Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya israil Benyamin Netanyahu ABD Panetta GBU 28 bunk buster

    HABERTURK.COM DIŞHABERLER SERVİSİ

    Washington'da bulunan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, ABD'den güçlendirilmiş yeraltı sığınaklarını vurmak için kullanılan GBU-28 füzesi istediği ileri sürüldü.

    İsrail'in Haaretz gazetesi, bu iddiasını ismi verilmeyen üst düzey bir Amerikalı yetkiliye dayandırdı. Yetkili, 'bunker buster' olarak da adlandırılan füzenin satış izni verilmesinin, Netanyahu ile ABD Savunma Bakanı Leon Panetta arasındaki görüşmede gündeme geldiğini belirtti. İsrail Başbakanı ayrıca ABD'den tanker uçak satışına da izin verilmesini istedi.

    BUSH İSRAİL'İ REDDETMİŞTİ

    Tel Aviv yönetimi, Bush döneminde de ABD'den bunk buster füzesi satın almak istemiş ancak bu talep, "füzelerin İran'ın nükleer tesislerinin vurulmasında kullanılabileceği gerekçesiyle reddedilmişti.

    İLK KEZ KÖRFEZ SAVAŞI'NDA KULLANILDI

    2268 kilogram ağırlığındaki, lazer güdümlü GBU-28 füzeleri, güçlendirilmiş yeraltı sığınaklarının imhasında kullanılıyor. İlk olarak, 1991'deki Körfez Savaşı sırasında kullanılan bunk buster füzeleri B-2, F-117 ve F-15 uçaklarından atılabiliyor.

    İsrail'in elinde bu füzeleri taşıyabilecek F-15 I uçakları bulunuyor.

    İsrail ve Güney Kore, ABD dışında hiç bir ülkede bulunmayan bu füzelerden edinmek istiyor. Füzelerin 2014 yılına kadar Güney Kore'ye satışına daha önce izin çıkmıştı, ancak henüz teslimat yapılmadı.

    PANETTA "TESİSLERİ VURACAK SİLAHIMIZ YOK" DEMİŞTİ

    ABD basınında daha önce bu füzelerin, İran'ın yeraltındaki nükleer tesisleri tahrip edip edemeyeceği konusunda farklı analizlere yer veriliyor. ABD Savunma Bakanı Panetta ise Ocak ayında yaptığı açıklamada, ellerinde nükleer tesisleri vuracak techizatın bulunmadığını, bu tür silahları geliştirmeye çalıştıklarını açıklamıştı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