar sürecin idari detaylarını kamuoyu ile paylaşmamayı tercih etti.

Benzer şekilde ABD Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili kendisine yöneltilen sorulara "Muhatabınız Adalet Bakanlığıdır" şeklinde cevap verdi.

Ankara, sürecin hukuki ve yargısal boyutunun zaman alabileceğinin farkında olduğunu, ancak ABD Adalet ve Dışişleri bakanlıklarını ilgilendiren idari mekanizmaların hızlandırılabileceğini dile getiriyor.

Özellikle FETÖ elebaşı Gülen'in başka bir ülkeye kaçma olasılığına istinaden Türkiye, ABD'li makamlardan iade anlaşmasının ilgili maddelerini işleterek Gülen'in "geçici tutuklanmasını" talep ediyor.

BOZDAĞ MEVKİDAŞI İLE WASHİNGTON'DA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Ankara'nın konuya verdiği önemin bir göstergesi olarak ilk kez bir adalet bakanı ABD'yi ziyaret ederek mevkidaşı ile bir "iade talebini" yüz yüze görüşmüştü. Ekim ayı sonunda gerçekleşen ziyarette Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Washington'da ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile baş başa bir görüşme gerçekleştirmişti.

Bozdağ, temaslarını, "Bu konunun Türkiye için öneminin birinci ağızdan ilgili muhatabına iletmek için geldik. ABD Adalet Bakanının Türkiye'nin hassasiyetlerini ve bu konuya verdiği önemi görüp anlaması ve Türkiye'nin de ABD'nin bu konudaki çalışmalarını yakından görmesi bakımından faydalı olduğunu söyleyebilirim. Birbirimizi daha iyi anladık, daha iyi ölçtük ve daha iyi değerlendirdik diye düşünüyorum." sözleriyle değerlendirmişti.

4 İADE DOSYA VE GEÇİCİ TUTULAMA TALEBİ

Bakan Bozdağ, Gülen'le ilgili ABD'ye daha önce 4 iade dosyası gönderdiklerini ve darbe teşebbüsüyle ilgili de geçici tutuklama talebini ilettiklerini ifade etmişti.

Bozdağ, "Şimdiye kadar bir iade sürecini görüşmek üzere hiçbir zaman Türkiye'den bir adalet bakanı ABD'ye gelmedi. Zannediyorum, ABD Adalet Bakanı da bir iade görüşmesi için bakan ağırlamamıştır. Bu, Türkiye'nin iade sürecine verdiği önemi gösteriyor." demişti.

Bakan Bozdağ, sürece ilişkin şunları kaydetmişti:

"Terörist Gülen'in iadesine ilişkin 4 ayrı dosyayı ABD Adalet Bakanlığına göndermiştik. Bu 4 dosyayla ilgili aynı zamanda geçici tutuklama talebini ilettik. ABD yetkilileri, bu dosyaların içindeki bilgilerin ve somut delillerin özetinin bizden çıkarılmasını istediler. Biz o dosyalardaki delilleri özetleyen ek dosyayı da kendilerine gönderdik. Sayın Bakan, 'Bu konuları karşılıklı Türkiye veya Amerika’da görüşelim' diye bir mektup yazdı. Biz kendilerine cevap yazdık ve sonuçta bir uzman heyet geldi, 23-24 Ağustos'ta bu dosyaları çok detaylı ele aldılar. Bu görüşmeler sırasında bazı ek bilgi ve belge talepleri oldu. Bunlardan hazırladığımız 3 ayrı klasör bilgi ve belgeyi Sayın Bakana görüşme sırasında takdim ettik."

FETÖ elebaşı Gülen’in darbe teşebbüsüyle ilgili geçici tutuklama talebini 10 Eylül’de ABD yetkili makamlarına ilettiklerini dile getiren Bozdağ, söz konusu talepte yeterince bilgi ve belgenin yer aldığını vurgulayarak Washington'dan idari süreci hızlandırması talebinde bulunduklarını dile getirmişti.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çatı davası kapsamında, aralarında terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in de yer aldığı 73 sanık hakkında açılan davanın dördüncü celsesi başladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Dilaver Azim, eski milletvekili İlhan İşbilen, Ali Çelik, Abdülkadir Aksoy, Kazim Avcı ve Alaeddin Kaya katılıyor. İstanbul'da tutuklu bulunan sanık Hidayet Karaca ile ise telekonferans sistemiyle bağlantı kuruluyor.

Salondaki mağdur ve müştekiler arasında "Amirallere Suikast" soruşturması sırasında ikinci kez tutuklama kararı çıkarılmasının ardından intihar eden Yarbay Ali Tatar'ın ağabeyi Ahmet Tatar, 2002'de öldürülen yazar Necip Hablemitoğlu'nun eşi Şengül Hablemitoğlu'nun avukatı ile müşteki tüzel kişilikler Başbakanlık ve Maliye Hazinesinin avukatları da hazır bulunuyor.

