KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Dışişleri Bakanlığı

Dışişleri Bakanlığı; Türkiye Cumhuriyetinin dış politikasının tespiti için hazırlık çalışmaları yapmak ve tekliflerde bulunmak, dış politikayı Hükümetçe tayin ve tespit edilecek esaslara göre uygulamak ve koordine etmek, Türkiye Cumhuriyetinin yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlarla ilişkilerini yürütmek ve kuruluş kanununda belirtilen diğer görevleri yerine getirmekle yükümlüdür.

Bakanlığın görev ve yetkilerinin tamamı şunlardır:

Türkiye Cumhuriyetinin dış politikasının tespiti için hazırlık çalışmaları yapmak ve tekliflerde bulunmak, Hükümet tarafından tayin ve tespit edilen hedef ve esaslara göre dış politikayı uygulamak ve koordine etmek. 

Türkiye Cumhuriyetini ve Hükümetini yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde yetkili makam olaraktemsil etmek, yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlarla temas ve müzakereleri ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliğindebulunmak suretiyle yürütmek, Türkiye Cumhuriyetinin dış ilişkilerini tüm boyutlarıyla ve ilgili kurum ve kuruluşlarlaişbirliğinde bulunmak suretiyle tesis etmek, yürütmek, yönlendirmek, geliştirmek ve ülkenin çıkarlarını korumak.

Devlet organlarının uluslararası temaslarının yürütülmesinde bu organlara yardımcı olmak.

5/5/1969 tarihli ve 1173 sayılı Milletlerarası Münasebetlerin Yürütülmesi ve Koordinasyonu Hakkında Kanunçerçevesinde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca dış politika ile bağlantılı olarak yurtdışında yürütülen faaliyetlerin Hükümetçe saptanan dış politikaya uygunluğunu gözetmek, bu faaliyetleri koordine etmek ve bunlara katılım sağlamak.

Hükümeti dış dünyadaki gelişmeler ve değişen şartlar konusunda bilgilendirmek.

Türkiye Cumhuriyeti hakkında yurtdışında bilgilendirici faaliyetler yürütmek.

Yurtdışında yaşayan vatandaşların hak ve menfaatlerini korumak ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesine yönelik çalışmalar yürütmek, ülke dışındaki vatandaşlara ve Türkiye Cumhuriyeti uyrukluğunu taşıyan tüzel kişilere destek, yardım ve konsolosluk himayesi sağlamak. 31/5/1963 tarihli ve 244 sayılı Milletlerarası Andlaşmaların Yapılması, Yürürlüğü ve Yayınlanması ile Bazı Andlaşmaların Yapılması İçin Bakanlar Kuruluna Yetki Verilmesi Hakkında Kanun çerçevesinde, diğer devletlerle ve uluslararası kuruluşlarla akdedilen andlaşmalara ilişkin temas, müzakere, yetki belgesi, imza, onay ve tescil süreçlerini ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde yürütmek, bu andlaşmaları veya tescil edilmiş kopyalarını muhafaza etmek ve sicillerini tutmak, andlaşma taslaklarının mevzuata uygunluğunu incelemek ve görüş bildirmek.

Uluslararası hukukun ve uluslararası hukuk içtihadının gelişimine yönelik süreçleri takip etmek ve bu süreçlere iştirak etmek.

Türkiye Cumhuriyetinin tarafı olduğu siyasi nitelikli uluslararası davaları ve Adalet Bakanlığı ile işbirliği yapmak suretiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davaları ikame ve takip etmek.


Türkiye Cumhuriyetini temsil yetkisine sahip olarak Bakanlar Kurulu kararı ile belli bir geçici görevle görevlendirilen temsilciler ve temsil heyetlerine Türkiye Cumhuriyetini bağlayan hususlarda Hükümetin talimatlarını iletmek, bu temsilci vetemsil heyetlerinin ihtisasa dair hususlarda ihtiyaç duyacakları talimatları ilgili bakanlıklar ile istişare suretiyle tespit edip onlara iletmek, heyetlerin başkanları diğer bakanlıklardan ise bu heyetlerde temsilci bulundurmak.

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yurtdışı teşkilatı kurulması ve dış temsilcilik açılması konusunda görüş bildirmek.

Mali, iktisadi ve diğer teknik konularda ilgili kurum ve kuruluşlarca yürütülmesi gereken veya statülerinde, üyelerinin ve ortaklarının belirli bakanlık veya merci vasıtasıyla işlem yapacağı belirtilen uluslararası kuruluşlarla yürütülen dış temas ve müzakerelerin dış politikaya uygun olarak yürütülmesini gözetmek, gerekirse bunlara katılmak. 

