Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    TDK Nasıl Yazılır? Yükseköğretim Kurulu Nasıl Yazılır? TDK ile Yükseköğretim Kurulu Doğru Yazılışı Nedir?

    Türkçe, kelime sayısı açısından en zengin dillerin başında gelir. Türkçede bu kadar çok kelime yer alırken bu kelimelerin doğru yazımları da zaman zaman karıştırılan bir konu olarak öne çıkmaktadır. Zira, bazı bitişik sanılan kelimeler ayrı; bazı ayrı sanılan kelimeler ise bitişik yazılmaktadır. Durum böyle olunca, kelimelerin doğru kullanımını hakkında bilgi sahibi olmak da önem arz eder.

    YÜKSEKÖĞRETİM KURULU NASIL YAZILIR?

    Kelime, yani sözcük açısından oldukça zengin bir dil olan Türkçede, birçok bitişik ya da ayrı yazılan kelime bulunur. Yükseköğretim Kurulu kelimesinin doğru yazımı da bu noktada merak edilmektedir. Peki, Yükseköğretim Kurulu nasıl yazılır? İşte, Yükseköğretim Kurulu kelimesinin doğru yazımı ile ilgili detaylar…

    YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOĞRU YAZILIŞI

    yükseköğretim kurulu

    YÜKSEKÖĞRETİM KURULU KELİMESİNİN ANLAMI

    Kanunla Türkiye’deki tüm yükseköğretim kurumları Yükseköğretim Kurulu (YÖK) çatısı altında toplanmış, akademiler üniversitelere, eğitim enstitüleri eğitim fakültelerine dönüştürülmüş ve konservatuvarlar ile meslek yüksekokulları üniversitelere bağlanmıştır. Kurul isimleri ayrı yazılır. Bu kelime genellikle Yükseköğretimkurulu şeklinde yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı Yükseköğretim Kurulu  şeklinde olmalıdır.

    CÜMLE İÇERİSİNDE KULLANIM ÖRNEĞİ

    Cümle içinde örnek kullanım:Yükseköğretim Kurulu sınav sonuçlarını sonunda açıkladı.

    YANLIŞ YAZIM ÖRNEKLERİ

    • Yükseköğretimkurulu