Duruşmada Hidayet Karaca'nın savunmasını yapması bekleniyor.

İDDİANAME

İddianamede, Gülen'in de arasında bulunduğu sanıkların, "Anayasayı ihlale teşebbüs etmek" ve "hükümeti yıkmaya teşebbüs etmek" suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", "siyasi ve askeri casusluk", "hukuka aykırı olarak kişisel verileri ele geçirmek", "hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek", "nitelikli dolandırıcılık", "zimmet", "terör örgütü faaliyeti çerçevesinde resmi belgede sahtecilik" ve "suç gelirlerini aklamak" suçlarından 132 yıl birer aya kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

FETÖ çatı iddianamesinde, FETÖ/PDY'nin, devlet kurumlarını ele geçirmek, anayasal düzeni yıkarak yerine otoriter, totaliter bir "cemaat oligarşisi/zümre hakimiyetine dayanan devlet düzeni" kurmak ve hükümeti devirmeye teşebbüs etmek suçlarına ulaşmak için kurulduğu ifade ediliyor.

Davanın sanıkları şunlar:

"Fetullah Gülen, Ekrem Dumanlı, Hidayet Karaca, Abdülkadir Aksoy, Abdullah Aymaz, Abdulletif Tapkan, Ahmet Can, Ahmet Kara, Ahmet Kirmiç, Ahmet Kurucan, Ahmet Şahinalp, Alaeddin Kaya, Ali Bayram, Ali Çelik, Ali Çelik, Ali Ursavaş, Bahattin Karataş, Barbaros Kocakurt, Bekir Baz, Cemal Türk, Cemal Uşak, Cemil Koca, Cevdet Türkyolu, Dilaver Azim, Faruk İlk, Halit Esendir, Hamdi Akın İpek, Hamdullah Bayram Öztürk, Harun Tokak, Hüseyin Kara, Hüseyin Saruhan, İbrahim Kocabıyık, İlhan İşbilen, İrfan Yılmaz, İsmail Büyükçelebi, İsmail Cingöz, İsmet Aksoy, Kazim Avcı, Kudret Ünal, Mahmut Akdoğan, Mehmet Ali Büyükçelebi, Mehmet Ali Şengül, Mehmet Erdoğan Tüzün, Mehmet Hanefi Sözen, Muammer Türkyılmaz, Murat Karabulut, Mustafa Yeşil, Mustafa Muhammet Günay, Mustafa Özcan, Mustafa Talat Katırcıoğlu, Naci Tosun, Necdet Başaran, Necdet İçel, Nevzat Ayvacı, Osman Hilmi Özdil, Osman Karakuş, Önder Aytaç, Rahmi Bıyık, Recep Uzunallı, Reşit Haylamaz, Rıdvan Akovalı, Sadettin Başer, Sadık Kesmeci, Sait Aksoy, Selman Kuzu, Suat Yiğit, Suat Yıldırım, Süleyman Tiftik, Süleyman Uysal, Şerif Ali Tekalan, Talip Büyük, Tuncay Delibaşı ve Ziya Demirel."

 

FETÖ operasyonları kapsamında tutuklanan ve gözaltına alınan kişi sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. İşte FETÖ operasyonlarında 25 Kasım Cuma gününe dair haberler..

Haberler anlık güncellenmektedir..

ORDU'DA 10 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Ordu'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonlarda 10 şüpheli gözaltına alındı.

Ordu Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekipleri, Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda Altınordu, Gölköy ve Fatsa ilçesinde görevli 5'i zabıt katibi ile 1'i infaz koruma memuru olmak üzere 6 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Bunun üzerinde şüphelilerin adreslerine eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 6 şüpheli gözaltına alındı.

Öte yandan 23 Kasım'da Ordu merkezli 5 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında aranan şüphelilerden 4'ü daha yakalanarak gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında gözaltı sayısı 23'e yükselirken, hakkında yakalama kararı çıkarılan 4 kişinin ise aranma çalışmalarına devam edildiği öğrenildi. Zanlıların emniyetteki işlemleri devam ediyor. (İHA)

TUNCELİ HOZAT KAYMAKAMI BEKİR DEMİR AÇIĞA ALINDI

TUNCELİ'nin Hozat Kaymakamı Bekir Demir, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında açığa alındı.

15 Temmiz darbe girişiminin ardından devam eden FETÖ/PDY soruşturma kapsamında Tunceli'nin Hozat İlçesi'nde 2 yıldan beri kaymakamlık yapan Bekir Demir, açığa alındı. (DHA)

ANTALYA'DA KAYMAKAM VE DEFTERDAR VEKİLİ GÖZALTINA ALINDI

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesinde Kaymakam, Defterdar Vekili ve Aile ve Sosyal Politikalar eski Müdür Yardımcısı FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

FETÖ soruşturması kapsamında operasyon düzenleyen Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri, Gündoğmuş Kaymakamı M.Ö., Defterdar Vekili B.A. ile Aile Sosyal Politikalar eski Müdür Yardımcısı O.U.'yu gözaltına aldı. Operasyonda çeşitli doküman ve dijital materyallerin ele geçirildiği bildirildi.
Şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin devam ettiği öğrenildi. (İHA)

BALIKESİR'DE 5'İ KADIN 7 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Balıkesir'in Gönen ilçesinde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 5'i kadın 7 kişi gözaltına alındı.

Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik yurt genelinde yürütülen çalışmalar kapsamında Gönen ilçesinde de operasyonlar devam ediyor. Balıkesir genelinde FETÖ/ PDY soruşturması kapsamında en fazla işlem yapılan ilçelerin başında yer alan Gönen'de 5'i kadın olmak üzere 7 kişi gözaltına alındı. Daha önce Gönen Belediyesi'nden ihraç edilen B.S'nin Bandırma'da, E.A.'nın ise Balıkesir'de gözaltına alındığı, şüphelilerin Gönen İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde sorgusunun devam ettiği öğrenildi. (İHA)

MANİSA'DA FETÖ ABLASI OLAN 22 KADIN GÖZALTINDA

MANİSA'daki FETÖ/PDY soruşturmasında örgütte abla olarak görev yaptığı belirtilen 22 kadın, bu sabah adliyeye sevk edildi.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, FETÖ ablaları oldukları ileri sürülen 22 kadın bu sabah gözaltına alındı. Şüpheliler, Manisa Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Manisa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülen şüphelilerin sorgusunun sürdüğü bildirildi. (DHA)

ÇORUM'DA 13'Ü KADIN 31 KİŞİ GÖZALTINDA

Çorum'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 13ü kadın 31 kişi gözaltına alındı.

Çorum Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma doğrultusunda örgüte ait yurt ve evlerden sorumlu oldukları iddia edilen ve örgütte "abla" ile "abi" görevlerinde bulundukları ileri sürülen 13ü kadın 31 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince kent merkezi ile bazı ilçelerde düzenlenen operasyonda şüpheliler gözaltına alındı.

Şüphelilere ait bazı eşyalar ile dijital materyallere el konuldu. (AA)

DİYARBAKIR'DA TOPLAM 1568 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

Diyarbakır'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturmalar çerçevesinde 2 bin 484 kişi hakkında işlem yapılırken, bunlardan bin 568'i görevden ihraç edildi.

Diyarbakır Valiliği, kentte FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, örgütle irtibatlı ve iltisaklı oldukları değerlendirilen çeşitli kurumlardaki personele yönelik başlatılan çalışmalar devam ettiği belirtildi. Bu çerçevede, 2 bin 484 kişi hakkında işlem yapıldığı ve bunlardan bin 568'inin ihraç edildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı kurumlarda yürütülen çalışmalar sonucunda bin 314 kişiye işlem yapılmış, 835 kişi ihraç edilmiştir. Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı kurumlara yönelik yapılan çalışmalarda 425 kişiye işlem yapılmış, 283 kişi ihraç edilmiştir. Dicle Üniversitesi'ne yönelik yapılan çalışmalarda 151 kişiye işlem yapılmış, 108'i ihraç edilmiştir. İl Müftülüğü'ne bağlı kurumlara yönelik yapılan çalışmalarda 34 kişiye işlem yapılmış, 19 kişi ihraç edilmiştir. TRT Diyarbakır Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 12 kişiye işlem yapılmış 10 kişi ihraç edilmiştir. Ceza İnfaz Kurumu ve adliye personeline yönelik yapılan çalışmalarda 40 kişiye işlem yapılmış, 40 kişi ihraç edilmiştir. Askeri kurumlarda yürütülen çalışmalar sonucunda 200 kişiye işlem yapılmış, 110 kişi ihraç edilmiştir. İl Sağlık Müdürlüğü-Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 34 kişiye işlem yapılmış, 23 kişi ihraç edilmiştir. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 15 kişiye işlem yapılmış, 6 kişi ihraç edilmiştir. DSİ. 10. Bölge Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 6 kişiye işlem yapılmış, 6 kişi ihraç edilmiştir. Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 6 kişiye işlem yapılmış, 4 kişi ihraç edilmiştir. Karacadağ Kalkınma Ajansı'nda 6 kişiye işlem yapılmış, 5 kişi ihraç edilmiştir. Tarım ve Kırsal Alanı Kalkındırmayı Destekleme Kurumu'nda 4 kişiye işlem yapılmış, 4 kişi ihraç edilmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü kurumlarına yönelik yapılan çalışmalarda 14 kişiye işlem yapılmış, 14 kişi ihraç edilmiştir" denildi. (İHA)

MHP'Lİ MECLİS ÜYESİ GÖZALTINA ALINDI

Manisa'nın Kula ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında Kula Belediyesinin MHP'li meclis üyesi ve belediye çalışanı bir personel gözaltına alındı.

