Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hindistan'da yapılan genel seçimlerin galibi Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) lideri Narendra Modi, kendisini destekleyenlere teşekkür ederek zaferini kutladı.

Modi, seçim bölgesi Vadodara'da yaptığı zafer konuşmasında, partisini kutlayarak BJP ve ortaklarının parlamentoda 300'den fazla sandalye kazandığına işaret etti.

"Hükümet yalnızca birkaç kişiye değil, 1,25 milyar Hintliye aittir" diyen Modi, ülkesi için durup dinlenmeden "bir işçi" gibi çalışacağı sözünü verdi.

Muhalefetteki BJP, Hindistan'da 7 Nisan'da başlayan 12 Mayıs'ta sona eren 9 aşamalı seçimin galibi oldu. BJP'nin, ittifak yaptığı partilerle mecliste 330 civarında sandalye kazandığı belirtilirken, iktidardaki Kongre Partisi'ninse 63 sandalyede kaldığı ifade ediliyor.

ÇAYCILIKTAN BAŞBAKANLIĞA

Hindistan'da aşağı kasta mensup bir ailenin oğlu olan Narendra Modi, 1950 yılında dünyaya geldi.

Çocukluk döneminde Gucarat tren istasyonunda çaycı olan babasına yardım eden Modi'nin siyaset serüveni, sağ görüşlü Hindu kültür örgütü Rashtriya Swayamsevak Sangh'a katıldıktan sonra başladı.

BJP'ye 1985 yılında üye olan Modi, zamanla parti içinde öne çıktı ve 2001 yılında Gucarat eyaleti başbakanı oldu.

Gucarat eyaletinde 2002 yılında çoğu Müslüman 2 bin kadar kişinin öldüğü şiddet olayları, kariyerini olumsuz etkiledi.

Hindu hacıları taşıyan bir trende çıkan yangında 58 kişinin ölümüyle başlayan olaylardan Müslümanlar sorumlu tutuldu ve şiddet büyüdü. Bu dönemde olayları durdurmakta başarısız olmakla itham edilen eyalet lideri Modi, bu eleştirileri kabul etmedi.

Hakkındaki eleştirilere rağmen Modi, 2012 yılında üçüncü kez eyalet başbakanı seçildi. Parti 10 yıllık muhalefetin ardından liderlik krizine girdiğindeyse "kendinden emin" duruşu Modi'nin önünü açtı.

Tartışmalı siciline rağmen BJP'ye zafer kazandırdığı düşünülen Modi'nin, toplumsal gerginliklerin önüne geçme, ekonomiyi toparlama ve istihdam yaratma konusunda başarılı olup olamayacağını zaman gösterecek.

AA