KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Microsoft

1970'lerde Bill Gates ve Paul Allen adlı iki genç kişisel bilgisayarların geleceğe açılan bir kapı olduğunu gördü.
1975'te Gates ve Allen Microsoft adında bir ortaklık kurdu. Yeni başlayan çoğu şirkette olduğu gibi Microsoft da işe küçük atılımlarla başladı. İleride her masaüstünde ve her evde bir bilgisayar olacağını öngörüyorlardı.

MS-DOS'un doğuşu

Haziran 1980'de IBM, "Chess" kod adlı bir proje için Microsoft ile temas kurdu. Bunun üzerine Microsoft, bilgisayar donanımını yöneten veya çalıştıran ve bilgisayar donanımı ile sözcük işlemci gibi programlar arasındaki boşluğu kapatan bir yazılıma, yeni bir işletim sistemine odaklandı.şletim sistemi, bilgisayar programlarının çalışması için bir temel oluşturacaktı. Bu yeni işletim sistemlerine "MS-DOS" adını verdiler. MS-DOS çok etkili olmuştu, ancak çoğu insan için anlaşılması oldukça zordu. İşletim sistemi geliştirmenin daha iyi bir yöntemi olmalıydı.

Windows 1.0 ve Windows adının ortaya çıkışı

Microsoft ,yeni bir işletim sisteminin ilk sürümü üzerinde çalışmaya başladı. Projenin kod adı Arabirim Yöneticisi'ydi ve piyasaya çıktından sonra da bu adın kullanılması düşünülüyordu, ancak daha sonra Windows'un kullanılmasına karar verildi, çünkü bu ad yeni sistemin temel bir özelliği olan kutular ve bilgisayar "pencereleri" için çok uygundu. İlk açıklamadan iki yıl sonra, 20 Kasım 1985'te Microsoft, Windows 1.0'u piyasaya sürdü. Artık MS-DOS komutları yazmak yerine, bir fareyi hareket ettirerek ve tıklatarak ekranlar ya da "pencereler" arasında gitmek istediğiniz yere ulaşabiliyordunuz. Windows 1.0 MS-DOS dosya yönetimi, Paint, Windows Writer, Not Defteri, Hesap Makinesi ve günlük faaliyetlerinizi yönetmenize yardım eden takvim, kart dosyası ve saat gibi çeşitli programlarla piyasa sürüldü.

Windows 2.0–2.11 ve Daha çok pencere, daha fazla hız

9 Aralık 1987'de Microsoft, masaüstü simgeleri ve genişletilmiş belleği olan Windows 2.0'ı yayımladı. Geliştirilmiş grafik desteğiyle pencereler üst üste gelebiliyordu, ekran düzeni kontrol edilebiliyor ve çalışmayı hızlandıran klavye kısayolları kullanılabiliyordu. Bazı yazılım geliştiricileri, bu sürüm için ilk Windows tabanlı programlarını geliştirdi. 1988'de Microsoft satışlara göre dünyanın en büyük kişisel bilgisayar yazılım firması haline geldi. Bilgisayarlar, ofis çalışanları için günlük hayatlarının bir parçası haline gelmeye başlamıştı.

Windows 3.0 ile grafiklerin ortaya çıkışı

22 Mayıs 1990 tarihinde, Microsoft tarafından Windows 3.0'ın ve hemen ardından, 1992 yılında, Windows 3.1'in tanıtımı yapıldı. İlk iki yıl bu iki sürüm toplam 10 milyon kopya satarak o güne kadar en çok kullanılan Windows işletim sistemi oldular. Bu başarı, Microsoft'un planlarını gözden geçirmesine neden oldu. Sanal Bellek görsel grafikleri geliştirdi. 1990'da Windows, daha sonra yayımlanacak sürümlerine benzemeye başladı. Artık Windows daha iyi bir performansa, 16 renkli gelişmiş grafiklere ve simgelere sahipti.  Windows, büyük kutularda uzun kullanma kılavuzlarıyla satılan disketlerle yükleniyordu. Windows 3.0'ın popülerliği yeni Windows yazılım geliştirme setinin (SDK) yayımlanmasıyla arttı; bu set yazılım geliştiricilerinin program geliştirmeye daha fazla, cihaz sürücüleri geliştirmeye daha az odaklanmasını sağlıyordu. Windows, evlerde ve ofislerde daha çok kullanılmaya başladı ve artık Solitaire, Hearts ve Mayın Tarlası gibi oyunlar da içeriyordu.

