Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

ABD yönetiminin, Beşşar Esed rejimi tarafından İdlib'de düzenlenen kimyasal silah saldırısıyla ilgili oldukları gerekçesiyle rejime bağlı Suriye Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi görevlisi 271 Suriyeliyi yaptırım listesine aldığı bildirildi.

ABD Hazine Bakanlığı, yaptırım listesine alınan Suriyelilerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, 4 Nisan'da Suriye'nin İdlib kentinde Esed rejimi tarafından düzenlenen kimyasal saldırıya karşı, ülkedeki kimyasal silahları geliştiren, gerekli materyalleri temin eden ve silahları kullanıma sunan hükümet biriminin hedef alındığı ifade edildi.

"ABD OLARAK NET BİR MESAJ GÖNDERİYORUZ"

Açıklamada, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in, "Bu adım, diktatör Beşşar Esed rejimi tarafından Han Şayhun'da masum sivillere karşı sarin gazı kullanılmasına bir cevaptır. Bu tür barbar kimyasal silahların yaygınlaşmasını engellemek için Esed rejimini apaçık insan hakları ihlallerinden sorumlu tutacağımız noktasında ABD olarak net bir mesaj gönderiyoruz." ifadesine de yer verildi.

En geniş kapsamlı yaptırımlardan biri olduğu belirtilen kararla Suriye rejimine bağlı Suriye Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi'nde çalışan ve kimyasal silah geliştirilmesine görev alan 271 Suriyeli yaptırım listesine alınmış oldu.

Bakanlık, yaptırım listesine alınan 271 kişinin isim ve görevlerini de ayrı bir listeyle kamuoyuna duyurdu.

Açıklamada, 12 Ocak 2017'de ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 18 üst düzey Suriye rejimi yetkilisinin ve 5 Suriye rejim ordusu unsurunun kimyasal silah programı sebebiyle yaptırım listesine alındığı da hatırlatıldı.

Esed rejiminin İdlib'in Han Şeyhun beldesine 4 Nisan'da düzenlediği kimyasal saldırıda, çoğu çocuk 100'den fazla sivilin öldüğü, 500 kişinin gazdan etkilendiği belirtilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, 7 Nisan'da, kimyasal saldırıya cevap olarak, saldırıyı gerçekleştiren uçakların inip kalktığı Şayrat Hava Üssüne füze saldırısı düzenlenmesi talimatı vermiş, böylece iç savaşın başladığı 2011'den bu yana ABD yönetimi Esed rejimine karşı ilk kez askeri bir adım atmıştı.

İNGİLTERE MEMNUNİYETLE KARŞILADI

İngiltere, ABD'nin, 4 Nisan'da Suriye'de düzenlenen kimyasal silah saldırısıyla ilgili oldukları gerekçesiyle rejime bağlı Suriye Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi görevlisi 271 Suriyeliyi yaptırım listesine almasını memnuniyetle karşıladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında, "Birleşik Krallık, ABD'nin Suriye'deki kimyasal silah kullanımıyla bağlantısı olan bireylere yönelik yaptırım uygulamasını memnuniyetle karşılıyor." ifadelerine yer verdi.

Yaptırımların, eylemlerin sonuçları olduğu yönünde net bir sinyal gönderdiğinin altını çizen İngiliz Bakan, yaptırımların ayrıca başkalarını da benzer barbar eylemlerden caydırma yolu teşkil ettiğini kaydetti.

Johnson, "Han Şeyhun'daki tiksindirici saldırı, uluslararası toplumun gelecekte herhangi bir koşulda kimyasal silahların kullanılmasını önlemek için birlikte çalışması gerektiğine yönelik sert bir hatırlatma. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler aracılığıyla da dahil olmak üzere, kimyasal saldırıları yapanları sorumlu tutmak ve BM önderliğindeki siyasi sürece verilen uluslararası desteği güçlendirmek için gösterdiğimiz çabaları sürdüreceğiz. Sadece siyasi bir çözüm Suriye'deki savaşa son verecek." ifadesini kullandı.