Kula Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında FETÖ/PDY ile bağlantılı oldukları ileri sürülen Kula Belediye Meclisi'nin MHP'li üyesi V.Y. ve memurluktan ihraç edilen belediye çalışanı M.K. gözaltına alınarak Kula İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Şüphelilerin emniyetteki işlemlerinin devam ettiği öğrenildi. (İHA)

OSMANİYE'DE TOPLAM 611 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

Osmaniye Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz, 15 Temmuz sonrası Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, bugüne kadar 611 kişi hakkında işlem yapıldığını belirtti.

Başsavcı Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, 15 Temmuz sonrası FETÖnün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, 611 kişi hakkında işlem yapıldığını, bunlardan 290 kişinin tutuklandığını, 174 kişinin adli kontrol şartıyla serbest kaldığını, 9 kişinin tutuklandıktan sonra tahliye edildiğini, 2 iki kişinin de halen gözaltında tutulduğunu bildirdi.

Halen bir kısmı yurt içinde ve yurt dışında olduğu tespit edilen aralarında il imamı, il imam yardımcısının da bulunduğu 11 firari şüphelinin hakkında yakalama kararının çıkartıldığını da belirten Yılmaz, hakkında işlem yapılan 23 askeri personelden 7sinin, 77 emniyet personelinden 47sinin, 96 adliye personelinden 31inin, 168 diğer kamu kurum ve kuruluşlarda çalışan personelden 105inin, 236 sivilden 100nün tutuklandığını,11 kişinin de firari olduğunu kaydetti.

Yılmaz ayrıca, başsavcılıkça bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonra da milli birlik ve bütünlüğe yönelik her türlü terör örgütle mücadelenin kararlılıkla ve evrensel hukuk kuralları çerçevesinde devam edeceğini aktardı. (AA)

YALOVA'DA 18 KİŞİ TUTUKLANDI

Yalova merkezli 8 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan, aralarında öğretmen ve emniyet mensuplarının da bulunduğu 25 kişiden 18i tutuklandı.

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturması çerçevesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, Yalova, Adıyaman, Amasya, Bayburt, Bursa, İstanbul, Kocaeli ve Kütahyadaki bazı adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 2 öğretmen ile 2si komiser yardımcısı 23 emniyet mensubunun sorgusu tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden ikisi öğretmen, 16sı emniyet mensubu 18 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Yedi emniyet mensubu ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bu arada, öğretmenlerin İl Emniyet Müdürlüğündeki yapılanmadan sorumlu oldukları, bazı şüphelilerin ise örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock"u kulladıkları belirtildi. (AA)

BARTIN'DA 8 ESKİ AKADEMİSYEN VE 1 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Bartın merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan ve daha önce meslekten uzaklaştırılan 8 akademisyen ve 1 güvenlik görevlisi adliyeye sevk edildi.

Soruşturma doğrultusunda Bartın, Ankara ve Eskişehir’de düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 9 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Bartın Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, daha sonra adliyeye getirildi.

FETÖnün darbe girişimi sonrası sürdürülen soruşturma kapsamında 17 Kasımda Bartın Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince Bartın merkezli Ankara ve Eskişehir’de belirlenen adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonda daha önce açığa alınan 9 akademisyen ve 1 güvenlik görevlisi yakalanmıştı.

Şüphelilerden biri emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı. (AA)

AFYON SULTANDAĞI KAYMAKAMI MUHAMMET EMİN GÜNGÖR AÇIĞA ALINDI

Afyonkarahisarda, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında Sultandağı Kaymakamı Muhammet Emin Güngör, açığa alındı.

Kaymakam Güngör, devam eden soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırıldı.

Sultandağı Kaymakamlığına vekaleten Çobanlar Kaymakamı Resul Özdemirin bakacağı öğrenildi. (AA)

MANİSA'DA KAMUDAN İHRAÇ EDİLEN MEMUR SAYISI 1801'E YÜKSELDİ

Manisa'da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen kamu personeli sayısının 463'e yükseldiği açıklandı. Son yayınlanan KHK ile Manisa'da görevinden ihraç edilen memur sayısı Bin 801'e yükselirken, 761 memur hakkında da görevden uzaklaştırma kararı verildi.

Manisa Valiliği, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından haklarında idari ve adli işlem yapılan kamu personeli sayısını açıkladı. Valilikten yapılan açıklamaya göre, KHK ve HSYK kararlarıyla Manisa'da bin 801 kamu personeli memuriyetten ihraç edilirken, 95 ayrı kamu kurum ve kuruluşundan 761 kamu personeli de açığa alındı. Yapılan açıklamada gözaltına alındıktan sonra mahkemeye çıkarılan 849 kamu görevlisinden 463'ünün tutuklanarak cezaevine gönderildiği, 295 kamu personelinin adli kontrol şartıyla, 91'inin de serbest bırakıldığı öğrenildi. Yürütülen soruşturma kapsamında Manisa'da, 72 memurun da gözaltındaki sorgusunun devam ettiği açıklandı.

