KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Google

Bilgisayar sistemlerinin kullanıcılar için henüz yeni yeni kullanılabilir hale geldiği 1995 yılında tanışan Larry Page ve Sergey Brin adlı iki arkadaş, bu tanışma ile tüm dünyayı değiştirebilecek yeni bir enformasyon kaynağını oluşturmanın ilk adımını atmıştır.

Michigan Üniversitesinden mezun olan 22 yaşındaki Larry, Stanford üniversitesine gitmek için planlar yapmaya başlamıştı. Stanford'a kayıt amaçlı giden Larry'e etrafı gezdirme görevi ise okul yönetimi tarafından Sergey'e verilmişti. O yıl içerisinde arkadaşlıkları pekişen ikili, 1996 yılında BackRub adlı küçük bir arama motoru için çalışmaya başlar. Stanford Üniversitesinin sunucularında bir yıldan uzun süre faaliyet gösteren sistem, çok fazla bant genişliği kapsamaya başlamıştır.

1997 yılında bu durumun üstesinden gelmeye kararlı olan Larry-Sergey ikilisi, aldıkları kararı harekete geçirmek için haftanın ilk iş günü olan 15 Eylül Pazartesi günü işe koyulur ve 1 rakamı ile 100 tane sıfırı temsil eden matematiksel bir ifade "Googol"dan yola çıkarak Google.com adresini tescil ettirir. Larry-Sergey ikilisi bu kelimeyi seçerek internetteki sonsuz bilgiyi organize etme hedefini yansıtmıştır.

Girişimlerine bir anda Andy Bechtolsheim adlı bir kişinin 100 bin dolarlık çek yazması, daha bir kuruluş bile olmayan Google'ın vizyonunun genişliğini gösterir nitelikte olmuştur.

Google kurucuları Larry Page(solda) ve Sergey Brin

DOODLE ORTAYA ÇIKIYOR

Özel günlerde yayınladığı hareketli ve günün anlam ve önemini yansıtan doodle'leri ilgi çekmeyi başaran Google'ın ilk doodle'ı ise biraz tesadüfü ortaya çıkmıştır. Büyük bir şirkete sahip olacaklarının farkında olmayan 24-25 yaşlarındaki hayatı yaşamak isteyen iki genç adamın, Nevada çölünde düzenlenen Burning Man festivaline katılmak istemeleri sonrası arkalarında boş kalacak olan minik ofisleri için bir uyarı bırakmak düşünceleri ilk doodle'yi meydana getirmiştir.

Google ekibinin birkaç gün boyunca bu festivale katılacağını belirtmek için logonun üzerine festivalin simgesini dahil etmeleri doodle konusunda ilk adım olmuştur.

ŞİRKET RESMİ OLARAK KURULUYOR

Larry-Sergey ikilisi işlerin kısa sürede yoluna girmesi üzerine 4 Eylül 1998 tarihinde şirket başvurusu yapmış ve Andy Bechtolsheim'den aldıkları 100 bin liralık parayı şirket için açtıkları banka hesabına yatırarak ilk adımı atmıştır.

Larry ve Sergey aynı ay içerisinde ilk çalışanlarını işe aldılar. Yeni kurulan Khan Academy eğitim şirketine katılmadan önce Google'da 10 yılı aşkın bir süre çalışan Craig Silverstein, Stanford'da Bilgisayar Bilimleri doktorası yapan bir öğrenciydi.

BÜYÜME KENDİSİNİ GÖSTERİYOR

Google, şirket çalışanlarının sayısı sekize ulaşınca garajdan bozma ofise sığamaz hale geldi ve 1999 yılının ilk aylarında Palo Alto’daki yeni mekanına taşındı. 3-4 ay sonra yapılan açıklamada 25 milyon dolar yatırım aldıktan sonra da Mountain View'e, daha büyük bir alana taşındıklarını açıklamışlardır.

Tüm bu başlangıçların ardından Google, 2016 yılı itibariyle dünya çapında bir şirket olmasının yanı sıra 131 milyar dolarlık değeri ve piyasaya sürdüğü yeni fikirleriyle de teknolojinin ve ekonomi dünyasının odak noktası olmuştur.

Google Haberleri

 • Google, 'Rekabet'e küresel başarı getirdi!

  Teknoloji, 05 Mart 2021

  Google, 'Rekabet'e küresel başarı getirdi!

  Rekabet Kurumu’nun Türkiye’de 2020 yılında Google’a karşı yürüttüğü soruşturmalarda aldığı kararlar, dünya genelinde “Yılın En İyi Rekabet Kararı”na aday gösterildi.

 • GAFAM ne kadar büyük?

  Teknoloji, 01 Mart 2021

  GAFAM ne kadar büyük?

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’un "Dünya GAFAM'dan büyüktür” ifadelerini kullandığı, Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft (kısaca GAFAM) ne kadar büyük? İşte değerleri, gelirleri ve kârları...

