KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Google

Bilgisayar sistemlerinin kullanıcılar için henüz yeni yeni kullanılabilir hale geldiği 1995 yılında tanışan Larry Page ve Sergey Brin adlı iki arkadaş, bu tanışma ile tüm dünyayı değiştirebilecek yeni bir enformasyon kaynağını oluşturmanın ilk adımını atmıştır.

Michigan Üniversitesinden mezun olan 22 yaşındaki Larry, Stanford üniversitesine gitmek için planlar yapmaya başlamıştı. Stanford'a kayıt amaçlı giden Larry'e etrafı gezdirme görevi ise okul yönetimi tarafından Sergey'e verilmişti. O yıl içerisinde arkadaşlıkları pekişen ikili, 1996 yılında BackRub adlı küçük bir arama motoru için çalışmaya başlar. Stanford Üniversitesinin sunucularında bir yıldan uzun süre faaliyet gösteren sistem, çok fazla bant genişliği kapsamaya başlamıştır.

1997 yılında bu durumun üstesinden gelmeye kararlı olan Larry-Sergey ikilisi, aldıkları kararı harekete geçirmek için haftanın ilk iş günü olan 15 Eylül Pazartesi günü işe koyulur ve 1 rakamı ile 100 tane sıfırı temsil eden matematiksel bir ifade "Googol"dan yola çıkarak Google.com adresini tescil ettirir. Larry-Sergey ikilisi bu kelimeyi seçerek internetteki sonsuz bilgiyi organize etme hedefini yansıtmıştır.

Girişimlerine bir anda Andy Bechtolsheim adlı bir kişinin 100 bin dolarlık çek yazması, daha bir kuruluş bile olmayan Google'ın vizyonunun genişliğini gösterir nitelikte olmuştur.

Google kurucuları Larry Page(solda) ve Sergey Brin

DOODLE ORTAYA ÇIKIYOR

Özel günlerde yayınladığı hareketli ve günün anlam ve önemini yansıtan doodle'leri ilgi çekmeyi başaran Google'ın ilk doodle'ı ise biraz tesadüfü ortaya çıkmıştır. Büyük bir şirkete sahip olacaklarının farkında olmayan 24-25 yaşlarındaki hayatı yaşamak isteyen iki genç adamın, Nevada çölünde düzenlenen Burning Man festivaline katılmak istemeleri sonrası arkalarında boş kalacak olan minik ofisleri için bir uyarı bırakmak düşünceleri ilk doodle'yi meydana getirmiştir.

Google ekibinin birkaç gün boyunca bu festivale katılacağını belirtmek için logonun üzerine festivalin simgesini dahil etmeleri doodle konusunda ilk adım olmuştur.

ŞİRKET RESMİ OLARAK KURULUYOR

Larry-Sergey ikilisi işlerin kısa sürede yoluna girmesi üzerine 4 Eylül 1998 tarihinde şirket başvurusu yapmış ve Andy Bechtolsheim'den aldıkları 100 bin liralık parayı şirket için açtıkları banka hesabına yatırarak ilk adımı atmıştır.

Larry ve Sergey aynı ay içerisinde ilk çalışanlarını işe aldılar. Yeni kurulan Khan Academy eğitim şirketine katılmadan önce Google'da 10 yılı aşkın bir süre çalışan Craig Silverstein, Stanford'da Bilgisayar Bilimleri doktorası yapan bir öğrenciydi.

BÜYÜME KENDİSİNİ GÖSTERİYOR

Google, şirket çalışanlarının sayısı sekize ulaşınca garajdan bozma ofise sığamaz hale geldi ve 1999 yılının ilk aylarında Palo Alto’daki yeni mekanına taşındı. 3-4 ay sonra yapılan açıklamada 25 milyon dolar yatırım aldıktan sonra da Mountain View'e, daha büyük bir alana taşındıklarını açıklamışlardır.

Tüm bu başlangıçların ardından Google, 2016 yılı itibariyle dünya çapında bir şirket olmasının yanı sıra 131 milyar dolarlık değeri ve piyasaya sürdüğü yeni fikirleriyle de teknolojinin ve ekonomi dünyasının odak noktası olmuştur.

Google Haberleri

 • Rekabet Kurumu'ndan Google'a ceza

  Teknoloji, 14 Şubat 2020

  Rekabet Kurumu'ndan Google'a ceza

  Rekabet Kurumu, bir süredir devam eden soruşturma sonrası Google'a oy birliğiyle 98 milyon TL ceza verdi. Cezanın gerekçesi olarak Google’ın genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak internet üzerinden alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırması gösterildi

 • Google aldı, Koç ile geliyor

  Teknoloji, 14 Şubat 2020

  Google aldı, Koç ile geliyor

  Giyilebilir cihaz pazarının ABD merkezli oyuncusu Fitbit, Türkiye’ye Bilkom ile geliyor. Google’ın 2019 yılında satın aldığı Fitbit’in giyilebilir akıllı ürünlerinin Türkiye distribütörü Koç Holding şirketlerinden Bilkom oldu.

 • İptal mi? Devam mı?

