KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

TBMM

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM); Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yasama organı olup yasama yetkisini Türk Milleti adına kullanır. Anayasanın 75, 76, 77, 79 ve 80. maddelerine göre milletçe genel oyla seçilen milletvekillerinden oluşur. Kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, Bakanlar Kurulunu ve bakanları denetlemek, Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek, bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşmek ve kabul etmek gibi görev ve yetkileri bulunmaktadır.

TBMM'nin kuruluşu

Mustafa Kemal Atatürk önceden beri Meclis-i Mebusan'ın İstanbul'da değil, Anadolu'da toplanmasını istemekteydi. İşgal altındaki İstanbul'da meclisin tehlikede olduğu savunuyordu. Atatürk'ün bu düşüncesine karşın Heyet-i Temsiliye'nin yaptığı toplantılarda meclisin İstanbul'da toplanması fikri ağır bastı. Meclisi Mebusan üyelerini belirlemek için Ali Rıza Paşa hükûmeti döneminde seçimler yapıldı. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyeleri seçimlerde başarılı oldu.

Heyet-i Temsiliye, seçilen milletvekillerinin Meclis-i Mebusan'da "Müdafaa-i Hukuk" adında bir grup oluşturmasını istemekteydi. Buna karşın Meclis-i Mebusan'da böyle bir grup kurulamadı. Ancak heyet, yeniden açılan Osmanlı Mebusan Meclisi’ne üye olarak İstanbul’a gidecek olan mebuslarla görüşmeler yapmıştı. Heyet-i Temsiliye, hazırladıkları Misak-ı Milli’nin Mebusan Meclisi’nde kabul edilmesini sağladı.

Heyet-i Temsiliye'nin başkanı olan Atatürk, kendisinin Meclis-i Mebusan'ın başkanı seçilmesini ve Anadolu'da süren hareketin yasal olarak tanınmasını istiyordu. Ancak 18 Mart 1920'de İngiliz işgal kuvvetleri Meclis-i Mebusan'daki Heyeti Temsiliye milletvekillerini tutukladı ve sürgüne gönderdi. Bu tutuklamalardan sonra 18 Mart 1920'de Meclis-i Mebusan kapandı.

Atatürk, bunun üzerine Heyet-i Temsiliye'yi temsilen meclisi Ankara'da toplanmaya çağırdı ve 21 Nisan 1920'de yayınladığı bir bildiri ile meclisin 23 Nisan 1920'de toplanacağını duyurdu. 23 Nisan Cuma günü Hacı Bayram Camii'nde kılınan Cuma namazının ardından dualar ile meclis açıldı. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Meclis-i Mebusan üyelerinden oluşan 324 milletvekili ile kurulan meclis, zorluklar nedeniyle 115 milletvekili ile açıldı. Aynı gün gerçekleşen toplantıda meclis adının "Türkiye Büyük Millet Meclisi" olmasına karar verildi.

23 Nisan 1920 tarihinde, Parlamento geleneklerine göre, en yaşlı üye olan Sinop Milletvekili Şerif Bey (d. 1845), Başkanlık kürsüsüne çıktı ve konuşma yaparak Meclis'in ilk toplantısını açtı.

Bu Yüksek Meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla ve Allah'ın yardımıyla milletimizin iç ve dış tam bağımsızlık içinde alın yazısının sorumluluğunu doğrudan doğruya yüklenip, kendi kendisini yönetmeye başladığını bütün dünyaya ilan ederek, Büyük Millet Meclisi'ni açıyorum.

Bu açılış konuşmasında, millî egemenliğe dayalı yeni Türk parlamentosunun adı da "Büyük Millet Meclisi" olarak konulmuştu. Bu ad herkesçe benimsendi. Daha sonra Atatürk'ün tüm konuşmalarında yer aldığı şekliyle ve ilk kez 8 Şubat 1921 tarihli Bakanlar Kurulu Kararnamesinde de yazılı olarak, "Türkiye Büyük Millet Meclisi" (TBMM) adı kalıcılık kazandı.

TBMM, 24 Nisan 1920 günü yaptığı ikinci toplantısında Mustafa Kemal Atatürk'ü meclis başkanlığına seçti. Atatürk, kendi öncülüğünde kurulan TBMM'nin başkanlığını Cumhurbaşkanı seçildiği gün olan 29 Ekim 1923 tarihine kadar sürdürdü

Tbmm Haberleri

 • Asker kişilerin yargılanmasını düzenleyen yasa onaylandı

  Gündem, 24 Haziran 2021

  Asker kişilerin yargılanmasını düzenleyen yasa onaylandı

  Son dakika... Asker kişilerin yargılanmasını düzenleyen yasa TBMM'de kabul edildi.

