KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

SEAT

Seat için geleceğin temelleri atıldı. İhracatlar başladı. Martorell’deki Teknik Merkez çalışmalarına ve ilk "Atletik Teknolojiler"i uygulamaya başladı. 1975 Martorell Teknik Merkezi faaliyetlerine başladı. 1974 1974 2,000,000’uncu SEAT aracı üretildi. Landaben (Pamplona) tesisleri satın alındı. 1973 Martorell’deki SEAT Teknik Merkezi’nin inşaatına başlandı.

1968 SEAT üretimi 1 milyona ulaştı. 1965 SEAT araçları ilk kez Kolombiya’ya ihraç edildi. 1957 SEAT 600 model üretimi 27 Haziran’da başladı ve bununla birlikte İspanya’da büyük çapta motorlu taşıt üretimi çağı başlamış oldu. 1953 Zona Franca tesisi 5 Haziran’da resmen açıldı. İlk SEAT aracı olan 1400 model, 13 Kasım’da üretildi. 1950 Sociedad Espanola de Automoviles de Turismo, S.A. 9 Mayıs’ta kuruldu.

Kapılar Avrupa'ya açıldı. Avrupa'da ilk satışlar yapıldı. Ibiza piyasaya sunuldu, Martorell tesisinin yapım aşaması başladı ve SEAT Sport motorsporları sahnesinde boy göstermeye başladı. 1989 Martorell tesisinin inşasına başlandı. 1986 Volkswagen SEAT hisselerinin %51’ini satın alarak, yıl sonunda bu oranı %75’e yükseltti. SEAT Avrupa’ya ihracata başladı. Hollanda’da ilk satışlar gerçekleştirildi. SEAT'ın motorsporları bölümü, SEAT Sport kuruldu. 1984 İlk Ibiza modeli, 27 Nisan’da Zona Franca montaj hatlarından çıktı. 1982 Volkswagen ile, 30 Eylül’de endüstriyel ve ticari iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Yeni yüzler. Şirket, %99.99’u Volkswagen’e ait olan SEAT S.A.’da resmi bir isim değişikliği, beş modern, yeni modelin piyasaya sunulması ve yeni bir kurumsal kimliğinin benimsenmesi yolu ile, yaklaşan yeni milenyum için hızını arttırdı. 1999 Yeni Kurumsal Kimlik ve Leon modeli sergilendi. Leon, SEAT'ın Avrupa pazar lideri segmentine geri dönüşünü sağladı. 1998 Yeni Toledo, Paris Motor Show’da piyasaya sunuldu. Bu sayede SEAT ürünleri yeni ve modern bir 'yüz' kazandı. SEAT, Dünya Rally Şampiyonası’na ilk olarak en üst sınıfta katılan Cordoba WRC’yi sergiledi. SEAT 2 litre kategorisindeki liderliğini, art arda üçüncü kez dünya şampiyonu ünvanı alan Ibiza Kit Car ile yeniden ele geçirdi. 1997 Ibiza Kit Car, Dünya Rally Şampiyonası FIA 2L’i art arda ikinci kez kazandı. Arosa ve Cordoba Vario sergilendi.

1996 Dünya Rally Şampiyonası FIA 2L’e ilk kez katılan SEAT, Ibiza Kit Car ile kazandı. Alhambra sergilendi. 1995 Majesteleri Asturias Prensi, 10,000,000’uncu SEAT aracı kullanarak (bir Toledo) 26 Eylül’de Martorell montaj hattından çıkardı. 1993 İspanya Kralı I. Juan Carlos 22 Şubat’ta Martorell tesisinin açılışını yaptı. Yeni Ibiza’nın üretimine başlandı. Cordoba modeli sergilendi. 1992 SEAT, Barcelona’daki 25. Olimpiyat oyunlarındaki "Olimpiyat Gönüllüleri" programına ortak ve sponsor olarak katılım gösterdi. 1991 Volkswagen Grubu içinde geliştirilen ilk SEAT modeli, Toledo sergilendi. 1990 Volkswagen SEAT hisselerinin % 99,99’unu satın aldı. Sociedad Española de Automóviles de Turismo, S.A. ismi SEAT, S.A. olarak değişti.

