KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Microsoft

1970'lerde Bill Gates ve Paul Allen adlı iki genç kişisel bilgisayarların geleceğe açılan bir kapı olduğunu gördü.
1975'te Gates ve Allen Microsoft adında bir ortaklık kurdu. Yeni başlayan çoğu şirkette olduğu gibi Microsoft da işe küçük atılımlarla başladı. İleride her masaüstünde ve her evde bir bilgisayar olacağını öngörüyorlardı.

MS-DOS'un doğuşu

Haziran 1980'de IBM, "Chess" kod adlı bir proje için Microsoft ile temas kurdu. Bunun üzerine Microsoft, bilgisayar donanımını yöneten veya çalıştıran ve bilgisayar donanımı ile sözcük işlemci gibi programlar arasındaki boşluğu kapatan bir yazılıma, yeni bir işletim sistemine odaklandı.şletim sistemi, bilgisayar programlarının çalışması için bir temel oluşturacaktı. Bu yeni işletim sistemlerine "MS-DOS" adını verdiler. MS-DOS çok etkili olmuştu, ancak çoğu insan için anlaşılması oldukça zordu. İşletim sistemi geliştirmenin daha iyi bir yöntemi olmalıydı.

Windows 1.0 ve Windows adının ortaya çıkışı

Microsoft ,yeni bir işletim sisteminin ilk sürümü üzerinde çalışmaya başladı. Projenin kod adı Arabirim Yöneticisi'ydi ve piyasaya çıktından sonra da bu adın kullanılması düşünülüyordu, ancak daha sonra Windows'un kullanılmasına karar verildi, çünkü bu ad yeni sistemin temel bir özelliği olan kutular ve bilgisayar "pencereleri" için çok uygundu. İlk açıklamadan iki yıl sonra, 20 Kasım 1985'te Microsoft, Windows 1.0'u piyasaya sürdü. Artık MS-DOS komutları yazmak yerine, bir fareyi hareket ettirerek ve tıklatarak ekranlar ya da "pencereler" arasında gitmek istediğiniz yere ulaşabiliyordunuz. Windows 1.0 MS-DOS dosya yönetimi, Paint, Windows Writer, Not Defteri, Hesap Makinesi ve günlük faaliyetlerinizi yönetmenize yardım eden takvim, kart dosyası ve saat gibi çeşitli programlarla piyasa sürüldü.

Windows 2.0–2.11 ve Daha çok pencere, daha fazla hız

9 Aralık 1987'de Microsoft, masaüstü simgeleri ve genişletilmiş belleği olan Windows 2.0'ı yayımladı. Geliştirilmiş grafik desteğiyle pencereler üst üste gelebiliyordu, ekran düzeni kontrol edilebiliyor ve çalışmayı hızlandıran klavye kısayolları kullanılabiliyordu. Bazı yazılım geliştiricileri, bu sürüm için ilk Windows tabanlı programlarını geliştirdi. 1988'de Microsoft satışlara göre dünyanın en büyük kişisel bilgisayar yazılım firması haline geldi. Bilgisayarlar, ofis çalışanları için günlük hayatlarının bir parçası haline gelmeye başlamıştı.

Windows 3.0 ile grafiklerin ortaya çıkışı

22 Mayıs 1990 tarihinde, Microsoft tarafından Windows 3.0'ın ve hemen ardından, 1992 yılında, Windows 3.1'in tanıtımı yapıldı. İlk iki yıl bu iki sürüm toplam 10 milyon kopya satarak o güne kadar en çok kullanılan Windows işletim sistemi oldular. Bu başarı, Microsoft'un planlarını gözden geçirmesine neden oldu. Sanal Bellek görsel grafikleri geliştirdi. 1990'da Windows, daha sonra yayımlanacak sürümlerine benzemeye başladı. Artık Windows daha iyi bir performansa, 16 renkli gelişmiş grafiklere ve simgelere sahipti.  Windows, büyük kutularda uzun kullanma kılavuzlarıyla satılan disketlerle yükleniyordu. Windows 3.0'ın popülerliği yeni Windows yazılım geliştirme setinin (SDK) yayımlanmasıyla arttı; bu set yazılım geliştiricilerinin program geliştirmeye daha fazla, cihaz sürücüleri geliştirmeye daha az odaklanmasını sağlıyordu. Windows, evlerde ve ofislerde daha çok kullanılmaya başladı ve artık Solitaire, Hearts ve Mayın Tarlası gibi oyunlar da içeriyordu.

