KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Microsoft

1970'lerde Bill Gates ve Paul Allen adlı iki genç kişisel bilgisayarların geleceğe açılan bir kapı olduğunu gördü.
1975'te Gates ve Allen Microsoft adında bir ortaklık kurdu. Yeni başlayan çoğu şirkette olduğu gibi Microsoft da işe küçük atılımlarla başladı. İleride her masaüstünde ve her evde bir bilgisayar olacağını öngörüyorlardı.

MS-DOS'un doğuşu

Haziran 1980'de IBM, "Chess" kod adlı bir proje için Microsoft ile temas kurdu. Bunun üzerine Microsoft, bilgisayar donanımını yöneten veya çalıştıran ve bilgisayar donanımı ile sözcük işlemci gibi programlar arasındaki boşluğu kapatan bir yazılıma, yeni bir işletim sistemine odaklandı.şletim sistemi, bilgisayar programlarının çalışması için bir temel oluşturacaktı. Bu yeni işletim sistemlerine "MS-DOS" adını verdiler. MS-DOS çok etkili olmuştu, ancak çoğu insan için anlaşılması oldukça zordu. İşletim sistemi geliştirmenin daha iyi bir yöntemi olmalıydı.

Windows 1.0 ve Windows adının ortaya çıkışı

Microsoft ,yeni bir işletim sisteminin ilk sürümü üzerinde çalışmaya başladı. Projenin kod adı Arabirim Yöneticisi'ydi ve piyasaya çıktından sonra da bu adın kullanılması düşünülüyordu, ancak daha sonra Windows'un kullanılmasına karar verildi, çünkü bu ad yeni sistemin temel bir özelliği olan kutular ve bilgisayar "pencereleri" için çok uygundu. İlk açıklamadan iki yıl sonra, 20 Kasım 1985'te Microsoft, Windows 1.0'u piyasaya sürdü. Artık MS-DOS komutları yazmak yerine, bir fareyi hareket ettirerek ve tıklatarak ekranlar ya da "pencereler" arasında gitmek istediğiniz yere ulaşabiliyordunuz. Windows 1.0 MS-DOS dosya yönetimi, Paint, Windows Writer, Not Defteri, Hesap Makinesi ve günlük faaliyetlerinizi yönetmenize yardım eden takvim, kart dosyası ve saat gibi çeşitli programlarla piyasa sürüldü.

Windows 2.0–2.11 ve Daha çok pencere, daha fazla hız

9 Aralık 1987'de Microsoft, masaüstü simgeleri ve genişletilmiş belleği olan Windows 2.0'ı yayımladı. Geliştirilmiş grafik desteğiyle pencereler üst üste gelebiliyordu, ekran düzeni kontrol edilebiliyor ve çalışmayı hızlandıran klavye kısayolları kullanılabiliyordu. Bazı yazılım geliştiricileri, bu sürüm için ilk Windows tabanlı programlarını geliştirdi. 1988'de Microsoft satışlara göre dünyanın en büyük kişisel bilgisayar yazılım firması haline geldi. Bilgisayarlar, ofis çalışanları için günlük hayatlarının bir parçası haline gelmeye başlamıştı.

Windows 3.0 ile grafiklerin ortaya çıkışı

22 Mayıs 1990 tarihinde, Microsoft tarafından Windows 3.0'ın ve hemen ardından, 1992 yılında, Windows 3.1'in tanıtımı yapıldı. İlk iki yıl bu iki sürüm toplam 10 milyon kopya satarak o güne kadar en çok kullanılan Windows işletim sistemi oldular. Bu başarı, Microsoft'un planlarını gözden geçirmesine neden oldu. Sanal Bellek görsel grafikleri geliştirdi. 1990'da Windows, daha sonra yayımlanacak sürümlerine benzemeye başladı. Artık Windows daha iyi bir performansa, 16 renkli gelişmiş grafiklere ve simgelere sahipti.  Windows, büyük kutularda uzun kullanma kılavuzlarıyla satılan disketlerle yükleniyordu. Windows 3.0'ın popülerliği yeni Windows yazılım geliştirme setinin (SDK) yayımlanmasıyla arttı; bu set yazılım geliştiricilerinin program geliştirmeye daha fazla, cihaz sürücüleri geliştirmeye daha az odaklanmasını sağlıyordu. Windows, evlerde ve ofislerde daha çok kullanılmaya başladı ve artık Solitaire, Hearts ve Mayın Tarlası gibi oyunlar da içeriyordu.

