FETÖ'nün emniyet yapılanması! Emniyet İstihbarat'ın 400 terabayt verisi çalındı

06 Ağustos 2018 Pazartesi, 15:26:40 Güncelleme: 26 Şubat 2019 Salı, 20:13:42

FETÖ'nün Emniyet İstihbarat'taki mahrem yapılanmasına dair iddianame tamamlandı. İddianamede korkunç detaylar var. Buna göre, FETÖ'cü mühendisler Emniyet İstihbarat'ın 400 terabayt verisini casus yazılımla ele geçirip örgüte aktardı. Aynı mühendisler 15 temmuz gecesi Emniyet İstihbarat'ın sistemini kilitleyip polisin elini kolunu  bağlamaya çalıştı. FETÖ'cü ihanetin boyutunu bir kez daha ortaya koyan o detaylar Fevzi Çakır'ın özel haberiyle, ilk kez Habertürk ekranlarında...

Amaçları, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Emniyet İstihbaratı ele geçirerek çalışamaz hale getirmekti. Bu hain çabaları deşifre edilen kriptolu yazışmalara ve kamera kayıtlarına da yansıdı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün Emniyet İstihbarat dairesindeki mahrem yapılanmasına ilişkin soruşturmasını tamamladı.

15 Temmuz gecesi Emniyet İstihbarat’ın Ankara Yıldız’daki binası çevresinde yakalanan eski polis şefleri Zeki Taşkın, Gürsel Aktepe ve Lokman Kırcılı’nın da olduğu 36 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi. Şüphelilerin “darbe”, “silahlı terör örgütü yöneticiliği" ve “casusluk” suçlarından 1 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 35'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

EMNİYET İSTİHBARAT'IN BAHÇESİNE CASUS YAZILIM KURDULAR

İddianamede, FETÖ’nün Emniyet İstihbarat'taki faaliyetlerine ilişkin çok çarpıcı tespitlere yer verildi. Bu tespitlere göre, Emniyet İstihbarat'ta çalışan FETÖ mensubu mühendisler, istihbarat havuzundaki tüm verileri FETÖ’ye aktardı. Örgüte bağlı mühendisler, güvenlik duvarlarına takılmadan istedikleri istihbarat verilerine erişmek için casus yazılım kurdu.
Casus yazılımı, Emniyet İstihbarat'ın bahçesinde veri deposu olarak kullanılan konteynere yerleştirdiler. 2014'te kurulan sistem, darbe girişimden üç gün sonra yani 18 Temmuz 2016'da fark edilerek kapatıldı. FETÖ'cü mühendisler bu yazılım sayesinde sistemde iz bırakmadan vatandaşların bilgilerini usulsüz sorguladı, devlet sırrı niteliğindeki bilgileri ele geçirdi. Bu bilgiler kriptolu haberleşme ağı "eagle" aracılığıyla örgütün mahrem imamlarına iletildi. Örgüte aktarılan verinin büyüklüğü ise tam 400 terabayt...

"DARBE BAŞLADI, ABİLER DAİREYE DOĞRU GİTSİN" MESAJI

Emniyet İstihbarat'taki FETÖ'cü mühendisler, darbe girişimi gecesi de işbaşındaydı. Gruba 15 Temmuz 2016 günü saat 17 sularında, "Abi bu gece kalabildiğimiz kadar yerimizde kalalım" mesajı gönderildi. "Akif" kod adlı mahrem imam ise gruba saat 21.56'da, "Darbe başladı, herkes teyakkuzda olsun. Abiler daireye doğru gidebilir" mesajını iletti. Bu mesajın ardından örgüt mensupları Emniyet İstihbarat binası çevresinde toplanmaya başladı.
FETÖ'cü mühendisler, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Emniyet İstihbarat'ın "Backbone" adlı haberleşme sistemini kapatmak için de uğraştı. Başarılı olsalardı, tüm Türkiye’deki Emniyet İstihbarat'ın sistemlerine erişim duracak ve Emniyet İstihbarat'ın eli kolu bağlanacaktı.

O BİLGİLERİ 2016 YILINDA FETÖ MÜ İNTERNETE SIZDIRDI?

İddianamede, 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin 2016 yılında internete düşmesiyle ilgili tespitler de yer aldı. Bir FETÖ şüphelisinde ele geçirilen taşınabilir bellekte, 49 milyon 611 bin 833 kişinin nufüs bilgilerine rastlandı. Bu verileri de örgütün internete sızdırdığı düşünülüyor.

ÖZEL HABER: FEVZİ ÇAKIR