KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

BDDK

23 Haziran 1999’da kurulan ve 2000 yılında faaliyete geçen, kamu tüzel kişiliği olan, idari ve mali özerkliğe sahip olan başbakanlığa bağlı bir kuruluştur. BDDK’nın kuruluş amacı  ve misyonu; bankaların ve özel finans kurumlarının piyasa disiplini içerisinde sağlıklı, etkin ve dünya ölçeğinde rekabet edebilir bir yapıda işleyişi için uygun ortamı oluşturmak ve ülkenin uzun vadede ekonomik büyümesine ve istikrarına kavuşmasına yardımcı olmaktır.

Bankaların kurulması, şube açması, mali bünyesi zayıfladığında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmesi, satılması, tasfiyesi vb. dışında; bankacılık sektörünün etkinliğini ve rekabet kabiliyetini artırmak, sektöre güveni kalıcı kılmak, sektörün ekonomi üzerinde oluşturabileceği zararları asgariye indirmek, sektörün dayanıklılığını geliştirmek ve tasarruf sahiplerinin haklarını güvence altına almak ve korumak, kredi sisteminin etkin bir şekilde işlemesini sağlamak ve gerekli tedbirleri almak; Hazine, Merkez Bankası (MB) ve Devlet Planlama Teşkilatı’na para, kredi ve bankacılık politikalarının yürütülmesinde bilgi vermek ve mütalaa yapmak kurumun diğer görevlerindendir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, BDDK'nın karar organıdır. Kurul; biri başkan, biri ikinci başkan olmak üzere yedi üyeden oluşur. Kurul Başkanı Kurumun da başkanıdır.

Bddk Haberleri

 • Hedef Yatırım Bankası'nın kurulmasına onay

  Para, 30 Nisan 2022

  Hedef Yatırım Bankası'nın kurulmasına onay

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), Türkiye'de 500 milyon TL kuruluş sermayeli Hedef Yatırım Bankası AŞ unvanlı bir yatırım bankası kurulmasına izin verilmesine karar verildi.

 • BDDK’dan ticari kredilere düzenleme

  Para, 28 Nisan 2022

  BDDK’dan ticari kredilere düzenleme

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, (BDDK) ticari kredilere ilişkin sermaye yeterliliği hesaplamasında kullanılacak risk ağırlığını artırdı. Ticari nitelikteki nakdi kredilere 1 Mayıs'tan itibaren yüzde 200 risk ağırlığı uygulanacak

 • İntibak ettiler

  İş-Yaşam, 28 Nisan 2022

  İntibak ettiler

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 6 tasarruf finansman şirketinin intibak taleplerini uygun gördü. Bu şirketler Birevim Tasarruf Gayrimenkul Otomotiv Organizasyon Pazarlama ve Ticaret A.Ş., Emin Evim Emin Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş., Fuzul Gayrimenkul Yatırım A.Ş., İmece Yatırım Organizasyon A.Ş., Katılımevim Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Sinpaş Yapı Endüstrisi A.Ş.

  Tüketici kredileri tutarı arttı

  Para, 28 Nisan 2022

  Tüketici kredileri tutarı arttı

  Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 55 milyar 292 milyon lira artarak 5 trilyon 580 milyar 676 milyon liraya çıktı. Verilere göre, tüketici kredileri tutarı, 22 Nisan itibarıyla 9 milyar 622 milyon lira artışla 819 milyar 792 milyon liraya çıktı.

  BDDK'dan bankalara döviz talimatı

  Para, 28 Nisan 2022

  BDDK'dan bankalara döviz talimatı

  Bloomberg HT, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK), bankalardan platformlar aracılığı ile gerçekleştirdikleri döviz işlemlerini şube, hazine ve mobil bankacılığa taşımasını istediğini bildirdi

 • Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı

  Para, 24 Şubat 2022

  Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı

  Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 50 milyar 779 milyon lira artarak 5 trilyon 73 milyar 192 milyon liraya çıktı.

 • Otomotiv kredi limitleri ve vade sayısı artırıldı

  Otomobil, 21 Şubat 2022

  Otomotiv kredi limitleri ve vade sayısı artırıldı

  BDDK, otomotiv kredi limitlerini ve vade sayısını artırdı. Kredi kullanılabilecek oran araç değerine göre kademeli hale getirildi. 400 bin TL’lik araçta kredi oranı yüzde 70'e vade sayısı ise 48 aya yükseltildi. 400 bin TL’nin üzerinde, 800 bin TL’nin altında taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade 36 ay olacak. Kredi oranı yüzde 50'yi aşamayacak

 • Tüketici kredileri tutarı arttı

  Para, 17 Şubat 2022

  Tüketici kredileri tutarı arttı

  Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 21 milyar 760 milyon lira artarak 5 trilyon 22 milyar 413 milyon liraya çıktı. Verilere göre, tüketici kredileri tutarı, 11 Şubat itibarıyla 856 milyon lira artarak 778 milyar 539 milyon liraya çıktı.

