Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminden bir yıl sonra da Avrupa'nın elinin Türkiye'ye uzatılmış halde olduğunu savundu.

Juncker, Alman "Bild am Sonntag" gazetesine yazdığı makalede, darbe girişimi sırasında saldırıya uğran parlamentonun ve yaralanan sivil insanların görüntülerinin kendisinde iz bıraktığını belirtti.

"TÜRKİYE’NİN YANINDAYDIK VE YANINDAYIZ"

Söz konusu gece, darbe girişiminin nasıl sonuçlanacağının belli olmadığı vakitte Moğolistan'ın Ulanbatur kentinden, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile birlikte Türkiye’deki demokratik kurumlara yapılan bu saldırıyı tüm AB adına kınadığını anımsatan Juncker, "Biz özellikle zor günlerde Türkiye’nin yanındaydık ve yanındayız." iddiasında bulundu.

Görüş ayrılıklarına rağmen AB'nin kapılarını Türkiye'ye açık tutmak istediğini belirten Juncker, Türkiye'nin demokratik, istikrarlı ve ekonomik açıdan başarılı olduğunu ve Türkiye'nin Avrupa'dan uzaklaşmak yerine Avrupa'ya daha yakın hareket etmesi gerektiğini söyledi. 

Avrupa Birliği'nin demokratik, istikrarlı ve ekonomik açıdan başarılı komşularla yola devam etmesinin faydalı olacağını söyleyen Juncker, "Müzakerelerimizin odak noktasında Türk halkı vardır." dedi.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile zaman zaman rahat ve açık bir görüş alışverişi içerisinde olduklarını belirten Juncker, Türkiye için Avrupa perspektifinin şartlara bağlı olduğunun da altını çizdi. 

Avrupa Birliği'ne katılmak için birliğin değerlerine uyumlu olunması gerektiğini söyleyen Komisyon Başkanı, "İnsan haklarının, basın özgürlüğünün ve hukuk devletinin içinde bulunduğu durum ve örneğin Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in iddianame olmadan aylardır hücre hapsinde olması AB değerleri ile kesinlikle uyumlu değil" dedi. 

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında gerçekleşen gözaltı, tutuklama, görevden uzaklaştırma ve gazetecilerin tutuklanması olaylarının ardından insan hakları ve basın özgürlüğü ihlalleri eleştirileri üzerine AB - Türkiye ilişkileri gerilmiş, AB ülkeleri tarafından Türkiye'nin bu işlemleri somut delillere dayanarak yapması istenmişti.  

"AB KAPISI KAPANIR" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz anma törenlerindeki, "Biz hukuk devletiyiz, idam parlementoya gelir. Sonrasında da bana gelirse, ben de bunu onaylarım. Çünkü şehit ailelerinin evlerine gittiğimde, gazilerimizi evlerinde ziyaret ettiğimde görüyorum. Ateş düştüğü yeri yakıyor." sözleri üzerine Juncker, eğer İdam cezası geri gelirse bu durum Ankara’nın AB üyeliğine girmek için kapıyı kapatması anlamına gelir" şeklinde konuştu.