KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Google

Bilgisayar sistemlerinin kullanıcılar için henüz yeni yeni kullanılabilir hale geldiği 1995 yılında tanışan Larry Page ve Sergey Brin adlı iki arkadaş, bu tanışma ile tüm dünyayı değiştirebilecek yeni bir enformasyon kaynağını oluşturmanın ilk adımını atmıştır.

Michigan Üniversitesinden mezun olan 22 yaşındaki Larry, Stanford üniversitesine gitmek için planlar yapmaya başlamıştı. Stanford'a kayıt amaçlı giden Larry'e etrafı gezdirme görevi ise okul yönetimi tarafından Sergey'e verilmişti. O yıl içerisinde arkadaşlıkları pekişen ikili, 1996 yılında BackRub adlı küçük bir arama motoru için çalışmaya başlar. Stanford Üniversitesinin sunucularında bir yıldan uzun süre faaliyet gösteren sistem, çok fazla bant genişliği kapsamaya başlamıştır.

1997 yılında bu durumun üstesinden gelmeye kararlı olan Larry-Sergey ikilisi, aldıkları kararı harekete geçirmek için haftanın ilk iş günü olan 15 Eylül Pazartesi günü işe koyulur ve 1 rakamı ile 100 tane sıfırı temsil eden matematiksel bir ifade "Googol"dan yola çıkarak Google.com adresini tescil ettirir. Larry-Sergey ikilisi bu kelimeyi seçerek internetteki sonsuz bilgiyi organize etme hedefini yansıtmıştır.

Girişimlerine bir anda Andy Bechtolsheim adlı bir kişinin 100 bin dolarlık çek yazması, daha bir kuruluş bile olmayan Google'ın vizyonunun genişliğini gösterir nitelikte olmuştur.

Google kurucuları Larry Page(solda) ve Sergey Brin

DOODLE ORTAYA ÇIKIYOR

Özel günlerde yayınladığı hareketli ve günün anlam ve önemini yansıtan doodle'leri ilgi çekmeyi başaran Google'ın ilk doodle'ı ise biraz tesadüfü ortaya çıkmıştır. Büyük bir şirkete sahip olacaklarının farkında olmayan 24-25 yaşlarındaki hayatı yaşamak isteyen iki genç adamın, Nevada çölünde düzenlenen Burning Man festivaline katılmak istemeleri sonrası arkalarında boş kalacak olan minik ofisleri için bir uyarı bırakmak düşünceleri ilk doodle'yi meydana getirmiştir.

Google ekibinin birkaç gün boyunca bu festivale katılacağını belirtmek için logonun üzerine festivalin simgesini dahil etmeleri doodle konusunda ilk adım olmuştur.

ŞİRKET RESMİ OLARAK KURULUYOR

Larry-Sergey ikilisi işlerin kısa sürede yoluna girmesi üzerine 4 Eylül 1998 tarihinde şirket başvurusu yapmış ve Andy Bechtolsheim'den aldıkları 100 bin liralık parayı şirket için açtıkları banka hesabına yatırarak ilk adımı atmıştır.

Larry ve Sergey aynı ay içerisinde ilk çalışanlarını işe aldılar. Yeni kurulan Khan Academy eğitim şirketine katılmadan önce Google'da 10 yılı aşkın bir süre çalışan Craig Silverstein, Stanford'da Bilgisayar Bilimleri doktorası yapan bir öğrenciydi.

BÜYÜME KENDİSİNİ GÖSTERİYOR

Google, şirket çalışanlarının sayısı sekize ulaşınca garajdan bozma ofise sığamaz hale geldi ve 1999 yılının ilk aylarında Palo Alto’daki yeni mekanına taşındı. 3-4 ay sonra yapılan açıklamada 25 milyon dolar yatırım aldıktan sonra da Mountain View'e, daha büyük bir alana taşındıklarını açıklamışlardır.

Tüm bu başlangıçların ardından Google, 2016 yılı itibariyle dünya çapında bir şirket olmasının yanı sıra 131 milyar dolarlık değeri ve piyasaya sürdüğü yeni fikirleriyle de teknolojinin ve ekonomi dünyasının odak noktası olmuştur.

Google Haberleri

 • Sahte iş tekliflerine dikkat!

  Teknoloji, 13 Mayıs 2022

  Sahte iş tekliflerine dikkat!

  İş aramanın yaygınlaştığı ama bulmanın zorlaştığı bugünlerde siber suçluların yeni tuzağı LinkedIn'i taklit eden çevrimiçi dolandırıcılık yöntemleri oldu. Siber güvenlik uzmanları, iş ararken kimlik avı saldırısının kurbanı olmamak için dikkat edilmesi gerekenleri sırladı. İşte o uyarılar...