Windows NT

Windows NT 27 Temmuz 1993'te piyasaya sürüldüğünde, Microsoft önemli bir dönemece ulaşmış oluyordu: 1980'lerin sonunda başlayan sıfırdan gelişmiş yeni bir işletim sistemi oluşturma projesi. Bill Gates, "Windows NT, şirketlerin işyerinde bilgisayar gereksinimleri için kullandıkları çözümlere yönelik temel bir değişimi temsil ediyor" diyordu. Windows 3.1'in aksine Windows NT 3.1 32 bit işletim sistemiydi, böylece en son teknoloji ürünü mühendislik ve bilim programlarını destekleyen stratejik bir iş platformu haline geliyordu.

Windows 95- Kişisel bilgisayarların devri başlıyor

24 Ağustos 1995'te Microsoft, Windows 95'i piyasaya sürdü ve bu işletim sistemi ilk beş haftada 7 milyon kopya sattı. Bu, Microsoft'un çıkışıyla ilgili en çok reklam yaptığı işletim sistemiydi. Bu devir faks/modemler, e-posta, yeni çevrimiçi dünya ve baş döndürücü multimedya oyunlarıyla eğitim amaçlı yazılımlar devriydi. Windows 95 , Başlat menüsü, görev çubuğu ve her pencerede simge durumuna küçültme, ekranı kaplama ve kapatma düğmelerinin yer aldığı ilk işletim sistemiydi. 1995 yazında, Internet Explorer'ın ilk sürümü yayımlandı. Tarayıcı, World Wide Web'de alan kapmak için yarışanları bir araya getirdi.

Windows 98

25 Haziran 1998'de yayımlanan Windows 98, tüketiciler için özel olarak tasarlanan ilk Windows sürümüydü.
Bilgisayarlar iş yerlerinde ve evlerde yaygınlaştı, çevrimiçi olabileceğiniz Internet kafelerse çoğalmaya başladı. Windows 98, "Daha iyi çalışan, daha rahat kullanılan" bir işletim sistemi olarak tarif ediliyordu.

Windows Me

Evde kullanım için tasarlanan Windows Me, önceki sürümlerle karşılaştırıldığında sayısız müzik, video ve ev ağı özellikleri ve güvenilirlik üzerine geliştirmeler sunuyordu. İlk kez boy gösterenler: Kişisel bilgisayarınızın
yazılım yapılandırmasını sorunun oluştuğu zamanın öncesine ayarlayan Sistem Geri Yükleme. Movie Maker,
kullanıcıların dijital olarak ev videoları düzenlemesini, kaydetmesini ve paylaşmasını sağlıyordu. Microsoft Windows Media Player 7 teknolojisiyle, dijital medya bulunabiliyor, düzenlenebiliyor ve yürütülebiliyordu.

Windows 2000 Professional

Windows NT Workstation 4.0'a yönelik bir yükseltmenin çok ötesinde olan Windows 2000 Professional, iş için
kullanılan tüm masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Windows 95, Windows 98 ve Windows NT Workstation 4.0'ın yerini almak üzere tasarlanmıştı.

Windows XP

25 Ekim 2001'de, kullanışlılığı ve Yardım ve Destek hizmetlerini temel alan yeniden tasarlanmış bir görünümle
Windows XP piyasaya sürüldü. 25 dilde sunulmuştu. 1970'lerin ortalarından Windows XP'nin yayımlanmasına kadar dünya çapında yaklaşık 1 milyar kişisel bilgisayar satıldı. Windows XP, sonraki yıllarda Microsoft'un en çok satan ürünlerinden biri olacaktı. Hem hızlı, hem de sağlamdı. Başlat menüsü, görev çubuğu ve Denetim Masası'nı kullanmak daha kolay hale gelmişti. Bilgisayar virüsleri ve korsanları daha bilinir hale gelmiş, ancak güvenlik güncellemeleri bunların neden olduğu korkuları azaltmıştı. Kullanıcılar, şüpheli ek ve virüsler hakkındaki uyarıları anlamaya başlamıştı. Yardım ve Destek'e daha çok önem verilmişti.