Windows NT

Windows NT 27 Temmuz 1993'te piyasaya sürüldüğünde, Microsoft önemli bir dönemece ulaşmış oluyordu: 1980'lerin sonunda başlayan sıfırdan gelişmiş yeni bir işletim sistemi oluşturma projesi. Bill Gates, "Windows NT, şirketlerin işyerinde bilgisayar gereksinimleri için kullandıkları çözümlere yönelik temel bir değişimi temsil ediyor" diyordu. Windows 3.1'in aksine Windows NT 3.1 32 bit işletim sistemiydi, böylece en son teknoloji ürünü mühendislik ve bilim programlarını destekleyen stratejik bir iş platformu haline geliyordu.

Windows 95- Kişisel bilgisayarların devri başlıyor

24 Ağustos 1995'te Microsoft, Windows 95'i piyasaya sürdü ve bu işletim sistemi ilk beş haftada 7 milyon kopya sattı. Bu, Microsoft'un çıkışıyla ilgili en çok reklam yaptığı işletim sistemiydi. Bu devir faks/modemler, e-posta, yeni çevrimiçi dünya ve baş döndürücü multimedya oyunlarıyla eğitim amaçlı yazılımlar devriydi. Windows 95 , Başlat menüsü, görev çubuğu ve her pencerede simge durumuna küçültme, ekranı kaplama ve kapatma düğmelerinin yer aldığı ilk işletim sistemiydi. 1995 yazında, Internet Explorer'ın ilk sürümü yayımlandı. Tarayıcı, World Wide Web'de alan kapmak için yarışanları bir araya getirdi.

Windows 98

25 Haziran 1998'de yayımlanan Windows 98, tüketiciler için özel olarak tasarlanan ilk Windows sürümüydü.
Bilgisayarlar iş yerlerinde ve evlerde yaygınlaştı, çevrimiçi olabileceğiniz Internet kafelerse çoğalmaya başladı. Windows 98, "Daha iyi çalışan, daha rahat kullanılan" bir işletim sistemi olarak tarif ediliyordu.

Windows Me

Evde kullanım için tasarlanan Windows Me, önceki sürümlerle karşılaştırıldığında sayısız müzik, video ve ev ağı özellikleri ve güvenilirlik üzerine geliştirmeler sunuyordu. İlk kez boy gösterenler: Kişisel bilgisayarınızın
yazılım yapılandırmasını sorunun oluştuğu zamanın öncesine ayarlayan Sistem Geri Yükleme. Movie Maker,
kullanıcıların dijital olarak ev videoları düzenlemesini, kaydetmesini ve paylaşmasını sağlıyordu. Microsoft Windows Media Player 7 teknolojisiyle, dijital medya bulunabiliyor, düzenlenebiliyor ve yürütülebiliyordu.

Windows 2000 Professional

Windows NT Workstation 4.0'a yönelik bir yükseltmenin çok ötesinde olan Windows 2000 Professional, iş için
kullanılan tüm masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Windows 95, Windows 98 ve Windows NT Workstation 4.0'ın yerini almak üzere tasarlanmıştı.

