KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Google

Bilgisayar sistemlerinin kullanıcılar için henüz yeni yeni kullanılabilir hale geldiği 1995 yılında tanışan Larry Page ve Sergey Brin adlı iki arkadaş, bu tanışma ile tüm dünyayı değiştirebilecek yeni bir enformasyon kaynağını oluşturmanın ilk adımını atmıştır.

Michigan Üniversitesinden mezun olan 22 yaşındaki Larry, Stanford üniversitesine gitmek için planlar yapmaya başlamıştı. Stanford'a kayıt amaçlı giden Larry'e etrafı gezdirme görevi ise okul yönetimi tarafından Sergey'e verilmişti. O yıl içerisinde arkadaşlıkları pekişen ikili, 1996 yılında BackRub adlı küçük bir arama motoru için çalışmaya başlar. Stanford Üniversitesinin sunucularında bir yıldan uzun süre faaliyet gösteren sistem, çok fazla bant genişliği kapsamaya başlamıştır.

1997 yılında bu durumun üstesinden gelmeye kararlı olan Larry-Sergey ikilisi, aldıkları kararı harekete geçirmek için haftanın ilk iş günü olan 15 Eylül Pazartesi günü işe koyulur ve 1 rakamı ile 100 tane sıfırı temsil eden matematiksel bir ifade "Googol"dan yola çıkarak Google.com adresini tescil ettirir. Larry-Sergey ikilisi bu kelimeyi seçerek internetteki sonsuz bilgiyi organize etme hedefini yansıtmıştır.

Girişimlerine bir anda Andy Bechtolsheim adlı bir kişinin 100 bin dolarlık çek yazması, daha bir kuruluş bile olmayan Google'ın vizyonunun genişliğini gösterir nitelikte olmuştur.

Google kurucuları Larry Page(solda) ve Sergey Brin

DOODLE ORTAYA ÇIKIYOR

Özel günlerde yayınladığı hareketli ve günün anlam ve önemini yansıtan doodle'leri ilgi çekmeyi başaran Google'ın ilk doodle'ı ise biraz tesadüfü ortaya çıkmıştır. Büyük bir şirkete sahip olacaklarının farkında olmayan 24-25 yaşlarındaki hayatı yaşamak isteyen iki genç adamın, Nevada çölünde düzenlenen Burning Man festivaline katılmak istemeleri sonrası arkalarında boş kalacak olan minik ofisleri için bir uyarı bırakmak düşünceleri ilk doodle'yi meydana getirmiştir.

Google ekibinin birkaç gün boyunca bu festivale katılacağını belirtmek için logonun üzerine festivalin simgesini dahil etmeleri doodle konusunda ilk adım olmuştur.

ŞİRKET RESMİ OLARAK KURULUYOR

Larry-Sergey ikilisi işlerin kısa sürede yoluna girmesi üzerine 4 Eylül 1998 tarihinde şirket başvurusu yapmış ve Andy Bechtolsheim'den aldıkları 100 bin liralık parayı şirket için açtıkları banka hesabına yatırarak ilk adımı atmıştır.

Larry ve Sergey aynı ay içerisinde ilk çalışanlarını işe aldılar. Yeni kurulan Khan Academy eğitim şirketine katılmadan önce Google'da 10 yılı aşkın bir süre çalışan Craig Silverstein, Stanford'da Bilgisayar Bilimleri doktorası yapan bir öğrenciydi.

BÜYÜME KENDİSİNİ GÖSTERİYOR

Google, şirket çalışanlarının sayısı sekize ulaşınca garajdan bozma ofise sığamaz hale geldi ve 1999 yılının ilk aylarında Palo Alto’daki yeni mekanına taşındı. 3-4 ay sonra yapılan açıklamada 25 milyon dolar yatırım aldıktan sonra da Mountain View'e, daha büyük bir alana taşındıklarını açıklamışlardır.

Tüm bu başlangıçların ardından Google, 2016 yılı itibariyle dünya çapında bir şirket olmasının yanı sıra 131 milyar dolarlık değeri ve piyasaya sürdüğü yeni fikirleriyle de teknolojinin ve ekonomi dünyasının odak noktası olmuştur.

Google Haberleri

 • Google’ın bu yeniliğine en çok şirketler sevinecek

  Teknoloji, 15 Kasım 2018

  Google’ın bu yeniliğine en çok şirketler sevinecek

  Google, Haritalar uygulamasına mesajlaşma özelliğini ekliyor. Kullanıcılar, bu yeni özellikle Google Haritalar üzerinden çevrelerindeki işletmeler ile doğrudan iletişime geçebilecek.

