KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Google

Bilgisayar sistemlerinin kullanıcılar için henüz yeni yeni kullanılabilir hale geldiği 1995 yılında tanışan Larry Page ve Sergey Brin adlı iki arkadaş, bu tanışma ile tüm dünyayı değiştirebilecek yeni bir enformasyon kaynağını oluşturmanın ilk adımını atmıştır.

Michigan Üniversitesinden mezun olan 22 yaşındaki Larry, Stanford üniversitesine gitmek için planlar yapmaya başlamıştı. Stanford'a kayıt amaçlı giden Larry'e etrafı gezdirme görevi ise okul yönetimi tarafından Sergey'e verilmişti. O yıl içerisinde arkadaşlıkları pekişen ikili, 1996 yılında BackRub adlı küçük bir arama motoru için çalışmaya başlar. Stanford Üniversitesinin sunucularında bir yıldan uzun süre faaliyet gösteren sistem, çok fazla bant genişliği kapsamaya başlamıştır.

1997 yılında bu durumun üstesinden gelmeye kararlı olan Larry-Sergey ikilisi, aldıkları kararı harekete geçirmek için haftanın ilk iş günü olan 15 Eylül Pazartesi günü işe koyulur ve 1 rakamı ile 100 tane sıfırı temsil eden matematiksel bir ifade "Googol"dan yola çıkarak Google.com adresini tescil ettirir. Larry-Sergey ikilisi bu kelimeyi seçerek internetteki sonsuz bilgiyi organize etme hedefini yansıtmıştır.

Girişimlerine bir anda Andy Bechtolsheim adlı bir kişinin 100 bin dolarlık çek yazması, daha bir kuruluş bile olmayan Google'ın vizyonunun genişliğini gösterir nitelikte olmuştur.

Google kurucuları Larry Page(solda) ve Sergey Brin

DOODLE ORTAYA ÇIKIYOR

Özel günlerde yayınladığı hareketli ve günün anlam ve önemini yansıtan doodle'leri ilgi çekmeyi başaran Google'ın ilk doodle'ı ise biraz tesadüfü ortaya çıkmıştır. Büyük bir şirkete sahip olacaklarının farkında olmayan 24-25 yaşlarındaki hayatı yaşamak isteyen iki genç adamın, Nevada çölünde düzenlenen Burning Man festivaline katılmak istemeleri sonrası arkalarında boş kalacak olan minik ofisleri için bir uyarı bırakmak düşünceleri ilk doodle'yi meydana getirmiştir.

Google ekibinin birkaç gün boyunca bu festivale katılacağını belirtmek için logonun üzerine festivalin simgesini dahil etmeleri doodle konusunda ilk adım olmuştur.

ŞİRKET RESMİ OLARAK KURULUYOR

Larry-Sergey ikilisi işlerin kısa sürede yoluna girmesi üzerine 4 Eylül 1998 tarihinde şirket başvurusu yapmış ve Andy Bechtolsheim'den aldıkları 100 bin liralık parayı şirket için açtıkları banka hesabına yatırarak ilk adımı atmıştır.

Larry ve Sergey aynı ay içerisinde ilk çalışanlarını işe aldılar. Yeni kurulan Khan Academy eğitim şirketine katılmadan önce Google'da 10 yılı aşkın bir süre çalışan Craig Silverstein, Stanford'da Bilgisayar Bilimleri doktorası yapan bir öğrenciydi.

BÜYÜME KENDİSİNİ GÖSTERİYOR

Google, şirket çalışanlarının sayısı sekize ulaşınca garajdan bozma ofise sığamaz hale geldi ve 1999 yılının ilk aylarında Palo Alto’daki yeni mekanına taşındı. 3-4 ay sonra yapılan açıklamada 25 milyon dolar yatırım aldıktan sonra da Mountain View'e, daha büyük bir alana taşındıklarını açıklamışlardır.

Tüm bu başlangıçların ardından Google, 2016 yılı itibariyle dünya çapında bir şirket olmasının yanı sıra 131 milyar dolarlık değeri ve piyasaya sürdüğü yeni fikirleriyle de teknolojinin ve ekonomi dünyasının odak noktası olmuştur.

Google Haberleri

 • En yenilikçi artık o!

  Teknoloji, 24 Haziran 2020

  En yenilikçi artık o!

  2005 yılından bu yana açıklanan “En Yenilikçi 50 Şirket” listesinin 2020 yılı sonuçları açıklandı. Zirvenin geçen yılki sahibi Google tahtından olurken, en büyük çıkışı ise 42 sıra birden yükselen Çinli Huawei yaptı.

 • Çocuklarınızı tuzaklardan koruyun!

  Teknoloji, 23 Haziran 2020

  Çocuklarınızı tuzaklardan koruyun!

