KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Microsoft

1970'lerde Bill Gates ve Paul Allen adlı iki genç kişisel bilgisayarların geleceğe açılan bir kapı olduğunu gördü.
1975'te Gates ve Allen Microsoft adında bir ortaklık kurdu. Yeni başlayan çoğu şirkette olduğu gibi Microsoft da işe küçük atılımlarla başladı. İleride her masaüstünde ve her evde bir bilgisayar olacağını öngörüyorlardı.

MS-DOS'un doğuşu

Haziran 1980'de IBM, "Chess" kod adlı bir proje için Microsoft ile temas kurdu. Bunun üzerine Microsoft, bilgisayar donanımını yöneten veya çalıştıran ve bilgisayar donanımı ile sözcük işlemci gibi programlar arasındaki boşluğu kapatan bir yazılıma, yeni bir işletim sistemine odaklandı.şletim sistemi, bilgisayar programlarının çalışması için bir temel oluşturacaktı. Bu yeni işletim sistemlerine "MS-DOS" adını verdiler. MS-DOS çok etkili olmuştu, ancak çoğu insan için anlaşılması oldukça zordu. İşletim sistemi geliştirmenin daha iyi bir yöntemi olmalıydı.

Windows 1.0 ve Windows adının ortaya çıkışı

Microsoft ,yeni bir işletim sisteminin ilk sürümü üzerinde çalışmaya başladı. Projenin kod adı Arabirim Yöneticisi'ydi ve piyasaya çıktından sonra da bu adın kullanılması düşünülüyordu, ancak daha sonra Windows'un kullanılmasına karar verildi, çünkü bu ad yeni sistemin temel bir özelliği olan kutular ve bilgisayar "pencereleri" için çok uygundu. İlk açıklamadan iki yıl sonra, 20 Kasım 1985'te Microsoft, Windows 1.0'u piyasaya sürdü. Artık MS-DOS komutları yazmak yerine, bir fareyi hareket ettirerek ve tıklatarak ekranlar ya da "pencereler" arasında gitmek istediğiniz yere ulaşabiliyordunuz. Windows 1.0 MS-DOS dosya yönetimi, Paint, Windows Writer, Not Defteri, Hesap Makinesi ve günlük faaliyetlerinizi yönetmenize yardım eden takvim, kart dosyası ve saat gibi çeşitli programlarla piyasa sürüldü.

Windows 2.0–2.11 ve Daha çok pencere, daha fazla hız

9 Aralık 1987'de Microsoft, masaüstü simgeleri ve genişletilmiş belleği olan Windows 2.0'ı yayımladı. Geliştirilmiş grafik desteğiyle pencereler üst üste gelebiliyordu, ekran düzeni kontrol edilebiliyor ve çalışmayı hızlandıran klavye kısayolları kullanılabiliyordu. Bazı yazılım geliştiricileri, bu sürüm için ilk Windows tabanlı programlarını geliştirdi. 1988'de Microsoft satışlara göre dünyanın en büyük kişisel bilgisayar yazılım firması haline geldi. Bilgisayarlar, ofis çalışanları için günlük hayatlarının bir parçası haline gelmeye başlamıştı.

Windows 3.0 ile grafiklerin ortaya çıkışı

22 Mayıs 1990 tarihinde, Microsoft tarafından Windows 3.0'ın ve hemen ardından, 1992 yılında, Windows 3.1'in tanıtımı yapıldı. İlk iki yıl bu iki sürüm toplam 10 milyon kopya satarak o güne kadar en çok kullanılan Windows işletim sistemi oldular. Bu başarı, Microsoft'un planlarını gözden geçirmesine neden oldu. Sanal Bellek görsel grafikleri geliştirdi. 1990'da Windows, daha sonra yayımlanacak sürümlerine benzemeye başladı. Artık Windows daha iyi bir performansa, 16 renkli gelişmiş grafiklere ve simgelere sahipti.  Windows, büyük kutularda uzun kullanma kılavuzlarıyla satılan disketlerle yükleniyordu. Windows 3.0'ın popülerliği yeni Windows yazılım geliştirme setinin (SDK) yayımlanmasıyla arttı; bu set yazılım geliştiricilerinin program geliştirmeye daha fazla, cihaz sürücüleri geliştirmeye daha az odaklanmasını sağlıyordu. Windows, evlerde ve ofislerde daha çok kullanılmaya başladı ve artık Solitaire, Hearts ve Mayın Tarlası gibi oyunlar da içeriyordu.