 • Google’ın hesabı ‘hack’lendi!

  Teknoloji, 14 Kasım 2018

  Google’ın hesabı ‘hack’lendi!

  Bitcoin dolandırıcılarının yeni hedefi Google oldu. Şirketin Twitter’daki G Suite hesabını ele geçiren dolandırıcılar, “1 Bitcoin verin, 2 Bitcoin’lik geri ödeme alın” mesajını paylaştı.

 • Yeni Chrome 'hayat kurtaran' bir özellikle geliyor!

  Teknoloji, 10 Kasım 2018

  Yeni Chrome 'hayat kurtaran' bir özellikle geliyor!

  İnternet tarayıcısı Google Chrome’un yeni sürümü Chrome 71, kullanıcılardan izinsiz olarak para almaya çalışan sitelere karşı uyaracak. Google dolandırıcılık yapan siteleri kara listeye alacak.

  Google eylemi ilk sonucunu verdi

  Teknoloji, 09 Kasım 2018

  Google eylemi ilk sonucunu verdi

  Google'da yaşanan cinsel tacizleri ve eşitsizlik politikalarını protesto etmek için sokaklara dökülen çalışanların eylemi sonrası Google, cinsel taciz politikasını güncelledi. "Hatalarımız oldu" diyen Google CEO’su Sundar Pichai de özür diledi.

  Google’dan çalışanlarına uyarı: Az için!

  Teknoloji, 09 Kasım 2018

  Google’dan çalışanlarına uyarı: Az için!

  Google, şirket içinde yaşanan taciz olaylarının beşte birinin alkol nedeniyle meydana geldiğini iddia etti. Birim yöneticilerini bu işi önlemek için ekipler kurmaya çağıran şirket “Google’da işyerinde veya Google ile ilgili bir etkinlikte aşırı alkol tüketimi yasaktır” açıklaması yaptı.

 • Samsung’un katlanabilir telefonu göründü

  Teknoloji, 08 Kasım 2018

  Samsung’un katlanabilir telefonu göründü

  Samsung’un katlanabilir akıllı telefonu resmi olarak ilk kez göründü. Şirket, San Francisco’da düzenlediği mobilde yeni bir kullanıcı deneyimi için ekranı katlanabilen, açılınca tablet büyüklüğe erişen yeni telefonunu da ilk kez kamuoyunun karşısına çıkardı.

 • Yandex CEO'su: Türkiye'de bu soruyu hiç sevmiyorum!

  Teknoloji, 07 Kasım 2018

  Yandex CEO'su: Türkiye'de bu soruyu hiç sevmiyorum!

  Brand Week Istanbul etkinliğine katılan Yandex'in kurucusu ve CEO'su Arkady Volozh, "Türkiye’de yatırım yapmak istiyoruz ama bizim asıl amacımız, burada tüketici hizmetleri sunmak. Mesela araç paylaşımı İstanbul’da yok" dedi.

 • İş bırakan Google çalışanları sokaklarda...

  Teknoloji, 02 Kasım 2018

  İş bırakan Google çalışanları sokaklarda...

  Google çalışanları, şirkette yaşanan cinsel tacizleri ve eşitsizlik politikalarını protesto etmek için sokaklara döküldü. Dünya genelinde 50’ye yakın ofisinde 90 binden fazla çalışanı olan eyleme, on binlerce kişi katıldı. İşte ö gösterilerden çarpıcı kareler...

  Google çalışanları bugün protesto için sokaklarda

  Teknoloji, 01 Kasım 2018

  Google çalışanları bugün protesto için sokaklarda

  Google’da yaşanan cinsel tacizleri ve eşitsizlik politikalarını protesto eden binlerce şirket çalışanı bugün sokaklara çıkıyor. Çalışanların Alphabet ve Google yönetiminden talepleri şunlar….

  Otonom testlerini sürücüsüz yapacak

  Otomobil, 31 Ekim 2018

  Otonom testlerini sürücüsüz yapacak

  Google'in çatı şirketi Alphabet'in sürücüsüz otomobil birimi Waymo, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde araç içinde şoför olmadan sürücüsüz araç (otonom) testi yapma izni aldı. 60 firmanın otonom testlerini gerçekleştirdiği Kaliforniya'da, söz konusu firmalardan acil durumlar için aracın içinde şoför bulundurmaları isteniyor. Waymo'nun aldığı izin bu anlamda bir ilk olurken, şirketin araçlarına saatte 100 kilometre hız sınırı getirildi. Uzmanlar, söz konusu kararın otonom araçların ticarileştirilme sürecini hızlandıracağını kaydediyor