2008 Yılın öne çıkan modeli, SEAT’ın yeni amiral gemisi, Yeni Ibiza ve onun 3 kapılı versiyonu olan Yeni Ibiza SportCoupé oldu. Her iki versiyon da tasarımı teknoloji ile eşsiz bir şekilde buluşturuyor ve rakiplerinden ayırıyor. Yeni Ibiza’nın Euro NCAP güvenlik testlerinden en yüksek derece olan 5 yıldızı alması da lansmanı kuvvetlendiren unsurlardan biri oldu. Yeni Ibiza ayrıca müşterilerin beklentilerini daha iyi karşılayacak özel renklerin sunulduğu ilk SEAT modeli olma özelliğini taşıyor. 2007 Yılın başlarında tüm satış sonrası hizmetler aktivitelerini tek çatı altında toplayan SEAT Service açıldı.

Temmuz ayında prototip oluşturmanın sanal ve fiziksel aşamalarını biraraya getiren ve SEAT’ı otomotiv endüstrisinin ön saflarına taşıyacak uzman bir departman olan Prototip Oluşturma Merkezi faaliyete başladı. Eylül ayında Frankfurt Motor Show’da SEAT’ın spor konsept aracı Tribu ve pazardaki en çevre dostu otomobillerden biri olan Ibiza Ecomotive tanıtıldı. Yılın sonlarına doğru Martorell’de, dünyadaki en modern dizayn merkezlerinden biri olan SEAT Dizayn Merkezi açıldı.  2006 SEAT Martorell’de yeni genel merkezini açtı. Erich Schmitt SEAT’ın yeni başkanı oldu.

Mayıs ayında yeni Leon FR Madrid Motor Show’da tanıtıldı. 2 ay sonra markanın en güçlü aracı olan Leon Cupra’nın tanıtılması için Temmuz ayında Londra Motor Show seçildi. Son olarak, Eylül ayında, SEAT’ın yeni aile aracı Altea XL Paris’teki Uluslararası Motor Show’da tanıtıldı. 2005 Markanın en sportif modeli olan Yeni Leon Barcelona Motor Show’da spor versiyonu León WTCC ile birlikte piyasaya sunuldu. Aynı şekilde, başarılı FR konseptini kullanan yeni neslin ilk aracı olan Altea FR prototipinin de dünya prömiyeri Frankfurt Motor Show’da gerçekleştirildi. Altea modeli 2-litre 170 hp TDI, SEAT’ın tarihindeki gelmiş geçmiş en güçlü dizel motorlu araç oldu.

SEAT Sport, WTCC’de (World Touring Car Championship) son derece parlak bir sezonu, León’un WTCC’yi Dünya Şampiyonasına ilk girişinden yalnızca iki ay sonra tarihe geçecek şekilde kazanmasının ardından ilk WTCC kupasını üçüncü olarak kazanarak tamamladı. Kendi açısından, SEAT León Supercopa’nın dördüncüsü, ilk kez gerçekleşen “SEAT León Supercopa Avrupa’nın En İyileri” organizasyonu ile, bu etkinliğin motor yarışları takvimindeki konumunu sağlamlaştırdı. Etkinlik, yarışın düzenlendiği ülkelerin (İspanya, Almanya, İngiltere ve Türkiye) her birinden en iyi sürücüleri bir araya getirdi.

2004 "Yeni SEAT" konsolidasyonunun yılı. SEAT Altea’nın Cenevre Motor Show’daki dünya prömiyeri ile, marka için yeni bir çağ resmen başlamış oldu. Mart ayında, şirket Martorell tesisinde şimdiye kadarki ilk “Serbest Gün’ünü” düzenledi; bu güne büyük çoğunluğu çalışanlar ve onların aileleri olan 41.000 kişi katılarak tesisleri gezdi. Haziran ayında, Paris Motor Show’da, SEAT’ın yeni eğilimlerini tasdik eden Toledo’nun yenilikçi bir nesli sunuldu. 3.3 milyon adet üzerinde üretimi gerçekleştirilen Ibiza’nın da 20. yıl dönümü olan bu yılda Ibiza model serisi iki yeni sportif modelle genişletildi: Ocak ayında üretilen FR ve Haziran ayında üretilen ve serisindeki en güçlü dizel motora (160hp) sahip olan Cupra. Bu yıl, Martorell üretim tesislerinde bulunacak olan yeni şirket binasının temellerinin resmi olarak atılmasıyla sona 2003 SEAT Altea’nın doğduğu bu yıl, değişimler ve yeniliklerle başladı. Araştırma-Geliştirme olarak ve ürün sürecinin benimsenmesi için 582 milyon EURO ayrılan bu kilit model Frankfurt’taki Motor Show’da (IAA) piyasaya sunuldu. Dr. Andreas Schleef’in deyişiyle, Altea, Yeni SEAT çağını başlatmış oldu. Bu yeni bakış açıları, İngiltere veya Almanya gibi genellikle daha zorlu pazarlarda bile satış oranlarında önemli ölçüde bir evrimi çoktan gerçekleştirmişti.