  Çocuklar bu yaz tatilinde daha çok eve kapanıp, daha çok akıllı cihazlarda vakit geçiriyor. Ancak siber zorbalar da boş durmuyor; Facebook’undan YouTube’una; sosyal medyasından, online video sitelerine sakıncalı içerik ve tehlikeli yöntemlerle çocukları tuzaklarına düşürmeye çalışıyor. Peki “Acaba çocuğum telefonda, tablette, internette ne yapıyor?” diye endişe duyan ebeveynler ne yapmalı? İşte çocuklarınızın gizliliğini ve mahremiyetini sağlayabileceğiniz uygulamalar, bunların yapabildikleri ve yapamadıkları... Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • ABD ile AB arasında "Google vergisi" krizi

  Dünya, 18 Haziran 2020

  ABD ile AB arasında "Google vergisi" krizi

  Avrupa ülkeleri, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Google ve Facebook gibi internet devlerine uygulanacak vergilerin görüşüldüğü Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) müzakerelerinden çekilmesine sert tepki gösterdi.

  Meraklısına 75 bin dolara robot köpek!

  Teknoloji, 17 Haziran 2020

  Meraklısına 75 bin dolara robot köpek!

  Geliştirdiği insansı robotlarla dikkatleri üzerine toplayan Boston Dynamics, nihayet satışa aşamasına geldi. Şirketin ürettiği dört ayaklı robot köpek “Spot” resmen satışa sunuldu. İşte 74 bin 500 dolarlık fiyat etiketine sahip olan Boston Dynamics Spot ve yapabildikleri...

  Şişme havuz, sütlü nuriye!

  Teknoloji, 17 Haziran 2020

  Şişme havuz, sütlü nuriye!

  Google koronavirüs sırasında değişen tüketici davranışlarını ve yükselen perakende kategorilerini analiz eden yeni bir interaktif aracını kullanıma açtı. Türkiye’de “Yükselen Perakende Kategorileri”nde “sütlü nuriye” ile “şişme havuz” zirveye çıktı.

 • Hangi ülke, ne arıyor?

  Teknoloji, 15 Haziran 2020

  Hangi ülke, ne arıyor?

  Google Arama Trendleri raporuna göre, geçen haftalarda Türkiye’de en çok “ne zaman açılacak” cümlesi arandı. Ayrıca “üniversite sınavı”, “kapıda ödeme” ve “sipariş takip” aramalarında artış gözlemlendi. Almanlar spor salonlarını, İngilizler ailelerini, Polonyalılar anaokullarını merak etti. Rusya’da “zihin sağlığı”, Danimarka’da “vücut kitle endeksi”, İspanya’da “online spor”, Polonya’da “dash diyeti” arandı.

 • Apple bir barajı daha aştı!

  Teknoloji, 11 Haziran 2020

  Apple bir barajı daha aştı!

  ABD'li teknoloji devleri arasındaki 1 trilyon doların ardından 1.5 trilyon dolarlık ilk şirket olabilme yarışının kazananı da belli oldu. Bir teknoloji devi daha 1 trilyon dolar barajını aştı. 5 büyük teknoloji şirketinin toplam değeri ise 6 trilyon doları da geride bıraktı. Necdet Çalışkan'ın haberi

 • Geliri de bana, vergisi de!

  Teknoloji, 03 Haziran 2020

  Geliri de bana, vergisi de!

  ABD dışındaki milyarlarca kullanıcıdan trilyonlarca dolar kazanan ABD’li teknoloji şirketlerine birer birer getirilen dijital hizmet vergisi, Trump yönetimini rahatsız etti. Diğer ülkelerde vergi vermeden yoluna devam etmek isteyen ABD, şirketlerinin sunduğu dijital hizmetlere vergi getiren ülkeleri incelemeye aldığını duyurdu.

  Dijital pazarlama roman oldu!

  Teknoloji, 03 Haziran 2020

  Dijital pazarlama roman oldu!

  İki sosyal medya uzmanının hayatları pahasına günümüz dijital pazarlama tekniklerini öğrenmek zorunda kalmalarını konu alan dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanlığı odaklı roman “Mecburdum” okurlarla buluştu.

  Google 'rekabet' savunması yapacak

  Teknoloji, 22 Mayıs 2020

  Google 'rekabet' savunması yapacak

  Rekabet Kurumu, Google hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı hakkında tarih paylaştı. Kurumdan yapılan açıklamada, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısının 1 Temmuz'da yapılacağı kaydedildi

 • WhatsApp'a yeni özellik: 8'e çıkıyor

  Teknoloji, 22 Nisan 2020

  WhatsApp'a yeni özellik: 8'e çıkıyor

  Koronavirüs ile video konferans uygulamalarına olan talebin artması WhatsApp’ı da harekete geçirdi. WhatsApp görüntülü grup görüşme özelliğini yenilemeye hazırlanıyor. iOS ve Android'e gelecek güncelleme ile WhatsApp üzerinden yapılan görüntülü grup görüşmelerinde katılımcı sayısı 4'ten 8'e çıkacak.