Windows XP

25 Ekim 2001'de, kullanışlılığı ve Yardım ve Destek hizmetlerini temel alan yeniden tasarlanmış bir görünümle
Windows XP piyasaya sürüldü. 25 dilde sunulmuştu. 1970'lerin ortalarından Windows XP'nin yayımlanmasına kadar dünya çapında yaklaşık 1 milyar kişisel bilgisayar satıldı. Windows XP, sonraki yıllarda Microsoft'un en çok satan ürünlerinden biri olacaktı. Hem hızlı, hem de sağlamdı. Başlat menüsü, görev çubuğu ve Denetim Masası'nı kullanmak daha kolay hale gelmişti. Bilgisayar virüsleri ve korsanları daha bilinir hale gelmiş, ancak güvenlik güncellemeleri bunların neden olduğu korkuları azaltmıştı. Kullanıcılar, şüpheli ek ve virüsler hakkındaki uyarıları anlamaya başlamıştı. Yardım ve Destek'e daha çok önem verilmişti.

Windows Vista

Windows Vista, 2006 yılında, o güne kadarki en güçlü güvenlik sistemiyle piyasaya sürüldü. Kullanıcı Hesabı
Denetimi, zararlı olabilecek yazılımların bilgisayarınızda değişiklik yapmasını engelliyordu. Dizüstü bilgisayar
satışları ve güvenlik ihtiyaçları artarken Windows Vista Ultimate'ta BitLocker Sürücü Şifrelemesi bilgisayarınız
için daha iyi veri koruması sağlıyordu. Git gide daha fazla sayıda insan bilgisayarlarını dijital medyaları için
merkezi bir konum olarak görmeye başladığından Windows Vista aynı zamanda Windows Media Player için sunulan geliştirmelere de sahipti. Burada kullanıcılar televizyon izleyebiliyor, fotoğraf görüntüleyip gönderebiliyor ve videolar düzenleyebiliyordu. Windows Vista'da tasarım büyük bir rol oynuyordu, görev çubuğu gibi özellikler ve pencerelerin etrafındaki kenarlıklar yeni bir görünüme kavuşmuştu. Arama yeni bir boyut kazandı ve insanların bilgisayarlarındaki dosyaları daha hızlı bulmasına yardımcı oldu. Windows Vista'nın her biri farklı özelliklerin karışımına sahip yeni sürümleri tanıtıldı. Bu işletim sistemi, 35 dilde sunulmuştu. Yeniden tasarlanan Başlat düğmesi, ilk kez Windows Vista'da kullanıldı.

Windows 7 - Windows Dokunma teknolojisiyle tanıştı

Windows 7, 2000'lerin sonlarının kablosuz dünyası için yayımlandı. Bu dönemde dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlardan daha çok satılıyordu ve kafelerdeki ortak kablosuz noktalarla evdeki özel ağlara bağlanmak yaygınlaşmıştı. Windows 7, pencerelerle çalışmanın yeni yollarını (Yaslama, Peek, Sallama gibi) içeriyordu; bunlar hem işlevselliği artırdı hem de arayüzün kullanımını daha eğlenceli hale getirdi. Bu, aynı zamanda kullanıcıların web'e göz atmalarına, fotoğraflar arasında gezinmelerine ve dosya ve klasörleri açmalarına imkan sağlayan Windows Dokunma özelliğinin sahneye çıktığı sürümdü.

Windows 8

Windows 8, yonga kümesinden tutun kullanıcı deneyimine kadar baştan yaratılan bir işletim sistemi ve hem dokunarak hem de fare ve klavyeyle sorunsuzca kullanılabilen yepyeni bir arabirime sahip. Hem eğlence için bir tablet hem de işleri halletmek için tam özellikli bir bilgisayar işlevi görüyor. Windows 8 ayrıca yeni bir görev çubuğu ve pürüzsüz dosya yönetimi ile tanıdık Windows masaüstüne yönelik geliştirmeler içeriyor.