 • TBMM'nin çalışma süresi uzatıldı

  Gündem, 24 Haziran 2021

  TBMM'nin çalışma süresi uzatıldı

  Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) çalışma süresinin uzatılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı

 • Ceza İnfaz Yasası TBMM'den geçti

  Gündem, 17 Haziran 2021

  Ceza İnfaz Yasası TBMM'den geçti

  Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Yasaya göre, mahkumlarla görüş süresi 1 saatten 1,5 saate çıkarılırken, resmi makam ve avukatlarla e-postaya görüşmenin önü açıldı

  Ceza infaz kurumlarına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulunda

  Gündem, 16 Haziran 2021

  Ceza infaz kurumlarına ilişkin teklif TBMM Genel Kurulunda

  TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan ceza infaz kurumlarına ilişkin kanun teklifinin görüşmeleri sona erdi. MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Yargı Reformu Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında hak ve özgürlüklerin, yargı bağımsızlığının, tarafsızlığının ve şeffaflığının geliştirilmesinin; insan kaynaklarının nitelik ve niceliğinin artırılmasıyla performans ve verimliliğin artırılmasının söz konusu olacağını belirtti

  TBMM'de Müsilaj Araştırma Komisyonu kuruldu

  Gündem, 10 Haziran 2021

  TBMM'de Müsilaj Araştırma Komisyonu kuruldu

  TBMM Genel Kurulunda, 5 parti grubunun ortak önergesiyle, Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilaj (deniz salyası) sorununun nedenlerinin araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması Komisyonu kuruldu

 • İcra ve İflas Kanunu'nda değişiklik

  İş-Yaşam, 10 Haziran 2021

  İcra ve İflas Kanunu'nda değişiklik

  İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi,TBMM'de kabul edilerek yasalaştı

 • Meclis'te kabul edildi: Kamu borçlarına yeni yapılandırma

  Gündem, 03 Haziran 2021

  Meclis'te kabul edildi: Kamu borçlarına yeni yapılandırma

  AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Yapılandırılacak borcun taksitle ödenmek istenmesi halinde borçlular, başvuru sırasında 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birini tercih edecek

 • Askeri Ceza Kanunu teklifi, komisyonda kabul edildi

  Gündem, 02 Haziran 2021

  Askeri Ceza Kanunu teklifi, komisyonda kabul edildi

  Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

  Şentop'tan aşıya erişimde 'küresel adaletsizlik' yorumu

  Dünya, 01 Haziran 2021

  Şentop'tan aşıya erişimde 'küresel adaletsizlik' yorumu

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi konferansında konuştu. Şentop, "Salgının, küresel ölçekte bir yaklaşımla ancak hızlı ve etkin bir aşılama ile bertaraf edilebileceği aşikar olmasına rağmen küresel adaletsizlik aşıya erişim noktasında da maalesef kendini göstermektedir." dedi.

  Yapılandırma teklifi komisyonda kabul edildi

  Para, 27 Mayıs 2021

  Yapılandırma teklifi komisyonda kabul edildi

  AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

 • Meclis'i su bastı!

  Gündem, 18 Mayıs 2021

  Meclis'i su bastı!

  Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bir su borusunun patlaması sonucu, Meclis'in bazı bölümlerini su bastı

 • Şentop APA sıfatıyla İsrail'i kınadı

  Gündem, 12 Mayıs 2021

  Şentop APA sıfatıyla İsrail'i kınadı

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Başkanı sıfatıyla İsrail'in Filistin'e uyguladığı şiddet ve zulmü güçlü şekilde kınadı. Şentop, Kudüs'e karşı uluslararası topluma harekete geçme çağrısında bulundu.

 • Çek düzenlemesi yeniden değişiyor

  Para, 10 Mayıs 2021

  Çek düzenlemesi yeniden değişiyor

  Çeklerin mayıs ayında ibraz edilemeyeceğine ilişkin düzenleme değiştiriliyor. AK Parti milletvekillerinin imzasıyla TBMM’ye sunulan yasa teklifinde yeni bir düzenleme yapılıyor.

  Şentop'tan 'HSK üyeliği seçimi iddiaları'na yalanlama

  Gündem, 29 Nisan 2021

  Şentop'tan 'HSK üyeliği seçimi iddiaları'na yalanlama

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, "Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliği seçimleri için muhalefete söz verdiği" iddiasını içeren haberlerin gerçek dışı olduğu belirtildi.

  Meclis'ten ABD Başkanı Biden'a ortak tepki

  Gündem, 27 Nisan 2021

  Meclis'ten ABD Başkanı Biden'a ortak tepki

  Son dakika... TBMM, ABD Başkanı Joe Biden'in 1915 olaylarına ilişkin sözde 'soykırım' açıklamasını sert bir dille kınadı

 • TBMM'nin 101'inci yılı! Meclis'te özel oturum

  Gündem, 23 Nisan 2021

  TBMM'nin 101'inci yılı! Meclis'te özel oturum

  TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında, TBMM'nin açılışının 101. yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel gündemle toplandı.

 • 101. yılda ilk ziyaret Anıtkabir'e! Siyasilerin mesajları

  Gündem, 23 Nisan 2021

  101. yılda ilk ziyaret Anıtkabir'e! Siyasilerin mesajları

  Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki devlet erkanı, TBMM'nin açılışının 101. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Anıtkabir'de düzenlenen törene katıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da Anıtkabir'i öğrenci ve velilerle ziyaret etti. Siyasiler, 23 Nisan kutlama mesajları yayınladı

 • Ekonomide yeni düzenlemeler yasalaştı

  İş-Yaşam, 16 Nisan 2021

  Ekonomide yeni düzenlemeler yasalaştı

  Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Buna göre, ücretsiz izin ve prim desteği verilecek sektörlerin kapsamı genişletildi, kurumlar vergisi artırıldı, tarımsal kredi borçları yapılandırıldı

  Destek verilen sektör sayısı artıyor

  İş-Yaşam, 15 Nisan 2021

  Destek verilen sektör sayısı artıyor

  Torba kanun düzenlemesiyle ücretsiz izin desteği verilen sektör sayısı artırılacak. Verilen önergeye göre spor salonları, internet kafeler, düğün salonu işletmecileri söz konusu destekten yararlanabilecek