Türkiye Cumhuriyetinin Devlet ve dışişleri protokolünü düzenlemek ve yürütmek.

Diplomasi ve konsolosluk ilişkilerinin yürütülmesi ile bağlantılı olarak uluslararası andlaşmalardan kaynaklanan iş ve görevleri yerine getirmek.

Uluslararası kuruluşlarla işbirliğini geliştirmek.

Kanunlarla verilen diğer görevleri yapmak görev alanları içerisindedir.

Dışişleri Bakanlığı İletişim Bilgileri

Telefon: (312) 292 10 00 

Açık Adres: Dr. Sadık Ahmet Cad. No:8 Balgat / ANKARA 06100

Dışişleri Bakanlığı Haberleri

 • Dışişleri'nden 'savaşı durdurun' çağrısı

  Dünya, 27 Haziran 2022

  Dışişleri'nden 'savaşı durdurun' çağrısı

  Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bir an önce durdurma çağrısı yapan Dışişleri Bakanlığı, yazılı açıklamada, “Ukrayna’nın Kremençuk şehrinde yer alan bir alışveriş merkezinin bugün (27 Haziran) içerisinde çok sayıda sivilin bulunduğu sırada füzelerle vurulduğu, olayda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların olduğu büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir" dendi

 • Dışişleri'nden Almanya'ya tepki

  Dünya, 16 Haziran 2022

  Dışişleri'nden Almanya'ya tepki

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Alman Sözcünün, hava sahamızı ihlal eden, anakaramız üzerinden uçuşlar gerçekleştiren Yunanistan olmasına rağmen ülkemize mesnetsiz iddialar yöneltmesi kabul edilemez" ifadeleri kullanıldı.

 • Türkiye, Rusya ve İran'dan ortak bildiri

  Dünya, 16 Haziran 2022

  Türkiye, Rusya ve İran'dan ortak bildiri

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Nur Sultan'daki Suriye konulu toplantı sonrası Türkiye, Rusya ve İran ortak bildiri yayınladı.

  Dışişleri'nden Almanya Şansölyesi'ne: Kuvvetle kınıyoruz

  Dünya, 01 Haziran 2022

  Dışişleri'nden Almanya Şansölyesi'ne: Kuvvetle kınıyoruz

  Dışişleri Bakanlığı, Almanya Şansölyesi Scholz'un Yunanistan'a karşı Türkiye'yi eleştiren açıklamalarının ardından bir açıklama yayımlayarak, "Mesnetsiz açıklamaları kuvvetle kınıyor ve reddediyoruz" ifadelerini kullandı.

  Dışişleri'nden ABD'de yaşayan Türklere uyarı

  Dünya, 22 Mayıs 2022

  Dışişleri'nden ABD'de yaşayan Türklere uyarı

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türk vatandaşlarına uyarıda bulunarak, "ABD’de yapılacak büyük gösteri ve organizasyonlarda vatandaşlarımızın dikkatli olmaları gerekmektedir." denildi.

 • Dışişleri'nden Afganistan'da düzenlenen saldırıya kınama

  Dünya, 15 Mayıs 2022

  Dışişleri'nden Afganistan'da düzenlenen saldırıya kınama

  Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'ın Kandahar vilayetinde Türkiye Maarif Vakfına ait Aino Mena İlköğretim Okulu'nun müdür yardımcısına düzenlenen saldırıyı kınadı

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan Japonya'ya taziye mesajı

  Dünya, 25 Nisan 2022

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Japonya'ya taziye mesajı

  Dışişleri Bakanlığı, Japonya'nın Hokkaido Adası açıklarında bir gezi teknesinin batması sonucu 10 kişinin hayatını kaybettiği, 16 kişinin ise kaybolduğu kazaya ilişkin taziye mesajı yayımladı

 • Türkiye, Afganistan'daki terör saldırılarını kınadı

  Dünya, 20 Nisan 2022

  Türkiye, Afganistan'daki terör saldırılarını kınadı

  Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'ın başkenti Kabil'de eğitim kurumlarına düzenlenen terör saldırılarını kınadı

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Kuran'ı Kerim'in yakılmasına tepki

  Dünya, 18 Nisan 2022

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Kuran'ı Kerim'in yakılmasına tepki

  Dışişleri Bakanlığı, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını 'aşağılık bir saldırı' olarak niteleyerek; geçmişten ders alınmadığını, İslam düşmanı ve ırkçı provokatif eylemlerin engellenmesinde halen tereddütlü davranıldığını, ifade özgürlüğü kisvesi altında açıkça ve alenen nefret suçu işlenmesine göz yumulduğunu belirtti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da saldırıyı lanetledi.

