Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Serdar KULAKSIZ / İSTANBUL

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan askerlerden Sultançiftliği'nde görev yapan Bursalı er Enes Gül, adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı. Er Gül ifadesinde, tatbikat var diyerek götürüldüklerini söyledi. Gül'ün polis tarafından sorgulanırken çekilen görüntüleri sosyal medyada paylaşılmıştı.

 

Darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan İstanbul Sultançiftliği'nde görev yapan Bursalı er Enes Gül, sorgusunun ardından İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevkedildi.

Hakimlik, "Şüphelinin terhisine 1-2 gün kalması, kışlasına dönemeyecek olması, tutuklama tedbirinin ağır olacağı" gerekçesiyle Enes Gül, hakkındaki tutuklama talebini reddetti.

Enes Gül için adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmasına karar verildi. Gül ifadesinde suçlamaları reddederek şunları söylediği belirtildi: "Mehmet üsteğmen geldi, 'herkes üstünü giysin tatbikat var' dedi.

Garajlar bölgesine gidip silahları aldık. Binbaşı Enver Muratoğlu geldi. Bizi durdurdu. 'kışla içinde 2 tur atacağız' dedi. Bir tur attıktan sonra nizamiyeden dışarıya çıktık. Mahmutbey tarafında trafik tıkandı. Tanka vurmaya başladılar. Araç komutanı bize, 'siz içeriye girin' dedi.

Daha sonra bölük komutanımızı içeriye çektiler. Bize de dışarıya çıkın dediler. 'mühimmatlarımız var' dedik. Sonrasında polis geldi, silahları ve mühimmatları ben teslim ettim"