Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Anasayfa Özel İçerikler Serdar Ali Çelikler Avrupa Süper Ligi F.Bahçe'nin kurtuluşu olabilir mi?

    Real Madrid ve Barcelona'nın ısrarla istediği Avrupa Süper Ligi projesi Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından 'neredeyse' onaylandı. Yani artık Avrupa futbolunda UEFA dışında da bir organizatör olabilir. Bugüne değin Avrupa futbolunun tek patronu olan UEFA yerine basketboldaki Eurolig gibi bir futbol sistemi de olacak artık. Her konuda olduğu gibi bu konuda da Fenerbahçe yine herkesten önce 'atlayıp' biz Süper Lig'e girmiyoruz dedi. Sonrasında 4 büyüklerin diğerlerinden ve TFF'den açıklama geldi. Her ama her genel konuya en önce atlamak sorunu bir yana genel olarak Süper Lig projesine karşı çıkmak F.Bahçe açısından doğru mudur bunu tartışmaya açmak niyetindeyim.

    3 Temmuz 2011'den bu yana 'Sistem' F.Bahçe'ye zulmediyor. O zamanki sistemin aktörlerine bugün FETÖ deniyor. Aktörler; sistemin işleyişi; oluşumlar ve ittifaklar değişiyor ama F.Bahçe'nin itilip kakılması bir türlü bitmiyor. 2012'de FETÖ'cü oldukları sonradan ortaya çıkan polisler tarafından tüm stat ahalisi gaza boğuluyor. 2014'de toplu suikast girişimine maruz bırakılıyor. 2018'de başkanlık seçimi sırasında Ali Koç'u siyasi bir takım hedefleri olmakla itham etmişler. Sonrasında bizzat "maksat futbol değil" haberleri yapılmış.. Ali Koç'un da bir kaç kez laf arasında söylediği gibi Türk futbol yerleşik düzeni, F.Bahçe'yi düzenli aralıklarla 'dövmeye' çalışıyor. Peki bu durumda F.Bahçe'nin kendisine karşı olduğunu düşündüğü sistemin içinde olmaya devam etmek isteme ısrarı neden? Türkiye Ligi'nde madem kendine karşı bir düzen olduğunu düşünüyor; o halde bu düzen içindeki ligde varlığını küçültmeyi ve sistemi toptan reddetmeyi düşünemez mi?

    F.Bahçe başkanı, yetkili organ olan Yüksek Divan Kurulu'nda "Biz Avrupa Süper Ligi'ne katılalım. Orada mücadele edelim. Bize zulmedilen bu ligde daha düşük düzeyde kalalım. Burada orta sıralara oynayan bir takım ile 'varız işte' diyelim. Sekizincilik ile Onikincilik arasında bir yerlerde olalım; UEFA turnuvalarına katılım koşullarına uymak artık önemli değil nasıl olsa.. Alsınlar bu bizi istemeyen düzenlerinde liglerinde oynasınlar.. Biz de asıl ideal kadromuz ve tüm gücümüzle Süper Lig'de mücadele edelim. Bu fikre ne dersiniz?" diye sorsa acaba ne yanıt alır.. Bence bu fikir üzerinde iyice düşünülmesi gereken bir konudur. Kendisine sürekli dayak atılan sistemi yıkabilecek bir fiili durum yaratabilir. Resmi olarak UEFA tarafındayız denilse dahi arka plandan Süper Lig ile ilgili görüşmeler yapmanın zararı yoktur. Belki de o lig, F.Bahçe'nin sürekli mağdur edildiğini düşündüğü mevcut düzenden kurtuluş yoludur.