Windows 10

Windows 10 ile Microsoft Windows 8'de yaptığı ve kullanıcılar tarafından hiç hoş karşılanmayan Metro arayüzünü kaldırmıştır. Başlat menüsü dahil olmak üzere birçok açıdan Windows 7 ile benzerlik taşıdığından hem tanıdıktır hem de kullanımı kolaydır. Hızlı şekilde başlar ve hemen kaldığı yerden devam eder, güvenliğinizi sağlamaya yardımcı olması için daha fazla yerleşik güvenlik özelliğine sahiptir ve sahip olduğunuz yazılım ve donanım ile çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Microsoft sadece işletim sistemi alanında değil birçok alanda hizmet vermektedir. Bunlardan başlıcaları;

Office

Bing ve MSN

Surface(Tablet Laptop)

Nokia Lumia (Akıllı Telefon)

Xbox(Oyun Konsolu)

Mouse,Klavye

Outlook

Skype

Azure(Çevrimiçi Bulut Hizmeti)

Onedrive(Bulut Hizmeti)

Windows Server gibi birçok hizmeti bulunmaktadır.

Microsoft Haberleri

 • Microsoft, Nuance'ı 16 milyar dolara alıyor

  Teknoloji, 12 Nisan 2021

  Microsoft, Nuance'ı 16 milyar dolara alıyor

  Microsoft, ses tanıma teknolojileri geliştiren Nuance Communications şirketini 16 milyar dolara satın almak üzere yürüttüğü görüşmelerin son aşamasına geldi.

 • 500 milyonun daha verileri satışta!

  Teknoloji, 07 Nisan 2021

  500 milyonun daha verileri satışta!

  Facebook’taki 533 milyon kullanıcının ardından, 500 milyon Linkedin kullanıcısının kişisel verileri de internette satışa çıktı. Olayı ortaya çıkaran güvenlik araştırmacılarının ilk tespitlerine göre satışa sunulan bilgiler arasında, Linkedin kimlikleri, tam isimler, e-posta adresleri, telefon numaraları, cinsiyet bilgisi, diğer sosyal medya profillerine bağlantılar, mesleki ünvanlar ve işle ilgili diğer veriler var.

 • 21.9 milyar dolarlık ihale kazandı

  Teknoloji, 01 Nisan 2021

  21.9 milyar dolarlık ihale kazandı

  Microsoft, ABD ordusuna artırılmış gerçeklik başlık seti kazanmak üzere ihale kazandı. 10 yıllık anlaşmanın bedelinin 21.88 milyar dolara ulaşması bekleniyor

  Oyun tutkunlarına Microsoft'tan müjde!

  Teknoloji, 27 Mart 2021

  Oyun tutkunlarına Microsoft'tan müjde!

  Oyun tutkunları özellikle de pandemi sürecinde evde geçirilen zaman artmasıyla birlikte ücretsiz oyun fırsatlarını araştırıyor. Bu bağlamda Microsoft'un çalışması oyun tutkunlarının yüzünü güldürdü. İşte ücretsiz oyun hamlesi

  10 milyar doları gözden çıkardı!

  Teknoloji, 23 Mart 2021

  10 milyar doları gözden çıkardı!

  Pandemi ile birlikte oyun dünyasının buluşma noktası haline gelen Discord için potansiyel alıcılar sıraya girdi. Bu alıcılar arasında yer alan ABD’li teknoloji devi Microsoft ise Discord için 10 milyar dolarlık bir rakamı gözden çıkardı. İşte Discord cephesinde yaşanan gelişmeler...

 • Binlerce e-posta sunucusu tehlike altında

  Teknoloji, 14 Mart 2021

  Binlerce e-posta sunucusu tehlike altında

  Sayısı ondan fazla gelişmiş tehdit grubunun e-posta sunucularına sızmak için Microsoft Exchange güvenlik açıklarını suistimal ettiği fark edildi. Aralarında Türkiye’nin de olduğu 115’ten fazla ülkede 5 binden fazla sunucuda bulunduğu tespit edilen güvenlik açıkları için Microsoft yamalar yayınladı. Uzmanlar uyarıyor: Bunların büyük bir çoğunluğu casusluk alanına odaklanan gruplar. Gittikçe daha fazla sayıda saldırgan, bu güvenlik açıklarına er ya da geç erişim sağlayacaktır. Yamaları en kısa sürede yükleyin.”