Windows NT

Windows NT 27 Temmuz 1993'te piyasaya sürüldüğünde, Microsoft önemli bir dönemece ulaşmış oluyordu: 1980'lerin sonunda başlayan sıfırdan gelişmiş yeni bir işletim sistemi oluşturma projesi. Bill Gates, "Windows NT, şirketlerin işyerinde bilgisayar gereksinimleri için kullandıkları çözümlere yönelik temel bir değişimi temsil ediyor" diyordu. Windows 3.1'in aksine Windows NT 3.1 32 bit işletim sistemiydi, böylece en son teknoloji ürünü mühendislik ve bilim programlarını destekleyen stratejik bir iş platformu haline geliyordu.

Windows 95- Kişisel bilgisayarların devri başlıyor

24 Ağustos 1995'te Microsoft, Windows 95'i piyasaya sürdü ve bu işletim sistemi ilk beş haftada 7 milyon kopya sattı. Bu, Microsoft'un çıkışıyla ilgili en çok reklam yaptığı işletim sistemiydi. Bu devir faks/modemler, e-posta, yeni çevrimiçi dünya ve baş döndürücü multimedya oyunlarıyla eğitim amaçlı yazılımlar devriydi. Windows 95 , Başlat menüsü, görev çubuğu ve her pencerede simge durumuna küçültme, ekranı kaplama ve kapatma düğmelerinin yer aldığı ilk işletim sistemiydi. 1995 yazında, Internet Explorer'ın ilk sürümü yayımlandı. Tarayıcı, World Wide Web'de alan kapmak için yarışanları bir araya getirdi.

Windows 98

25 Haziran 1998'de yayımlanan Windows 98, tüketiciler için özel olarak tasarlanan ilk Windows sürümüydü.
Bilgisayarlar iş yerlerinde ve evlerde yaygınlaştı, çevrimiçi olabileceğiniz Internet kafelerse çoğalmaya başladı. Windows 98, "Daha iyi çalışan, daha rahat kullanılan" bir işletim sistemi olarak tarif ediliyordu.

Windows Me

Evde kullanım için tasarlanan Windows Me, önceki sürümlerle karşılaştırıldığında sayısız müzik, video ve ev ağı özellikleri ve güvenilirlik üzerine geliştirmeler sunuyordu. İlk kez boy gösterenler: Kişisel bilgisayarınızın
yazılım yapılandırmasını sorunun oluştuğu zamanın öncesine ayarlayan Sistem Geri Yükleme. Movie Maker,
kullanıcıların dijital olarak ev videoları düzenlemesini, kaydetmesini ve paylaşmasını sağlıyordu. Microsoft Windows Media Player 7 teknolojisiyle, dijital medya bulunabiliyor, düzenlenebiliyor ve yürütülebiliyordu.

Windows 2000 Professional

Windows NT Workstation 4.0'a yönelik bir yükseltmenin çok ötesinde olan Windows 2000 Professional, iş için
kullanılan tüm masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Windows 95, Windows 98 ve Windows NT Workstation 4.0'ın yerini almak üzere tasarlanmıştı.

Windows XP

25 Ekim 2001'de, kullanışlılığı ve Yardım ve Destek hizmetlerini temel alan yeniden tasarlanmış bir görünümle
Windows XP piyasaya sürüldü. 25 dilde sunulmuştu. 1970'lerin ortalarından Windows XP'nin yayımlanmasına kadar dünya çapında yaklaşık 1 milyar kişisel bilgisayar satıldı. Windows XP, sonraki yıllarda Microsoft'un en çok satan ürünlerinden biri olacaktı. Hem hızlı, hem de sağlamdı. Başlat menüsü, görev çubuğu ve Denetim Masası'nı kullanmak daha kolay hale gelmişti. Bilgisayar virüsleri ve korsanları daha bilinir hale gelmiş, ancak güvenlik güncellemeleri bunların neden olduğu korkuları azaltmıştı. Kullanıcılar, şüpheli ek ve virüsler hakkındaki uyarıları anlamaya başlamıştı. Yardım ve Destek'e daha çok önem verilmişti.