Windows NT

Windows NT 27 Temmuz 1993'te piyasaya sürüldüğünde, Microsoft önemli bir dönemece ulaşmış oluyordu: 1980'lerin sonunda başlayan sıfırdan gelişmiş yeni bir işletim sistemi oluşturma projesi. Bill Gates, "Windows NT, şirketlerin işyerinde bilgisayar gereksinimleri için kullandıkları çözümlere yönelik temel bir değişimi temsil ediyor" diyordu. Windows 3.1'in aksine Windows NT 3.1 32 bit işletim sistemiydi, böylece en son teknoloji ürünü mühendislik ve bilim programlarını destekleyen stratejik bir iş platformu haline geliyordu.

Windows 95- Kişisel bilgisayarların devri başlıyor

24 Ağustos 1995'te Microsoft, Windows 95'i piyasaya sürdü ve bu işletim sistemi ilk beş haftada 7 milyon kopya sattı. Bu, Microsoft'un çıkışıyla ilgili en çok reklam yaptığı işletim sistemiydi. Bu devir faks/modemler, e-posta, yeni çevrimiçi dünya ve baş döndürücü multimedya oyunlarıyla eğitim amaçlı yazılımlar devriydi. Windows 95 , Başlat menüsü, görev çubuğu ve her pencerede simge durumuna küçültme, ekranı kaplama ve kapatma düğmelerinin yer aldığı ilk işletim sistemiydi. 1995 yazında, Internet Explorer'ın ilk sürümü yayımlandı. Tarayıcı, World Wide Web'de alan kapmak için yarışanları bir araya getirdi.

Windows 98

25 Haziran 1998'de yayımlanan Windows 98, tüketiciler için özel olarak tasarlanan ilk Windows sürümüydü.
Bilgisayarlar iş yerlerinde ve evlerde yaygınlaştı, çevrimiçi olabileceğiniz Internet kafelerse çoğalmaya başladı. Windows 98, "Daha iyi çalışan, daha rahat kullanılan" bir işletim sistemi olarak tarif ediliyordu.

Windows Me

Evde kullanım için tasarlanan Windows Me, önceki sürümlerle karşılaştırıldığında sayısız müzik, video ve ev ağı özellikleri ve güvenilirlik üzerine geliştirmeler sunuyordu. İlk kez boy gösterenler: Kişisel bilgisayarınızın
yazılım yapılandırmasını sorunun oluştuğu zamanın öncesine ayarlayan Sistem Geri Yükleme. Movie Maker,
kullanıcıların dijital olarak ev videoları düzenlemesini, kaydetmesini ve paylaşmasını sağlıyordu. Microsoft Windows Media Player 7 teknolojisiyle, dijital medya bulunabiliyor, düzenlenebiliyor ve yürütülebiliyordu.

Windows 2000 Professional

Windows NT Workstation 4.0'a yönelik bir yükseltmenin çok ötesinde olan Windows 2000 Professional, iş için
kullanılan tüm masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Windows 95, Windows 98 ve Windows NT Workstation 4.0'ın yerini almak üzere tasarlanmıştı.