 • Beyaz Saray’ın gözü bu yamada!

  Teknoloji, 05 Mart 2021

  Beyaz Saray’ın gözü bu yamada!

  ABD’li teknoloji şirketi Microsoft, e-posta sunucularını korsanlara karşı korumak için acil yama geliştirdi. Siber korsanların ABD'nin devlet kurumlarına sızmak için kullandığı güvenlik açığına karşı geliştirilen yama, Beyaz Saray’ın yakın takibinde.

 • GAFAM ne kadar büyük?

  Teknoloji, 01 Mart 2021

  GAFAM ne kadar büyük?

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’un "Dünya GAFAM'dan büyüktür” ifadelerini kullandığı, Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft (kısaca GAFAM) ne kadar büyük? İşte değerleri, gelirleri ve kârları...

  Araç yazılımını birlikte geliştirecekler

  Otomobil, 25 Şubat 2021

  Araç yazılımını birlikte geliştirecekler

  Bosch, otomobiller ve bulut arasında sorunsuz entegrasyon için yazılım tanımlı araç platformu geliştirmek üzere Microsoft ile iş birliği yaptı. İş birliği kapsamında, "yazılım tanımlı araçların" gelişiminin hızlanacağı kaydedildi. Verilen bilgiye göre, bu sayede aracın kullanım ömrü boyunca yazılım geliştirilmesi daha hızlı ve kolay olacak

  VW ve Microsoft'tan 'bulut' anlaşması

  Otomobil, 12 Şubat 2021

  VW ve Microsoft'tan 'bulut' anlaşması

  Volkswagen (VW) teknoloji şirketi Microsoft, yeni bir işbirliği açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, VW'nin otomobillerindeki yazılımlar Microsoft'un bulut servislerini kullanacak. Hem sürücüsüz otomobiller hem de mevcut araçlardaki sürüş destek sistemleri gibi teknolojileri iki şirket birlikte geliştirecek. Microsoft'un bulut ve yapay zekadan sorumlu Başkan Yardımcısı Scott Guthrie, "Anlaşma, bugün birkaç sürücü yardım özelliği ile yola çıkan arabaların zamanla onları otonom sürüşe yaklaştıran yeni yetenekler ekleyebileceği anlamına geliyor" dedi

 • Koronavirüs aşısı pasaportu geliyor

  İş-Yaşam, 15 Ocak 2021

  Koronavirüs aşısı pasaportu geliyor

  Microsoft, Salesforce ve Oracle gibi teknoloji devlerinin aralarında bulunduğu bir grup şirket koronavirüs aşısı pasaportu geliştiriyor. Oluşturulacak sistemle bir kişinin koronavirüs aşısı yaptırdığı bilgisi dijital cüzdanlarda depolanacak. Kullanıcılar talep edilmesi durumunda bu bilgiyi hızlıca paylaşabilecek

 • ABD’ye Microsoft ile sızmışlar!

  Teknoloji, 25 Aralık 2020

  ABD’ye Microsoft ile sızmışlar!

  ABD’de 50 hükümet kuruluşunun ciddi boyutta etkilendiği siber saldırının detayları ortaya çıkmaya başladı. Saldırıyı gerçekleştirdiği tahmin edilen Rus hacker’ların, sözkonusu kuruluşlara sızma için Microsoft’un distribütörlük bağlantılarını kullandığı ortaya çıkarıldı. Konuyla ilgili yürütülen incelemeye yakın bir kaynak Reuters'a yaptığı açıklamada, "Distribütörün erişimini kullanarak içeri girdiler ve mail 'okuma' ayrıcalıklarını etkinleştirmeye çalıştılar. E-posta için Office 365 kullanılıyor olsaydı, oyun biterdi" dedi.

 • Salgın zenginleri!

  İş-Yaşam, 16 Aralık 2020

  Salgın zenginleri!

