Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

ABD yönetimi, Suriye'de Beşşar Esed rejiminin, kitlesel sivil ölümlerine neden olabilecek yeni bir kimyasal silah saldırısı hazırlığı yaptığını iddia etti ve böyle bir saldırı durumunda rejimin "ağır bir bedel ödeyeceğini" açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer'ın yaptığı açıklamada, "ABD, Esed rejimi tarafından, masum çocuklar dahil kitlesel sivil ölümlerine neden olabilecek muhtemel bir kimyasal silah saldırısı hazırlıklarının olduğunu tespit etmiştir. Bu hazırlıklar, 4 Nisan 2017'deki kimyasal silah saldırısından öncekilere benzemektedir." ifadelerine yer verildi.

ABD'nin Suriye'de bulunma amacının, DEAŞ'ı Suriye ve Irak'tan temizlemek olduğu vurgulanan açıklamada, "Ancak eğer Bay Esed, kimyasal silahlar kullanarak yeni bir kitlesel ölüm saldırısı düzenlerse, o ve ordusu bunun bedelini ağır ödeyecektir." uyarısı yapıldı.

"BÜYÜK VE YENİ BİR SALDIRI HAZIRLIĞI VAR"

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Suriye rejiminin Şayrat Hava Üssü'nde yeni ve büyük bir kimyasal saldırıya hazırlandığını tespit ettiklerini açıkladı. Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Suriye rejiminin diğer bir büyük kimyasal saldırıya hazırlandığına dair belirtiler görüyoruz." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Nisan'da kimyasal silahların ABD'nin ulusal çıkarlarını tehdit ettiği yönündeki ifadeleri hatırlatan Galloway, Trump'ın dün akşam bu bağlamda, rejime kimyasal saldırı yapması durumunda sonuçlarına katlanacağını açık bir şekilde ifade ettiğini söyledi. Binbaşı Galloway, söz konusu hazırlıkların İdlib kentinin Han Şeyhun kasabasında düzenlenen kimyasal silah saldırısında kullanılan Şayrat Hava Üssü'nde sürdüğünü ifade etti.

"KİTLESEL SİVİL ÖLÜMLERİNE NEDEN OLABİLECEK BİR KİMYASAL SİLAH"

Beyaz Saray'dan dün akşam yayınlanan açıklamada, Suriye'de Beşşar Esed rejiminin, kitlesel sivil ölümlerine neden olabilecek yeni bir kimyasal silah saldırısı hazırlığı yaptığı belirtilmiş ve böyle bir saldırı durumunda rejimin "ağır bir bedel ödeyeceği" vurgulanmıştı.

ABD, Esed rejiminin 4 Nisan’da İdlib’in Han Şeyhun beldesinde gerçekleştirdiği kimyasal silah saldırısına tepki olarak rejime ait Şayrat Hava Üssü'nü 7 Nisan'da Tomahawk füzeleriyle vurmuştu. ABD Başkanı Donald Trump, "Suriyeli diktatör Beşşar Esed, salı günü korkunç kimyasal saldırıyı gerçekleştirdi. Esed yardıma muhtaç erkek, kadın ve çocukların canını aldı. Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığına hiç şüphe yok." ifadelerini kullanmıştı.

Sadece Esed rejimine yüklenmekle kalmayan ABD, aynı zamanda rejim güçlerinin yanında olan İran ve Rusya'ya da uyarıda bulundu. ABD Birleşmiş Milletler Elçisi Nikki Haley, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

  • Suriye halkına yönelik yapılacak bundan sonraki herhangi bir saldırının vebali Esed, ve aynı zamanda onun kendi halkını öldürmesini destekleyen Rusya ve İran'a aittir. Nikki Haley - ABD Birleşmiş Milletler Elçisi

KREMLİN'DEN YANIT

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye'de Beşşar Esed rejiminin, kitlesel sivil ölümlerine neden olabilecek yeni bir kimyasal silah saldırısı hazırlığı yaptığını iddia ettiği ve böyle bir saldırı durumunda rejimin "ağır bir bedel ödeyeceği" konusunda açıklamada bulundu. 

Peskov gazetecilere verdiği demeçte, ABD makamlarının Suriye'nin meşru liderliğine yönelik tehditlerini "kabul edilemez" olarak gördüğünü söyledi.

 SURİYE'DEN DE AÇIKLAMA GELDİ

Suriye Hükümeti'nden Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar'dan konuyla ilgili gelen açıklamada ABD'nin, Esed'in kimyasal bir saldırı hazırlığında olduğu yönündeki iddiasını reddederek Suriye hükümetinin hiçbir zaman kimyasal saldırı düzenlemediğini ve gelecekte de asla düzenlemeyeceğini söyledi. 

Ayrıca Bakan, ABD'nin Esed'i suçlamasının BM'de Suriye'ye karşı başlatılacak diplomatik bir savaşın işareti olabileceğini n altını çizdi.

PENTAGON: DAHA ÖNCE KONUŞLANILAN YERDE SİLAH TESPİT ETTİK

Pentagon, geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleşen kimyasal saldırıda kullanılan Suriye'deki Şayrat Hava Üssü'nde kimyasal silahla ilişkili faaliyetler görüldüğünü açıkladı.  

Yüzbaşı Jeff Davis'in yaptığı açıklamaya göre, Esed yönetimindeki birliklerin 4 Nisan'da gerçekleşen kimyasal saldırı öncesi Şayrat Hava Üssü'nde yaptıklarını tekrar ettiğini belirtirken kimyasal silahlı saldırı hazırlığında olduğunu söyledi.