  Dışişleri: Vatandaşlarımız Ukrayna'nın doğusundan ayrılmalı

  Dünya, 22 Şubat 2022

  Dışişleri: Vatandaşlarımız Ukrayna'nın doğusundan ayrılmalı

  Son dakika haberi... Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rusya'nın Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetlerini tanıma kararına tepki gösterilerek, "Rusya'nın söz konusu kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz" denildi. Bakanlık açıklamasında ayrıca; "Ukrayna’nın Doğu bölgelerindeki son gelişmeler çerçevesinde, vatandaşlarımızın Ukrayna’nın Doğu bölgelerinden ayrılmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir" ifadeleri kullanıldı

 • Dışişleri'nden İsrail'e kınama

  Dünya, 11 Nisan 2022

  Dışişleri'nden İsrail'e kınama

  Dışişleri Bakanlığı, işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinli Ghada Al-Sabatin adlı kadının İsrail güçlerince vurularak öldürülmesini şiddetle kınayarak olayın tarafsız ve kapsamlı bir biçimde soruşturulması, sorumlularının bir an önce adalet önüne çıkarılması ve bu tür insanlık dışı hadiselerin tekrarlanmaması için gerekli tedbirlerin alınması çağrısı yaptı

 • Dışişleri'nden 'Kramatorsk' açıklaması

  Dünya, 08 Nisan 2022

  Dışişleri'nden 'Kramatorsk' açıklaması

  Rusya'nın Ukrayna'nın Kramatorsk kentindeki tren istasyonunu roketlerle vurması ve 50'den fazla insanın hayatını kaybetmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayımlayarak büyük bir üzüntü duyduğunu ifade etti. Bakanlık, ateşkes çağrısı yaptı.

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Etiyopya'da ateşkes' açıklaması

  Dünya, 25 Mart 2022

  Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Etiyopya'da ateşkes' açıklaması

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Etiyopya'da ilan edilen süresiz insani ateşkesle ilgili "Bunun kalıcı barışın sağlanmasıyla neticelenmesini bekliyoruz" denildi

  Türkiye'den Afganistan'a çağrı

  Dünya, 24 Mart 2022

  Türkiye'den Afganistan'a çağrı

  Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'da orta öğretimdeki kız çocuklarının eğitimine yönelik kısıtlamanın kaldırılarak her yaşta kız çocuğunun eğitimine izin verilmesi çağrısında bulundu

  Türk vatandaşlarını getiren 2 otobüs tipide mahsur kaldı

  Dünya, 28 Şubat 2022

  Türk vatandaşlarını getiren 2 otobüs tipide mahsur kaldı

  Ukrayna'da yaşayan Türk vatandaşlarını getirmek için yola çıkan 2 otobüs Bulgaristan'da tipi nedeniyle yolda kaldı.

 • Ukrayna'dan Polonya'ya geçen Türk vatandaşlarına önemli uyarı!

  Dünya, 26 Şubat 2022

  Ukrayna'dan Polonya'ya geçen Türk vatandaşlarına önemli uyarı!

  Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ukrayna'dan Polonya'ya geçen Türk vatandaşları için ve kara sınır kapılarındaki tabi olacak uygulamaların güncellenmiş tablosunu paylaştı.

 • Türkmenistan seçimleriyle ilgili açıklama

  Dünya, 12 Mart 2022

  Türkmenistan seçimleriyle ilgili açıklama

  Dışişleri Bakanlığı, Türkmenistan’da gerçekleştirilen erken Devlet Başkanlığı seçimlerine ilişkin, “Yüksek bir katılım oranıyla barış ve huzur ortamında gerçekleştirilmiş olmasından memnuniyet duyuyoruz” açıklamasını yaptı

 • Meclis'e 'Rusya-Ukrayna savaşı' bilgilendirmesi

  Dünya, 02 Mart 2022

  Meclis'e 'Rusya-Ukrayna savaşı' bilgilendirmesi

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerini kapalı oturumda bilgilendirdi. Bakan Çavuşoğlu'nun 20, Meclis'te grubu bulunan siyasi parti temsilcilerinin 10'ar ve grubu bulunmayan milletvekilinin de 5 dakika konuşma süresi olduğu belirtildi

  Dışişleri'nden saldırıya kınama

  Dünya, 19 Şubat 2022

  Dışişleri'nden saldırıya kınama

  Dışişleri Bakanlığı, Somali'nin Beledweyne şehrinde düzenlenen canlı bomba saldırısını şiddetle kınadığını açıkladı