  Koronavirüs döneminde ABD'li milyarderlerin serveti 1 trilyon 64 milyar dolar yükseldi. 18 Mart-7 Aralık arasında Jeff Bezos'un serveti 71.4 milyar dolar, Elon Musk'ın 118.5 milyar dolar, Bill Gates'in serveti ise 21.1 milyar dolar yükseldi. ABD'li milyarderler ülkedeki herkese 3000 dolar dağıtsa bile salgın öncesinden daha zengin durumda olurlardı

  Bu patent çok tartışılır!

  Teknoloji, 01 Aralık 2020

  Bu patent çok tartışılır!

  Microsoft’un, bir toplantıya katılanların yüz ifadelerini ve vücut dillerini analiz ederek, o toplantının verimliliğini ölçen yeni bir teknoloji için patent başvurusu yaptığı ortaya çıktı. İş yerlerine yerleştirilen kamera ve sensörlerle katılımcıların yüz ifadeleri ve beden dillerinin ne anlattığını, yorgunluk veya sıkıntıya işaret eden tonlamaların olup olmadığını ve toplantı sırasında telefonları aracılığıyla mesajlaşıp, mesajlaşmadığını analiz eden sistem, mahremiyet tartışmalarını da alevlendirdi.

  Elon Musk Bill Gates'i koltuğundan etti

  İş-Yaşam, 24 Kasım 2020

  Elon Musk Bill Gates'i koltuğundan etti

  Tesla'nın son dönemde yükselen değeri, şirketin CEO'su Elon Musk'a milyarderler listesinde basamak atlattı. Pazartesi günü yüzde 6.58 artışla 521.85 dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek kapanışını yapan Tesla, Musk'ın da Microsoft'un kurucusu Bill Gates'i geçerek dünyanın en zengin ikinci kişisi olmasına yol açtı. Tesla hisselerinin 21 Aralık’tan itibaren ABD’nin en büyük 500 şirketinin işlem gördüğü S&P 500 borsasında işlem görecek olmasının şirketin hisse değerinde artışa neden olduğu belirtiliyor

 • PlayStation 5 Türkiye'de!

  Teknoloji, 19 Kasım 2020

  PlayStation 5 Türkiye'de!

  Oyun pazarında en yeni konsolların rekabeti resmen başladı. Microsoft’un Xbox Series X’inin ardından Sony’nin PlaySation 5’i bugün satışa çıktı. İşte PlayStation 5’in özellikleri ve Türkiye fiyatı...

 • 'O eski günleri unutun!'

  Teknoloji, 18 Kasım 2020

  'O eski günleri unutun!'

  “İş seyahatlerini, eski ofis yaşamınızı unutun!” Bu sözlerin sahibi aralarında BionTech’in de olduğu aşı çalışması yapan şirketlerin hisselerine önemli miktarlarda yatırım yapan Microsoft’un kurucusu Bill Gates’ten geldi. İşte Bill Gates’in koronavirüs salgını sonrası seyahatler ve çalışma yaşamına ilişkin öngörüleri...

 • İnsanlık dışı paylaşım!

  Teknoloji, 02 Kasım 2020

  İnsanlık dışı paylaşım!

  İzmir depremi ile ilgili çirkin bir paylaşımda bulunan uluslararası yazılım şirketi Sword Group’un Microsoft ürünleri uzmanı çalışanının işine son verildi. Konuyla ilgili olarak Microsoft Türkiye’den de açıklama geldi.

  'Yeni işletim sistemi yapay zeka olacak'

  Teknoloji, 26 Ekim 2020

  'Yeni işletim sistemi yapay zeka olacak'

  Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin (TRAI) düzenlediği, yerli ve yabancı 110 konuşmacının yer aldığı Türkiye Yapay Zeka Haftası’nı (TR AI Week) 20 binden fazla kişi takip etti. Online etkinliğin açılışında yapay zekanın önemine dikkat çeken TRAI’nin kurucusu Halil Aksu “Yapay zeka, medeniyetimizin yeni işletim sistemi olacak” dedi.