KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

TFF

Türkiye Futbol Fedarasyonu(TFF), Türkiye'de futbol faaliyetlerini yürütmek, futbolun gelişmesini ve yurt sathına yayılmasını sağlamak, bu konularda her türlü düzenlemeyi yapmak, kararlar almak ve uygulamakla yetkili kurumdur.

Ülkemizde futbolun ilk olarak 19. yüzyılın son çeyreğinde oynanmaya başladığı bilinmektedir. Osmanlı döneminde Selanik'te yakılan ilk ateş, zamanla Bornova çayırlarına kadar yayılmıştır.

İngilizlerin ve Rumların ortaklaşa kurduğu Kadıköy Futbol Kulübü bu anlamda İstanbul'un ilk kulübüdür. Fakat çıkan anlaşmazlıklar neticesinde İngilizler Moda Futbol Kulübü'nü kurmuş, ardından Kadıköylü Rumlar, Elpis ve Imogene kulüplerini kurarak İngilizleri takip etmiştir. Bunun ardından aynı takımların katılımıyla 1903 yılında İstanbul Futbol Ligi kurulmuştur. İstanbul'da bir futbol liginin kurulması, bu coğrafyada futbolun daha da yaygınlaşacağının ilk işareti olmuştur. Türk gençlerinin de bu yeni kurulan takımlara olan ilgisi, zamanla 'Biz niye bir futbol takımı kurmuyoruz'' fikrine dönüşünce ilk resmi futbol takımımız da ortaya çıkmıştır. 1905'te Mekteb-i Sultani'nin 10. sınıf öğrencileri, arkadaşları Ali Sami Yen'in önderliğinde Galatasaray'ı kurmuştur. Galatasaray, 1905-1906 sezonunda İstanbul Ligi'ne katılmış, 1907-1908'de ise kazandığı ilk şampiyonlukla Türk futbol tarihi için bambaşka bir başlangıcı müjdelemiştir. Ardından Fenerbahçe ve Beşiktaş onları takip edince Türk futbolu yeni bir boyuta doğru ilerlemeye başlamıştır.

Türkiye'de futbolun tam olarak yeşermeye başladığı periyot 1908-1923 yılları arasıdır.

II. Meşrutiyet sonrası esen özgürlük havasında yeni takımlar kurulmuş, bu arada Türk takımları da varlıklarını ciddi bir şekilde teyit ettirmiştir. İstanbul'un ardından İzmir, Ankara, Eskişehir, Bursa, Adana ve Trabzon şehirlerinde futbol büyük bir hızla yayılmaya başlamıştır. Pazar Ligi, Cuma Ligi, İstanbul Türk İdman Birliği Ligi ve İstanbul Şampiyonluğu Ligi bu dönemin önemli organizasyonları olmuştur. Daha sonrasında yaşanan savaşlarla beraber futbol, yaklaşık 11 yıllık bir sekteye uğramıştır.

Erken Cumhuriyet dönemi, Türkiye'de başka birçok alanda oldu gibi futbolda da ilk önemli hamlelerin atıldığı bir dönüşüm süreci olmuştur. Kazanılan zaferin getirdiği rüzgârla yeni bir ulusun temelleri atılırken, modernleşme ve dünyanın ileri medeniyetleri seviyesine erişme emeli bu yeni ulusun ilk hedefidir. Bilim, sanat ve spor olmak üzere her alanda yeni bir yapılanma ve oluşum söz konusudur.

TFF'nin günümüzde sahip olduğu görev alanı

Türkiye’deki her türlü futbol faaliyetini yürütmek, düzenlemek ve denetlemek.

Futbolun gelişmesini ve yurt sathına yayılmasını sağlamak.

FIFA ve UEFA’nın yetkili organları tarafından konulan kuralların gereği gibi uygulanmasını sağlamak, ulusal talimatlar hazırlamak ve Türkiye’yi futbol ile ilgili konularda yurt dışında temsil etmek.

Yurt içi ve yurt dışı futbol faaliyetleri için plan, program, benzeri her türlü düzenlemeyi ve anlaşmayı yapmak ve başarılı sonuçlar sağlanması için gerekli tedbirleri almak.

Her düzeyde müsabakalar düzenlemek ve milli takımlar ile kulüp takımlarının uluslararası müsabakalara katılması ve mücadele edebilmesi için gerekli tedbirleri almak.

Fair Play kurallarına uygun olarak bağlılık, dürüstlük ve sportmenlik prensiplerini gözetmek.

Üyelerinin,  kulüplerin,  futbolcuların,  hakemlerin,  yöneticilerin, teknik direktör ve antrenörlerin, sağlık personelleri, futbolcu temsilcileri ve müsabaka organizatörleri ile diğer tüm ilgililerin FIFA, UEFA ve TFF tarafından konulan Statü, talimat ve düzenlemeleri ile bunların yetkili kurulları tarafından verilen kararlara uymalarını sağlamak.

Şiddet, şike, teşvik primi, ırkçılık, doping ve her türlü ayrımcılıkla mücadele etmek.