Windows XP

25 Ekim 2001'de, kullanışlılığı ve Yardım ve Destek hizmetlerini temel alan yeniden tasarlanmış bir görünümle
Windows XP piyasaya sürüldü. 25 dilde sunulmuştu. 1970'lerin ortalarından Windows XP'nin yayımlanmasına kadar dünya çapında yaklaşık 1 milyar kişisel bilgisayar satıldı. Windows XP, sonraki yıllarda Microsoft'un en çok satan ürünlerinden biri olacaktı. Hem hızlı, hem de sağlamdı. Başlat menüsü, görev çubuğu ve Denetim Masası'nı kullanmak daha kolay hale gelmişti. Bilgisayar virüsleri ve korsanları daha bilinir hale gelmiş, ancak güvenlik güncellemeleri bunların neden olduğu korkuları azaltmıştı. Kullanıcılar, şüpheli ek ve virüsler hakkındaki uyarıları anlamaya başlamıştı. Yardım ve Destek'e daha çok önem verilmişti.

Windows Vista

Windows Vista, 2006 yılında, o güne kadarki en güçlü güvenlik sistemiyle piyasaya sürüldü. Kullanıcı Hesabı
Denetimi, zararlı olabilecek yazılımların bilgisayarınızda değişiklik yapmasını engelliyordu. Dizüstü bilgisayar
satışları ve güvenlik ihtiyaçları artarken Windows Vista Ultimate'ta BitLocker Sürücü Şifrelemesi bilgisayarınız
için daha iyi veri koruması sağlıyordu. Git gide daha fazla sayıda insan bilgisayarlarını dijital medyaları için
merkezi bir konum olarak görmeye başladığından Windows Vista aynı zamanda Windows Media Player için sunulan geliştirmelere de sahipti. Burada kullanıcılar televizyon izleyebiliyor, fotoğraf görüntüleyip gönderebiliyor ve videolar düzenleyebiliyordu. Windows Vista'da tasarım büyük bir rol oynuyordu, görev çubuğu gibi özellikler ve pencerelerin etrafındaki kenarlıklar yeni bir görünüme kavuşmuştu. Arama yeni bir boyut kazandı ve insanların bilgisayarlarındaki dosyaları daha hızlı bulmasına yardımcı oldu. Windows Vista'nın her biri farklı özelliklerin karışımına sahip yeni sürümleri tanıtıldı. Bu işletim sistemi, 35 dilde sunulmuştu. Yeniden tasarlanan Başlat düğmesi, ilk kez Windows Vista'da kullanıldı.

Windows 7 - Windows Dokunma teknolojisiyle tanıştı

Windows 7, 2000'lerin sonlarının kablosuz dünyası için yayımlandı. Bu dönemde dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlardan daha çok satılıyordu ve kafelerdeki ortak kablosuz noktalarla evdeki özel ağlara bağlanmak yaygınlaşmıştı. Windows 7, pencerelerle çalışmanın yeni yollarını (Yaslama, Peek, Sallama gibi) içeriyordu; bunlar hem işlevselliği artırdı hem de arayüzün kullanımını daha eğlenceli hale getirdi. Bu, aynı zamanda kullanıcıların web'e göz atmalarına, fotoğraflar arasında gezinmelerine ve dosya ve klasörleri açmalarına imkan sağlayan Windows Dokunma özelliğinin sahneye çıktığı sürümdü.

Windows 8

Windows 8, yonga kümesinden tutun kullanıcı deneyimine kadar baştan yaratılan bir işletim sistemi ve hem dokunarak hem de fare ve klavyeyle sorunsuzca kullanılabilen yepyeni bir arabirime sahip. Hem eğlence için bir tablet hem de işleri halletmek için tam özellikli bir bilgisayar işlevi görüyor. Windows 8 ayrıca yeni bir görev çubuğu ve pürüzsüz dosya yönetimi ile tanıdık Windows masaüstüne yönelik geliştirmeler içeriyor.