 • 'Flutter' festivali için geri sayım

  Teknoloji, 07 Nisan 2022

  'Flutter' festivali için geri sayım

  Mobil, web ve masaüstü için derlenmiş uygulamaları tek bir kod tabanından hazırlamakta kullanılan Flutter için Türkiye'de özel bir etkinlik düzenlenecek. Google Developer Communities Turkey’in partnerliğinde yapılan Flutter Festival Türkiye etkinliği 16-17 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek.

 • Esnafa dijitalleşme eğitimi

  İş-Yaşam, 03 Nisan 2022

  Esnafa dijitalleşme eğitimi

  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Google.org iş birliği ile geçen yıl hayata geçirilen "Restoran ve Kafeler Dijitalleşiyor Projesi"nin saha uygulaması, Antalya'da başlayacak.

  Google'dan Rusya-Ukrayna Savaşı açıklaması

  Teknoloji, 29 Mart 2022

  Google'dan Rusya-Ukrayna Savaşı açıklaması

  Google Üst Yöneticisi (CEO) Sundar Picha, Rusya-Ukrayna Savaşı'na dair güvenilir bilgi sağlamaya odaklandıklarını söyledi

  Hava saldırısını anında bildirecek!

  Teknoloji, 11 Mart 2022

  Hava saldırısını anında bildirecek!

  Rusya - Ukrayna savaşı kapsamında aldığı yeni kararları duyuran Google, Rus hava saldırıları hakkında Ukrayna’daki Android kullanıcılarına anlık olarak bildirim göndermeye başladığını duyurdu.

 • Rus teknoloji şirketi Yandex’ten açıklama!

  Teknoloji, 07 Mart 2022

  Rus teknoloji şirketi Yandex’ten açıklama!

  Ukrayna’ya yönelik işgal harekatı ile Rusya’ya yönelik ardı ardına yaptırım kararları açıklanırken, Türkiye’de de yaygın bir şekilde kullanılan Rus internet şirketi Yandex’ten açıklama geldi: “Mevcut teknolojilerimizin, önümüzdeki 12 ila 18 ay boyunca olağan seyrinde çalışmaya devam etmemize izin vereceğine inanıyoruz. Ancak tahvil sahiplerine ödeme yapacak yeterli kaynağımız olamayabilir. Acil durum planlaması yapıyoruz.” Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • Metaverse'te Ukrayna rüzgarı

  Teknoloji, 06 Mart 2022

  Metaverse'te Ukrayna rüzgarı

  Ukrayna'ya metaverse üzerinden destek: Bağış kampanyası, etkinlik, dijital ürün... Metaverse'ü en çok merak eden ülkeler... NFT dünyasına adım atan Trabzonspor... Anadolu'nun en güzel fotoğraflarıyla VR sergisi... NFT'sinden sonra metaverse'de mağazası açılan "künefe"... İşte Türkiye ve dünyadan NFT, metaverse ve blockchain odaklı teknolojilerle ilgili yeniliklerin ve gelişmelerin yer aldığı "NFT, Metaverse ve Öteki Şeyler"de haftanın özeti...

 • Google yenilikçi projeleri arıyor

  Teknoloji, 02 Mart 2022

  Google yenilikçi projeleri arıyor

  Google Haber Girişimi (GNI) Orta Doğu, Türkiye ve Afrika İnovasyon Yarışması’nda (GNI Innovation Challenge) yeni dönem başlıyor. Yarışma için son başvuru tarihi 5 Nisan.

  TikTok Türkiye’den ne kadar kazandı?

  Teknoloji, 21 Şubat 2022

  TikTok Türkiye’den ne kadar kazandı?

  Google'ı tahtından ederek, dünyanın en çok ziyaret edileni olan TikTok'un Türkiye'deki faaliyetlerinden ne kadar gelir elde ettiği belli oldu. İşte TikTok'un 2021 yılında Türkiye'deki cirosu...