 • 'Haber yasağını' kaldırıyor

  Teknoloji, 23 Şubat 2021

  'Haber yasağını' kaldırıyor

  Avustralya, sosyal medya platformu Facebook'un ülkedeki kullanıcıların haber paylaşma yasağını kaldırma kararı aldığını duyurdu.

  'Facebook bizi korkutamaz!'

  Teknoloji, 19 Şubat 2021

  'Facebook bizi korkutamaz!'

  Google ve Facebook'un platformlarında paylaşılan haberler için bu içerikleri üreten medya şirketlerine ödeme yapmasını zorunlu kılan Avustralya, fitili ateşledi. Google kısmen anlaşmaya vardı, Facebook ise hâlâ direniyor ama bu haksız rekabet kavgası şu çağrı ile dünyaya yayılıyor: “Teknoloji devlerine kullandıkları içerikler için haber kuruluşlarına ödeme yapma şartı getirilmeli." İşte manşetlere "Faceblock" olarak taşınan Avustralya’nın Facebook ve Google ile yaşadığı kavganın arkasında yatanlar...

  Google'dan haberler için dev adım

  İş-Yaşam, 18 Şubat 2021

  Google'dan haberler için dev adım

  Avustralya'da internet şirketlerinin haber ve içerik üreten kuruluşlara telif ödemesini zorunlu kılacak yasa Senato'ya sunulurken Google, tarihi bir adımla ülkenin en büyük yayın grubu, Rupert Murdoch'a ait News Corp ile anlaşmaya vardı. Daha önce Fransa başta olmak üzere çeşitli ülkelerde de telif ödemesi için 500 yayıncıyla anlaşan Google'ın ödeyeceği miktar açıklanmadı ancak Google, telif anlaşmaları için küresel çapta 1 milyar dolar yatırım yapacağını belirtmişti. Öte yandan, Facebook ise Google'ın aksine platformunda Avustralyalı haber ve hükümet kuruluşlarını bloke etmeye başladı

 • Avustralya - Facebook savaşı!

  BBC, 18 Şubat 2021

  Avustralya - Facebook savaşı!

  Avustralya'da Parlamento'nun alt kanadının onayladığı ve Senato'ya sunulan sosyal medya yasa tasarısı, hükümet ile Facebook'u karşı karşıya getirdi. Yasa, Avustralya merkezli haber kuruluşlarının Facebook ve Google'da yayımlanan içerikleri için pay almasını öngörüyor. Facebook, yeni sosyal medya yasa tasarısına karşı, bu sabahtan itibaren Avustralya'da haber kuruluşlarının içeriklerine ve bazı hükümet sitelerine engel koydu. Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise Facebook'a tepki göstererek, "Bizi korkutamayacaklar" dedi. Scott Morrison Facebook'un kararını "küstah ve hayal kırıcı" diye niteledi, büyük teknoloji şirketlerinin dünyayı değiştiriyor olabileceğini ama dünyayı yönetemeyeceklerini kaydetti.

 • Ford ve Google’dan iş birliği

  Otomobil, 02 Şubat 2021

  Ford ve Google’dan iş birliği

  Ford ve Google, mobilite hizmetleri sunmak ve Ford’un dönüşüm planını hızlandırmak için iş birliği gerçekleştirdiklerini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, Ford, iş birliği kapsamında Google'ın veri, yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) alanlarındaki uzmanlığından yararlanmak üzere Google Cloud'u bulut sağlayıcısı olarak tercih etti. Altı yıllık iş birliği kapsamında 2023 yılından itibaren tüm fiyat seviyeleri dahil olmak üzere gelecekteki Ford ve Lincoln modelinde, entegre Google uygulamaları ve hizmetleri Android tarafından sağlanacak

 • Google Türkiye'nin ilk doktorunu unutmadı

  Yaşam, 02 Şubat 2021

  Google Türkiye'nin ilk doktorunu unutmadı

  Dünyanın en büyük arama motoru Google, 2 Şubat 2021 tarihine özel ilk Türk kadın doktor Safiye Ali'ye özel doodle yayınladı. Anne çocuk sağlığı üzerine çalışmalar yapan Safiye Ali’nin adı Süt Damlası Bakımevleri ile anılır. Peki Safiye Ali kimdir? Safiye Ali neden gündem oldu? İşte Safiye Ali hakkında...

  Orada bir ofis var uzakta!

  İş-Yaşam, 26 Ocak 2021

  Orada bir ofis var uzakta!

  Koç Holding 35 bin ofis çalışanının kalıcı olarak uzaktan çalışmaya geçeceğini bildirdi. Koronavirüs salgınıyla beraber uzaktan çalışmanın yararlarını gören Microsoft, Twitter, Facebook, Google, PSA Group gibi devler de daha önce işgüçlerinin önemli bir bölümünün pandemi sonrası da uzaktan çalışmaya devam edeceğini açıklamıştı

  Fransa'da anlaşma, Avustralya'da tehdit

  Teknoloji, 22 Ocak 2021

  Fransa'da anlaşma, Avustralya'da tehdit

  Google, içeriklerinin arama sonuçlarında yer alması için Fransız basınına ücret ödemeyi kabul ederken, benzer bir düzenlemeyi getirmeye hazırlanan Avustralya'yı ülkeden çekilmekle tehdit etti

 • Google'dan yılın ilk günü 2021 için Doodle!