 • Borsa düştü! 2 günde 19 milyar dolar kaybetti

  İş-Yaşam, 30 Ekim 2018

  Borsa düştü! 2 günde 19 milyar dolar kaybetti

  Jeff Bezos, geçen sene eylül ayında 81 milyar dolar servetini bu yılın eylül ayında 160 milyar dolara çıkararak dünyanın açık ara en zengini olmuştu. Bu süreçte Amazon'un değeri de 1 trilyon doları geçmişti. Öte yandan NASDAQ'da yaşanan düşüş ve Amazon hisselerinin son 2 günde yüzde 14 düşmesiyle Jeff Bezos'un serveti 19 milyar eridi. Amazon'un son 1 aydaki kaybı da yüzde 24'ü buldu ve e-ticaret devinin değeri 750 milyar dolara indi

 • 2007'den bugüne Google'ın 29 Ekim doodle'ları

  Teknoloji, 29 Ekim 2018

  2007'den bugüne Google'ın 29 Ekim doodle'ları

  İnternet devi Google, ana sayfasındaki Cumhuriyet Bayramı için hazırlanan "doodle" (özel logo) ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 95. yıl dönümünü kutladı. 2007 yılından bu yana Türkiye'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özel olarak tasarladığı “doodle”ları ana sayfasına taşıyan Google’ın geçmişten bugüne hangi yıllarda hangi Cumhuriyet Bayramı ‘doodle’larını hazırladığını derledik. İşte o doodle’lar...

 • 1.5 milyar kişi onu kullanıyor

  Teknoloji, 29 Ekim 2018

  1.5 milyar kişi onu kullanıyor

  Google’ın e-posta servisi Gmail’in aktif kullanıcı sayısı 1.5 milyara ulaştı. 2004 yılında açılan Gmail’in 500 milyon kişiye ulaşması 8 yılı alırken, ikinci 500 milyon kullanıcı 4 yılda, üçüncü 500 milyon kullanıcı ise 2.5 yıllık dönemde geldi.

  Google 29 Ekim'i unutmadı!

  Dünya, 29 Ekim 2018

  Google 29 Ekim'i unutmadı!

  Google, ana sayfasındaki Cumhuriyet Bayramı'na özel hazırlanan "doodle" ile Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı

  Her gün 375 milyon dolar kazandı ama yetmedi!

  Teknoloji, 26 Ekim 2018

  Her gün 375 milyon dolar kazandı ama yetmedi!

  İnternet devi Google, bu yılın 3. Çeyreğinde 33.7 milyar dolarla tarihini en yüksek gelirine ulaştı. Ancak analistlerin “Beklentilerin altında” değerlendirmesi sonrası, Google’ın çatı şirketi Alphabet hisseleri düşüşe geçti.

 • Cinsel taciz nedeniyle 48 çalışanını kovdu

  Dünya, 26 Ekim 2018

  Cinsel taciz nedeniyle 48 çalışanını kovdu

  ABD'li teknoloji şirketi Google, cinsel taciz iddiaları nedeniyle son iki yılda 48 çalışanının işine son verdiğini duyurdu.

 • 7 yılın türbülansı 200 milyar doları sildi!

  Teknoloji, 25 Ekim 2018

  7 yılın türbülansı 200 milyar doları sildi!

  ABD borsalarındaki kayıplar en çok teknoloji şirketlerini sarstı. Apple, Amazon, Google, Microsoft, Facebook ve Netflix, bir günde 205 milyar dolar kaybetti.

 • Teknoloji devinin sonu mu geliyor? Yasa kapıda

  Teknoloji, 25 Ekim 2018

  Teknoloji devinin sonu mu geliyor? Yasa kapıda

  Video paylaşım platformu YouTube'un CEO'su, Avrupa Komisyonu'nun teklif olarak sunduğu internet üzerinde telif hakkı düzenlemelerinin YouTube'un sonu olabileceği uyarısı yaptı. Avrupa Komisyonu'nun komitelere sunduğu yeni internet düzenlemelerinin 13'üncü maddesi, sosyal paylaşım sitelerindeki içerik paylaşımlarının telif hakkı uygulaması sebebiyle sonu olabilir

  Geri sayım başladı, kapanmadan indirin!

  Teknoloji, 23 Ekim 2018

  Geri sayım başladı, kapanmadan indirin!

  Google, 2.2 milyar kullanıcısı olan sosyal ağı Google+’ı kapatma kararı aldı. Süreç tamamlandığında bu platformdaki kullanıcı verileri de silinecek. Peki kapanmadan önce Google+ verilerinizi indirmek için ne yapmalısınız?