Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
AA

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov'u kabul etti.

Irak Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, resmi temaslarda bulunmak üzere ülkeyi ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi Bogdanov, başkent Bağdat'taki Es-Sela Sarayı'nda Irak Cumhurbaşkanı Masum ile bir araya geldi.

Görüşmede, Suriye krizinin yanı sıra Irak ile Rusya arasındaki dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi ile siyasi, askeri, ekonomi, yatırım ve petrol alanlarında iş birliğinin genişletilmesi masaya yatırıldı.

Rus şirketlerin, petrol sanayisi başta olmak üzere sanayi ve tarım sektörlerinin geliştirilmesine daha fazla katkı sağlamasını istediğini ifade eden Masum, Irak'taki Rus yatırımlar için gerekli kolaylıkların sağlanması ve ekonominin desteklenmesi için gelişmiş tecrübelerin ülkeye çekilmesinin teşvik edilmesi çağrısında bulundu.

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesi Üyesi İskender Vitvit de Rusya'nın terör örgütü DEAŞ ile mücadelede Irak'ın stratejik müttefiki olduğunu belirterek, ülkedeki operasyonlarda DEAŞ'ın hezimete uğratılmasında Rus uçaklarının büyük bir payının olduğunu savundu.