Diğer iller tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Manisa'da 8 kamu görevlisinin başka illere teslim edildiği, 36 sözleşmeli personelin de sözleşmelerinin feshedildiği açıklandı. 79 kamu personeli hakkındaki idari soruşturmanın ise devam ettiği öğrenilirken, 8 memurun da emekliye ayrıldığı açıklandı.

Açığa alındıktan sonra haklarında yürütülen idari soruşturma sonucunda FETÖ ile bir bağlantısı olmadığı tespit edilen 148 kamu görevlisinin görevlerine iade edildiği bildirilen açıklamada, 2 bin 286 kamu görevlisi ve yakınının da pasaportlarının iptal edildiği kaydedildi. (İHA)

EDİRNE'DE 53 FETÖ TUTUKLUSU TEKİRDAĞ'A NAKLEDİLDİ

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında tutuklanarak Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'ne konulan 53 FETÖ şüphelisi, Adalet Bakanlığı'nın kararıyla jandarma ekipleri eşliğinde Tekirdağ'a nakledildi. Sabah saatlerinde F Tipi Cezaevi'nden geniş güvenlik önlemleriyle ring araçlarına bindirilen FETÖ/PDY tutukluları, Tekirdağ Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'ne götürüldü.

Terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zeydan'ın Edirne'ye getirilmesinin ardından cezaevindeki PKK'lı 62 hükümlü önceki gün geniş güvenlik tedbirleriyle Bandırma'ya nakledilmişti. (DHA)

MANİSA'DA SELENDİ KAYMAKAM VEKİLİ GÖREVDEN ALINDI

MANİSA'nın Selendi Kaymakam Vekili Murat Aydın, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, İçişleri Bakanlığı'nca görevden uzaklaştırıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından FETÖ/PDY ile iltisakı veya irtibatı olduğu gerekçesiyle Selendi Kaymakamı Murat Aydın, görevden uzaklaştırıldı. Selendi'ye 12 Temmuz'da vekil olarak atanan Aydın, dün İçişleri Bakanlığı'nın, 44 mülki idari amirinin FETÖ/PDY ile iltisakı veya irtibatı olduğu gerekçesiyle görevden uzaklaştırılanlar listesinde yer aldı. (DHA)

KIRIKKALE'DE FETÖ OKULUNU SATIN ALAN 7 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

KIRIKKALE'de 15 Temmuz öncesi FETÖ'ye ait olduğu belirtilen Özel Kızılırmak Lisesi'ni satın alıp, mal kaçırmak suçlamasıyla gözaltına alınan 7 kişi adliyeye sevk edildi.

Kırıkkale'de Çallıöz Mahallesi'nde şehirlerarası terminalin arkasında bulunan Özel Kızılırmak Lisesi, 15 Temmuz öncesi TÜPRAŞ Rafinerisi ve MKE Kurumu'ndan emekli A.K., G.F., Z.K., M.A., Y.D., H.A. ve M.A. tarafından satın alındı. Yürütülen soruşturma kapsamında bu kişiler Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadelesi Şubesi ekiplerince okulu satın alıp, FETÖ mallarını kaçırma suçlamasıyla gözaltına alındı. Şüpheliler ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

15 Temmuz sonrası el konulan Özel Kızılırmak Lisesi, darbe girişimi gecesi Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda şehit olan polis memuru Alpaslan Yazıcı'nın adı verilerek Şehit Alpaslan Yazıcı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak eğitime başlamıştı. (DHA)

SAMSUN'DA ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ'NDE GÖREVLİ YARDIMCI DOÇENT GÖZALTINDA

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında aranan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) görevli yardımcı doçent, gözaltına alındı.

Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından FETÖ/PDY'ye yönelik Samsun merkezli Ankara, İzmir ve Konya'da çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenlemiş, olayla ilgili 2 gün önce Samsun Adliyesi'ne sevk edilen akademisyenlerden 8'i tutuklanmış, 24'ü ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Operasyon kapsamında arandığı öğrenilen OMÜ'de görevli Yardımcı Doçent Dr. F.İ. de yakalandı. Polisteki sorgusu tamamlanan F.İ., bugün Samsun Adliyesi'ne sevk edildi. (İHA)

SAMSUN'DA 2 ASTSUBAY ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Samsun'da FETÖ/PDY yapılanması soruşturması kapsamında ByLock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 astsubay adliyeye sevk edildi.

Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PYD) yönelik düzenlenen operasyonda, 19 Mayıs Kışlası'nda görevli iken açığa alınan astsubaylar U.Ö. (39) ve Ö.B.'yi (43) 4 gün önce gözaltına almıştı.