Windows Vista

Windows Vista, 2006 yılında, o güne kadarki en güçlü güvenlik sistemiyle piyasaya sürüldü. Kullanıcı Hesabı
Denetimi, zararlı olabilecek yazılımların bilgisayarınızda değişiklik yapmasını engelliyordu. Dizüstü bilgisayar
satışları ve güvenlik ihtiyaçları artarken Windows Vista Ultimate'ta BitLocker Sürücü Şifrelemesi bilgisayarınız
için daha iyi veri koruması sağlıyordu. Git gide daha fazla sayıda insan bilgisayarlarını dijital medyaları için
merkezi bir konum olarak görmeye başladığından Windows Vista aynı zamanda Windows Media Player için sunulan geliştirmelere de sahipti. Burada kullanıcılar televizyon izleyebiliyor, fotoğraf görüntüleyip gönderebiliyor ve videolar düzenleyebiliyordu. Windows Vista'da tasarım büyük bir rol oynuyordu, görev çubuğu gibi özellikler ve pencerelerin etrafındaki kenarlıklar yeni bir görünüme kavuşmuştu. Arama yeni bir boyut kazandı ve insanların bilgisayarlarındaki dosyaları daha hızlı bulmasına yardımcı oldu. Windows Vista'nın her biri farklı özelliklerin karışımına sahip yeni sürümleri tanıtıldı. Bu işletim sistemi, 35 dilde sunulmuştu. Yeniden tasarlanan Başlat düğmesi, ilk kez Windows Vista'da kullanıldı.

Windows 7 - Windows Dokunma teknolojisiyle tanıştı

Windows 7, 2000'lerin sonlarının kablosuz dünyası için yayımlandı. Bu dönemde dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlardan daha çok satılıyordu ve kafelerdeki ortak kablosuz noktalarla evdeki özel ağlara bağlanmak yaygınlaşmıştı. Windows 7, pencerelerle çalışmanın yeni yollarını (Yaslama, Peek, Sallama gibi) içeriyordu; bunlar hem işlevselliği artırdı hem de arayüzün kullanımını daha eğlenceli hale getirdi. Bu, aynı zamanda kullanıcıların web'e göz atmalarına, fotoğraflar arasında gezinmelerine ve dosya ve klasörleri açmalarına imkan sağlayan Windows Dokunma özelliğinin sahneye çıktığı sürümdü.

Windows 8

Windows 8, yonga kümesinden tutun kullanıcı deneyimine kadar baştan yaratılan bir işletim sistemi ve hem dokunarak hem de fare ve klavyeyle sorunsuzca kullanılabilen yepyeni bir arabirime sahip. Hem eğlence için bir tablet hem de işleri halletmek için tam özellikli bir bilgisayar işlevi görüyor. Windows 8 ayrıca yeni bir görev çubuğu ve pürüzsüz dosya yönetimi ile tanıdık Windows masaüstüne yönelik geliştirmeler içeriyor.

Windows 10

Windows 10 ile Microsoft Windows 8'de yaptığı ve kullanıcılar tarafından hiç hoş karşılanmayan Metro arayüzünü kaldırmıştır. Başlat menüsü dahil olmak üzere birçok açıdan Windows 7 ile benzerlik taşıdığından hem tanıdıktır hem de kullanımı kolaydır. Hızlı şekilde başlar ve hemen kaldığı yerden devam eder, güvenliğinizi sağlamaya yardımcı olması için daha fazla yerleşik güvenlik özelliğine sahiptir ve sahip olduğunuz yazılım ve donanım ile çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Microsoft sadece işletim sistemi alanında değil birçok alanda hizmet vermektedir. Bunlardan başlıcaları;

Office

Bing ve MSN

Surface(Tablet Laptop)

Nokia Lumia (Akıllı Telefon)

Xbox(Oyun Konsolu)

Mouse,Klavye

Outlook

Skype

Azure(Çevrimiçi Bulut Hizmeti)

Onedrive(Bulut Hizmeti)

Windows Server gibi birçok hizmeti bulunmaktadır.

Microsoft Haberleri

 • Uzayda yaşam için kod yazdılar

  Teknoloji, 11 Eylül 2018

  Uzayda yaşam için kod yazdılar

  QNB Finansbank, Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği iş birliği ile üç yıldır düzenlenen Kodu Cup Türkiye 2018 finalinde çocuklar “Uzayda Yaşam” için kodlama yaptı. 8-11 yaş kategorisinde Adana Vakıfbank Ortaokulu’ndan Alpha Knights ve 12-14 yaş kategorisinde Kocaeli Fatih Ortaokulu’ndan Fatih’in Yıldızları birinci oldu.

