Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 26 kişi, gece Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde tutuldu. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan zanlılar, sağlık kontrolünün ardından dün öğle saatlerinden itibaren Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Aralarında eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ile emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan'ın bulunduğu 26 zanlı, geceyi Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde geçirdi.

Bu arada Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de, zanlıların avukatları eşliğinde ifadelerini almaya başladı. Avukatları bulunmayanlara ise barodan avukat görevlendirildi. Sağlık Bakanlığı'na ait bir ambulans da, tedbir amacıyla Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün önünde bekletiliyor.

YARIN ADLİYEYE SEVKLERİ BEKLENİYOR
Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkartılan diğer 5 kişiden 3'ünün yurt dışında bulunduğu, 2'sine ise henüz ulaşılamadığı belirtildi. Yarın adliyeye sevk edilmesi beklenen zanlıların, buradaki ifadelerini özel yetkili Cumhuriyet Savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin'in alacağı kaydedildi. Savcı Çetin, 12 Eylül darbesine ilişkin Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkındaki iddianameyi de hazırlamış ve davaya duruşma savcısı olarak çıkmıştı.

AA