Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa BM Daimi Temsilcisi Tolstoy'u örnek verdi, Rus Elçisi Churkin ile BM yetkilileri arasında Tolstoy gerginliği

    BM Güvenlik KonseyiUkraynakrizi başladığından bu yana 8. oturumunu gerçekleştirdi. Herhangi bir karar tasarısı ya da somut adımın tartışılmadığı toplantıda konsey üyesi ülkeler kendi pozisyonlarını tekrar etti.

    BM Genel Sekreter Vekili Jan Eliasson ve BM Genel Sekreteri'nin İnsan Haklarından Sorumlu YardımcısıIvan Simonovic'in deUkraynatemaslarını ve Kırım'daki son duruma ilişkin gelişmeleri aktardığı toplantıda, Rusya'nın BMDaimi Temsilcisi Vitaly Churkin, Kırım'da yapılan referandumun halkın tercihini gösterdiğini savunarak, Rusya'nın Ukrayna'da Rusça konuşan halkın güvenliğini sağlama sorumluluğu olduğunu öne sürdü.

    Churkin, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yaşananolaylar nedeniyle de Batılı ülkeleri veUkraynaiçinde Batılı ülkelerle işbirliği yapan"örgütleri" suçladı.

    ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power ise bu iddiaları reddederek, "Rusya büyük edebiyatçılarıyla tanınır. Ancak şu anda duyduklarımız,Rus elçininTolstoyve Çehov'dan daha büyük bir hayal gücü olduğunu gösteriyor. Rusya öyle gözüküyor ki, sınırlarını yeniden çizmek istiyor ancak bu şekilde gerçekleri değiştiremez"dedi.

    Power'ın konuşmalarındanduyduğu rahatsızlık nedeniyle tekrar söz alan Churkin, "Bu tavır ve sözler bana ve ülkeme saygısızlıktır." ifadesini kullandı.

    Rusya ve ABD'nin, BM Güvenlik Konseyi'ndedaha birçok sorunun çözümü için birlikte çalışmak durumunda olduğunu hatırlatan Churkin, bu tavrın ortak çalışmalara zarar vereceği uyarısı yaptı.

    UKRAYNA'YA İNSAN HAKLARI GÖZLEMCİ MİSYONU

    BM Genel Sekreteri'nin İnsan Haklarından Sorumlu Yardımcısı İvan Simonovic de Konsey'de yaptığı konuşmada Ukrayna'da34 üyeli gözlemci misyonunun cuma günü göreve başlayacağını söyledi.

    Kırım'da özellikle Tatar nüfusun güvenlik kaygıları olduğunu ifade eden Simonovic, 3 Mart'taki gösteriye katılmasının ardından kaybolan ve 16 Mart'ta cesedibulunanTatar aktivistin vücudunda darp izleri bulunduğunu vurguladı.

    Rus elçi Vitaly Churkin, sözlerine itiraz ettiği Simonovic'i taraflı davranmakla suçladı.

    BMGK'da cumartesi günü düzenlenen oturumda, ABD'nin "Kırım referandumunun geçersiz" olduğunu savunan karar tasarısı Rusya'nın vetosu nedeniyle reddedilmiş, Rusya'yı birçok konuda destekleyen Çin ise çekimser oy kullanmıştı.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