Bu güçlü faktörler, SEAT’ın Audi Marka Grubu’na entegrasyonunu destekledi. Araştırma-Geliştirme, Tasarım Satış & Dağıtımda yüksek düzeyde sinerji yaratan yeni bir konum kazandı. 2002 SEAT, yeniden düzenlenen Volkswagen Grubu altında, Audi Marka Grubu dahilindeki Audi ve Lamborghini’ye katıldı. Dr. Andreas Schleef başkan olarak atandı. “Rekabetçi İş Gücü Anlaşması”, genç çalışanları SEAT’a katılmaya teşvik ederek, kalifiye eleman seviyesinin yükselmesini sağladı. Yeni Cordoba Paris Motor Show’da sergilendi, Yeni Ibiza tasarımına bir aile aracı modeli eklenmiş oldu. SEAT, SEAT Leon Supercopa ile yarış pistlerine başarılı bir geri dönüş gerçekleştirdi. 2001 Yeni Ibiza, Bologna Motor Show’da sergilendi. Markanın en karizmatik aracının yeni nesli. Konsept araç SEAT Tango sergilendi. SEAT Sport tarafından geliştirilen yeni, yüksek performanslı Leon Cupra R prototipi sergilendi. Toledo, Brüksel'den alınan üretimin ardından Martorell montaj hattına geri döndü. Euro, şirketin resmi para birimi olarak kullanılmaya başlandı. 2000 Salsa konsept aracı sergilendi. SEAT’ın yeni ürün imajı için yenilikçi tasarım çalışmaları başladı. SEAT 50. Kuruluş Yıldönümünü kutladı. Kral I. Juan Carlos şirketin yönetimini teslim aldı. Asturias Prensi Martorell tesislerini gezdi. Teknik Merkez 25. yılını kutladı.

2009

2009 Eylül'ünde James Muir SEAT'ın Yönetim Kurulu Başkanlığına getirildi. Sn. Muir otomotiv endüstrisindeki uzun yıllara yayılan deneyimini İspanyol markasında yeni bir sayfa açmak için kullanacaktır. Aynı ay içindeki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Ibiza aile versiyonunun ilk örneği olan IBZ konsept aracı ve Altea, Altea XL ve Leon'un Ecomotive modelleri tanıtıldı. Bu modeller ileriye dönük motor teknolojilerinin örnekleridir.

SEAT, motor sporlarında WTCC'de hem üreticiler, hem de sürücüler kategorilerinde direksiyondaki Gabriele Tarquini ile dünya şampiyonluğunu almıştır. SEAT, Avrupa'nın en büyük futbol turnuvası olan UEFA Avrupa Liginin sponsorluğunu yapmaktadır.

2013

2013 yılında şirketin ürün yelpazesine yepyeni bir model eklendi: Yeni SEAT Leon! 2013 yılında SEAT ürün gamına sedan otomobili Toledo'yu ekledi. 2013, sadece SEAT markasının yeni yüzünü simgeleyen Leon’un lansmanına sahne olmakla kalmadı, 1 Mayıs 2013 itibariyle Jürgen Stackmann,  SEAT SA Başkanı olarak göreve atandı.

2014

2014 yılı SEAT'ın Leon ürün gamını tamamladığı bir yıl oldu. 2014 Temmuz ayı ile beraber Leon ST ve Leon Cupra versiyonlarını model yelpazesine ekledi. SEAT Leon CUPRA  ile efsanevi CUPRA yelpazesi, sportif performans ve dinamik tasarım konusunda en üstün seviyeye ulaştı.

Seat Haberleri

 • Neden Türkiye?

  Otomobil, 12 Aralık 2018

  Neden Türkiye?

  Otomobil devi Volkswagen (VW), Türkiye fabrikası için kolları sıvadı. 48'nci tesisi için Türkiye'de lokasyon arayışında olan şirketin, Bulgaristan ve Romanya yerine Türkiye'de karar kılmasının ardında bir takım stratejik nedenler yatıyor. Bunlar arasında en öne çıkanı kuşkusuz Türkiye'nin otomobil üretimindeki 50 yılık birikimi oldu. Yılbaşından bu yana Türk Lirası'ndaki değer kayıplarının işçi ücretlerini Avrupa'nın altına çekmesi de, yaklaşık 5 bin kişi istihdam edecek VW'ye maliyet avantajı sağlamış durumda. Yiğitcan Yıldız yazdı...