  Teknoloji, 12 Şubat 2020

  İptal mi? Devam mı?

  Koronavirüsü nedeniyle teknoloji devlerinin art arda katılmama kararı aldıkları Mobil Dünya Kongresi’nin (MWC) bu yıl yapılıp, yapılamayacağı bugün belli oluyor. Aynı zamanda GSMA’nın Yönetim Kurulu Üyesi olan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, “Herhangi bir Türk vatandaşının, bu etkinlik nedeniyle bir sıkıntı yaşamasını istemiyoruz. Riskin sıfıra yaklaştığı noktaya kadar her türlü opsiyonu değerlendireceğiz. Çok kısa bir zamanda bir açıklama gelecektir” dedi. 

  Çin’in Google’ından korkutucu harita!

  Teknoloji, 07 Şubat 2020

  Çin’in Google’ından korkutucu harita!

  600’den fazla kişinin ölümüne neden olan koronavirüsü için çok tartışılacak bir uygulama geliştirildi. Çin’in Google’ı olarak bilinen Baidu, online harita uygulamasına, koronavirüsüne yakalanan hastaları gerçek zamanlı gösteren bir özellik ekledi.

  Instagram etkileşimi için yeni özellik

  Teknoloji, 07 Şubat 2020

  Instagram etkileşimi için yeni özellik

  Sosyal ağ Instagram'ın devreye aldığı yeni özellikle artık kullanıcılar Instagram’da en çok ve en az etkileşimde bulundukları ve akışlarında en çok gösterilen hesapları görebilecek. En çok kiminle etkileşime geçtiklerini öğrenebilecek olan kullanıcılar, takipten çıkarmak istedikleri hesapları da yine bu özellikle gözden geçirebilecek.

 • İşte Dijital Hizmet Vergisi ödeyecekler

  Teknoloji, 06 Şubat 2020

  İşte Dijital Hizmet Vergisi ödeyecekler

  Türkiye’de oyundan, uygulamaya; müzikten, filme; reklamdan, e-ticarete internet üzerinden sunulan tüm hizmetlere getirilen “Dijital Hizmet Vergisi’nin detayları ortaya çıktı. İşte Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımladığı tebliğe göre yüzde 7.5’lik dijital hizmet vergisine tabi olacak olanlar… Necdet Çalışkan’ın haberi...

 • Google sözlüye kalktı

  Teknoloji, 05 Şubat 2020

  Google sözlüye kalktı

  Google'ın genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Rekabet Kurumunda sözlü savunma toplantısı gerçekleştirildi. Google temsilcileri, Shopping Unit'in ürün reklamının hem kullanıcılara hem de reklam verenlere daha çok fayda sağladığını anlattı. Kullanıcı ve reklam verenin memnun olduğu bu noktada hangi konuya ceza verileceğinin düşünülmesi gerektiğini savunan şirket temsilcileri, ortada bir kasıt ve ihmal gözükmediğini savundu.

 • Ezdi geçti! İşte dudak uçuklatan gelir

  Teknoloji, 05 Şubat 2020

  Ezdi geçti! İşte dudak uçuklatan gelir

  Facebook'un 8 yıl önce 1 milyar dolara satın aldığı Instagram'ın yıllık gelirleri, internet devi Google'ın YouTube'tan kazandığı geliri de geçti. 1 milyar kullanıcıyı aşan Instagram'ın 2019 yılında toplam reklam gelirleri 20 milyar dolara ulaştı. Diğer bir ifade ile Instagram reklamlardan her gün ortalama 328 milyon TL kazanıyor!

  20 milyona çıktı ama rakiplerinden fark yedi!

  Teknoloji, 05 Şubat 2020

  20 milyona çıktı ama rakiplerinden fark yedi!

  Google, geçen yaz Türkiye’de de kullanıma açtığı ücretli müzik ve video servisi YouTube Music ve YouTube Premium’un toplam abone sayısının 20 milyona ulaştığını açıkladı. YouTube'un 2018 yılının ortasında kullanıma sunduğu bu iki servis, aradan geçen 1.5 yılda ulaştığı abone sayısı ile Spotify ve Apple Music gibi rakiplerinin oldukça gerisinde kaldı.

  Microsoft’tan tarihi hata!

  Teknoloji, 04 Şubat 2020

  Microsoft’tan tarihi hata!

  Microsoft, ekip çalışmaları için sunduğu Microsoft Teams uygulamasında tarihi bir hataya imza attı. SSL sertifikasının süresinin dolduğunu fark etmeyen Microsoft’un bu unutkanlığı nedeniyle milyonlarca kullanıcı uygulamaya erişemedi.

 • 15.15 milyar doları beğenmediler

  İş-Yaşam, 04 Şubat 2020

  15.15 milyar doları beğenmediler

  Google'ın çatı şirketi Alphabet 2019 yılı mali raporlarını açıkladı. Geçen yıl 34.4 milyar dolar kârla kapatan şirket tahminlerin altında kalırken ilk kez açıklanan YouTube'un reklam gelirleri de tatmin etmedi. Verilere göre YouTube geçen yıl 15.15 milyar dolar reklam geliri elde etti. Alphabet hisseleri rakamların ardından satış yedi ve yüzde 4 değer kaybetti

 • Samsung beklenen tarihi açıkladı!