Windows 10

Windows 10 ile Microsoft Windows 8'de yaptığı ve kullanıcılar tarafından hiç hoş karşılanmayan Metro arayüzünü kaldırmıştır. Başlat menüsü dahil olmak üzere birçok açıdan Windows 7 ile benzerlik taşıdığından hem tanıdıktır hem de kullanımı kolaydır. Hızlı şekilde başlar ve hemen kaldığı yerden devam eder, güvenliğinizi sağlamaya yardımcı olması için daha fazla yerleşik güvenlik özelliğine sahiptir ve sahip olduğunuz yazılım ve donanım ile çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Microsoft sadece işletim sistemi alanında değil birçok alanda hizmet vermektedir. Bunlardan başlıcaları;

Office

Bing ve MSN

Surface(Tablet Laptop)

Nokia Lumia (Akıllı Telefon)

Xbox(Oyun Konsolu)

Mouse,Klavye

Outlook

Skype

Azure(Çevrimiçi Bulut Hizmeti)

Onedrive(Bulut Hizmeti)

Windows Server gibi birçok hizmeti bulunmaktadır.

Microsoft Haberleri

 • Canlısı 5, görüntülüsü 10 kat arttı!

  Teknoloji, 28 Mayıs 2020

  Canlısı 5, görüntülüsü 10 kat arttı!

  Koronavirüs salgını ile birlikte artan evden çalışma ve uzaktan eğitim yöntemlerine bağlı olarak Microsoft, hazırladığı ilk çalışma trendi endeksini açıkladı. Buna göre nisan ayında günde 2.7 milyar dakika görüşmenin gerçekleştiği Teams üzerinden yapılan canlı yayınlar 5 kat, görüntülü toplantılar 10 kat arttı.

 • 'İsterseniz hiç gelmeyin!'

  Teknoloji, 13 Mayıs 2020

  'İsterseniz hiç gelmeyin!'

  Koronavirüs ile birlikte yaygınlaşan evden çalışma modeli, teknoloji devlerinin ana iş modeli olmaya hazırlanıyor. Microsoft ve Amazon'un çalışanlarına en az ekim ayına kadar evlerinden çalışabileceklerini açıklamasının ardından sosyal ağ Twitter'dan ise çok daha radikal bir açıklama geldi: "Ofisleri açmak bizim kararımız. Gelip gelmemek ya da ne zaman gelecekleri ise çalışanlarımızın kararı”

 • 'Ekim'e kadar evden çalışın!'

  Teknoloji, 06 Mayıs 2020

  'Ekim'e kadar evden çalışın!'

  Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında evden çalışmaya geçen teknoloji devleri, birer birer çalışanlarına normalleşme adımlarıyla ilgili bilgilendirmeler yapmaya başladı. Evden çalışmayı yeni normalleri yapmaya hazırlanan Amazon ve Microsoft’tan çalışanlarına “Ekim ayına kadar evden çalışabilirsiniz” izni çıktı.

  Efsane oyun ücretsiz oluyor!

  Teknoloji, 28 Nisan 2020

  Efsane oyun ücretsiz oluyor!

  Tüm dünyayı kasıp kavuran oyun Red Dead Redemption 2, konsol için Xbox Game Pass’te ücretsiz sunulmaya başlanacak. Oyun,  7 Mayıs’ta konsol için Xbox Game Pass platformuna eklenecek.

  Yasa çıktı, piyasada konsol kalmadı!

  Teknoloji, 20 Nisan 2020

  Yasa çıktı, piyasada konsol kalmadı!

  Türkiye'de hafta sonu oyun konsollarına getirilen yüzde 50'lik gümrük vergisi, fiyatları nasıl etkileyecek? Yeni vergi geleli henüz 2 gün oldu ama online kanallarda oyun konsolu arayanlar, hem koronavirüsün hem de gümrük vergisi düzenlemesinin dolaylı etkisiyle, ya "Şu anda mevcut değil" uyarısı ile karşılaşıyor ya da tavsiye edileni katlayan fiyatlarla... İşte Türkiye'de oyun konsolunda yaşanan son gelişmeler... Necdet Çalışkan'ın haberi..