 • VW Türkiye'de fabrika açıyor!

  Otomobil, 10 Aralık 2018

  VW Türkiye'de fabrika açıyor!

  Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW), Türkiye'de yıllık 5 bin kişilik istihdam sağlayacak bir fabrika yatırımına hazırlanıyor. Bir süredir Almanya'daki üretim tesislerinde elektrikli modellerine yer açmak için farklı arayışlar içinde olan VW, fabrika yatırımı için Bulgaristan ve Türkiye arasında seçim yaptı. Alman otomobil gazetesi Automobilwoche'de yer alan haberde, Türkiye'nin seçilmesinde ülkenin otomobil üretimi konusundaki bilgi birikiminin etkili olduğunu belirtiyor. 2022 yılında faaliyete geçecek VW'nin Türkiye tesisi, ilk etapta grubun bünyesindeki Skoda ve Seat modellerinin üretimini üstlenecek

 • İspanyol SUV'un dizel - otomatiği geldi

  Otomobil, 06 Aralık 2018

  İspanyol SUV'un dizel - otomatiği geldi

  Seat'ın ilk SUV modeli Ateca, dizel versiyonunda 7 ileri DSG otomatik şanzımana kavuştu. 115 beygir güç üreten dizel Ateca'nın, maksimum hızı 184 km/s olarak açıklanıyor. Modelin ortalama yakıt tüketimi 100 kilometrede 4.5 litre olan dizel motorlu ve otomatik şanzımanlı Ateca'nın, fiyatları ise 166 bin TL'den başlıyor

  Ölçtü biçti, katladı dürdü mucize yarattı

  Otomobil, 20 Ağustos 2018

  Ölçtü biçti, katladı dürdü mucize yarattı

  ‘Hayatı sadeleştirmek için DERLE TOPLA RAHATLA’, ‘Hayattan keyif almak için AT KURTUL FERAHLA’ gibi kitapları Türkçeye de çevrilmiş olan Japon yaşam alanı düzenleme uzmanı Marie Kondo bu kez küçük kabul edilebilecek bir otomobilin bagajını matematik zekasıyla yerleştirdi. ‘Konmari’ metoduyla yerleştirilen otomobilin bagajına tatile çıkan bir ailenin üç valizi, iki şişme deniz yatağı, bir bebek arabası, bir şemsiye ve çocukları için bolca oyuncak rahatlıkla sığdı.

  2020 Golf ortaya çıktı! İşte ilk görüntüler

  Otomobil, 17 Nisan 2018

  2020 Golf ortaya çıktı! İşte ilk görüntüler

  Volkswagen'in 8. nesil Golf aracı testte yakalandı. Yeni jenerasyon GTI ve R modellerine de baz olacak araba kamuflajsız görüntülendi. 2019'un son çeyreğinde Avrupa'da satışına başlanacak 2020 model Golf ile gelen yenilikler ve dikkat çekici özellikler ne? İşte detaylar...

 • O araç sahiplerine uyarı...

  Otomobil, 03 Ekim 2015

  O araç sahiplerine uyarı...

  2008 ile 2014 yılları arasında üretilen Audi, Seat, Skoda araç sahipleri, istedikleri zaman bedel iadesi için dava açabilir

 • Üç marka daha tespit edildi

  Otomobil, 24 Eylül 2015

  Üç marka daha tespit edildi

  Emisyon testlerinde hile yapılmış Audi, Skoda, Seat marka 61 bin aracın olduğu ortaya çıktı

 • Marka marka satış fiyatları

  Otomobil, 28 Haziran 2015

  Marka marka satış fiyatları

  Piyasada satılan sıfır otomobillerin fiyatı 40 bin TL'den başlıyor

  Seat, Rusya'dan çekiliyor!

  Otomobil, 19 Kasım 2014

  Seat, Rusya'dan çekiliyor!

  Rusya'ya yönelik araç ithalatının azalması, kurda yaşanan gerileme ve ekonomik gelişmeler gerekçe gösterildi

  Seat'ın konforlu coupe'u: Leon SC 1.6 TDi

  Otomobil, 22 Ocak 2014

  Seat'ın konforlu coupe'u: Leon SC 1.6 TDi

  MQB platformundan çıkan otomobili özetleyen 3 sihirli kelime: Sportif, ekonomik ve otomatik vites...