Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam HT Pazar gülenay börekçi yazıları, Hakan Nordik siz kimsiniz gerçekten?

    GÜLENAY BÖREKÇİ / HT PAZAR

    Siyasi gerilim türündeki Tek’in yazarı Hakan Nordik’le konuşmak tuhaf bir deneyimdi. Gerçekte çok ünlü biri olduğunu hatta zaten tanıştığımızı ama sadece bu kitaba özel bir takma isim kullandığını söylemişlerdi. Anlaşılan karşımdaki maskeli kişinin esas kimliğini biliyordum ama bildiğimi bilmiyordum... Offf! Kabul edin, gergin olmakta haklıydım. Her neyse, benden yüzünü ve sesini gizleyen birine nazik davranma zorunluluğum olmadığını hissettim ve sorularımı ona göre hazırladım. O da bunu fark ettiği için galiba bana bir parça sinir oldu. Böylece romandaki kadar olmasa da gerilim içeren bir röportaj çıktı. Ama önce rivayetleri aktarayım. Hakan Nordik’in, aktör ve yapımcı da olan çok ünlü bir siyasi gerilim yazarının bu kitaba özel yarattığı ikinci ad olduğunu düşünenler var. Bir diğer tahminse, yine yazarlıktan aktörlüğe geçmiş genç bir şöhret. İpucu? Hani Hülya Avşar, “Yeni jön” demişti ya; işte o kişi. (Yazar, kahramanının adını Brando koymuş. Bu, onun aktörlük geçmişine işaret ediyor olabilir mi?) Yakın dönem siyasetle ilgili bu kadar bilgi sahibi olduğuna göre gazeteci de olabilir tabii. Son dönem işsiz kalan gazetecilerden de olabilir. Kadın olması da ihtimal dahilinde. Tahminleriniz varsa, mail’lerinizi bekliyorum.

    ‘HAYRAN DA KAZANDIM, DÜŞMAN DA’

    Neden gizleniyorsunuz? Bir yazar okurun zihninde düşsel bir şahsiyet olarak kalmayı niye ister? Çok mu çirkinsiniz mesela?

    Gizlenmemin tek nedeni medyanın ve okurların benimle değil sadece romanımla ilgilenmesini sağlamak. Çirkin sayılmam, hatta hoş olduğumu bile söyleyenler olmuştur!

    Gerçek adınızla yazsaydınız, neler gelirdi başınıza?

    Hiçbir şey gelmezdi. Sadece uzun bir süre, “Neden siz, neden bu konular, neden şimdi” gibi sorulara cevap vermekle vakit kaybederdim, kitabın içeriği ikinci plana atılırdı.

    Çok ünlü biriymişsiniz. Gerçekten öyle olsa, yayınevi bunun PR etkisinden yararlanmak istemez miydi?

    İsterdi belki ama benim ilk şartım kitabı takma adla yayınlamaktı, kabul ettiler.

    Sizi tanıyan bir arkadaşım, şöhretinizin türüyle kitabın cüretkârlığının uyuşmadığını söyledi. Yani bu kitabı gerçek isminizle yayınlasanız, hayranlarınızın hatırı sayılır bir miktarını kaybedermişsiniz. Doğruyu mu söylüyor?

    O arkadaşınız her kimse, “Şöhretimle kitabın cüretkârlığının uyuşmaması” yorumu çok boş olmuş. Hayatım boyunca denediğim bir sürü şey cüretkâr sayıldı. Yıllarca emek verdiğim bir kitap bu, dolayısıyla yazmanın bir “hayran kazanmakaybetme” meselesi olduğunu hiç düşünmedim. Bu, hiç ama hiç umurumda değil. Zaten hayatım boyunca yeteri kadar hayran da düşman da kazandım. Ulaşmak istediğim insanlar “hayran” değil bu kitabı okurken benim hissettiklerimi hissedecek “duygudaş” okurlar.

    ‘FİKİRLERİMİ YILLARDIR MEDYADA AÇIKLIYORUM’

    Adınız niçin Hakan Nordik? Kuzey polisiyelerine bir selam mı, yoksa sizin kökeninize dair bir ipucu mu içeriyor?

    İkisi de doğru.

    Edebiyatta oyunlar ilginizi çeker mi? Bir gün böyle bir edebi oyunun parçası olacağınızı hayal etmiş miydiniz?

    Eğer ima ettiğiniz şeyi doğru anladıysam, “Hayır, edebiyatta oyunlar ilgimi çekmez”. Oyun seven yazarlar vardır ama ben onlardan değilim.

    Güneydoğu, JİTEM, 90’larda Kürtlere uygulanan zulüm gibi sert konulardan bahsediyorsunuz. Siyasi korunma amacı içeriyor olabilir mi başka bir isim kullanmanız?

    Hayır, çünkü ben bu konulardaki görüşlerimi yıllardır medyada açıklıyorum zaten. Bugüne kadar korunma gereksinimi duymadım. Okuyunca anlayacaksınız; beni ilgilendiren en önemli konu “adalet” ya da daha doğrusu “adaletin olmayışı”... Bunu sadece “avukatların bile dövülüp yerlerde sürüklendiği adliyelerde emirle adaletsizlik dağıtanları” kastederek söylemiyorum; bu ülkede adaletsizlik her alanda hâkim.

    ‘Marlon Brando’yu bilmeyen var mıdır?’

    Beyaz Türk tarifiniz çok beyaz değil.

    Beyaz Türklerin bir kısmı Beyaz Türk, bir kısmıysa basbayağı (be)YOZTÜRK...

    Kahramanınızın adı Deniz Max Brando. Bunu seçmenizde Marlon Brando’nun etkisi var mı?

    Haliyle etkisi oldu. Marlon Brando’yu bilmeyen var mıdır?

    Kitabının yeterince iyi olduğunu bilen biri kimliğini gizlemeye de gerek duymaz gibi geliyor insana, ne dersiniz?

    Gerçek adımla yayınlasam, “Kitap satsın diye adını kullandı” diyebilirdiniz. Tekrar ediyorum bu tür yorumlar umurumda değil, kitaba güveniyorum, benim düşündüklerimi düşünen ve hissettiklerimi hisseden yüz binlerce insanın da onu sahipleneceğini düşünüyorum.

    Cevap burada saklı: İpucu niyetine sorular

    Hakan Bey, size son soruyu siz sorsanız... Ama lütfen kimliğinize dair bir ipucu içersin...

    Şu sorular sorulsa acaba bir ipucu yakalanabilir miydi, ne dersiniz? Hangi ülkede ve şehirde yaşıyorsunuz? Hareket kabiliyetiniz sınırlı mı, istediğiniz zaman bir yerden bir yere problemsiz gidebiliyor musunuz? Neden bu kadar yoğun vahşet? Hiç psikiyatrik rahatsızlık geçirdiniz mi? Bir yere kapatıldınız mı? Kadınlar mı daha çok ilginizi çekiyor erkekler mi? Hayatınızda atlattığınız en büyük tehlike neydi? Hiç sizi öldürmeye teşebbüs ettiler mi, neden? Paranoyak mısınız, kalabalık önüne çıkma korkunuz mu var? Birilerini öldürmeyi hiç istediniz mi? Öldüremediğiniz için mi yazıyorsunuz? Milletvekili adayı oldunuz mu, seçildiniz mi? Hiçbir hükümette görev aldınız mı? Köşe yazdınız mı, televizyon programı yaptınız mı, herhangi bir gazetede çalıştınız mı, hangisinde? İntikam mı daha doyurucu, adalet mi?

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