  Google'den deprem uyarı sistemi

  Teknoloji, 03 Şubat 2022

  Google'den deprem uyarı sistemi

  Google, dünya çapındaki depremleri algılayarak kullanıcılara uyarı gönderdiği Android Deprem Uyarı Sistemi'ni tanıttı. Sistem, 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor. Google Ürün Yöneticisi Boone Spooner, "Sistem teknik olarak bir depremin meydana getirdiği titreşimi ve hızını tespit etmek için dünya çapında kullanılan 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanıyor ve kullanıcılarına gerekli uyarıları veriyor. Bu sistem ile kullanıcılarımıza deprem anında zaman kazandırmayı hedefliyoruz" dedi

 • Üç ayda 75 milyar dolar gelir

  Teknoloji, 02 Şubat 2022

  Üç ayda 75 milyar dolar gelir

  ABD'li teknoloji devlerinden Google'ın ana kuruluşu Alphabet'in geliri, geçen yılın son çeyreğinde yıllık yüzde 32 artışla 75.3 milyar dolara yükselerek piyasa beklentilerini geride bıraktı

 • Google 2.4 milyar Euro'luk cezaya itiraz etti

  Teknoloji, 21 Ocak 2022

  Google 2.4 milyar Euro'luk cezaya itiraz etti

  Teknoloji firması Google, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun uyguladığı 2,4 milyar Euro'luk para cezasını onayan mahkeme kararını temyize götürme kararı aldı. Avrupa Birliği Google'a 2017-2019 yılları arasında toplamda 8 milyon avroyu aşkın ceza verdi.

 • İşte en çok kazanan YouTuber'lar!

  Teknoloji, 18 Ocak 2022

  İşte en çok kazanan YouTuber'lar!

  Google’ın video platformu YouTube’ta 2021 yılının en çok kazanan içerik üreticileri (YouTuber) belli oldu. En çok para kazanan YouTuber’ların yer aldığı listede birinciliği, Netflix'in Squid Game dizisini gerçek hayata uyarladığı videolarla dikkat çeken ve yıllık 54 milyon dolarlık gelire ulaşan MrBeast (Jimmy Donaldson) aldı. Listenin ilk 10 sırasında yer alan YouTuber’ların toplam yıllık kazancı yüzde 40’lık artışla 300 milyon doları geçti. İşte yaklaşık 2 milyar kullanıcısı olan Youtube’ta, 2021 yılında en çok para kazanan ilk 10 YouTuber...

  Bu saat oyuncular için tasarlandı

  Teknoloji, 06 Ocak 2022

  Bu saat oyuncular için tasarlandı

  Razer ve Fossil, oyuncular için sınırlı sayıda üretilecek bir giyilebilir cihaz tasarladı. Razer X Fossil Gen 6 adı verilen akıllı saat, 1337 adetlik sınırlı bir miktarda ve 329 dolar etiketiyle piyasaya sürülecek.

  Fransa'dan Google ve Facebook'a ceza

  Teknoloji, 06 Ocak 2022

  Fransa'dan Google ve Facebook'a ceza

  Fransa veri koruma otoritesi CNIL, Google'a 150 milyon Euro, Facebook İrlanda'ya ise 60 milyon Euro ceza kesti

 • Google'dan 2022 yılbaşına özel Doodle

  Yaşam, 01 Ocak 2022

  Google'dan 2022 yılbaşına özel Doodle

  Dünyanın en popüler arama motoru Google, 2022 yılının ilk günü kullanıcılarına yeni yıl sürprizi yaptı. Yılbaşı nedeniyle bir Doodle hazırlayan Google, görselde 2022 Google yazılı konfeti patlayan bir görsel yayınladı. Dünyada miladi takvimi kullanan pek çok ülke 1 Ocak gününü yılbaşı olarak kabul ediyor. İşte Google 2022 yılbaşı doodle'ı

 • TikTok, Google'ı geride bırakarak en popüler platform oldu

  BBC, 24 Aralık 2021

  TikTok, Google'ı geride bırakarak en popüler platform oldu

  İletişim teknolojisi güvenlik şirketi Cloudflare'e göre, viral video uygulaması TikTok, Amerikan arama motoru devi Google'dan daha fazla kullanılıyor.

 • Google’ı tahtından etti!

  Teknoloji, 23 Aralık 2021

  Google’ı tahtından etti!

  2021 yılının en çok ziyaret edilen internet siteleri açıklandı. Yılın sürprizi TikTok’tan geldi. Sıralamada 7 sıra birden yükselen TikTok, Google’dan liderliği kaptı. İşte yılın en çok ziyaret edilen internet, sosyal ağ, video yayın, e-ticaret, mesajlaşma ve metaverse siteleri...

  Google aşı olmayan çalışanlarını kovabilecek

  Dünya, 16 Aralık 2021

  Google aşı olmayan çalışanlarını kovabilecek

  CNBC'nin ulaştığı belgeye göre Google, koronavirüse karşı aşılanmayan çalışanlarını işten çıkarabilecek.