  Teknoloji, 31 Ocak 2020

  Samsung beklenen tarihi açıkladı!

  Samsung, yeni amiral gemisi telefonunu 11 Şubat 2020 tarihinde tanıtacağını duyurdu. Türkiye saati ile 22:00'de gerçekleştirilecek olan Samsung Unpacked etkinliğinde sahneye çıkması beklenen Galaxy S20'nin Türkiye'ye gelip gelemeyeceği ise henüz net değil.

 • Bu virüs başka virüs!

  Teknoloji, 31 Ocak 2020

  Bu virüs başka virüs!

  Türkiye dahil dünya genelinde 400 milyondan fazla kullanıcısı olan ücretsiz antivirüs yazılımı Avast'ın kullanıcı bilgilerini sattığı ortaya çıktı. Avast'ın CEO'su, "Şahsen kendimi sorumlu hissediyorum ve ilgili tüm kişilerden özür dilemek istiyorum" dedi ama şirketin hisseleri çakıldı. Hafta başından bu yana Avast'ın piyasa değerinin 2 milyar doları buhar oldu... Necdet Çalışkan'ın haberi...

  Google’sız telefon 9 bin TL’ye geliyor

  Teknoloji, 31 Ocak 2020

  Google’sız telefon 9 bin TL’ye geliyor

  Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei’nin Google servisleri olmadan piyasaya çıkardığı yeni amiral gemisi Mate 30 Pro Türkiye’ye geliyor. Huawei Mate 30 Pro, 5 Şubat’ta Türkiye’de satışa çıkacak. Google Play uygulama mağazası yerine AppGallery, Google Mobil Servisleri yerinde de Huawei Mobil Servileri ile gelen telefonun Türkiye satış fiyatı da açıklandı…

  İşte Huawei’nin 'Google'sız planı!

  Teknoloji, 30 Ocak 2020

  İşte Huawei’nin 'Google'sız planı!

  Türkiye’de Google ile Rekabet Kurumu arasında yaşanan kriz sonrası Google'ın mobil servislerinin Türkiye’deki geleceği belirsizliğini korurken; Huawei'den beklenen adım geldi. Dünyada ABD yaptırımları Türkiye'de Google'ın artık vermediği lisans sorunu ile karşı karşıya kalan Çinli şirket, 'Google'sız telefon için düğmeye bastı. İşte Huawei'nin Mate 30 ile geliştiricilere ve son kullanıcılara sunacağı ve sunamayacağı özellikler... Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • TikTok durdurulamıyor: Facebook'u geçti

  Teknoloji, 19 Ocak 2020

  TikTok durdurulamıyor: Facebook'u geçti

  Gençler arasında popülerliği her geçen gün artan sosyal medya uygulaması TikTok geçtiğimiz yıl ilk kez Facebook'tan daha fazla indirildi ve indirilme sayısı bakımından WhatsApp'ın ardından ikinci sırada yer aldı. Bunun yanında Türk mobil oyun firması Good Job Games de 2019'da uygulamaları dünyada en fazla indirilen 7. şirket olarak önemli bir başarı elde etti

 • Bugün ebeveynlerin en büyük derdi bu!

  Teknoloji, 17 Ocak 2020

  Bugün ebeveynlerin en büyük derdi bu!

  Bugün Türkiye’de milyonlarca öğrenci karne alıp, yarıyıl tatiline çıkacak. Çocukların merakla beklediği bu dönemde ebeveynler ise bir yandan ‘Tablet ve bilgisayarda geçirdiği zamanı nasıl kontrol edeceğim?’ sorusunun cevabını bulmaya çalışacak. İşte çocuklarının dijital dünyada ekran karşısında geçirdikleri süreyi denetlemek isteyen aileler için 10 temel öneri...

 • O da trilyon doları devirdi!

  Teknoloji, 17 Ocak 2020

  O da trilyon doları devirdi!

  Apple ve Microsoft’un ardından Google’ın çatı şirketi Alphabet de 1 trilyon dolarlık değeri aştı. Son bir yılda değerini 250 milyar dolar artıran Alphabet'in değeri dün ABD borsalarında kapanış itibariyle 1 trilyon 2 milyar dolara çıktı.

  Bu teknolojiler yıla damgasını vurdu!

  Teknoloji, 31 Aralık 2019

  Bu teknolojiler yıla damgasını vurdu!

  2019 yılında teknolojide neler yaşandı? İşte Turkcell ve Türk Telekom ekseninde gelişen fiber altyapı tartışmalarından, cep telefonunda artan vergilerine; Apple, Samsung, Huawei cephesinden gelen yeni ürün ve haberlerden, Türkiye-Google kavgasına; Facebook başta olmak üzere çöken sosyal ağlardan, Netflix ve benzerlerine gelen RTÜK denetiminine; Black Friday tartışmalarından e-ticarette kargo sorunlarına Türkiye ve dünyada yıla damgasını vuran teknoloji olayları...