TEM Şube Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanan 2 astsubay bugün Samsun Adliyesi'ne sevk edildi. (İHA)

BOLU MERKEZLİ 7 İLDEKİ OPERASYONDA 18 KİŞİ GÖZALTINDA

Bolu merkezli, İstanbul, Sakarya, Ankara, Kayseri, Düzce ve Kocaeli'de Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 18 kişi yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde, aralarında daha önce görevden uzaklaştırılanların da bulunduğu öğretmen, akademisyen, öğrenci, kamu personeli ve kamu çalışanlarının bulunduğu 35 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Çalışma kapsamında Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından Bolu, İstanbul, Sakarya, Ankara, Kayseri, Düzce ve Kocaeli'de belirlenen adreslere operasyon düzenlendi.

Operasyonda 18 kişi gözaltına alındı. Hakkında yakalama kararı bulunan 17 şüphelinin ise aranmasına devam ediliyor. (AA)

MERSİN TARSUS'TA 5 KİŞİ TUTUKLANDI

Mersin'in Tarsus ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında açığa alınan ve görevden uzaklaştırılan 5 müftülük personeli tutuklandı.

Tarsus Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 21 Kasım 2016 Pazartesi günü Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında Tarsus Müftülüğü'nden ihraç edilen ve açığa alınan 14 çalışanı gözaltına aldı.

Gözaltına alınan 14 personel dün akşam saatlerinde Tarsus Adliyesi'ne getirildi. 9 kişi adli kontrol ile serbest kalırken, uzman vaiz, Kur'an kursu öğreticisi ve imam hatibin aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklandı. (İHA)

KIRIKKALE'DE TÜMÇADER ÇALIŞANI 7 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Kırıkkale'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltına alınan Tüm Çalışanlar Derneği (TÜMÇADER) üyesi 7 kişi adliyeye sevk edildi.

Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda gözaltına alınan 7 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Zanlılar, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi. (AA)

İSTANBUL'DA ESKİ ZAMAN GAZETESİ GENEL MÜDÜRÜ VE İŞ ADAMLARINA GÖZALTI KARARI

Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) mensup olanların ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında kapatılan Zaman gazetesinin eski Genel Müdürü Recep Uzunallı ve iş adamlarının da bulunduğu 9 şüpheli hakkında ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan gözaltı kararı verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay tarafından FETÖ'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, daha önce ifadesi alınan örgütün ''imamlarından'' H.P'nin beyanları doğrultusunda yeni şüpheli isimlere ulaşıldı.

Bu çerçevede, kapatılan Zaman gazetesinin eski Genel Müdürü Recep Uzunallı, daha önce TUSKON'a yönelik FETÖ soruşturmasında tutuklanan Ömer Faruk Kavurmacı'nın akrabası olduğu belirtilen İsmail Kavurmacı ile iş adamlarının da aralarında bulunduğu 9 şüpheli hakkında ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan gözaltı kararı verildi.

Savcılığın talebi üzerine Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğince, şüpheliler hakkında arama ve el koyma kararı da alındı.

Savcılığın talimatı doğrultusunda harekete geçen emniyet güçleri, şüphelilerden 3 kişiyi yakalayarak emniyete getirdi. Aralarında Recep Uzunallı'nın da bulunduğu diğer 6 şüpheli ise halen aranıyor. Şüphelilerin adreslerinde arama ve el koyma işlemleri devam ediyor. (AA)

KAYSERİ'DE 1'İ KADIN NOTER 4 KİŞİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

KAYSERİ'de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve aralarında kadın noterin de bulunduğu 4 kişi, adliyeye sevk edildi.

FETÖ/PDY soruşturmasında gözaltına alınan 9'uncu noteri Nilgün Akın ile Hamdi Yıldırım, Yakup Zavar ve Zekeriye Güngör, sağlık kontrolü için Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tabipliği'ne getirildi. Zanlılar ardından adliyeye götürüldü. Kadın noterin eşi Yargıtay hakimi Ali Akın'ın FETÖ davasından halen firari olduğu, diğer zanlılardan Yakup Zavar'ın da Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofislerine dinleme cihazı konulmasıyla ilgili dava kapsamında tutuklu bulunan eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Sedat Zavar kardeşi olduğu belirlendi. (DHA)

ANTALYA'DA TOPLAM TUTUKLU SAYISI 1131 OLDU

Antalya'da FETÖ operasyonu kapsamında bin 131 kişinin tutuklandığı 2 bin 278 kişinin ise meslekten ihraç edildiği bildirildi.

Antalya Valiliği OHAL Bürosu tarafından yapılan açıklamada, 15 Temmuz FETÖ/PDY darbe teşebbüsü kapsamında başlatılan soruşturma kapsamında bin 131 kişinin tutuklandığı 51 şüphelinin gözaltında bulunduğu ve 488 kişinin de halen firarda olduğu bildirildi. Açıklamada ayrıca 904'ü adli kontrol şartıyla olmak üzere bin 389 kişinin serbest bırakıldığı, 566 kişinin görevden uzaklaştırılıp açığa alındığı, bin 470 kişinin ise meslekten ihraç edildiği kaydedildi.

