KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Dışişleri Bakanlığı

Dışişleri Bakanlığı; Türkiye Cumhuriyetinin dış politikasının tespiti için hazırlık çalışmaları yapmak ve tekliflerde bulunmak, dış politikayı Hükümetçe tayin ve tespit edilecek esaslara göre uygulamak ve koordine etmek, Türkiye Cumhuriyetinin yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlarla ilişkilerini yürütmek ve kuruluş kanununda belirtilen diğer görevleri yerine getirmekle yükümlüdür.

Bakanlığın görev ve yetkilerinin tamamı şunlardır:

Türkiye Cumhuriyetinin dış politikasının tespiti için hazırlık çalışmaları yapmak ve tekliflerde bulunmak, Hükümet tarafından tayin ve tespit edilen hedef ve esaslara göre dış politikayı uygulamak ve koordine etmek. 

Türkiye Cumhuriyetini ve Hükümetini yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde yetkili makam olaraktemsil etmek, yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlarla temas ve müzakereleri ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliğindebulunmak suretiyle yürütmek, Türkiye Cumhuriyetinin dış ilişkilerini tüm boyutlarıyla ve ilgili kurum ve kuruluşlarlaişbirliğinde bulunmak suretiyle tesis etmek, yürütmek, yönlendirmek, geliştirmek ve ülkenin çıkarlarını korumak.

Devlet organlarının uluslararası temaslarının yürütülmesinde bu organlara yardımcı olmak.

5/5/1969 tarihli ve 1173 sayılı Milletlerarası Münasebetlerin Yürütülmesi ve Koordinasyonu Hakkında Kanunçerçevesinde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca dış politika ile bağlantılı olarak yurtdışında yürütülen faaliyetlerin Hükümetçe saptanan dış politikaya uygunluğunu gözetmek, bu faaliyetleri koordine etmek ve bunlara katılım sağlamak.

Hükümeti dış dünyadaki gelişmeler ve değişen şartlar konusunda bilgilendirmek.

Türkiye Cumhuriyeti hakkında yurtdışında bilgilendirici faaliyetler yürütmek.

Yurtdışında yaşayan vatandaşların hak ve menfaatlerini korumak ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesine yönelik çalışmalar yürütmek, ülke dışındaki vatandaşlara ve Türkiye Cumhuriyeti uyrukluğunu taşıyan tüzel kişilere destek, yardım ve konsolosluk himayesi sağlamak. 31/5/1963 tarihli ve 244 sayılı Milletlerarası Andlaşmaların Yapılması, Yürürlüğü ve Yayınlanması ile Bazı Andlaşmaların Yapılması İçin Bakanlar Kuruluna Yetki Verilmesi Hakkında Kanun çerçevesinde, diğer devletlerle ve uluslararası kuruluşlarla akdedilen andlaşmalara ilişkin temas, müzakere, yetki belgesi, imza, onay ve tescil süreçlerini ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde yürütmek, bu andlaşmaları veya tescil edilmiş kopyalarını muhafaza etmek ve sicillerini tutmak, andlaşma taslaklarının mevzuata uygunluğunu incelemek ve görüş bildirmek.

Uluslararası hukukun ve uluslararası hukuk içtihadının gelişimine yönelik süreçleri takip etmek ve bu süreçlere iştirak etmek.

Türkiye Cumhuriyetinin tarafı olduğu siyasi nitelikli uluslararası davaları ve Adalet Bakanlığı ile işbirliği yapmak suretiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davaları ikame ve takip etmek.


Türkiye Cumhuriyetini temsil yetkisine sahip olarak Bakanlar Kurulu kararı ile belli bir geçici görevle görevlendirilen temsilciler ve temsil heyetlerine Türkiye Cumhuriyetini bağlayan hususlarda Hükümetin talimatlarını iletmek, bu temsilci vetemsil heyetlerinin ihtisasa dair hususlarda ihtiyaç duyacakları talimatları ilgili bakanlıklar ile istişare suretiyle tespit edip onlara iletmek, heyetlerin başkanları diğer bakanlıklardan ise bu heyetlerde temsilci bulundurmak.

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından yurtdışı teşkilatı kurulması ve dış temsilcilik açılması konusunda görüş bildirmek.

Mali, iktisadi ve diğer teknik konularda ilgili kurum ve kuruluşlarca yürütülmesi gereken veya statülerinde, üyelerinin ve ortaklarının belirli bakanlık veya merci vasıtasıyla işlem yapacağı belirtilen uluslararası kuruluşlarla yürütülen dış temas ve müzakerelerin dış politikaya uygun olarak yürütülmesini gözetmek, gerekirse bunlara katılmak. 

