KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Netanyahu

Binyamin Netanyahu, 21 Ekim 1949 tarihinde İsrail'in başkenti Tel Aviv'de dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatını büyüdüğü Kudüs şehrinde tamamladı ve 1963-1967 yılları arasında ABD'nin Philadelphia eyaletinde bir süre yaşadı. Liseyi ABD'ye tamamlayarak 1967'de İsrail'e geri dönerek İsrail Güvenlik Kuvvetleri'ne kayıt oldu.

Savaş eğitimlerinin ardından bir süre özel bir grup olan Sayeret Matkal Kuvvetleri'nde takım lideri olarak görev yaptı. Askeri birçok operasyonun ardından ABD'ye dönerek 1975'te mimarlık üzerinde lisans programını tamamlayarak 1976'da erkek kardeşi Yonathan Netanyahu'yu Entebbe rehine kurtarma operasyonu'nda kaybetti.

1988'de İsrail'e geri dönerek Likud Partisi'ne katıldı ve iç seçimlerde beşinci oldu. Ardından 12th Knesser'e üye olarak seçildi ve Dış İşleri Bakanı'na yardımcı olarak görev yaptı.

1991 yılında İsrail Başbakanlık Ofsii'ne yardımcı bakan olarak atanan Netanyahu, 26 Mayıs 1996'daki seçimlerde seçimi kazanarak İsrail'de doğan en genç başbakan olarak kayıtlara geçti.

Günümüzde de halen İsrail Başbakanı olarak görev yapmaktadır.

Netanyahu Haberleri