Windows Vista

Windows Vista, 2006 yılında, o güne kadarki en güçlü güvenlik sistemiyle piyasaya sürüldü. Kullanıcı Hesabı
Denetimi, zararlı olabilecek yazılımların bilgisayarınızda değişiklik yapmasını engelliyordu. Dizüstü bilgisayar
satışları ve güvenlik ihtiyaçları artarken Windows Vista Ultimate'ta BitLocker Sürücü Şifrelemesi bilgisayarınız
için daha iyi veri koruması sağlıyordu. Git gide daha fazla sayıda insan bilgisayarlarını dijital medyaları için
merkezi bir konum olarak görmeye başladığından Windows Vista aynı zamanda Windows Media Player için sunulan geliştirmelere de sahipti. Burada kullanıcılar televizyon izleyebiliyor, fotoğraf görüntüleyip gönderebiliyor ve videolar düzenleyebiliyordu. Windows Vista'da tasarım büyük bir rol oynuyordu, görev çubuğu gibi özellikler ve pencerelerin etrafındaki kenarlıklar yeni bir görünüme kavuşmuştu. Arama yeni bir boyut kazandı ve insanların bilgisayarlarındaki dosyaları daha hızlı bulmasına yardımcı oldu. Windows Vista'nın her biri farklı özelliklerin karışımına sahip yeni sürümleri tanıtıldı. Bu işletim sistemi, 35 dilde sunulmuştu. Yeniden tasarlanan Başlat düğmesi, ilk kez Windows Vista'da kullanıldı.

Windows 7 - Windows Dokunma teknolojisiyle tanıştı

Windows 7, 2000'lerin sonlarının kablosuz dünyası için yayımlandı. Bu dönemde dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlardan daha çok satılıyordu ve kafelerdeki ortak kablosuz noktalarla evdeki özel ağlara bağlanmak yaygınlaşmıştı. Windows 7, pencerelerle çalışmanın yeni yollarını (Yaslama, Peek, Sallama gibi) içeriyordu; bunlar hem işlevselliği artırdı hem de arayüzün kullanımını daha eğlenceli hale getirdi. Bu, aynı zamanda kullanıcıların web'e göz atmalarına, fotoğraflar arasında gezinmelerine ve dosya ve klasörleri açmalarına imkan sağlayan Windows Dokunma özelliğinin sahneye çıktığı sürümdü.

Windows 8

Windows 8, yonga kümesinden tutun kullanıcı deneyimine kadar baştan yaratılan bir işletim sistemi ve hem dokunarak hem de fare ve klavyeyle sorunsuzca kullanılabilen yepyeni bir arabirime sahip. Hem eğlence için bir tablet hem de işleri halletmek için tam özellikli bir bilgisayar işlevi görüyor. Windows 8 ayrıca yeni bir görev çubuğu ve pürüzsüz dosya yönetimi ile tanıdık Windows masaüstüne yönelik geliştirmeler içeriyor.

Windows 10

Windows 10 ile Microsoft Windows 8'de yaptığı ve kullanıcılar tarafından hiç hoş karşılanmayan Metro arayüzünü kaldırmıştır. Başlat menüsü dahil olmak üzere birçok açıdan Windows 7 ile benzerlik taşıdığından hem tanıdıktır hem de kullanımı kolaydır. Hızlı şekilde başlar ve hemen kaldığı yerden devam eder, güvenliğinizi sağlamaya yardımcı olması için daha fazla yerleşik güvenlik özelliğine sahiptir ve sahip olduğunuz yazılım ve donanım ile çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Microsoft sadece işletim sistemi alanında değil birçok alanda hizmet vermektedir. Bunlardan başlıcaları;

Office

Bing ve MSN

Surface(Tablet Laptop)

Nokia Lumia (Akıllı Telefon)

Xbox(Oyun Konsolu)

Mouse,Klavye

Outlook

Skype

Azure(Çevrimiçi Bulut Hizmeti)

Onedrive(Bulut Hizmeti)

Windows Server gibi birçok hizmeti bulunmaktadır.

Microsoft Haberleri

 • 200 milyar dolarlık bulut!

  Teknoloji, 05 Ağustos 2022

  200 milyar dolarlık bulut!

