Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

BÜLENT GÜNAL / AHT

Altın Portakal Film Festivali, 1979 yılında sansüre karşı tepki, 1980’de ise 12 Eylül askeri darbesi nedeniyle yapılamayan yarışmalarını “Geç Gelen Ödüller” başlığıyla bu yıl sonuçlandırmış; ödül kazanan film ve oyuncuların isimleri ise geçtiğimiz hafta açıklanmıştı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından düzenlenen Altın Portakal’ın Geç Gelen Ödüller’ini kazananlar arasında kimler yoktu ki... Ömer Kavur, Zeki Ökten, Yavuz Özkan, Sevda Ferdağ, Fikret Hakan, Tarık Akan, Aytaç Arman, Melika Demirağ, Tuncel Kurtiz...

AKSAV ULAŞAMADI
Ancak listede bir isim daha dikkat çekiyordu: Fehamet Atila. Senaryosunu Yılmaz Güney’in yazdığı, yönetmenliğini Zeki Ökten’in yaptığı 1979 yapımı Düşman adlı filmle “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülmüştü. Peki kimdi bu Fehamet Atila?

Adı sadece bir tek filmde geçiyordu. Başka hiçbir sinema filminde rol almamıştı. Oynadığı tek filmle de Altın Portakal’ın sahibi olmuştu. Ödüller açıklandıktan sonra ise AKSAV yetkilileri Atila’nın izini sürdü. Ancak ne kendisine ne de bir yakınına ulaşabildiler. Atila’nın üzerindeki sır perdesini filmde Ökten’in yardımcılığını yapan Erdoğan Kar araladı:

YILLAR ÖNCE ÖLDÜ
“Fehamet Hanım’ın kızı figüranlık yapıyordu. Güngör Bayrak’ın annesini oynayacak 80 yaşlarında birini arıyorduk. Görüşmeye gelenler arasında Fehamet Hanım da vardı ve rol için onda karar kılındı. Çekimler 2 ay sürdü. Fehamet Hanım’ı ilk filmi olmasına rağmen çok başarılı bulmuştuk. Hikâyesini sordum, önce bahsetmek istemedi. Ama sonra anlattı. Meğer gençliğinde Mısır’a gelin gitmiş, bir Mısır prensiyle evlenmiş. Filmden sonra bir daha görüşemedik ama yıllar önce öldüğünü duydum.”

MISIR PRENSİYLE EVLİYMİŞ
Erdoğan Kar, Fehamet Atila’nın Mısır prensinden neden ayrıldığını şöyle anlattı:

“Mısır prensi olan kocası üstüne kuma getirmek isteyince, Fehamet Hanım ‘Sen bilirsin’ demiş. Ancak kuma geldikten sonra eşinden ayrılıp İstanbul’a dönmüş. Daha sonra ikinci kez evlenmiş. Bu evlilikten bir kızı dünyaya gelmiş. Meğer kısır olan o değil eski kocasıymış. Mısır’da kendisine ait olan mirası alamamaktan yakınıyordu.”

AKSAV yetkilileri Atila’nın bir yakınına ulaşamazsa ödülü Düşman filmindeki bir başka yetkiliye teslim edecek.