Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM / Ajanslar

Türkiye'nin, kansere karşı verdiği mücadeleyle tanıdığı 20 yaşındaki Neslican Tay, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Medikal Direktörü Prof. Dr. Gazi Yiğitbaşı, yaptığı yazılı açıklamada, Neslican Tay'ın, 6 Eylül'de, uzun süredir mücadele ettiği "yaygın tutulum yapmış malign mezenşimal tümör"e bağlı artmış olan semptomları nedeniyle hastaneye müracaat ettiğini belirtti.

Tay'ın durumunun ağırlaşması üzerine 15 Eylül Cumartesi günü yoğun bakıma alındığını kaydeden Yiğitbaşı, "Ancak süreç içerisinde gelişen çoklu organ yetmezliği nedeniyle bugün saat 21.20'de kendisini kaybettik. Allah'tan rahmet, tüm sevenlerine sabırlar dileriz." ifadelerini kullandı.

 

NESLİCAN TAY'IN SON MESAJI: `HER ŞEYİN ÇOK GÜZEL OLMASININ TAM ZAMANI´

Neslican Tay, 15 Eylül'de tedavi gördüğü hastanede yoğun bakıma alınmadan önce paylaştığı son mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Bir süredir burada pek aktif olamadım. Kemoterapi almamla birlikte çok fazla aksilik oldu. Damarım ilacı kaldırmadı. 3'üncü dereceden yanıklar oluştu. Aynı gün port açıldı o da pıhtı oluşturdu derken sağ akciğerimi çok kötü etkiledi. Sağ kolum mutant gibi şişti. Damar yolum diğer tedavileri de kaldıramadı yeni kateter takıldı dün boynuma. O aradan akciğer tüpü takıldı, çıkarıldı. Bir gün vov bugün çok iyiyim oldum, diğer gün ben ne zaman iyi olucam. +Okurken bile yoruldunuz di mi? Yaşaması tam bir olay, bir felaket derecesindeydi. Durum böyle olunca telefona çok bakamadım bile uyudum, uyandım. Buraya yansıtmayı çok sevmiyorum ama durum bu. Hala taburcu olacak kadar iyi olmayı bekliyorum. Şimdi her şeyin çok güzel olmasının tam zamanı bence. Hadi hemen olsun."

"KISA ÖMRÜNE KOCA İNSANLIĞI SIĞDIRDIN" 

Acı haberin hemen ardından sosyal medyada #NeslicanTay etiketiyle başsağlığı mesajı yağdı. Mesajlarda üzüntü ifadelerinin yanı sıra Neslican'ın mücadelesine de vurgu yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "Yaşama azmi bıraktın geride", Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Milyonlara umut aşıladı", sanatçı Cem Yılmaz "Gülen yüzünle melek olarak kalacaksın" dedi. Siyaset ve sanat dünyasından çok sayıda benzer mesaj geldi.

İşte o mesaj ve paylaşımlardan birkaçı...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın:

"Gittin ama giderken güzellikler bıraktın, umut bıraktın, yaşama azmi bıraktın geride #neslicantay Yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Allah rahmet eylesin."

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

"Mücadelen ve direncin hepimize örnek oldu; yaşama sevincin herkese umut verdi. Mekanın cennet olsun. #NeslicanTay"

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak:

"Yaşama olan tutkusu ve mücadele azmi ile milyonlara umut aşılayan #NeslicanTay kızımızın mekanı cennet olsun."

twitter 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: 

Verdiğin mücadele ve azminle, genç yaşlı, hepimize ilham kaynağı oldun, #NeslicanTay. Allah mekânını cennet eylesin.  Tüm sevenlerine sabır diliyorum.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu:

"Gittin, çok üzgünüz çok... Yaşama azmin hepimize örnek kaldı, güzel kızım. Allah rahmet eylesin. #neslicantay"

Haluk Levent: 

"Çok üzgünüz çok :( Neslican’ı kaybettik.. Canımız ciğerimiz yandı.. Başımız sağolsun..

 

Cem Yılmaz:

"Mekanın cennet olsun güzel kardeşim...Kısa ömrüne koca insanlığı sığdırdın.Gülen yüzünle hep bir melek olarak kalacaksın.Çok üzüldük, sen üzülme..."

 

Gökhan Özoğuz:

"Hayattır var ile yok arası Bir andır yaşanan Olması gerektiği gibi olması gerektiği an! İyi yolculuklar."

 

FATİH ALTAYLI YAZDI
Neslican’ın ardından

Gencecik yaşında, yıllardır sürdürdüğü, hem de büyük bir moralle, yüzündeki kocaman gülücükle sürdürdüğü kanser mücadelesini sonunda kaybetti Neslican Tay.
Herkese bir yaşama azmi aşıladı ve gitti.
Mücadeleden asla vazgeçmemek gerektiğini anlattı ve gitti.
Kazanamayacaksanız bile mücadele etmenin güzelliğini gösterdi ve gitti.
Hakkında çok daha güzel eyler yazacaktır herkes.
Ben ise başka açıdan bakmak istedim bu kayba.
Herkesin mücadelesini nefeslerini tutarak izlediği Neslican’ın ölümünden sonra sosyal medyada üzüntülerini dile getiren ilk iki siyasetçi kimlerdi bir tahmin edin!
Önce Mansur Yavaş, sonra Ekrem İmamoğlu.
Siyasi parti genel başkanları ise gece yarısını geçtiğinde bile hâlâ tek satır yazmamışlardı.
Sonra yazdılar mı bilmiyorum.
Zaten hiçbirini de takip etmiyorum...
Haklılığım da ortada.
Bunu yazmamın nedeni ise şu.
Ne yermek, ne de övmek.
Sadece yeni nesil başarılı siyasetçilerin toplumsal duyarlılıkları çok öne çıkıyor.
Duyarlılık var ise başarı var.
Öfkeyle bağırma dönemi bitiyor, sevgiyle sarılma dönemi başlıyor galiba.
Tabii isteriz ki o sarılma sıcak ve içten olsun.
Hedefe varınca soğumasın, bitmesin...

NESLİCAN TAY'A NE OLDU?

Rize'nin Gülbahar Mahallesi'nde ailesi ile oturan Neslican Tay, 2 yıl önce kanser hastalığına yakalandığını öğrendi. Tümör nedeniyle sol bacağı kesilen genç kız, hayattan kopmadı, azmi ile kanser hastalarına örnek oldu. Sosyal medya hesabından hastalığını duyuran ve kanserle mücadele edeceğini açıklayan Neslican, yaşadıklarını ve tedavi süreçlerini takipçileri ile paylaştı.

Kısa sürede 800 bini aşan takipçi sayısına ulaşan Neslican, bir yandan tedavi görürken, diğer yandan Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü kazanarak eğitimini sürdürdü.

Kanser hastalığı ile mücadelesi sırasında kendisi gibi hastalara verdiği moral ve destekle tanınan Neslican, son olarak 15 Eylül'de İstanbul'da bir hastanede yoğun bakıma alınmıştı.