Futbolu geliştirmek amacıyla; amatör futbol spor kulüp ve federasyonları ile bünyesinde futbol branşı bulunan engelliler spor federasyonlarına her türlü ayni ve nakdi yardımda bulunmak, TFF'nin görevleridir.

Tff Haberleri

 • TFF'den Cüneyt Çakır'a ziyaret

  2018 Dünya Kupası, 11 Temmuz 2018

  TFF'den Cüneyt Çakır'a ziyaret

  ürkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1. Başkanvekili ve UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı, Başkanvekili Nihat Özdemir ve MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, FIFA Dünya Kupası'nda bu akşam 21.00'de Moskova Luzhniki Stadı'nda oynanacak Hırvatistan-İngiltere yarı final müsabakasını yönetecek Cüneyt Çakır ve ekibine moral ziyaretinde bulundu

 • Süper Lig'de fikstür çekiliyor

  Futbol, 08 Temmuz 2018

  Süper Lig'de fikstür çekiliyor

  Spor Toto Süper Lig'de 2018-2019 sezonu fikstürü yarın çekilecek. Fenerbahçe'nin efsane futbolcusu Lefter Küçükandonyadis'in adının verildiği sezon fikstürünün çekimi, yarın TFF Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde saat 15.00'te başlayacak

 • TFF: "Acımız büyük!"

  Futbol, 08 Temmuz 2018

  TFF: "Acımız büyük!"

  Tekirdağ'ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi yakınlarında meydana gelen kazada, yolcu treninin 5 vagonunun devrildiği belirtilirken ilk belirlemelere göre 10 kişinin hayatını kaybettiği 73 kişinin yaralandığı duyuruldu. Türkiye Futbol Federasyonu ve Galatasaray, kazaya ilişkin bir açıklama yaptı

  TFF'den Kosova ziyareti

  Futbol, 07 Temmuz 2018

  TFF'den Kosova ziyareti

  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili ve UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı ile TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş, Kosova'da ziyaretlerde bulundu.

  TFF'den bir değişiklik daha! VAR...

  Futbol, 06 Temmuz 2018

  TFF'den bir değişiklik daha! VAR...

  Son dakika haberi... Maçların uzaması halinde 4. oyuncu değişikliğinin yapabileceğini duyuran TFF, Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu'nda ve Spor Toto 1'inci Lig play-off maçlarında Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin kullanılacağını açıkladı

 • Terim kararının gerekçesi açıkladı!

  Futbol, 06 Temmuz 2018

  Terim kararının gerekçesi açıkladı!

  Son dakika... TFF'nin, Türkiye Futbol Direktörü olduğu dönemde, sözleşmesinin süresinden önce feshedildiği gerekçesiyle Fatih Terim'e 9 milyon 324 bin lira erken fesih bedeli ödemesine yönelik kararın gerekçesi açıklandı. Kararın gerekçesinde, "TFF'nin fesih bildiriminde, sözleşmenin 6. maddesinin dayanak alınması dışında hiçbir gerekçeye yer vermediği gibi haklı feshe ilişkin hiçbir beyanda veya imada da bulunulmadığı" belirtildi

 • TFF'den radikal karar!

  Futbol, 05 Temmuz 2018

  TFF'den radikal karar!

  Son dakika haberine göre TFF, statüleri gereği uzatma devrelerinin uygulanacağı müsabakalarda dördüncü oyuncu değişikliğinin yapılmasına izin verdi. UEFA da bugün yaptığı açıklamayla 2018 FIFA Dünya Kupası'nda uygulanan 4. oyuncu değişikliği kuralını 2018-2019 sezonu ile birlikte tüm organizasyonlarında uygulayacağını duyurmuştu. TFF'nin bu kararının ardından Türkiye'de de dördüncü oyuncu değişikliğinin önü açılmış oldu!

 • Spor Toto Süper Lig ne zaman başlayacak?

  Futbol, 05 Temmuz 2018

  Spor Toto Süper Lig ne zaman başlayacak?

  Spor Toto Süper Ligin ne zaman başlayacağı futbol tutkunları tarafından araştırılıyor. 2018-2019 sezonunun ne zaman start vereceğini araştıran taraftarlar internetten sorgulamalarını sürdürüyor. Peki, 2018-2019 Lefter sezonu ne zaman başlıyor?

  Lefter Küçükandonyadis kimdir?

  Futbol, 05 Temmuz 2018

  Lefter Küçükandonyadis kimdir?

  Fenerbahçe'nin efsanelerinden 'ordinaryus' lakaplı Lefter Küçükandonyadis 2012 yılında vefat ederek aramızdan ayrılmıştı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yönetim kurulu, Riva'da bugün yaptığı toplantıda Spor Toto Süper Lig'de 2018-2019 sezonunun Lefter Küçükandonyadis Sezonu olarak oynanmasına karar verdi. Peki , Lefter kimdir? Hangi mevkide oynuyordu? Nereli?

