Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Irak ordusunda görevli Albay Abdullatif Halid el-Halidi,  "Telafer'in doğusundaki Kahrez Askeri Üssü'nde ABD'li askeri danışmanlar ve destek topçu birliklerinin bulunduğunu" belirterek, Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna ABD askerlerinin katılmasının "kaçınılmaz" olduğunu ileri sürdü.

Telafer operasyonuna katılacak tüm güçlerin DEAŞ'ın bulunduğu bölgelere sınır olan noktalara konuşlandığını belirten Halidi, söz konusu güçlerin operasyon için yakılacak yeşil ışığı beklediğini söyledi.

Halidi ayrıca, Irak Savunma Bakanlığı bünyesinde yer alan terörle mücadele timlerinin de Telafer operasyonuna katılacağını kaydetti.

Musul'un batısında bulunan, nüfusun çoğunluğunu Türkmenlerin oluşturduğu Telafer kentinin terör örgütü DEAŞ'ın elinden geri alınması için yapılacak operasyona, Irak ordusu, federal polis güçleri, ABD'li askeri danışmanlar ve Haşdi Şabi milislerinin katılması bekleniyor.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, daha önce yaptığı açıklamada Telafer'i kurtarma operasyonu için tüm hazırlıkların tamamlandığını bildirmişti.

Terör örgütü DEAŞ, Musul kent merkezinin 63 kilometre batısında yer alan, Türkmenlerin çoğunlukta yaşadığı Telafer'i 16 Haziran 2014'te ele geçirmişti.