Türkiye Cumhuriyetinin Devlet ve dışişleri protokolünü düzenlemek ve yürütmek.

Diplomasi ve konsolosluk ilişkilerinin yürütülmesi ile bağlantılı olarak uluslararası andlaşmalardan kaynaklanan iş ve görevleri yerine getirmek.

Uluslararası kuruluşlarla işbirliğini geliştirmek.

Kanunlarla verilen diğer görevleri yapmak görev alanları içerisindedir.

Dışişleri Bakanlığı İletişim Bilgileri

Telefon: (312) 292 10 00 

Açık Adres: Dr. Sadık Ahmet Cad. No:8 Balgat / ANKARA 06100

Dışişleri Bakanlığı Haberleri

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan İtalya'ya taziye!

  Dünya, 14 Ağustos 2018

  Dışişleri Bakanlığı'ndan İtalya'ya taziye!

  Dışişleri Bakanlığı, İtalya'nın Cenova kentinde Morandi Köprüsü'nün çökmesi sonucu yaşanan faciaya ilişkin, İtalya hükümetine ve halkına başsağlığı diledi.

 • Çavuşoğlu: Karşılıksız kalmayacak

  Gündem, 01 Ağustos 2018

  Çavuşoğlu: Karşılıksız kalmayacak

  Son dakika... ABD'nin Rahip Brunson restinin ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Açıklamada, "ABD Hazine Bakanlığının ülkemizle ilgili olarak açıkladığı yaptırım kararını şiddetle protesto ediyoruz. ABD yönetimini bu yanlış karardan geri dönmeye çağırıyoruz. Hiçbir amaca hizmet etmeyecek sözkonusu saldırgan tutumun karşılığı gecikmeksizin aynıyla verilecektir" denildi

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan Moğolistan'a "kuvvetle protesto"

  Gündem, 30 Temmuz 2018

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Moğolistan'a "kuvvetle protesto"

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Moğolistan'da cuma günü yaşanan gelişmelerin bir kaçırma operasyonu olarak takdim edilmesinden büyük rahatsızlık duyduklarını belirterek, "Bu iddialar tümüyle gerçek dışıdır ve tarafımızdan reddedilmektedir. Ankara'daki Moğolistan Büyükelçisi de Bakanlığımıza çağrılarak, yukarıdaki hususlar ifade edilmiş ve yaşanan hadisenin Moğol makamları tarafından ele alınış tarzı kuvvetle protesto edilmiştir." dedi

  Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'daki terör saldırısını kınadı

  Gündem, 22 Temmuz 2018

  Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'daki terör saldırısını kınadı

  Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’da meydana gelen terör saldırısını kınadı

  ABD heyeti ile Türkiye arasında kritik görüşme!

  Dünya, 20 Temmuz 2018

  ABD heyeti ile Türkiye arasında kritik görüşme!

  Son dakika... Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen ABD heyeti Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmelerde bulundu

 • Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan Kerkük’teki bombalı saldırıya kınama

  Gündem, 19 Temmuz 2018

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan Kerkük’teki bombalı saldırıya kınama

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Kerkük’te Iraklı Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelere düzenlenen bombalı saldırıları kınıyor, olaylarda yaralanan çok sayıda Kerküklü soydaşımıza acil şifalar diliyoruz" dedi

 • Hükümetten İsrail'e 'Yahudi ulus' tepkisi!

  Dünya, 19 Temmuz 2018

  Hükümetten İsrail'e 'Yahudi ulus' tepkisi!

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Yahudi Ulus Devleti yasası evrensel hukuk ilkelerini ayaklar altına almakta, Filistinlilerin haklarını hiçe saymaktadır." denilerek, İsrail Meclisi'nin tartışmalara neden olan "Yahudi ulus devlet" yasasını kabul etmesine tepki gösterildi. Ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan da tepki mesajı geldi: "İsrail Parlamentosunda kabul edilen 'Yahudi ulus devleti' kanununu en sert biçimde kınıyoruz."

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye FETÖ uyarısı: Oyalamayın!

  Dünya, 19 Temmuz 2018

  Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye FETÖ uyarısı: Oyalamayın!

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, 13 Temmuz'da yapılan Türkiye - ABD ortak çalışma grubu toplantısına ilişkin "Toplantıda özellikle FETÖ konusunda artık Amerika'nın bizi oyalamaması gerektiğinin altını çizdik." derken, Rahip Brunson, Münbiç gibi konulara da değindi.

  Avrupa Birliği Bakanlığı artık yok! İşte yeni ismi...

  Dünya, 15 Temmuz 2018

  Avrupa Birliği Bakanlığı artık yok! İşte yeni ismi...