 • Microsoft’tan döviz kuru güncellemesi

  Teknoloji, 23 Ağustos 2018

  Microsoft’tan döviz kuru güncellemesi

  Dolar kurunda yaşanan hareketlilik, Türkiye’de Microsoft’un yazılım ürünlerine zam olarak yansıdı. Microsoft, Office 365 Bireysel’in yıllık fiyatını 110 TL, Office 365 Ev'in fiyatını ise 150 TL birden artırdı. Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi…

 • Microsoft, Windows 8'i bitiriyor!

  Teknoloji, 21 Ağustos 2018

  Microsoft, Windows 8'i bitiriyor!

  Yazılım devi Microsoft, Windows 8 ve Windows 8.1 için 31 Ekim'den sonra uygulama kabul etmeyeceğini geliştiricilere duyurdu. Aynı uyarı Windows Phone 8'ler için de geçerli

  Rusya'dan Microsoft'a yanıt: Hangi hackerlardan bahsediyorsunuz?

  Teknoloji, 21 Ağustos 2018

  Rusya'dan Microsoft'a yanıt: Hangi hackerlardan bahsediyorsunuz?

  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'deki muhafazakar düşünce kuruluşlarından bilgi çalmaya çalışan Rus hackerları engellediğini iddia eden ABD'li yazılım şirketi Microsoft'un bu iddiasına anlam veremediklerini söyledi.

  Windows 10 ve Android kullanıcılarına müjde!

  Teknoloji, 15 Ağustos 2018

  Windows 10 ve Android kullanıcılarına müjde!

  Microsoft, PC ile bir Android cihaz arasında bağlantı kuran ve dosyaları kolayca transfer edebilmeyi sağlayan 'Your Phone' uygulamasını tüm Windows 10 kullanıcıları için erişime açtı. Uygulamaya ileride yeni özellikler de eklenecek

 • 1000 TL yatıran 46 bin 500 lira kazandı!

  Teknoloji, 03 Ağustos 2018

  1000 TL yatıran 46 bin 500 lira kazandı!

  Apple’ın 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşması, parasını bu şirkete yatıranı ihya etti. 11 yıllık rekor çıkışa dolardaki yükseliş de eklenince, Apple TL cinsinden bire tam 47.5 verdi. Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberi...

 • New York'ta Microsoft ve Amazon karşıtı protesto

  Dünya, 01 Ağustos 2018

  New York'ta Microsoft ve Amazon karşıtı protesto

  ABD'nin New York kentinde bulunan, Microsoft ve Amazon binaları önünde Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Kurumu (ICE) tarafından sınır dışı edilen göçmenlere destek amacıyla protesto gösterisi düzenlendi

 • Tarihi çöküş! Rekorlar alt üst oldu

  Para, 31 Temmuz 2018

  Tarihi çöküş! Rekorlar alt üst oldu

  Facebook’un 26 Temmuz 2018’de yaşadığı 120 milyar dolarlık düşüş, geçmişi 1792 yılına kadar giden ABD borsalarında en yüksek günlük değer kaybı olarak kayıtlara geçti. Şimdi herkes “Yeni dotcom balonu da sönüyor mu?” sorusunu soruyor. 26 Temmuz 2018’de sosyal ağın NASDAQ Endeksi’nde işlem gören hisseleri bir günde yüzde 20’leri aşan oranda düşmüştü. Bu sert satış dalgasıyla birlikte Facebook’un piyasa değeri bir günde 628 milyar dolardan, 508 milyar dolara gerilemişti

  Microsoft net karını ve gelirini artırdı

  İş-Yaşam, 20 Temmuz 2018

  Microsoft net karını ve gelirini artırdı

  Teknoloji ve yazılım devi Microsoft, bu yılın nisan-haziran döneminde net kar ve gelirinin arttığını duyurdu. Bu yılın nisan-haziran dönemini, 2017 mali takviminde dördüncü çeyrek olarak kabul eden Microsoft bilançosunu açıkladı

  Ne Google ne Apple!

  Teknoloji, 18 Temmuz 2018

  Ne Google ne Apple!

  Avrupa Birliği'nin antitröst konusundaki düzenleyicileri Google'a bugün verdikleri 4,34 milyar euro (5 milyar dolar) ceza ile eski cezaları hatırlattılar. En yüksek cezaları hatırlamadan önce, bundan önceki en büyük cezanın yine Google'a ait olduğunu, Microsoft'un defalarca AB'den ceza aldığını hatırlatalım. İşte en büyük cezalar...