  Bankacılık sektörünün mevduatı azaldı

  Para, 10 Şubat 2022

  Bankacılık sektörünün mevduatı azaldı

  Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geçen hafta 6,5 milyar lira azalarak 5 trilyon 591,2 milyar liraya geriledi.

  Bankacılık sektöründen 2021'de rekor kâr

  Para, 09 Şubat 2022

  Bankacılık sektöründen 2021'de rekor kâr

  Türk bankacılık sektörü, 2021 yılında 92.1 milyar lirayla yıllık bazda rekor kâra imza atarken, aralıkta da 16,8 milyar lira ile tarihin en yüksek aylık kârına sahip oldu.

 • Likidite karşılama oranı hesaplamada düzenleme

  Para, 04 Şubat 2022

  Likidite karşılama oranı hesaplamada düzenleme

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), Bankaların Likidite Karşılama Oranı Hesaplamasına İlişkin Yönetmelik'te yapılan değişiklikler, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 • BDDK'dan sermaye yeterlilik düzenlemesi

  Para, 04 Şubat 2022

  BDDK'dan sermaye yeterlilik düzenlemesi

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik'te yapılan değişiklikler, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

 • Bankacılık sektörü kredi hacmi arttı

  İş-Yaşam, 03 Şubat 2022

  Bankacılık sektörü kredi hacmi arttı

  Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 33 milyar 897 milyon lira artarak 4 trilyon 972 milyar 229 milyon liraya çıktı.

  Bankacılık sektörünün net kârı açıklandı

  Para, 31 Ocak 2022

  Bankacılık sektörünün net kârı açıklandı

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü aralık itibarıyla 2020 sonuna kıyasla yüzde 50,9 artarak 9 trilyon 213,2 milyar liraya yükseldi. Sektörün aralık sonu itibarıyla dönem net kârı 92 milyar 83 milyon lira, sermaye yeterliliği standart oranı yüzde 18,34 seviyesinde gerçekleşti.

  Bankacılık sektörü kredi hacmi azaldı

  Para, 27 Ocak 2022

  Bankacılık sektörü kredi hacmi azaldı

  Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 21 milyar 921 milyon lira azalarak 4 trilyon 938 milyar 332 milyon liraya düştü.

 • Uzaktan müşteri edinebilecekler

  Para, 11 Ocak 2022

  Uzaktan müşteri edinebilecekler

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), banka dışı mali kuruluşların uzaktan müşteri edinme imkanı tanıdıklarını duyurdu

 • Dijital bankalara 1 milyar TL sermaye şartı

  Para, 29 Aralık 2021

  Dijital bankalara 1 milyar TL sermaye şartı

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) şubesiz faaliyet gösterecek dijital bankalar için yeni düzenlemesini yürürlüğe koyuyor. Düzenlemeye göre söz konusu bankaların faaliyet izni alabilmesi için asgari 1 milyar lira ödenmiş sermayeye sahip olması gerekecek

 • BDDK'dan 13 bankaya kredi cezası

  Para, 29 Aralık 2021

  BDDK'dan 13 bankaya kredi cezası

  BDDK, 13 bankaya ceza uygulanmasına karar verdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalarca kullandırılan kredilerin amacına uygun kullanımı için iç kontrol mekanizmalarının zamanında oluşturulmadığı gerekçesiyle 13 bankaya 50'şer bin TL ceza uygulanmasına karar verdi.

  BDDK'dan 26 kişiye suç duyurusu

  Para, 27 Aralık 2021

  BDDK'dan 26 kişiye suç duyurusu

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) sosyal medyada manipülatif açıklamalar yaptıkları iddiasıyla aralarında eski Devlet Bakanı ve Merkez Bankası'nın eski başkanlarından iki ismin de bulunduğu 26 kişi ve hesap hakkında suç duyurusunda bulundu. Hakkında suç duyurusu yapılan isimlerden Rüşdü Saraçoğlu 1987-1993, Durmuş Yılmaz 2006-2011 yılları arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığını yürütmüştü. Saracoğlu 6-28 Haziran 1996'da Hazine'den sorumlu devlet bakanı olarak görev yaptı. BDDK kaynakları öğle saatlerinde eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz ile Güldem Atabay, Burhanettin Bulut, Emin Çapa ve Selçuk Geçer hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu aktarmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bu kişiler hakkında soruşturma başlattı. BDDK'dan akşam saatlerinde yapılan açıklamada 21 kişi ve sosyal medya kullanıcısı hakkında daha suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi. 21 isim arasında da gazeteci Şeref Oğuz ve Mustafa Sönmez gibi isimler de yer alıyor.