  Kapatılarak Dışişleri Bakanlığı'na bağlanan Avrupa Birliği Bakanlığı'nın yeni yapısı yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle belirlendi. Resmi Gazete'de yayınlanan kararnameye göre, AB ile ilişkiler ve katılım görüşmelerini Avrupa Birliği Başkanlığı yürütecek. Başkanlığın başına Dışişleri Bakanı tarafından belirlenecek bakan yardımcıların biri getirilecek

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Amerikalı yetkililerle görüşme hakkında açıklama

  Gündem, 13 Temmuz 2018

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Amerikalı yetkililerle görüşme hakkında açıklama

  Dışişleri Bakanlığı, Türk ve Amerikalı yetkililer arasında gerçekleşen görüşme ile ilgili açıklamada bulundu

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan Pakistan’daki terör saldırısına kınama

  Gündem, 13 Temmuz 2018

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Pakistan’daki terör saldırısına kınama

  Dışişleri Bakanlığı, Pakistan’da bir mitingde meydana gelen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olan terör saldırısını kınadı

 • Dışişleri'nden Almanya'daki NSU kararına tepki

  Dünya, 11 Temmuz 2018

  Dışişleri'nden Almanya'daki NSU kararına tepki

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığından Almanya'da 8’i Türk 10 kişinin öldürüldüğü NSU davasına ilişkin yapılan açıklamada, "Sözkonusu dava sonucunda baş sanığın müebbet hapis cezasına ve diğer dört sanığın ise değişen süreli hapis cezalarına çarptırılmalarını not ettik. Bununla birlikte maalesef bugün verilen karar NSU cinayetlerinin arka planını ve derin devlet ile istihbarat içindeki bağlantılarını tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturmamış, gerçek suçlular ortaya çıkarılmamıştır. Bu bakımdan kararı adaletin tecellisi ve kamu vicdanının rahatlatılması bakımından tatmin edici bulmuyoruz" denildi

 • Türkiye'den Tunus'taki terör saldırısına kınama

  Gündem, 09 Temmuz 2018

  Türkiye'den Tunus'taki terör saldırısına kınama

  Türkiye, Tunus'un Cenduba vilayetinde bugün meydana gelen terör saldısını kınadı

  Türkiye Somali'deki terör saldırılarını kınadı

  Gündem, 07 Temmuz 2018

  Türkiye Somali'deki terör saldırılarını kınadı

  Dışişleri Bakanlığı, Somali'de terör örgütü Eş-Şebab militanlarının bomba yüklü araçla düzenlediği terör saldırılarını kınadı

  Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e kınama

  Dünya, 05 Temmuz 2018

  Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e kınama

  Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "İsrail'in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında Abu Nuwwar Bedevi topluluğuna ait evleri yıkmasını şiddetle kınıyoruz." ifadelerine yer verildi

 • Yeni dışişleri bakanının masasında bulacağı 5 sıcak dosya!

  Dünya, 03 Temmuz 2018

  Yeni dışişleri bakanının masasında bulacağı 5 sıcak dosya!

  Türkiye, 24 Haziran seçimlerini geride bıraktı ve gözler oluşturulacak yeni kabineye çevrildi. Yeni kabinenin yeni dışişleri bakanını ise birbirinden önemli birçok dış politika konusu bekliyor. Türkiye'de yeni döneme damgasını vurabilecek ve dış politikaya yön verme potansiyeli olan 5 önemli gündem maddesini derledik...

 • Bakanlık açıkladı! Listeye girdi

  Gündem, 01 Temmuz 2018

  Bakanlık açıkladı! Listeye girdi

  Türkiye'nin sahip olduğu en büyük değerlerden birisi olan Şanlıurfa'daki Göbeklitepe UNESCO listesine girdi. Böylece, Türkiye'den UNESCO listesine giren alanların sayısı 18'e yükseldi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "Başvurunun (Göbeklitepe'nin adaylık başvurusu) kabulüyle ülkemizin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne tescilli alanlarının sayısı 18'e yükselmiştir" denildi

 • Dışişleri'nden Suriye'ye kınama: Lanetliyoruz!

  Dünya, 29 Haziran 2018

  Dışişleri'nden Suriye'ye kınama: Lanetliyoruz!

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Suriye rejiminin Dera ve Kuneytra vilayetlerinde ilan edilen gerginliği azaltma bölgesini hedef alan saldırılarındaki artıştan büyük üzüntü ve endişe duyduklarını belirterek, "Bu insanlık dışı saldırıları şiddetle lanetliyoruz." dedi

  Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'ye tepki!

  Dünya, 27 Haziran 2018

  Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'ye tepki!

  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi'nin Türkiye hakkında aldığı kararlara tepki gösterildi