Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Fransa’da Ifop araştırma şirketinin yaptığı son kamuoyu anketi, kamuoyunda Müslümanlara karşı bakış açısının daha da kötüye gittiğini ortaya koydu.

NÜFUSUN YÜZDE 43'Ü TEHDİT OLARAK GÖRÜYOR
Le Figaro Gazetesi’nde sonuçları yayınlanan ankete katılanların yüzde 60’ı İslam’a, etkisi ve görünülürlüğü açısından Fransa’da çok fazla önem atfedildiğini düşünüyor. Katılımcıların yüzde 43’ü, Müslüman toplumunun Fransız ulusal kimliği için bir tehdit oluşturduğunu belirtirken, ülkede daha fazla cami inşa edilmesine de karşı olduklarını söyledi.

Bin 736 kişiyle 15-18 Ekim tarihleri arasında yapılan ankete katılanların yüzde 63’ü de, Müslüman kadınların kamusal alanlarda peçe ile dolaşmasına karşı olduklarını belirtti. Anketin yöneticisi Jerome Fourquet, son yıllarda Fransa’da İslam’ın manşetlere taşınmadığı bir hafta bile geçirmediklerini vurgulayarak, anket sonuçlarının Fransız kamuoyunun şu anki durumunu göstermesi açısından önemli olduğunu kaydetti.

Son dönemde ülkede İslam karşıtlığının artmasından endişe duyan Müslüman toplumu, dinin siyasi bir araç haline geldiğini vurguluyor.