KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Windows

Microsoft Windows, yazılımları çalıştırmak, komut vermek ve klavyeden yazma zorunluluğunu ortadan kaldıran bir işletim sistemidir. 20 Kasım 1985 tarihinde satışa sunulan Windows, günümüzde dünyada en çok kullanılan bir işletim sistemi ailesidir.

Windows ile, Microsoft'un ilk işletim sistemi olan MS-DOS'tan farklı olarak aynı anda çok fazla yazılımla çalışmak mümkündür. Masaüstü pazarında en çok kullanılan işletim sistemi ünvanına sahip olan Windows, 2002'de dünya çapında masaüstü piyasasında yaklaşık %98'lik bir pay sahibiydi.

2006 Nisan ayı itibariyle %89, 2007 Aralık ayında %87,8 seviyelerinde görülen pazar payı günümüzde de düşüş seviyesindedir. Zira 2007 Aralık ayındaki payın %6,5'inin Vista'ya ait olması bu oranın düşmesine yol açmıştır.

Günümüzde işletim sistemi alanında en ciddi rakibi Apple'a ait olan Mac OS sistemidir. Windows ailesinin son üyesi 1 Ekim 2014'te piyasaya sürülen Windows 10 sürümüdür. Winodws 7'den sonra başarıyı 8 ile yakalayan Microsoft, bu başarıyı 10 ile devam ettirmektedir.

Windows Haberleri