 • İki süper dev Amazon’a karşı güçlerini birleştirdi!

  Teknoloji, 18 Temmuz 2018

  İki süper dev Amazon’a karşı güçlerini birleştirdi!

  Bulut sistemi ve perakende satış hizmetiyle kullaıcılara en iyi hizmeti vermeye çalışan Amazon'a karşı Microsoft ve Walmart'dan ortaklık hamlesi

 • Öğrencilere Microsoft müjdesi

  Teknoloji, 10 Temmuz 2018

  Öğrencilere Microsoft müjdesi

  Apple'ın uygun fiyatlı iPad tanıtması sonrası, Microsoft da piyasa şartlarına boyun eğdi ve uygun fiyatlı Surface Go'yu tanıttı. Şirket, yeni ürünüyle Apple ile benzer şekilde öğrencileri hedefliyor

 • Forza Horizon 4 gerçek hayata meydan okuyor

  Teknoloji, 29 Haziran 2018

  Forza Horizon 4 gerçek hayata meydan okuyor

  Forza Horizon 4'ün grafikleri, adeta gerçek hayata meydan okuyor. Serinin yeni yapımının görüntüleri ile gerçek görüntüler yan yana gelince, fark bir hayli az görünüyor

  Bing’ten görsel arama özelliği!

  Teknoloji, 22 Haziran 2018

  Bing’ten görsel arama özelliği!

  Microsoft Bing'e getirilen yeni görsel arama özelliği sayesinde kullanıcılar, telefonunun kamerası vasıtasıyla herhangi bir obje hakkında arama yapabilecek ya da bir ürüne en uygun fiyatla nereden satın alabileceğini öğrenebilecek

  Teknolojinin Kadın Liderleri ödüllerini aldı

  Teknoloji, 08 Haziran 2018

  Teknolojinin Kadın Liderleri ödüllerini aldı

  Kadınların teknoloji alanındaki başarılarını desteklemek amacıyla düzenlenen "Teknolojinin Kadın Liderleri" yarışmasının kazananları belli oldu. Etkinlikte yüzlerce kadının ve projelerinin yarıştığı ve 9 kategoride ödül verildi

 • Dünyanın en büyüğüydü! Microsoft satın aldı

  Teknoloji, 04 Haziran 2018

  Dünyanın en büyüğüydü! Microsoft satın aldı

  Dünyanın en geniş kaynak kodu havuzu Github, son yıllardaki geliştiricilere verdiği destekle tanınan Microsoft tarafından satın alındı. Github uzun zamandır şirketin CEO'su Satya Nadella'nın hedefindeydi

 • 80'lerin efsane oyun konsolu geri dönüyor

  Teknoloji, 30 Mayıs 2018

  80'lerin efsane oyun konsolu geri dönüyor

  Atari dönemlerinin efsanevi oyun konsolu Intellivision sahalara geri dönmeye hazırlanıyor. Şirketin haklarına sahip olan Tommy Tallarico, yeni bir oyun konsolu piyasaya sürmeye hazırlandıklarını açıkladı

 • Microsoft’tan ücretsiz yarış oyunu

  Teknoloji, 29 Mayıs 2018

  Microsoft’tan ücretsiz yarış oyunu

  Windows işletim sisteminin yaratıcısı Microsoft, oyunlarının arasına bir yenisini otomobil sporlarını sevenler için ekledi. Üstelik bu kez geliştirilen oyun okulların tatile girmesine az bir süre kala hediye gibi ücretsiz. Yarış oyunu tutkunlarına ve araba sevdalılarına ilaç gibi gelecek ücretsiz oyunun adı "Miami Street" çıktı

  Tarihte bir ilk! 2 Çin firması...

  İş-Yaşam, 29 Mayıs 2018

  Tarihte bir ilk! 2 Çin firması...

  Dünyanın en büyük markaları BrandZ tarafından açıklandı. Bir ilkin gerçekleştiği listede, ilk 10 sıra içerisinde ilk kez 2 Çin şirketi yer aldı. Shenzen merkezli anlık mesajlaşma, oyun ve online ödeme sistemleri gibi alanlarda faaliyet gösteren Tencent listeye Facebook, McDonald's gibi markaların önünde 5. sıradan girdi. Çin'in Amazon'u olarak bilinen elektronik perakendeci Alibaba ise 9. sırada yer aldı. Google ise değerini yüzde 23 arttırarak 302 milyar dolarla zirveyi kimselere kaptırmadı