Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Körfez ülkeleri, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Basra Körfezi'nde Birleşik Arap Emirlikleri'nin de hak iddia ettiği tartışmalı adaları ziyaretine misilleme olarak bölgede askeri tatbikat kararı aldı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi haber ajansı WAP, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) ortak gücü "Yarımada Kalkanı"nın, 29-30 Nisan tarihlerinde Körfez'de geniş çaplı deniz tatbikatı düzenleyeceğini duyurdu. Tatbikatla "son gelişmeler ışığında, Körfez ülkelerinin, kendi karasularında özel, sınırlı ve geniş çaplı misyonları icra etmesine yönelik uyum, hazırlık ve yeteneklerinin geliştirilmesinin amaçlandığı" kaydedildi.

10 BİN KİŞİLİK KALKAN
KİK'in Suudi Arabistan'ın Irak ile Kuveyt sınırında konuşlandırılan ve iki tugaydan oluşan 10 bin kişilik askeri gücü "Yarımada Kalkanı", 1984'te alınan kararla kuruldu.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın geçen haftalarda Hürmüzgan eyaletine bağlı Ebu Musa adasını ziyareti, ada üzerinde hak iddia eden BAE tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Ahmedijead, Ebu Musa ile diğer tartışmalı adalar Küçük ve Büyük Tunb'daki İran hakimiyetinin de kesin ve müzakere edilemez olduğunu öne sürmüştü.

AA