 • Microsoft'tan 23 Nisan'a özel video

  Teknoloji, 20 Nisan 2020

  Microsoft'tan 23 Nisan'a özel video

  Microsoft, 23 Nisan’ın 100. yılına özel olarak “Dere geliyor dere” türküsünü evlerinde söyleyen ve enstrümanlarıyla çalan çocuklardan gelen görüntüler birleştirilip bir video oluşturdu.

 • Oyun konsoluna yüzde 50 ek vergi!

  Teknoloji, 18 Nisan 2020

  Oyun konsoluna yüzde 50 ek vergi!

  Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile oyun konsollarına ilave gümrük vergisi getirildi. Konsollar için bugünden itibaren geçerli olan ve 30 Eylül 2020'ye kadar yüzde 50 olarak uygulanacak olan bu ithalat vergisi, 1 Ekim 2020'den sonra ise yüzde 20 olacak. Necdet Çalışkan'ın haberi...

 • Bill Gates'ten ABD yönetimine koronavirüs eleştirisi

  Dünya, 29 Mart 2020

  Bill Gates'ten ABD yönetimine koronavirüs eleştirisi

  Koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü ülke olan ABD'de yeterince önlem alınmadığını söyleyen Bill Gates, "Sokağa çıkma yasağı ilan edilmeyen yerlerde vaka sayıları hızla artacak" dedi.

  Koronavirüs Apple'ı unvanından etti!

  Teknoloji, 24 Mart 2020

  Koronavirüs Apple'ı unvanından etti!

  ABD borsalarının tarihinde ilk kez Apple'ın elde ettiği ünvan, koronavirüs ile tuz buz oldu. Koronavirüs ile birlikte tüm dünya borsalarında yaşanan sert düşüşler, dün de devam edince Apple'ın 23 Mart itibariyle piyasa değeri 1 trilyon doların altına indi. Son 3 haftada Apple'ın 345 milyar dolar buhar olurken artık ABD borsalarında değeri 1 trilyon doların üzerinde olan tek şirket kaldı. Necdet Çalışkan'ın haberi..

  1.3 trilyon dolar buhar oldu

  İş-Yaşam, 18 Mart 2020

  1.3 trilyon dolar buhar oldu

  Petrol fiyatındaki savaş, koronavirüs salgınının küresel bir pandemiye dönüşmesiyle borsalar sert düştü ve ayı piyasasına girildi. Şubat ayı ortasında hisseleri peş peşe rekor kıran Microsoft, Amazon, Google ve Apple da piyasadaki olumsuz gidişattan nasibi aldı. Hisseleri bu süreçte yüzde 20 ila 30 arasında değer kaybeden dört şirketin piyasa değeri 1.3 trilyon düştü. Her biri 1 trilyon doların üzerinde değere sahipken artık sadece Apple ve Microsoft bu unvana sahip

 • Microsoft’tan ‘korona’ haritası

  Teknoloji, 16 Mart 2020

  Microsoft’tan ‘korona’ haritası

  Koronavirüs ile ilgili güncel verilerin takip edildiği interaktif haritalara bir yenisi daha eklendi. ABD’li teknoloji devi Microsoft’un yayınladığı harita ile toplam vakalar, tedavi edilen hasta sayıları ve ölümler ülke bazlı olarak ve Türkçe arayüz üzerinden takip edilebiliyor.

 • Microsoft'ta şok ayrılık!

  Teknoloji, 14 Mart 2020

  Microsoft'ta şok ayrılık!

  ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft, şirketin kurucusu ve teknoloji danışmanı Bill Gates'in yönetimden ayrıldığını duyurdu. Gates, "Microsoft her zaman hayatımın önemli bir parçası olacak ve şirketin vizyonunun şekillenmesiyle hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için Satya ile iletişimde olmaya devam edeceğim." dedi

 • Teknoloji devleriyle ‘korona’ zirvesi!

