Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Polemik Balyoz mahkumları tahliye istedi

    Yasemin GÜNERİ / AHT

    Tutukluluk süresinin 5 yıl ile sınırlandırılması ile Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 'uzun tutukluluk süresini hak ihlali saymasının' ardından eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tahliyesinden sonra Ergenekon sanığı 30 kişi de serbest bırakıldı. Ergenekon'daki bu tahliyelerin ardından gözler, yine kumpas olduğu söylenen Balyoz davasına çevrildi. Ancak bu davanın 5 yıldan daha kısa sürede sonuçlandırılması nedeniyle Balyoz sanıkları, Ergenekon'da olduğu gibi bu haklardan yararlanamıyor. Dün yaşanan son gelişmede ise Balyoz hükümlüsü Tümgeneral İhsan Balabanlı, Tuğgeneral Bekir Memiş, Kurmay Albaylar Mustafa Önsel, Hanefi Yıldırım ve Yarbay Yüksel Gürcan, İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, yargılanmanın yenilenmesini ve beraat edeceklerine dair ciddi bulgular bulunduğu gerekçesiyle haklarında verilen infazın durdurulmasını istediler. Hükümlüler, tahliye talebinde bulundular. Uzmanlara, Başbakan Erdoğan'ın bile "katakulli" dediği Balyoz davasında haklarında hüküm verilen sanıkların nasıl kurtulabileceğini sorduk.

    "Tek yol yeni bir kanun çıkarmak ve önceki kararları yok hükmünde saymak"

    Avukat Turgut Kazan:

    Balyoz davası sanıklarının kurtulmasının tek yolu siyasal iktidarın kanun çıkartmasıyla mümkün. Çıkartılacak kanunda kapatılan özel yetkili mahkemelerin kararlarının yok sayılması hükmü yer almalı. Siyasal iktidar karar verirse böyle bir kanun rahatlıkla çıkartılabilir. Balyoz davası sanıklarının Anayasa Mahkemesi'ne yapacakları bireysel başvuruların tahliyelerin önünün açacağını düşünmüyorum. Zaten Anayasa Mahkemesi Başkanı da bu konuda demeç verdi. Sanıklar da bildiğim kadarıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Anaşasa mahkemesi yoluyla bu sorunun çözülmesi mümkün görünmüyor. Anayasa Mahkemesi sadece adil yargılamaya bakar. 2.bir temyiz mahkemesi değil. Başbakan başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın " kumpas kuruldu" sözü de tek başına yeterli değildir yeniden yargılama için. Tek yol, yeni bir kanun çıkartmak...

    "Tarafsız bir mahkemede yeniden yargılama sağlanmalıdır"

    Sanık avukatı, Askeri Yargıtay Onursal Üyesi Emekli Hakim Albay Ali Fahir Kayacan:

    Ne yapılabilir sorusuna verilebilecek tek cevap, tarafsız bir yargı organı tarafından adil ve hukuka uygun şekilde yürütülecek bir yeniden yargılamanın sağlanması olmaktadır. Yeniden yargılama olgusunun CMK'nın yeniden yargılamayı düzenleyen sınırlayıcı ve istisnai bir kanun yolu olma özelliği ile karşılanması ve çözümlenmesi ne yazık ki oldukça zor görünmektedir. Bu aşamada, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) tarihi bir görev düşmektedir. Balyoz'la ilgili mahkumiyetin 9 Ekim 2013'de onaylanmasının ardından, tüm Balyoz sanıkları tarafından biz de dahil AYM'ye bireysel başvurular yapılmıştır. 4 ay geçmesine rağmen AYM'nin bu başvuruları ele aldığı konusunda bize bir bilgi ulaşmadı. Dileğimiz, AYM'ye Balyoz sanıkları tarafından yapılan bireysel başvuruların ivedilikle ele alınıp karar verilmesidir. AYM tarafından tarafından yeniden yargılama yapılmasına karar verileceğine inancımız tamdır.

    "Sahte deliller nedeniyle yeniden yargılama yapılmalı"

    Avukat Selim Yavuz (Balyoz sanığı Tümgeneral Ahmet Yavuz'un oğlu):

    Anayasa Mahkemesinin ihlal kararını beklemek durumunda değiliz. Biz şimdiye kadar bağımsız ve tarafsız hakimlerle muhatap olmadık. Balyoz hakimi yeniden yargılama yorumu yaparak "Benim şimdiye kadar yeniden yargılamada kaldırdığım karar olmamıştır" demiştir. Bu hakim şimdi görevden alınarak başka bir adliyeye gönderildi. Zihniyet bu... Balyoz'daki 5 no'lu CD'nin sahte olduğunu gösteren raporun açıklanmasından sonra yeniden yargılama talebinde bulunduk. Hard diski, oradan almışlar içine belge yüklenip geri koymuşlar. Tübitak raporu bunu söylüyor. 11. Ağır ceza mahkemesi, yeniden yargılama talebinin reddine itiraz üzerine verdiği kararda, "dijital delillerin iddiası ve 5 nolu hard diske yönelik düzenlenen şu tarihli rapor içeriği bu delilin sahteliği niteliğinde değil" diyor. Bizi bu zihniyete teslim edecekseniz, yeniden yargılamaya gerek yok.

    "Sahte olduğu tespit edilen 5 no'lu CD, yeni delil niteliğindedir ve karar bozulabilir"

    Avukat H. uğur Poyraz:

    Balyoz'la ilgili Yargıtay onamasından sonra, yerel mahkemenin hükmüne esas aldığı 5 nolu CD'nin sahte olduğuna dair bilimsel bir rapor verilmiştir. Bu rapor, "yeni delil" niteliğinde olup Yargıtay'ın onama kararı nedeniyle hükümlü durumunda olan şahıslar veya Yargıtay'ın bozma kararı nedeniyle sanıkların vekilleri tarafından Yargıtay Başsavcılığı'na müracaat edilerek karara itiraz etmesi talebinde bulunulmalıdır. Başsavcılık tarafından bu başvuru hukuken ciddi bulunursa, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na itirazda bulunulabilir. Yargıtay Ceza Genel Kurulu toplanır ve başvuruyu haklı görürse Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin kararını kaldırır ve hakkındaki karar kesinleşmiş olanlar da hükümlü statüsünden çıkar. Tahliye edilebilirler. Ayrıca CMK'ya göre, kesinleşen bir hükümle sonuçlanmış bir dava, hükmü etkileyen bir belgenin sahteliği anlaşılırsa, hükümlü lehine olarak yargılamanın yenilenmesi yoluyla tekrar görülür. Yargılamanın yenilenmesi istemi hükmün infazını ertelemez. Ancak mahkeme, infazın geri bırakılmasına veya durdurulmasına karar verebilir.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