Açıklamada emekliliğe sevk edilen kişi sayısının 21, göreve iade edilen kişi sayısının ise 221 olarak olduğu, toplam adli işlem sayısının 3 bin 178, idari işlem sayısı ise 2 bin 278 olduğu bilgisi paylaşıldı. (İHA)

ZONGULDAK'TA FETÖ'NÜN "MÜHENDİSLERDEN SORUMLU İMAMI" ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Zonguldak'ta FETÖ'nün sözde 'mühendislerden sorumlu imamı', diğer 7 şüpheli ile adliyeye sevk edildi.
Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Merkez ve Kdz. Ereğli ilçesinde FETÖ'ye ait kapatılan kurumlarda müdürlük, çalışan ve öğretmenlik yaptığı iddia edilen şüpheliler ile görevinden ihraç edilen öğretmenlerin bulunduğu 7 şüpheli Zonguldak Adliyesi'ne sevk edildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince ifadeleri alınan 7 şüpheli sağlık kontrolünden geçti.
Aralarında sözde 'mühendislerden sorumlu imam' olduğu öğrenilen İ.K. isimli öğretmen de adliyeye sevk edildi.
Şüphelilerin Cumhuriyet Savcılığı'nın ardından nöbetçi mahkemeye sevk edilmeleri bekleniyor. (İHA)

BOLU'DA 2 CEZAEVİ İNFAZ KORUMA MEMURU ADLİYEDE

Boluda, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Bolu F Tipi Cezaevi görevlisi 2 infaz koruma memuru adliyeye çıkarıldı.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ ile "irtibatlı" oldukları gerekçesiyle İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan Bolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu görevlisi 5 infaz koruma memurundan ikisinin ifadesi tamamlandı.

Emniyetteki ifadeleri tamamlanan O.C. ve N.S. isimli infaz koruma memurları, İzzet Baysal Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye çıkarıldı.

Gözaltında bulunan 3 şüphelinin ise emniyetteki işlemlerinin devam ettiği bildirildi. (AA)

BATMAN MERKEZLİ OPERASYONLAR: 5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik Batman merkezli yapılan operasyonda 5 kişi gözaltına alındı.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün kriptolu mesajlaşma uygulaması "ByLock" kullandığı öne sürülen kişilerle ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde Batman ve Ankara'da operasyon düzenlendi. Operasyonda, aralarında öğretim üyesinin de bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor. (İHA)

MARDİN'DE POLİSLERİN İMAMLIĞINI YAPAN 4 KİŞİ TUTUKLANDI

Mardin merkezli 7 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda, Mardin Artuklu Üniversitesi'nde daha önce Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'ndan (FETÖ/PDY) ihraç edilen ve gözaltına alınan 11 öğretim üyesinden 4'ü tutuklandı.

Mardin Artuklu Üniversitesi'nde görev yapan ve daha önce FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu tespit edilen ve üniversiteden ihraç edilen 19 öğretim görevlisinden 11'i yapılan eş zamanlı operasyon ile gözaltına alınmıştı. Gözaltı süreleri dolan 11 şahıs Mardin Adliyesi'nde hakim karşısına çıktı.

Mardin İl Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından Mardin merkezli Elazığ, İzmir, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır ve Mersin illerinde düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan, aralarında emniyet müdürlüğündeki polislerin 'imamlığını' yapan öğretim görevlilerinin de olduğu 4 kişi tutuklanırken, 7 kişi de adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. (İHA)

KAYSERİ'DE 3 ŞÜPHELİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 3 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Kamuoyunda "böcek" davası olarak bilinen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı sırasında çalışma ofisine dinleme cihazı konulmasına ilişkin 12 sanığın yargılandığı davanın tutuklu sanıklarından Sedat Zavar'ın kardeşi Yakup Zavar, firari eski Yargıtay üyesi Ali Akın'ın eşi Nilgün Akın ve Hamdi Yıldırım'ın emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Zanlılar, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Eski Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcısı Sedat Zavar'ın kardeşi Yakup Zavar, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, örgütün kriptolu mesajlaşma programı "ByLock" kullandığı iddiasıyla İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince yakalanmıştı. Zavar'ın Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) fabrikada işçi olduğu bilgisine ulaşılmıştı.

Firari eski Yargıtay üyesi Ali Akın'ın eşi Nilgün Akın ile Hamdi Yıldırım ise Kayseri merkezli 12 ilde FETÖ'nün darbe girişimine yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınmıştı.

Başbakanlığı sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çalışma ofisine dinleme cihazı konulmasına ilişkin açılan davanın sanıklarından Sedat Zavar da geçen yıl Romanya'da yakalanmıştı. (AA)

ESKİŞEHİR'DE GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILAN 16 ÖĞRETMEN GÖZALTINA ALINDI

Eskişehir'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin soruşturma kapsamında daha önce görevlerinden uzaklaştırılan 16 öğretmen gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, kent merkezinde düzenlediği eş zamanlı operasyonda, daha önce görevlerinden uzaklaştırılan 16 öğretmeni yakaladı.