  Teknoloji, 12 Mart 2020

  Teknoloji devleriyle ‘korona’ zirvesi!

  Amazon, Apple, Google, Microsoft, Twitter, Cisco ve IBM’in üst düzey yöneticileri Beyaz Saray ile acil koronavirüs toplantısı yaptı. Telekonferans yoluyla bir araya gelen taraflar, koronavirüs ile mücadelede kullanılabilecek yapay zeka teknolojileri ile uzaktan çalışma araçlarını ve yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için yapılacakları görüştü.

  Yılda 1 milyar dolarlık satış yapacaklar

  Girişimcilik, 06 Mart 2020

  Yılda 1 milyar dolarlık satış yapacaklar

  Girişimlerin başarısını artırmak ve dünya pazarlarına açılmalarına yardımcı olmak için geliştirilen “Microsoft for Startups” programı, iki yılı geride bıraktı. Bu kapsamda hareket geçen Microsoft, program katılımcılarına GitHub Enterprise ve Power Platform’un kapılarını açarak startup’ların yalnızca 2020 yılında 1 milyar dolarlık global satış yakalamasını hedefliyor

  Virüs teknoloji devlerini buhar etti!

  Teknoloji, 26 Şubat 2020

  Virüs teknoloji devlerini buhar etti!

  Dünyanın bir numaralı gündemi haline gelen koronavirüs salgını, teknoloji devlerini 2 günde eritti. Büyük teknoloji şirketlerinin toplam değer kaybı 460 milyar dolara tırmanırken, bu rakamın 339 milyar doları Apple, Amazon, Microsoft, Google ve Facebook’tan gitti… Necdet Çalışkan’ın haberi... 

 • 27 milyar $ buharlaştı

  Borsa, 19 Şubat 2020

  27 milyar $ buharlaştı

  Apple'ın koronavirüs salgını sebebiyle ilk çeyrekte gelir hedefini tutturamayacağını açıklamasıyla firmanın hisselerinde yüzde 1.83'lük düşüş yaşandı. Piyasa değeri böylece 27 milyar gerileyen Apple, en değerli Amerikan şirketi ve en değerli teknoloji şirketi unvanlarını Microsoft'a kaptırdı. Dün kapanış itibarıyla Microsoft'un piyasa değer 1.42, Apple'ın piyasa değeri ise 1.4 trilyon dolar oldu

 • İnternette en ‘kibar’ onlar

  Teknoloji, 19 Şubat 2020

  İnternette en ‘kibar’ onlar

  İnternet kullanımında en nazik ülkeler belli oldu. İşte Uluslararası İnternet Günü kapsamında Microsoft tarafından yapılan Dijital Nezaket Endeksi araştırmasında listenin zirvesindekiler, en altındakiler ve Türkiye’nin yeri…

 • Microsoft’tan tarihi hata!

  Teknoloji, 04 Şubat 2020

  Microsoft’tan tarihi hata!

  Microsoft, ekip çalışmaları için sunduğu Microsoft Teams uygulamasında tarihi bir hataya imza attı. SSL sertifikasının süresinin dolduğunu fark etmeyen Microsoft’un bu unutkanlığı nedeniyle milyonlarca kullanıcı uygulamaya erişemedi.

  Bu virüs başka virüs!

  Teknoloji, 31 Ocak 2020

  Bu virüs başka virüs!

  Türkiye dahil dünya genelinde 400 milyondan fazla kullanıcısı olan ücretsiz antivirüs yazılımı Avast'ın kullanıcı bilgilerini sattığı ortaya çıktı. Avast'ın CEO'su, "Şahsen kendimi sorumlu hissediyorum ve ilgili tüm kişilerden özür dilemek istiyorum" dedi ama şirketin hisseleri çakıldı. Hafta başından bu yana Avast'ın piyasa değerinin 2 milyar doları buhar oldu... Necdet Çalışkan'ın haberi...