  Gündem, 01 Ocak 2021

  Google'dan yılın ilk günü 2021 için Doodle!

  Dünyanın en büyük arama motoru Google'dan "Yeni yılın ilk günü 2021" şeklinde özel bir doodle kullanııları ile paylaştı. Google yılın diğer önemli günlerinde olduğu gibi son gününde de kullanıcılarına mesaj vermeyi ihmal etmedi. İşte Google'ın 2021 Doodle'ı.

 • Google 2020 yılbaşı için Doodle yayınladı

  Gündem, 31 Aralık 2020

  Google 2020 yılbaşı için Doodle yayınladı

  Dünyanın en popüler arama motoru Google, yılın son günü kullanıcılarına yeni yıl sürprizi yaptı. Yılbaşı nedeniyle bir Doodle hazırlayan Google, görselde guguk kuşu görseli detayına dikkat çekti. Dünyada miladi takvimi kullanan pek çok ülke 1 Ocak gününü yılbaşı olarak kabul ediyor. İşte Google 2020 yılbaşı doodle'ı

 • 2020'de trilyon dolarlar onlara yağdı!

  Teknoloji, 31 Aralık 2020

  2020'de trilyon dolarlar onlara yağdı!

  Dünyanın koronavirüs ile sarsıldığı 2020 yılı, teknoloji devlerini ihya etti. Apple 2 trilyon doları da aşarken; Apple, Google, Amazon, Microsoft ve Facebook’tan oluşan 5’li bir yılda değerlerine 2.6 trilyon dolar daha ekledi. Salgın ile yıldızı dünya genelinde parlayan Zoom’un değeri ise 5’e katlandı. Necdet Çalışkan’ın haberi...

  Biz unutuyoruz ama onlar unutmuyor!

  Teknoloji, 29 Aralık 2020

  Biz unutuyoruz ama onlar unutmuyor!

  Araştırmalar, çoğu kullanıcının ortalama 75 online hesabı ve şifresi bulunduğunu söylüyor. Bu hesaplardan bazıları kullanıcılar tarafından günlük olarak kullanılırken çoğunun unutulduğuna dikkat çeken siber güvenlik uzmanları, hacker’ların unutulan hesaplar üzerinden kişisel verileri ifşa edebileceği konusunda uyarıyor.

  Google’dan Türkiye’deki esnafa destek

  Teknoloji, 24 Aralık 2020

  Google’dan Türkiye’deki esnafa destek

  Google, Türkiye’deki KOBİ’leri pandemi koşullarında destekleme amacıyla  Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi desteği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu (TESK) işbirliğiyle Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar Programı’nı başlattı. 12 milyon dolar değerinde finansal desteği kapsayan program, 1.5 milyon bireyin ve işletmenin dijital yetenekler kazanarak büyümesini amaçlıyor.

 • Google ve Facebook'tan 'dava' iş birliği

  Teknoloji, 22 Aralık 2020

  Google ve Facebook'tan 'dava' iş birliği

  Google ile Facebook'un çevrim içi reklam işbirliğine dair olası incelemelere karşı -ABD'de antitröst yasalarına aykırı olabilecek şekilde- birbirini destekleme konusunda anlaştıkları belirtil

 • Google çöktü mü?

  Teknoloji, 14 Aralık 2020

  Google çöktü mü?

  Google ve gmail çöktü mü? Son dakika gelişmesine göre Google kullanıcıları saat 14.00'ten itibaren Google'ın mail hizmeti olan Gmail'e erişimde sorun yaşamaya başladı. Peki, Google ve Gmail çöktü mü? İşte, Google'dan yapılan son dakika açıklaması...

 • 2020'nin en çok aranan oyuncuları

  Dünyadan, 10 Aralık 2020

  2020'nin en çok aranan oyuncuları

  Google, 2020'de adı en çok aranan oyuncuları açıkladı. Özellikle ABD'den alınan verilerek dayandırılarak, bu yıl en çok "Google'lanan" 10 oyuncu sıralandı. İşte o isimler ve sosyal medyada bu kadar aranmalarına neden olan konular...

  Yılın Özeti: EBA, dolar, Corona...

  Teknoloji, 09 Aralık 2020

  Yılın Özeti: EBA, dolar, Corona...

  Google, Türkiye’de ve dünyada 2020 yılının arama sonuçlarında öne çıkan trendleri (Google Year in Search 2020) açıkladı. Buna göre Türkiye’de yılın arama trendlerine “EBA”, “Dolar kaç TL”, “Corona virüsü” ve “Deprem” damga vurdu.