  Küresel ekonomideki sorunlara karşın bulut için yapılan yıllık harcamalar 200 milyar doları aştı. Amazon’un yüzde 34 ile en büyük payı aldığı pazarda, Amazon ve ikinci sıradaki Microsoft, toplam küresel bulut pazarının yüzde 55’ini kaptı.

 • Windows'ta her gün karşılaşılan 5 tehdit

  Teknoloji, 28 Temmuz 2022

  Windows'ta her gün karşılaşılan 5 tehdit

  Yaklaşık yüzde 76'lık pazar payı ile Microsoft Windows en çok kullanılan işletim sistemi ancak siber saldırganların da bir numaralı hedefi. İşte en çok tercih edilen işletim sistemi Windows’u kullananların her gün karşılaştığı 5 büyük siber tehdit...

 • ‘Önce oyun, sonra uzay’

  Teknoloji, 12 Temmuz 2022

  ‘Önce oyun, sonra uzay’

  Dünyanın en büyük oyun yayımcılarından Crazylabs’in kuluçkasından çıkan, ardından Huawei’nin “Gelecek İçin Tohumlar”ına ve Microsoft’un start-up destek programı “Founders Hub”ına giren Frosy Game Studios’un kurucusu lise öğrencisi Özgür Özdemir, “Şu anda ayda 6 tane Hyper-casual türünde oyun üretiyoruz... Nihai hedefim, uzay” dedi.

  Microsoft, Rusya'daki operasyonlarını azaltıyor

  Dünya, 08 Haziran 2022

  Microsoft, Rusya'daki operasyonlarını azaltıyor

  ABD'li teknoloji şirketi Microsoft, Rusya'daki operasyonlarını önemli ölçüde azaltma kararı aldığını bildirdi.

  Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik siber saldırıları ortaya çıktı

  Dünya, 28 Nisan 2022

  Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik siber saldırıları ortaya çıktı

  Microsoft, Rusya'nın Ukrayna'daki siber saldırılarına ilişkin yeni bir rapor yayımladı. Rus siber aktörlerin askeri harekatla uyum içinde Ukrayna'ya yönelik saldırılar gerçekleştirdiğini bildirdi.

 • Microsoft, Rusya'da satışlarını durdurdu

  Dünya, 04 Mart 2022

  Microsoft, Rusya'da satışlarını durdurdu

  ABD'li teknoloji şirketi Microsoft, Rusya'daki tüm ürün ve hizmet satışlarını askıya aldığını duyurdu.

 • Üç ayda 18.8 milyar dolarlık net kâr

  Teknoloji, 26 Ocak 2022

  Üç ayda 18.8 milyar dolarlık net kâr

  Microsoft, geçen yılın ekim-aralık döneminde net kâr ve gelirinin arttığını duyurdu. Firmanın kârı söz konusu dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artarak 18.8 milyar dolara ulaştı

 • 68.7 milyar dolarlık satın alma

  Teknoloji, 19 Ocak 2022

  68.7 milyar dolarlık satın alma

  ABD'li teknoloji devlerinden Microsoft, "Call of Duty" ve "World of Warcraft" gibi oyunların yapımcısı Activision Blizzard'ı 68.7 milyar dolara satın alacağını duyurdu

  Microsoft'un hamlesi 20 milyar dolar buharlaştırdı

  Teknoloji, 19 Ocak 2022

  Microsoft'un hamlesi 20 milyar dolar buharlaştırdı

  Microsoft'un oyun devi Activision Blizzard'ı 68.7 milyar dolara satın alması, firmanın oyun konsolu alanındaki en büyük rakibi Sony'nin hisselerinde düşüşe yol açtı. Sony hisseleri yüzde 12.8 gerilerken piyasa değeri de yaklaşık 20 milyar dolar eriyerek 136 milyar dolara geriledi

  3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket

  Teknoloji, 03 Ocak 2022

  3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket

  ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, dünyada 3 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk halka açık şirket oldu.

 • 2022'de uzaydan saldıracaklar!

  Teknoloji, 07 Aralık 2021

  2022'de uzaydan saldıracaklar!