  TFF, yeni sezonun adını açıkladı

  Futbol, 04 Temmuz 2018

  TFF, yeni sezonun adını açıkladı

  Son dakika haberine göre; TFF, Spor Toto Süper Lig 2018-2019 sezonunun adının, Lefter Küçükandonyadis Sezonu olduğunu açıkladı. Spor Toto Süper Lig, önceki yıllarda Süleyman Seba, Hasan Doğan, Turgay Şeren ve İlhan Cavcav gibi futbolun unutulmaz isimleri anısına oynanmıştı

 • Fikstür çekimi tarihi belli oldu!

  Futbol, 04 Temmuz 2018

  Fikstür çekimi tarihi belli oldu!

  TFF'den yapılan açıklamaya göre Spor Toto Süper Lig'de yeni sezonun fikstür çekimi tarihi de belli oldu. TFF yaptığı açıklamada, Spor Toto Süper Lig 2018-19 sezonu fikstür çekiminin 9 Temmuz Pazartesi günü yapılacağını duyurdu

 • PFDK'dan '4 Büyükler'e ihtar!

  Futbol, 03 Temmuz 2018

  PFDK'dan '4 Büyükler'e ihtar!

  Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un da içinde bulunduğu Süper Lig kulüplerine 'Futbol Menajerleri İle Çalışma Talimatı'na aykırı eylem' nedeniyle ihtar cezası verdi

 • İsveç-Türkiye maçının biletleri satışa çıktı

  Futbol, 03 Temmuz 2018

  İsveç-Türkiye maçının biletleri satışa çıktı

  Türkiye Futbol Federasyonu, (TFF) resmi sitesi üzerinden yapılan açıklama ile 10 Eylül 2018 tarihinde UEFA Uluslar Ligi kapsamında deplasmanda oynanacak olan İsveç karşılaşmasının biletlerinin satışa çıktığını duyurdu

  Federasyon kararını verdi! Yeni sezonun adı...

  Futbol, 17 Haziran 2018

  Federasyon kararını verdi! Yeni sezonun adı...

  Türkiye Futbol Federasyonun adını 'Lefter Sezonu' olarak belirledi. Türkiye Futbol Federasyonu'nun bu kararını önümüzdeki günlerde resmi olarak açıklaması bekleniyor

  "Neymar'ı da alsan böyle kontrat olmaz!"

  Futbol, 13 Haziran 2018

  "Neymar'ı da alsan böyle kontrat olmaz!"

  Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, 11 futbolcuya 4,5 yıl için 155 milyon Euro ödeyeceklerine hatırlatarak "Artık savurganlık yok" mesajı gönderdi ve ekledi: “Sözleşmelerin bize yüklediği yük 11 futbolcuda 4.5 yıl için 155 milyon Euro. Bu müthiş bir rakam. Öncelikle israfı önleyip yeni kontratlarda bu hatalara düşmemeliyiz. Neymar’ı da alsanız bunun amcasının, teyzesinin uçak parasını, otel parasını ödemek gibi saçma bir şey olamaz. Böyle sözleşmeler asla yapılamaz.”

 • Transfer dönemi başladı

  Futbol, 09 Haziran 2018

  Transfer dönemi başladı

  Türkiye Futbol Federasyonu, 2018-2019 sezonu transfer döneminin başladığını açıkladı

 • Terim ve TFF'den "tazminat" itirazı

  Futbol, 05 Haziran 2018

  Terim ve TFF'den "tazminat" itirazı

  Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF), Türkiye Futbol Direktörü olduğu dönemde, sözleşmesi süresinden önce feshedildiği gerekçesiyle Fatih Terim'e 9 milyon 324 bin lira ödemesi kararına, davanın her iki tarafı da farklı gerekçelerle itiraz etti. Terim avukatı Rezan Epözdemir aracılığıyla tazminat miktarının az olduğu gerekçesiyle dilekçe verirken TFF'nin avukatı Hüseyin Karaahmetoğlu ise davanın kısmen kabulu kısmen de reddi yönündeki kararın usul ve yasaya uygun olmadığını belirtti

 • TFF'den transfer açıklaması

  Futbol, 04 Haziran 2018

  TFF'den transfer açıklaması

  Son dakika! TFF'den yapılan açıklamaya göre yaz transfer dönemi 9 Haziran'da başlayıp 31 Ağustos 2018'de bitecek. Devre arası transfer dönemi ise 4 Ocak 2019'da başlayıp 31 Ocak 2019'da sona erecek

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Koç'a tebrik

  Futbol, 03 Haziran 2018

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Koç'a tebrik

  Ülker Stadı'nda 2 gün süren kongre sonunda Ali Koç, 20 bin 736 geçerli oyun 16 bin 92'sini alarak sarı-lacivertli kulübün yeni başkanı oldu. Seçimde Aziz Yıldırım ise 4 bin 644 oyda kaldı. Aziz Yıldırım'ın 20 yıllık başkanlık dönemine son veren Ali Koç, kongre üyeleri tarafından 3 yıllığına göreve getirildi. Ali Koç'un tarihi zaferi, ülke çapında büyük yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Futbol Federasyonu, Beşiktaş ve Galatasaray başta olmak üzere Ali Koç'a tebrik yağdı