 • P serisinin 40’ı çıktı!

  Teknoloji, 22 Nisan 2020

  P serisinin 40’ı çıktı!

  Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei, kendi mobil servisleri ve uygulama mağazası ile gelen P40 serisini Türkiye’de satışa sundu. İşte  P40 Pro, P40 ve P40 lite’tan oluşan Huawei P40 serisinin özellikleri ve fiyatları…

 • 1 milyar telefon risk altında!

  Teknoloji, 21 Nisan 2020

  1 milyar telefon risk altında!

  Google’nin yayınladığı son raporla Android cihazların yüzde 42’sinin hâlâ Marshmallow veya daha önceki sürümlerle çalıştığı belirlendi. Dünya genelinde toplam sayısı 1 milyarı aşan bu Android cihazlar, artık güvenlik güncellemeleri almadığı için kötü amaçlı yazılımlara ve virüslere karşı da savunmasız durumda.

  Hangisinin hızı ne kadar düştü?

  Teknoloji, 15 Nisan 2020

  Hangisinin hızı ne kadar düştü?

  Koronavirüs ile eve kapanan milyonlarca kişinin artan internet kullanımı, sosyal medya ve e-ticaret platformlarının hızlarına nasıl yansıdı? İşte Avrupa için yapılan araştırmanın sonuçlarına göre mart ayında bağlantı hızı en çok düşenler ve artışa geçenler...

  'Korona'ya karşı ortak savaş açtılar!

  Teknoloji, 11 Nisan 2020

  'Korona'ya karşı ortak savaş açtılar!

  Apple ve Google tarafından koronavirüsün takibi için ortak geliştirilen uygulamayla, Bluetooth açık tutulduğunda kullanıcıların kimlerle temasta olduğu kayıt altına alınacak. Böylece eğer bir kişi virüse yakalanırsa daha önce görüştüğü kişilere ulaşılabilecek. Hem iOS hem de Android platformunda çalışacak olan uygulama, gelecek ay uygulama mağazalarında yerini alacak.

 • Google haberler için ödeme yapmalı!

  Teknoloji, 09 Nisan 2020

  Google haberler için ödeme yapmalı!

  Fransa, Google’ın içeriklerini kullanabilmek için Fransız haber ajansları ve yayıncılık kuruluşlarına ödeme yapmak zorunda olduğuna karar verdi. Google’ın haber içeriklerini ve fotoğrafları alıp arama listesinde gösterdiği için insanların haber sitelerine girme ihtiyacının kalmadığını ve bu yüzden basın kuruluşlarının yılda 300 milyon Euro’yu bulan bir gelir kaybı yaşadığı belirtilirken; Fransız rekabet otoritesi de "Google'ın uygulamaları basın sektörüne ciddi zarar veriyor” açıklamasını yaptı.

 • Hangi ülkeler 'evde kal'dı?

  Teknoloji, 04 Nisan 2020

  Hangi ülkeler 'evde kal'dı?

  Koronavirüs ile mücadele için yapılan, "Evde kalın", "Zorunlu olmadıkça sokağa çıkmayın" çağrılarına hangi ülke, ne oranda uydu? Google Türkiye dahil kullanıcıların konum verilerinden 131 ülkenin koronavirüs hareketliliğini analiz etti. Ortaya çıkan sonuçlar Türkiye'nin hâlâ sokakla ilişkisini yeterli düzeyde kesmediğini de gözler önüne serdi. Necdet Çalışkan'ın analizi...

 • 'Korona' internete sıçradı!

  Teknoloji, 03 Nisan 2020

  'Korona' internete sıçradı!

  Siber saldırganların yeni gözdesi "Koronavirüs" ve "Zoom" oldu. Yılbaşından bu yana dünya genelinde "coronavirus" ile ilişkili 51 binden fazla internet alan adı kayıt altına alındı. Türkiye'de de son günlerin en popüler uygulaması olan "Zoom" ile ilişkili 1700'den fazla internet alan adı kayıt ettirildi. Bu rakamın dörtte biri son 2 haftada geldi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi de vatandaşları uyardı: Kolonya hediyesine kanmayın! Necdet Çalışkan'ın haberi...

  Netflix'ten koronavirüs hamlesi!

  Teknoloji, 20 Mart 2020

  Netflix'ten koronavirüs hamlesi!

  Milyonlarca insan koronavirüs nedeniyle eve kapanıp, internete yüklenince, online dizi ve film izleme platformu Netflix önemli bir adım attı. Şirket, platformunun sağlıklı bir şekilde hizmet vermeye devam edebilmesi için önümüzdeki 30 gün boyunca yayın kalitelerini düşürme kararı aldı. Benzer bir adım YouTube'tan da geldi.