  Siber saldırılarla dolu geçen 2021 yılı sona eriyor. Bu yıl birçok kurum siber güvenlik algısını değiştirdi ancak yeni yıl ile birlikte hangi tehditlerle karşılaşılacağı şimdiden merak konusu. İşte uzayda gerçekleşecek siber saldırılardan siber sigortalara kadar uzanan 2022’ye dair 6 önemli siber güvenlik öngörüsü...

 • 5 şirket 88 trilyon TL’ye bedel!

  Teknoloji, 27 Ekim 2021

  5 şirket 88 trilyon TL’ye bedel!

  Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft’dan oluşan GAFAM, son bir yılda değerlerine 2.2 trilyon dolar daha ekledi. Bu beşlinin toplam piyasa değerinin yüzde 32 arttığı son bir yılda, Google’ın değeri yüzde 73, Microsoft'un yüzde 47, Apple’ın yüzde 26 yükseldi.

 • Dünyada yüzde 170, Türkiye’de yüzde 292 arttı!

  Teknoloji, 13 Eylül 2021

  Dünyada yüzde 170, Türkiye’de yüzde 292 arttı!

  Dünya genelinde Microsoft Exchange sunucularındaki güvenlik açıklarını hedefleyen saldırıların sayısının yüzde 170 arttığı açıklandı. ABD'deki Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı’nın da son dönemde aktif olarak kullanıldığı uyarısı yaptığı bu güvenlik açıklarını hedefleyen saldırılardaki artış oranı, Türkiye’de ise yüzde 292 oldu.

  Onun hikayesi de tutmadı!

  Teknoloji, 01 Eylül 2021

  Onun hikayesi de tutmadı!

  Sosyal ağ LinkedIn, geçen yıl kullanıma açtığı “hikaye” özelliğini bu ay kapatacağını duyurdu. Kararın gerekçesinde ise “Kullanıcılar videoların kaybolmasını değil, profilinde yaşamasını istiyor” denildi. Geçen ay bir diğer popüler sosyal ağ Twitter da Fleets adı ile sunulan hikaye formatına son vermişti.

  Microsoft'tan aşı zorunluluğu

  Teknoloji, 04 Ağustos 2021

  Microsoft'tan aşı zorunluluğu

  Google ve Facebook'un ardından Microsoft da ofise dönecek çalışanlarının aşı olmasını zorunlu tuttu

 • Devler kâr ve gelirlerini artırdı

  Teknoloji, 28 Temmuz 2021

  Devler kâr ve gelirlerini artırdı

  ABD'li teknoloji devlerinden Apple, Microsoft ve Google'ın ana kuruluşu Alphabet, bu yılın nisan-haziran döneminde net kâr ve gelirinin arttığını duyurdu

 • ABD'den Çin'e 'siber saldırı' suçlaması

  Dünya, 19 Temmuz 2021

  ABD'den Çin'e 'siber saldırı' suçlaması

  ABD'de Joe Biden yönetimi, Çin'i bilgisayar korsanlarıyla çalışmak, başta Microsoft e-mail sistemi olmak üzere dünyadaki resmi ve özel kuruluşlara siber saldırılar düzenlemekle suçladı.

 • ABD’ye yazılım geliştiren Türk şirkete yatırım

  Teknoloji, 01 Temmuz 2021

  ABD’ye yazılım geliştiren Türk şirkete yatırım

  Türk mühendislerin Türkiye’de kurup, ABD’ye taşığı yerli yazılım şirketi Logiwa, ABD’den 8.5 milyon dolarlık yatırım aldı. Amazon ve Walmart gibi e-ticaret platformları için yazılım entegrasyon çözümleri geliştirdiklerini söyleyen Logiwa’nın CEO’su Erhan Musaoğlu, “Tüm müşterilerimiz ve ‘server’larımız ABD’de ama Türkiye’den Türk mühendisleri tarafından yönetiliyor” dedi.

  O da 2 trilyon barajını aştı!

  Teknoloji, 23 Haziran 2021

  O da 2 trilyon barajını aştı!

  Apple’ın ardından Microsoft da 2 trilyon dolarlık piyasa değerini geçti. Microsoft, bu barajı aşan ikinci ABD’li şirket olurken; Covid-19 pandemisi ile birlikte GAFAM’ın (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft) toplam değeri de tam tamına ikiye katlanarak 8.6 trilyon doları aştı.