Şüphelilerin emniyetteki sorgusu sürüyor. (AA)

İZMİR'DE ARALARINDA SİLAHLI GÜVENLİK GÖREVLİSİNİN DE BULUNDUĞU 24 KİŞİ GÖZALTINDA

İzmirde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, aralarında silahlı özel güvenlik görevlilerinin de bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, hakkında yakalama kararı bulunan 30 şüphelinin ikametlerine eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda, aralarında silahlı özel güvenlikçilerin de bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

Zanlılardan bazılarının, FETÖnün kriptolu yazışma programı "ByLock"u kullandıkları ve örgüte finansal destek sağladıklarını belirtildi.

Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldü. (AA)

İZMİR'DE FETULLAH GÜLEN'İN ÖĞRENCİSİ DAHİL 24 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İzmir'de FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonda, aralarında ByLock kullanan şüphelilerin de bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların arasında Fetullah Gülen'in öğrencilerinden Alaattin Kırkan'ın da bulnuduğu öğrenildi.

İzmir'de'deki Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda 24 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin bir kısmının özel güvenlik görevlisi olduğu ve ByLock kullandıkları belirtildi. Aynı zamanda, örgütte finansal destek sağlayan Bank Asya'ya para aktardığı ileri sürülen şüpheliler arasında, Fethullah Gülen'in öğrencileriden olan ve sohbet hocalığı yaptığı belirtilen Alaattin Kırkan'ın da bulunduğu bildirildi. Haklarında gözaltı kararı bulunan 6 kişi de aranıyor. (HABERTÜRK HABER MERKEZİ)

KONYA'DA 10 AKADEMİSYEN TUTUKLANDI

KONYA'da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında gözaltına alınan 20 akademisyenden 10'u tutuklandı, 10'u ise serbest bırakıldı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişimi ardından FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Selçuk ve Necmettin Erbakan Üniversiteyeni'nde görevli 23 akademisyen hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Geçen 22 Kasım günü daha önce belirlenen adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonda, aralarından kadınların da bulunduğu 20 akademisyen gözaltına aldı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 10'u çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, 8'i adli kontrol kararı olmak üzere 10 şüpheli de serbest bırakıldı. (DHA)

UŞAK'TA 8 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 8 kişi gözaltına alındı.

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün darbe girişimi sonrası sürdürülen soruşturma kapsamında Uşak Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından kent merkezinde çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda Uşak E Tipi Kapalı-Açık Ceza İnfaz Kurumunda görevli 7 infaz koruma memuru ile Uşak adliyesinde görevli bir kadın zabıta katibi gözaltına alındı.

Uşak Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. (AA)

KAYSERİ'DE 8 "FETÖ ABLASI" TUTUKLANDI

KAYSERİ'de yürütülen FETÖ/PDY operasyonu kapsamında, örgütte 'abla' oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 13 kadından 8'i tutuklandı.

Terör örgüte eleman temin ettikleri, örgüt propagandası yaptıkları, himmet ve ev toplantıları yaptıkları iddiasıyla 6 gün önce Terörle Mücadele Şubesi (TEM) ekipleri tarafından gözaltına alınan 13 kadının emniyetteki sorguları tamamlandıktan sonra dün Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesine çıkarıldı. Gece boyunca sorguları süren şüphelilerden Gülay Ö., Lütfiye K., Ahsen D., Nilgün B., Selenga S., Hatice K., Hanife N. ve Hülya B. tutuklanarak cezaevine gönderildi. (DHA)

ESKİ BURDUR MİLLETVEKİLİ TUTUKLANDI

AK Parti'den 17- 25 Aralık sürecinde istifa eden Burdur eski milletvekili Hasan Hami Yıldırım, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklandı.

Burdur'da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında arama kararı bulunan eski milletvekili Hasan Hami Yıldırım, bu akşam Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim oldu. Başsavcı Sadi Doğan tarafından ifadesi alınan Yıldırım, tutuklanma istemiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği'nce FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı. Eski vekil Yıldırım, işlemlerinin ardından polis aracıyla Burdur E Tipi Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

Ak Parti'den 2011 yılında Burdur milletvekili seçilen Hasan Hami Yıldırım, 17- 25 Aralık'ın ardından 31 Aralık 2013 günü partisinden istifa etti. (DHA)

AYDIN'DA "CEMAAT ABİSİ" TUTUKLANDI

Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında Bergama'da "cemaat abisi" olduğu iddia edilen kişi tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Efeler ilçesindeki bir eve operasyon düzenledi.

Operasyonda T.D. gözaltına alınırken, şahsın evinde yapılan aramada bulunan dijital verilere incelenmek üzere el konuldu.

Gözaltına alınan T. D'nin İzmir'in Bergama ilçesinde "cemaat abisi" olduğu ve İzmir ile Aydın dışında Ege Bölgesi'nde birçok ilde örgütün kapatılan dershanelerinde öğretmenlik yaptığı öğrenildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. (AA)