Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Polis tarafından yapılan açıklamada, ABD'li bir grubun Rotterdam'da bu akşam konser vermesinin planlandığı ancak etkinlik öncesi İspanyol polisinden alınan istihbarat sebebiyle konserin iptal edildiği bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb da konserin verileceği binanın yakınında, içinde gaz dolu tüplerin olduğu İspanya plakalı bir minibüs bulunduğunu söyledi.

Aboutaleb, minibüs şoförünün polis tarafından gözaltına alındığını ve sorgulandığını aktardı.

Polis, ülkenin güneyindeki Brabant eyaletinde sabah saatlerinde baskınlar düzenlediğini belirtti.

Terör tehdidi istihbaratını İspanya polisinden aldıklarını bildiren Aboutaleb, "Henüz minibüsün terör tehdidi ile bağlantısını kurmak için erken. Durum polis tarafından araştırmaya alındı." ifadelerini kullanırken bölgeye minibüsü incelemek için askeri patlayıcı uzmanlar konuşlandırıldığını belirtti.

İspanyol basınından Europa Press'in haberine göre olayın terörle bağlantısının kurulmadığı belirtilirken araçtaki gaz tüplerinin ev kullanımı için olduğu belirtildi. 

Hollanda Adalet Bakanlığı sözcüsünün AFP'ye yaptığı açıklamada ise Hollanda'danın güvenlik tehdidi seviyesinin dörtten beşe çıkarıldığı belirtildi.