Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika Flynn, 'koşullar uygun' olursa Rusya iddialarıyla ilgili ifade verecek

    ABD Başkanı Donald Trump'ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn, avukatının verdiği bilgiye göre Trump'ın seçim sürecinde Rusya ile kurduğu olası ilişkiler hakkında yürütülen incelemelerde, Kongre'ye ifade verebileceğini, ancak "adil olmayan kovuşturmaya" karşı koruma istediğini belirtti.

    Flynn'in avukatı Robert Kelner, "General Flynn'in anlatacak bir hikayesi var. Koşullar uygun olursa hikayesini anlatmak istiyor" dedi.

    Flynn'in Kongre komisyonlarına vereceği bilgi geçen yıl yapılan seçim çalışmaları sırasında ulusal güvenlik danışmanı iken Rusya'nın ABD Büyükelçisi Sergei Kisylak ile yaptığı görüşmelere ışık tutabilir.

    Flynn, Trump'ın başkanlığı öncesinde Rus büyükelçi ile Rusya'ya ABD'nin uyguladığı yaptırımlar hakkındaki görüşmesini sakladığı ve bu temaslar hakkında Başkan Yardımcısı Mike Pence'i yanlış yönlendirdiği için görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

    REKLAM

    Wall Street Journal gazetesi Flynn'in Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) ve Senato ile Temsilciler Meclisi istihbarat kurularının kovuşturmalarından muaf tutulması karşılığında ifade vereceğini bildirdiğini yazdı.

    DONALD TRUMP'TAN DESTEK

    ABD Başkanı Donald Trump, göreve başladıktan kısa bir süre sonra istifasını istediği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in dokunulmazlık talebinde bulunması gerektiğini söyledi.

    Donald Trump Twitter üzerinden paylaştığı mesajda Flynn'e yönelik iddiaları, Cumhuriyetçiler karşısında seçimleri kaybeden Demokratlar ve ABD medyasının ‘cadı avı' olarak nitelendirdi.

    Trump, ‘Flynn; medyanın ve Demokratların (seçimler hezimetinin bahanesi olan) cadı avına karşılık, dokunulmazlık talep etmeli' dedi.

    'SUÇ İŞLEDİĞİNİNİTİRAFI'

    Rus yetkililer ile yaptığı görüşmeler konusunda Beyaz Saray'ı yanlış yönlendirmekle suçlanan Flynn'in avukatı, müvekkilinin ‘anlatacak şeyleri olduğunu', ancak bunun ‘dokunulmazlık' koşulu ile olabileceğini söylemesine Demokratlardan tepki geldi. Demokrat Partililer, Flynn'in ‘dokunulmazlık' istemesinin ‘suç işlemiş olmanın itirafı' olduğunu savundu ve Flynn'in bu talebinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

    Emekli bir general olan Michael Flynn, ABD'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar konusunda Rus büyükelçisi ile konuştuğunu gizlemiş, ancak ortaya çıkan bir telefon görüşmesi ve Adalet Bakanlığı yetkililerinin Beyaz Saray'ı uyarması sonrası istifa etmek zorunda kalmıştı.

    Michael Flynn'in ayrıca, para karşılığında Türkiye için lobicilik faaliyetinde bulunduğu da ortaya çıkmıştı.

    Eski CIA Başkanı James Woolsey geçtiğimiz günlerde, 19 Eylül 2016'da New York'ta Essex House otelinde kendisinin de katıldığı bir toplantıda Flynn'in, Fethullah Gülen'in kaçırılarak Türkiye'ye getirilmesi planlarını Türk yetkililerle tartıştığını öne sürmüştü. Woolsey ise New York'taki görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın da katıldığını söylemişti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